Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa anteny nadawczej 60 kHz z kabla audio podłączanej przez mini jack

alojzikftp 27 Nov 2017 19:12 861 5
 • #1
  alojzikftp
  Level 14  
  Dzień dobry,
  chciałbym poeksperymentować z symulowaniem sygnałów czasu MSF/JJY, służących do automatycznego ustawiania zegarków.
  Użycie w tym celu karty dźwiękowej wymyślono w Japonii, po awarii elektrowni Fukushima i wyłączeniu tamtejszego nadajnika.
  Tutaj opisy o co chodzi:http://www.jrcomputing.com.au/Set_Watch/Set_Watch_Manual.html i http://www.burningimage.net/msfsimulator/

  W skrócie polega to na tym, że emisja dźwięku o częstotliwości 20 kHz powoduje powstanie trzeciej harmonicznej (3 * 20 = 60 kHz) i powstanie pola elektromagnetycznego w pobliżu głośników/słuchawek/kabla audio.
  Udało mi się wykonać taką synchronizację z głośników laptopa, ale wymaga to położenia zegarka w specyficznym miejscu, a emitowany dźwięk 20 kHz jest bardzo nieprzyjemny.

  Linki wyżej pokazują, że można użyć przewodu nawiniętego dookoła zegarka, kanały L i R połączyć ze sobą i podłączyć po jednej stronie takiej cewki, a GND na drugim końcu.  Postanowiłem wykorzystać kabel głośnikowy, gdyż jest nieekranowany, więc wydaje się że uzyskam na nim największą indukcję.

  I tutaj pojawia się pytanie:
  Kabel głośnikowy ma dwa przewody. Czy lepiej będzie urwać jeden z tych przewodów i podłączyć do niego tak jak w opisie L+R, czy też zostawić dwa przewody, L podłączyć do jednego, a R do drugiego?

  Lepiej oznacza silniejszy sygnał.

  Pozdrawiam :)
 • Helpful post
  #2
  JacekCz
  Level 39  
  Twój temat kojarzy mi się z hasłem "pętla indukcyjna", w dość dawnych latach jeden ze sposobów sterowania modelami itd ...
 • #3
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  @alojzikftp Zanim cokolwiek zaczniesz ,,urywac" sprawdź sobie częstotliwości tych sygnałów czasu w różnych częściach świata. W Europie jest DCF ( 77,7 kHz) i MSF w Anglii (60 kHz), w USA używają w tym celu nadajnika systemu nawigacyjnego Loran, WWVB (60 kHz), a projekt, z linka dostosowany jest do JJY (60kHz). 3 harmoniczna z 20kHz. Wyższej klasy zegarek naręczny Vave Ceptor sam sobie znajduje potrzebną częstotliwośc. Budziki z DCFem z ,,Biedronki" niestety nie. :cry: Ponieważ amerykański sygnał do mnie nie dociera, zrobiłem też sobie nadajnik - symulator na 60 kHz z antena ramowa o srednicy 70 cm. Jest to zasilane wzmacniaczem m.cz. na TDA 2030, a sygnal pobierany z GPSu. Mam np. amerykanską rozbudowaną stacje pogodową z wbudowanym takim zegarem. Niedawno jeden z Moderatorów na Forum (Tzok) opisał podobny symulator.
 • #4
  alojzikftp
  Level 14  
  Krzysztof Kamienski wrote:
  @alojzikftp Zanim cokolwiek zaczniesz ,,urywac" sprawdź sobie częstotliwości tych sygnałów czasu w różnych częściach świata. W Europie jest DCF ( 77,7 kHz) i MSF w Anglii (60 kHz), w USA używają w tym celu nadajnika systemu nawigacyjnego Loran, WWVB (60 kHz), a projekt, z linka dostosowany jest do JJY (60kHz). 3 harmoniczna z 20kHz. Wyższej klasy zegarek naręczny Vave Ceptor sam sobie znajduje potrzebną częstotliwośc. Budziki z DCFem z ,,Biedronki" niestety nie.


  Po części nie masz racji. Zegarki z Wave Ceptor, m.in. G-Shock z którym to testuję, same nie wybierają częstotliwości - wybór bazuje na strefie czasowej ustawionej przez użytkownika. Można też explicite wybrać z którym sygnałem ma próbować się zsynchronizować w trybie serwisowym.

  Ograniczeniem częstotliwości nie jest antena, nie jest ona specjalnie zaprojektowana pod 60 kHz. Ograniczeniem jest maksymalna częstotliwość głośnika (20 kHz), toteż DCF77 od razu odpada. Wszystkie na 60 kHz (MSF, WWVB, JJY), jak też te na mniejszych częstotliwościach, np.
  JJY 40 kHz (13,3 kHz * 3) można symulować przy użyciu układów audio.

  Wszystkie z wymienionych stron przetestowałem na wbudowanych głośnikach z laptopa i działają, toteż zależy mi jedynie na wyciszeniu pisków i położeniu zegarka w wygodnym miejscu. Nie chcę budować własnego symulatora, bo jest to znacznie trudniejsze, a przy użyciu komputera chcę przekazywać do zegara niepoprawne dane w celu sprawdzenia jak sobie z nimi zegarek poradzi.
  Zastanawiam się które połączenie będzie dawało mocniejsze pole jeśli to ma jakiekolwiek znaczenie i liczę na jakieś opinie.

  Pozdrawiam :)
 • #6
  alojzikftp
  Level 14  
  Krzysztof Kamienski wrote:
  alojzikftp wrote:
  częstotliwość głośnika (20 kHz)
  A po diabła on tam ?? Sygnał ze wzmacniacza idzie w antenę i tyle.


  W sumie racja. Przy użyciu takiej anteny ograniczeniem będzie tylko maksymalna częstotliwość karty dźwiękowej, przypuszczalnie wyższa niż głośników.