Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Testery elementów oparte na ATMega - dyskusje o HW i SW

Freddy 15 Lip 2019 17:11 41916 109
  • Computer ControlsComputer Controls
    @GUTEK@
    Poziom 30  
    Znalazłem jaki to układ na zagranicznej stronie wraz z pełnym schematem tego testera..
    Tu jak zwykle nie można liczyć na pomoc, jak układ jest w układzie zasilania i podłaczony pod cewkę to na logikę jest to jakaś przetwornica, a nie wulgaryzm usunięty migająca dioda.

EDIT:
    DZIĘKUJĘ ZA OSTRZEŻENIE, TO WAM WYCHODZI NA TYM FORUM NAJLEPIEJ :shocked!:

Moderowany przez dondu:

Otrzymał kolega ostrzeżenie za wulgaryzm. Podczas rejestracji konta zaakceptował kolega regulamin, który wyraźnie tego zabrania:

3.1.6. Rozpowszechnianie treści sprzecznych z zasadami współżycia społecznego oraz dobrymi obyczajami.

Następnym razem proszę się więc powstrzymać i zachowywać się kulturalnie.

Freddy
    Poziom 43  
    Nie będę zakładał kolejnego tematu, bo jest już tutaj o testerze LCR-TC1 trochę powiedziane na początku tematu. Dodam jedynie trochę danych i zdjęć jakie zrobiłem.

- procesor sterujący: Atmega324
    - dodatkowy procesor serii STC15L104W
    - rezystancja: 0,01 - 50MΩ
    - pojemność: 25pF - 100mF
    - indukcyjność: 0,01 mH - 20H
    - tranzystory: NPN, PNP, MOSFET kanał N i kanał M, JFET
    - tyrystory,
    - triaki,
    - zakres dioda Zenera w złączach K A: 0,01 - 30V
    - zakres dioda Zenera w złączach 1 2 3: 0,01 - 4,5V
    - zakres triaków i tyrystorów: IGT <6mA
    - obszar wykrywania tranzystora: 0,01–4,5V
    - wyświetlacz: ekran TFT 1,8 cala
    - zasilanie: wbudowany akumulator Litowy 600mAh
    - szybkość testu: ok. 2 - 10 sekund
    - IRDA: test pilotów również Hitachi
    - pomiar współczynnika ESR dla pojemności powyżej 2uF
    - wymiary: 90 x 70 x 27 mm
    - waga: 96 g.
    - automatyczne wyłączenie po 20 sekundach (możliwość wyboru czasu 10, 15, 20, 25 sek.)

Tester elementów elektronicznych z dużym z powodzeniem przetestuje diody, rezystory, tranzystory, cewki, kondensatory itd.
    Wykorzystamy go do wykrywania tranzystorów NPN i PNP, kondensatora, rezystora, diody, triody, kanału N i kanału M MOSFET, IGBT, JFET, triaka oraz baterii. Umożliwia testowanie pilotów IR.
    Dzięki temu testerowi sprawdzisz większość elementów stosowanych w elektronice.

Testery elementów oparte na ATMega - dyskusje o HW i SW Testery elementów oparte na ATMega - dyskusje o HW i SW

W testerze znajduje się dodatkowy procesor STC15L104W oznaczony jako U4.
    Piny P1 i P2 przy tym procesorze służą właśnie do zmiany czasu automatycznego wyłączenia.

Testery elementów oparte na ATMega - dyskusje o HW i SW Testery elementów oparte na ATMega - dyskusje o HW i SW

Dostępny w sieci są alternatywne soft i opisy do tego procesora i głównego (w załączeniu).
    W testerze użyto wyświetlacza Z180SN009 (SPI serial bus)
    Testery elementów oparte na ATMega - dyskusje o HW i SW Testery elementów oparte na ATMega - dyskusje o HW i SW Testery elementów oparte na ATMega - dyskusje o HW i SW Testery elementów oparte na ATMega - dyskusje o HW i SW

