Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Soitec przygotowuje się do produkcji podłóż do RF, obrazowania i fotoniki

ghost666 27 Lis 2017 12:31 540 0
 • Soitec przygotowuje się do produkcji podłóż do RF, obrazowania i fotoniki
  Jeśli chodzi o europejskie firmy mikroelektroniczne, to obecnie na topie są firmy z Francji, z uwagi na wzmożone zainteresowanie ich produktami przez projektantów iPhone X od appla. W tym nowym smartfonie zawarto wiele produktów firm takich jak STMicroelectronics i Soitec, więc nie ma co się dziwić, że media skupiają swoje oczy na tych spółkach. To dobra wiadomość dla europejskiego przemysłu elektronicznego - obie te firmy mogą pochwalić się rosnącymi przychodami i dochodami w ostatnim kwartale.

  Z drugiej strony, dla wprawnego obserwatora z Doliny Krzemowej, cała ta francuska narracja wydawać się może odrobinę prowincjonalna. Oczywiście, poza zamkniętym światem Doliny Krzemowej, spojrzenia są inne. Nie jest trudno zrozumieć, dlaczego zainteresowanie Appla produktami z Francji jest istotnym krokiem milowym dla przemysłu elektronicznego z tego kraju. Jest on wsparty wieloma dziesiątkami lat badań i rozwoju, więc nie ma co się dziwić, że przemysł z podnóża Alp konkuruje z Doliną Krzemową.

  Mimo swoich sukcesów tak STMicro, jak i Soitec milczą na temat swoich osiągnięć. Jak widać w analizach elementów, zawartych w iPhone X, w telefonie tym, w module TrueDepth, wykorzyustano sensory NIT od STMa, które wytwarzane są na podłożach SOI - krzem na izolatorze - które produkuje Soitec. O technologiach, wykorzystujących tego rodzaju podłoża, niedawno pisaliśmy więcej na łamach forum.

  Co jest więc taakiego szczególnego w podłożach SOI produkowanych przez Soitec, które wykorzystuje STM w swoich sensorach podczerwieni? I co jest w ogóle innego w tych podłożach, od oferty konkurencji.

  W ostatnich miesiącach Soitec sporo prezentował nie tylko na temat podłóż RF-SOI czy FD-SOI, ale i dedykowanych do innych zastosowań podłóż. Inne aplikacje dla wafli SOI to między innymi systemy fotoniczne, czy układy do obrazowania. Czym są te podłoża i do czego dokładnie mogą zostać wykorzystane przez producentów układów scalonych? Na te pytania odpowiada Paul Boudre (na zdjęciu) - CEO Soiteca.

  Zapytany o ewolucję w zakresie technologii produkcji substratów, Boudre podkreślił najpierw, że jego firma nie jest tylko dostawcą podłóż. Wartość jej usług leży w rozwoju podłóż odpowiednio dostosowanych do danej aplikacji. "Naszym głównym towarem jest innowacja" mówił Boudre. Misją Soiteca jest wyszukiwanie nowych rozwiązań, jakich domagają się klienci firmy i klienci klientów firmy. "Projektujemy coraz to nowsze materiały, aby sprostać ich wymaganiom".

  Jakkolwiek Soitec nie chce mówić bezpośrednio o współpracy z ST czy Applem, to wiadomo, że Ci klienci są motorem rozwoju firmy. Dzięki zastosowaniu podłóż SOI udało się opracować STMowi nowatorskiej moduły czujników NIR. Jak zauważa Pierre Cambou, kierownik działuy obrazowania firmie Yole, to właśnie zastosowanie podłóż SOI pozwoliło firmie STMicroelektronics na stworzenie sensorów NIR, które spełniają wysokie wymagania Appla jeśli chodzi o jakość ale także tempo dostaw.

  Dedykowane substraty

  Bliska współpraca Soiteca a uczelniami np. w Louvain i innymi instytucjami badawczymi, takimi jak CEA-Leti i IMEC pozwala produkować najbardziej innowacyjne substraty SOI na rynku.

  Soitec ma bardzo praktyczne podejście. "Budujemy wspólną platformę, na której wykorzystywać można narzędzia i doświadczenie naszej firmy jak i współpracujących z nami instytucji badawczych" mówi Boudre. To bardzo się opłaca, gdyż pozwala nam na tworzenie produktów bardziej dopasowanych do potrzeb naszych klientów.

