Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Z cyklu jak to podłączyć, din3

tobiasz86 27 Lis 2017 19:11 918 20
  • #1 27 Lis 2017 19:11
    tobiasz86
    Poziom 13  

Udało mi się skompletować trochę sprzętu lecz niestety brakuje mi okablowania.
    Mam amplituner Marantz 2226 z wyjściami jak na foto
    Z cyklu jak to podłączyć, din3img_201711...183355.jpg Download (2.25 MB)
    i potrzebuję to połączyć z monitorami aktywnymi Backes Muller BM6 z gniazdem DIN3
    Z cyklu jak to podłączyć, din3img_201711...092125.jpg Download (3.01 MB)
    i nie mam pojęcia jak to pogodzić.Z metody prób i błędów póki co nie chcę korzystać.

Pytanie nr 2 podłączenie gramofonu Marantz 6300 do wcześniej wspomnianego amplitunera. I tutaj też są schody, ponieważ amplituner ma wejście 2x chinch dla phono a gramofon przewód zakończony (jak się nie myle) DIN 5'D'
    Z cyklu jak to podłączyć, din3img_201711...092038.jpg Download (1.51 MB)
    Będę wdzięczny za każdą pomoc.

0 20
  • Pomocny post
    #2 27 Lis 2017 21:03
    marekhab
    Poziom 32  

Ty chcesz podłączyć wyjście Marantz 2226 z wejściem Backes Muller BM6?
    Przecież z Marantza masz wyjście na głośniki, a ten Backes Muller to kolumna aktywna jak sam pisałeś (ma swój wzmacniacz wewnątrz, jakbyś podłączy tak jak zamierzasz to spalisz możesz uszkodzić tego Backes Muller.
    Odnośnie drugiego pytania to są łatwo dostępne przelotki z din na cinch.
    https://www.google.pl/search?q=przelotka+din+...xN_XAhUEtRoKHRD_CYkQ_AUICigB&biw=1024&bih=668

0
  • #3 28 Lis 2017 05:37
    tobiasz86
    Poziom 13  

Sugerujesz że się nie da czy nie tędy droga?
    Proszę o naprowadzanie bo się po prostu na tym nie znam.

0
  • #4 28 Lis 2017 06:14
    leonov
    Poziom 41  

Przecież kolega już napisał

marekhab napisał:
    jakbyś podłączy tak jak zamierzasz to spalisz

Kolumny mają swoje wzmacniacze, na kolumnie masz napis, wejście 1,5 V (poziom sygnału), trzeba by sprawdzić dokladnie, co w środku mają, ale powinieneś je wysterować przedwzmacniaczem.

0
  • #5 28 Lis 2017 09:10
    tobiasz86
    Poziom 13  

Postaram sie zrobić kilka zdjęć wnętrze, może coś jeszcze doradzicie.
    Nie bardzo wiem co oznacza "występować przedwzmacniaczem" będę wdzięczny za rozwinięcie myśli.
    Proszę o wyrozumiałość, jestem cienki w tym temacie.

0
  • #6 28 Lis 2017 09:22
    Polon_us
    Poziom 41  

Proszę również zamieścić zdjęcie wszystkich gniazd na tylniej obudowie wzmacniacza.

Z tego co widzę na zdjęciach, wzmacniacz ma gniazda Pre-Out, co jest pewną szansą w tym przypadku.
    Ale chcę się upewnić. Gniazda te widziałem w wersji Marantz 2226B.

0
  • #8 28 Lis 2017 16:25
    tobiasz86
    Poziom 13  

Fotosy
    Z cyklu jak to podłączyć, din3IMG_201711...155050.jpg Download (3.31 MB) Z cyklu jak to podłączyć, din3IMG_201711...155057.jpg Download (2.49 MB) Z cyklu jak to podłączyć, din3IMG_201711...155103.jpg Download (2.74 MB) Z cyklu jak to podłączyć, din3IMG_201711...155110.jpg Download (3.3 MB) Z cyklu jak to podłączyć, din3IMG_201711...155118.jpg Download (3.03 MB) Z cyklu jak to podłączyć, din3IMG_201711...160138.jpg Download (1.61 MB) Z cyklu jak to podłączyć, din3IMG_201711...160143.jpg Download (1.82 MB) Z cyklu jak to podłączyć, din3IMG_201711...160154.jpg Download (1.38 MB)

Cytat:
    Nie bardzo wiem co oznacza "występować przedwzmacniaczem" będę wdzięczny za rozwinięcie myśli.
    Proszę przeczytać jeszcze raz, to co napisałem ;-)
    Jeśli chodzi Ci o moją literówkę to tylko pomyłka słownika. Przeczytałem tak jak napisałeś... i nic z tego nie wiem. Tzn. jakieś domysły mam ale własnych teorii wolę nie stosować. :D