W załączniku jest również moje tłumaczenie na język angielski instrukcji obsługi oryginalnego testera LCR-TC1
    Qosmio88
    Poziom 5  
    Dołączam do tematu testerów : moje wnioski z naprawy testera MK328 który jest tu na zdjęciu:
    Tester miał zwarcie ok. 60 omów między wyprowadzeniem nr. 2 i 3 kabli testowych (zapomniałem kiedyś przy mierzeniu rozładować kondensator w zasilaczu 24VDC) i padł. Nie przechodził w ,,Selftescie'' pomiaru pojemności kondensatorów (wyjścia 1 i 3).
    Najpierw zakupiłem nową Atmegę 328p bo myślałem, że ona jest uszkodzona i ją wymieniłem, po wymianie Atmegi nadal tester nie działał . Dodatkowo żaden firmware, który tu koledzy umieścili wcześniej też się nie uruchamiał na nim. Wgrywałem stąd różne firmware programem MKVCALCULATOR (pełna wersja) .
    Fuse bity ustawić takie same jakie były orginalnie ustawione. Ostatecznie znalazłem wersję która działa i jest chyba najnowsza V1.12 i w dodatku po angielsku, a nie rosyjsku. Schemat ,który najbardziej pasuje do tego testera skopiowałem od kolegów, aby inni nie tracili czasu na szukanie . Uszkodzonym elementem okazał się scalak z diodami zabezpieczajacymi SRV05-4 (U3 opisany jako V05 na obudowie)patrz zdjęcia. Wylutowałem go całkowicie i na razie tak używam. Tester bez niego działa prawidłowo i z tym firmware, które jest w załączniku na dole. Nie działa funkcja ,,Rotary Encoder'' - bo nie ma w tym testerze pokrętła. Firmware z wylutowanej wcześniej Atmegi nie dało rady skopiować, bo było zabezpieczone.
    Obecnie się zastanawiam czy warto zamawiać ten scalak SRV05-4.
    Bo na innych schematach testerów też ich nie ma.
    Załączniki:
  • Computer ControlsComputer Controls
    Stanley_P
    Poziom 27  
    Qosmio88 napisał:
    Uszkodzonym elementem okazał się scalak z diodami zabezpieczajacymi SRV05-4 (U3 opisany jako V05 na obudowie)patrz zdjęcia. Wylutowałem go całkowicie i na razie tak używam. Tester bez niego działa prawidłowo i z tym firmware, które jest w załączniku na dole.
    Obecnie się zastanawiam czy warto zamawiać ten scalak SRV05-4.

O uszkodzeniu tego ukłądu scalonego (również z powodu nierozładowanego kondensatora) i jego naprawie przez usunięcie pisałem w poście #21. Myślę, że jednak warto ten element wstawić. Co prawda w jednym znanym mi przypadku ochronił procesor, a w drugim nie, lecz zawsze to jakieś zabezpieczenie.

Raz jeszcze zwracam uwagę, aby w testerach wyposażonych w pomiar diod Zenera zachować uwagę przy wkładaniu elementów, bo można taki tester uszkodzić. Również opisałem w #21. Może przypadek rzadki, jednak okazuje się możliwy. Dlatego w swoim testerku piny związane z pomiarem diod Zenera zakleiłem kawałkiem taśmy. Odklejam tylko w razie potrzeby pomiaru takiej diody, co ma miejsce stosunkowo rzadko.
    Qosmio88
    Poziom 5  
    Wsad do testera z wyświetlaczem 16x2 czyli do MK168 jest na początku tego postu u jego założyciela ,, Freddy '' na 1 stronie do ściągnięcia.
    Razem z innymi firmware. Ja takiego nie mam.
    Freddy
    Poziom 43  
    czaczus22 napisał:
    proszę o wsad z wyświetlaczem 16x2
    Mało precyzyjne określenie. Typów z wyświetlaczem 2x16 było kilka.
    Proszę sobie sprawdzić pierwszy post.
    frydz5
    Poziom 10  
    Witam. Posiadam Tester LCR T7-H i przy którymś teście już nie działa. Włączając tester cały czas Wyświetla się biały obraz i po chwili się wyłącza. Tak jak dokonuje testu tylko bez widoczności informacji. Jak taką usterkę naprawić? Bardzo będę wdzięczny za pomoc
    ojciec
    Poziom 33  
    Ścieżki procesor a wyświetlacz do sprawdzenia, na zimne luty
    frydz5
    Poziom 10  
    Wszystko wygląda dobrze. Sprawdzilem multimetrem. Przypomniało mi się że przy ostatnim teście elementu gdy wszystko jeszcze było ok migały po ekranie chińskie znaczki przez kilka sekund i po autorestarcie biały ekran. Możliwe że to tylko firmware? Jak się jego wgrywa? Przez Micro USB widzę że tylko ładowanie więc inaczej?
    ojciec
    Poziom 33  
    Na PCB są 6-pin złącza(otwory) ISP (dwa rodzaje) do programowania.