  W takim podejściu Soiteca jest więcej, niż widać na pierwszy rzut oka. Ich podłoża opierają się na precyzyjnych technologiach nakładania cienkiej warstwy materiału na podłoże. Pozwala to na produkcję wysokiej jakości niedroich substratów. "Dobieramy materiał o odpowiedniej rezystywności i nakładamy go na podłoże w odpowiedniej grubości i jednorodności. Naszym zadaniem jest modelowania i testowanie tych rozwiązań wraz z naszymi klientami, by dostarczyć najlepszych rozwiązań" komentował szef firmy.

  Rezultatem tego jest wprowadzenie na rynek szeregu nowych podłóż, dedykowanych do konkretnych zastosowań. Obecnie Soitec oferuje wafle SOI optymalizowane pod kątem szeregu zastosowań, są to, oprócz FD-SOI substraty takie jak: RF-SOI, Power-SOI, Photonics-SOI oraz Imager-SOI.

  Soitec przygotowuje się do produkcji podłóż do RF, obrazowania i fotoniki


  RF-SOI dla radiowych front-endów modułów 5G

  Moduły SOI dedykowane do układu radiowych często i chętnie wykorzystywane są w front-endach bezprzewodowych interfejsach komunikacyjnych, dedykowanych do systemów i niskiej konsumpcji energii elektrycznej. W ostatniej dekadzie struktura podłóż RF-SOI mocno się zmieniła. Ewolucja ta pozwoliła Soitecowi na dostosowanie substratów do dostarczania jak najlepszych parametrów, zoptymalizowanych pod kątem systemów radiowych. Dzięki temu wafle te często wykorzystywane są do produkcji układów do nowych standardów komunikacji telefonicznej, takich jak 5G.

  Historycznie rzecz biorąc, typowym materiałem, jaki stosowany był w front-endach radiowych systemów telefonii komórkowej był arsenek galu (GaAs). Soitec wszedł natomiast na rynek proponując dwa nowe rozwiązania - krzem na szafirze oraz HR-SOI - wysokorezystywne podłoża SOI.

  Początkowo wykorzystywano szafir w podłożach dla układów RF-SOI. Z takich wafli korzystała między innymi firma Peregrine Semiconductor, produkująca układy RF. Obecnie zamieniono szafir na krzem, aby zmniejszyć koszty produkcji tych podłóż. Dzięki współpracy Soiteca z Université Catholique de Louvain możliwe było utrzymanie wysokich parametrów - niskie tłumienie i niewielki przesłuch, na poziomie podłóż z kwarcowym substratem - wykorzystując krzemowe podłoża. Dzięki takiemu podejściu możliwe było stworzenie substratów dla układów RF, kompatybilnych z technologią CMOS.

  RF-SOI to obecnie standard w modułach radiowych np. telefonów komórkowych. Jak twierdzi Soitec podłoża te "znajdują się w 100% telefonów komórkowych", jednakże mimo tego firma nie zatrzymuje się w miejscu. "Dalszy rozwój technologii cały czas ma miejsce, aby przygotować się do wymagań kolejnej generacji technologii radiowych" zaznacza Boudre. Ma on tutaj na myśli nowoczesne systemy 5G, interfejsy na fale milimetrowe, systemy MIMO i inne.

  Jeśli chodzi o anteny w systemach 4G i 5G pracujące poniżej 6 GHz zastosowanie RF-SOI jest krytyczne. Operatorzy sieci telefonii komórkowej mocno naciskają na producentów układów półprzewodnikowych, podłóż etc do pracy nad coraz to nowszymi systemami. Soitec, ze swoimi podłożami RF-SOI, cały czas pracuje nad nowymi podłożami. Boudre informuje, że firma pracuje obecnie nad nowymi rodzajami podłóż dla systemów RF - piezoelektryk na izolatorze. Tego rodzaju substrat wykorzystywany miałby być między innymi do filtrów SAW w systemach RF.

  Photonics-SOI dla zastosowań serwerowych

  Soitec także sporo zainwestował - licząc na zainteresowanie z sektora serwerowego - w rozwój podłóż dla systemów fotonicznych. Zwiększa się cały czas zapotrzebowanie na tego rodzaju elementy, służące do konstrukcji interfejsów optycznych w infrastrukturze komunikacyjnej.