0
  • #9 29 Lis 2017 07:31
    Polon_us
    Poziom 41  

Przejrzałem schematy tego amplitunera, jak również instrukcje.
    Jestem przekonany, że byłoby możliwe podłączyć te monitory.
    Lecz wymaga to niezbędnego minimum wiedzy w elektronice.
    Sam entuzjazm i dobre chęci ne wystarczą.
    Także widząc

tobiasz86 napisał:
    Przeczytałem tak jak napisałeś... i nic z tego nie wiem.

nie będę dalej rozwijał tego tematu.
    Już nie wnikam, czy ten sprzęt jest sprawny - to jest osobny temat.
    A te urządzenia są dość wiekowe.

Lepiej zwrócić się do kogoś bardziej doświadczonego w swoim rejonie.
    Życzę powodzenia.

0
  • #10 29 Lis 2017 08:04
    tobiasz86
    Poziom 13  

Niestety nikt nie jest wszech siedzący, tym bardziej odczytujac określenia slangowe.
    Ingerencja w amplituner nie wchodzi w grę, jest on w stanie niemal kolekcjonerski. W przypadku jak wyżej wolę wymienić monitory na inne ponieważ ich stanu nie jestem pewien, tylko jakie jakiej mocy, czego szukać w kwocie do 1500zl, chodź wolałbym znacznie mniej.

0
  • Pomocny post
    #11 29 Lis 2017 09:08
    Polon_us
    Poziom 41  

Ten amplituner ma max. moc 32W na obciążeniu (impedancji) 8 om.
    Oznacza to, że kolega musi poszukać kolumn, które mają impedancję 8 om i a maksymalną moc mają na poziomie 50W.
    To powinno wystarczyć.
    Nie podam tu jakiegoś konkretnego modelu, są różne gusta.
    Kolega może zadać pytanie w dziale RTV -> Co kupić?
    Ktoś bardziej rozeznany udzieli odpowiedzi.

Lub samemu udać się do sklepu, gdzie jest możliwość odsłuchu kolumn różnych producentów.

0
  • #12 29 Lis 2017 12:31
    tobiasz86
    Poziom 13  

Jeszcze jedna sprawa a raczej już ciekawostka. Prawdopodobnie wyżej wymieniony gramofon był podłączony do opisywanych tu monitorów. Co za ustrojstwo musi występować pomiędzy takimi urządzeniami?
    A w poszukiwaniu nowych kolumn udaję się do odpowiedniego działu. Za wszelką pomoc dziękuję :)

0
  • #13 29 Lis 2017 13:33
    Polon_us
    Poziom 41  

tobiasz86 napisał:
    Prawdopodobnie wyżej wymieniony gramofon był podłączony do opisywanych tu monitorów. Co za ustrojstwo musi występować pomiędzy takimi urządzeniami?

Tym tajemniczym urządzeniem musiał być uprzednio wspomniany przedwzmacniacz.
    Innymi słowy, aby te monitory poprawnie odtwarzały dźwięk, muszą być "wysterowane" przez jakiś przedwzmacniacz.

0
  • Pomocny post
    #14 29 Lis 2017 19:35
    neo_dc
    Poziom 32  

Kolego autorze

Jeśli chcesz sprawdzić monitory, możesz wysterować je np. z komputera - podajesz sygnał muzyczny z karty na to wejście DIN3.
    Jeżeli nie masz wiedzy, to gotowe kable można kupić w necie, bądź udać się do jakiegoś serwisu elektroniki i poprosić o wykonanie takiego kabelka - nie są to duże pieniądze.
    Jak sama nazwa wskazuje, to są monitory aktywne, to znaczy, że musisz podpiąć do nich zasilanie (230V) oraz sygnał - wzmacniacz mają już wbudowany.
    Gramofon ma na wyjściu mały sygnał i dlatego potrzebuje przedwzmacniacza - takiego małego wzmacniacza, który wzmocni sygnał na tyle, by mógł wysterować te monitory.

Jeśli natomiast zależy Ci na tym wzmacniaczu, który już posiadasz, sprzedaj monitory i zakup kolumny pasywne - czyli zwykłe, gdzie są same głośniki, bez wzmacniacza w środku. Co do modelu, to nie wiem, nie jestem audiofilem.
    W celu tylko sprawdzenia tego Twojego wzmacniacza wystarczą zwykłe kolumny, mogą być np. stare altusy, czy nawet coś mniejszego, tylko wtedy ostrożnie z gałką "głośność" :)