  Wykorzystanie podłóż photonics-SOI do konstrukcji tego rodzaju elementów ma swoje zalety. Dzięki tym podłożom można z łatwością tworzyć systemy multipleksowania danych optycznych, jak i umieścić sam transceiver fizycznie bliżej procesora, co pozwala na zmniejszenie strat propagacji. Podłoża photonics-SOI pozwalają na osiąganie większej przepustowości - 100G czy 400G - jak twierdzi Soitec. No i najważniejsze - koszt tych rozwiązań są bardzo małe, jako że podłoża photonics-SOI są w pełni kompatybilne z procesem CMOS.

  Firmy takie jak Intel i Cisco są od dawna zainteresowane fotoniką krzemową. Firmy te blisko współpracowały z Soitecem w zakresie opracowania podłóż SOI optymalizowany do tworzenia systemów komunikacji optycznej.

  Imager-SOI dla sensorów NIR

  Soitec widzi dla siebie ogromną szansę w zakresie systemów obrazowania w podczerwieni. Substraty imager-SOI dedykowane są do zastosowania w układach sensorów NIR. Firma nie wskazuje, kto korzysta z ich podłoży w tym celu, ale wymienia wiele zalet, jakie wiążą się z zastosowanie imager-SOI. Dzięki lepszym parametrom od konkurencyjnych materiałów do konstrukcji sensorów bliskiej podczerwieni, możliwe jest poprawienie czułości i w konsekwencji zmniejszenie mocy podczerwieni potrzebnej do oświetlenia obrazowanego obszaru. Dzięki temu systemy te mogą zużywać mniej prądu. Dodatkowo, układy wykonane na imager-SOI są tańsze, charakteryzują się mniejszym szumem (lepszy stosunek sygnału do szumu) etc.

  Soitec przygotowuje się do produkcji podłóż do RF, obrazowania i fotoniki


  Jak komentuje Cambou "Wykorzystanie przez Apple sensorów NIR od ST jest komercyjnym debiutem podłóż SOI w masowo produkowanym i wykorzystywanym systemie obrazowania". Jak mówi przedstawiciel Yole, "Typowe sensory tego rodzaju mają dużą powierzchnię z uwagi na długość fali podczerwieni. Dlatego też to doskonały rynek dla producenta podłóż".

  Ewolucja strategii biznesowej

  Soitec został założony w 1992 roku. Od tego czasu kilka razy zmienił się zarząd, strategia biznesowa jak i rynek docelowy. Dorian Terral, analityk finansowy z Bryan, Garnier & Co. pisał w niedawnym raporcie: "pomimo skomplikowanej historii Soiteca, pod 2015 roku, gdy rozpoczął pracę nowy zarząd, firma zdołała w efektywny sposób odnowić swój profil na rynku".

  Jak zapewnia Boudre, rewolucyjne zmiany w firmie są już przeszłością. Obecnie "firmy nie stać na testowanie i próbowanie wszystkiego co się da" w zakresie nowych podłóż, ale spółka jest doskonale przygotowana do analizy rynku i opracowywania technologii, które są na nim potrzebne. "Dziesięć lat temu Soitec skupiał się na platformie naukowo-badawczej. Obecnie pracujemy bliżej z naszymi klientami i klientami naszych klientów" tłumaczy CEO firmy.

  W przyszłości Soitec planuje mocniej skupić się na rozwoju innowacyjnych platform. Jednym z partnerów do rozwoju w tym zakresie jest China Mobile. Firma ta chce kupować układy scalone do systemów 5G od spółki Qorvo, która wykorzystuje podłoża produkowane przez Soiteca. Firma ta mocno zaangażowała się w opracowanie lepszych substratów RF-SOI dla Qorvo, który jest obecnie jedynym dostawcą układów do systemów 5G China Mobile.

  Plan obejmuje "stworzenie innowacyjnej platformy dla technologii 5G, we współpracy z China Mobile; miałaby ona być gotowa do 2019 roku" komentuje Boudre. "Chcemy teraz dowiedzieć się, czego China Mobile chce, czego szuka Alibaba i co robi obecnie Google" podsumowuje CEO Soiteca, w pełni świadomy tego, jak szybko obecnie zmienia się krajobraz technologiczny w segmencie urządzeń półprzewodnikowych.

  Soitec przygotowuje się do produkcji podłóż do RF, obrazowania i fotoniki


  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1332643

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9480 postów o ocenie 7497, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • flexghzflexghz