Pozdrawiam

0
  • #15 29 Lis 2017 21:19
    tobiasz86
    Poziom 13  

neo_dc napisał:
    Jeśli chcesz sprawdzić monitory, możesz wysterować je np. z komputera - podajesz sygnał muzyczny z karty na to wejście DIN3.
    dobra sugestia, zdaje się że tu na forum widziałem schemat din3>jack
    neo_dc napisał:
    Gramofon ma na wyjściu mały sygnał i dlatego potrzebuje przedwzmacniacza - takiego małego wzmacniacza, który wzmocni sygnał na tyle, by mógł wysterować te monitory.
    Ale zdaje mi się, że marantz 6300 ma wbudowane przedwzmacniacz... hmm

neo_dc napisał:
    Jeśli natomiast zależy Ci na tym wzmacniaczu
    właśnie na nim najbardziej, no i na gramofonie, BM'y pójdą na handel
    neo_dc napisał:
    neo_dc
    Dziękuję za sformułowania czytelne dla zwykłego śmiertelnika :)

0
  • #17 01 Gru 2017 23:56
    DjMapet
    Poziom 43  

Na tylnym panelu amplitunera, są wyjścia z przedwzmacniacza (PRE OUT), więc moim zdaniem, da się z nich podać sygnał na aktywne kolumny i wysterować je przedwzmacniaczem tego amplitunera.
    Potrzebne do tego będą dwa kable RCA-DIN 3pin. Jedynie trzeba obadać, na który pin wtyku DIN przypadnie sygnał i na który ekran.
    Jak napisał kolega wyżej, zwróć się z tym do jakiegoś elektronika.

Pozdrawiam.

0
  • #18 02 Gru 2017 05:02
    Polon_us
    Poziom 41  

DjMapet napisał:
    Na tylnym panelu amplitunera, są wyjścia z przedwzmacniacza (PRE OUT), więc moim zdaniem, da się z nich podać sygnał na aktywne kolumny i wysterować je przedwzmacniaczem tego amplitunera.

To się wszystko zgadza. Wspomniałem o tym co nieco powyżej.

Powodem dla którego nie rozwinąłem tej kwestii dalej, jest końcówka mocy tego amplitunera.
    Przecież ona będzie działała cały czas, bez obciążenia.
    A do jest szybka droga, aby uszkodziła się.

0
  • #19 02 Gru 2017 07:41
    tobiasz86
    Poziom 13  

Ale to pozwoli odpalić tylko jeden monitor, chyba że można podłączyć równolegle ale wtedy można zapomnieć o stereo.
    Generalnie temat monitorów jest już zamknięty- zdecydowałem się na zakup pasywnych, tylko nie wiem co wybrać, założyłem temat w odpowiednim dziale ale słabo się rozwija.

0
  • #20 03 Gru 2017 03:11
    Polon_us
    Poziom 41  

tobiasz86 napisał:
    Ale to pozwoli odpalić tylko jeden monitor, chyba że można podłączyć równolegle ale wtedy można zapomnieć o stereo.

Tu kolega nie ma racji. Bez problemu można je podłączyć w stereo do tego amplitunera.
    Napisałem powyżej, dlaczego nie kontynuowałem wykorzystania tej możliwości podłączenia.
    tobiasz86 napisał:
    założyłem temat w odpowiednim dziale ale słabo się rozwija.

Można samemu wybrać się do sklepu i dokonać jakiś testowych odsłuchów.

0
  • #21 03 Gru 2017 04:13
    tobiasz86
    Poziom 13  

Polon_us napisał:
    Bez problemu można je podłączyć w stereo do tego amplitunera.
    eh, jakoś wyżej nie było informacji że to takie bez problemu- tylko straszenie o majstrowaniu w sprzęcie, gdyby kolega nawet w jakiś uproszczony sposób napisał w jaki sposób to zrobić to może bym się zdecydował na ten sposób, nawet łatwiej było by mi rozmawiać z ewentualnym elektronikiem.
    Jadę dziś obejrzeć https://www.olx.pl/i2/oferta/kolumny-podlogow...ena-ze-standami-CID99-IDpNV8f.html#ee49dd4ae4
    Gdyby ktoś miał jakieś uwagi na ich temat to chętnie wysłucham.

Polon_us napisał:

Można samemu wybrać się do sklepu i dokonać jakiś testowych odsłuchów.
    kiedy u mnie nie za bogato ze sklepami z taka elektronika, inna sprawa że sprzęty nowe-markowe są absurdalne drogie. Druga strawa to kompozycja, np focal chorius 705 polecony w drugim temacie- może i by to razem dobrze grało, ale na pewno nie bedzie razem dobrze wyglądać, stąd decyzja o pierwszeństwie dla sprzętu używanego (żeby nie napisać starego)
    Pozdrawiam

Dodane,
    Podlaczajac monitory pod wyscie z kompa slychac muzyke, niestety bardzo cicho, telefon gra dwa razy mocniej... moze w kompie jest zbyt niski sygnal?

0