Trzeba mieć wsad (*.hex i *.eep), a tester LCR T7 dużo różni od popularnych chinskich testerów. Zapewne także tester jest zabezpieczony przed odczytem wsadu.

Programator np:
    "Programator AVR zgodny USBasp ISP"
    czarek7
    Poziom 2  
    frydz5 - T7-H: Cóż można z daleka podpowiedzieć? Nie spotkałem jeszcze kompletnego schematu, ale ze zdjęć (dzięki!) sporo widać - można posiłkować się rozwiązaniami z T7/TC1 oraz ... nie pamiętam, gdzie widziałem podobne zasilanie.
    Pytanie zasadnicze, czy urządzenie padło samo z siebie, od kiepskiego zasilacza, (kopiącego) złącza USB nieuziemionego/niezerowanego komputera czy może nierozładowanego kondensatora? Bo rozumiem, że problemem nie był wyładowany akumulator.
    Ten przyrząd ma zabezpieczenia ESD i nawet omyłkowe podłączenie czegoś okrakiem pomiędzy styk K (+30V, w innych modelach +45V, przez 10kΩ) i 1-2-3 zamiast K-A nie powinno niczego zepsuć (ale część TC nie ma obwodu ESD i wtedy pomyłka kończy się tragicznie dla procesora).
    Nie ma problemu z niskimi napięciami rzędu 5V, wejścia są natomiast wrażliwe na wysokonapięciowe niskoomowe źródła czy zasobniki energii, np. badane układy pod napięciem i kondensatory. Dużym błędem jest też włożenie/dotknięcie kondensatora do zacisków K-A przeznaczonych dla diod Zenera przy włączonym zasilaniu (po wyłączeniu zasilania napięcie na K szybko zanika) i przełożenie naładowanego do punktów pomiarowych uniwersalnych 1-2-3. Grozi to nieodwracalnym uszkodzeniem układu DZ1 SRV05-4 i/lub portów! Niby wiadomo, ale trzeba zawsze uważać.
    Należałoby więc przede wszystkim sprawdzić, czy nie ma zwarć na portach-stykach pomiarowych. Gdy tester jest wyłączony, pozostają one w stanie wysokiej impedancji (ale to ciągle wejścia CMOS), w czasie pomiarów pojawiają się krótkie impulsy 5V poprzez około 700Ω.
    Czy punkt P3 jest zwarty - coś tam dziwnego widać - ale tester powinien działać dla obu języków!
    Częstym samoistnym uszkodzeniem poprzednich modeli były zwarcia kondensatorów przetwornicy (pracujących na granicy dopuszczalnego napięcia), wtedy grzał się sterownik i nic więcej nie działało. Tu mamy teoretycznie dużo niższe napięcie i osobne przetwornice, przebicie/zwarcie kondensatora C11 może skutkować przeciążeniem zasilania i takim spadkiem napięcia, że nie działa ATMega. (Chociaż obie przetwornice są chyba zasilane równolegle z ogniwa, a nie kaskadowo).
    Czy są poprawne napięcia zasilania 3,7V (3,0-4,2V) akumulatora, 25-30V przetwornicy U6/L2 za D3 na C11, 6-7V (?) przetwornicy U4/L1 za D2 na C9 i sztywne 5V dla mikrokontrolera za stabilizatorem U5, w końcu 3,3V stabilizatora LCD - widać, że jest podświetlenie, więc coś dochodzi.
    Jaki jest pobór prądu? Czy coś się nadmiernie grzeje? Czy są oznaki życia procesora - zegar, sygnały sterujące LCD na złączu? Jaka jest częstotliwość rezonatora? Czasem konieczna jest wymiana kwarcu.
    Jeśli program zatrzymuje się na początku może to oznaczać zagadkowy brak komunikacji między kontrolerami. Czasami pomagał reset U3 poprzez odłączenie akumulatora.
    Miejmy nadzieję, że to C11 albo DZ1, który łatwo usunąć/wymienić. Jeśli jednak M644, to poważny problem. Pomijając koszt części i dla wielu trudność przelutowania, gotowy wsad może być trudno osiągalny. Najszybciej będzie samemu przygotować/skompilować odpowiednią opcję. A niektórzy pokusiliby się przy takiej okazji o upgrade do V1.35m+ (traci się grafikę, ale zyskuje nowe/lepsze funkcje) lub własną wersję z dalszą rozbudową sprzętową.

Przy okazji - czy do tego urządzenia jest instrukcja/ulotka lub choćby specyfikacja, czy tylko reklama/opis dystrybutora, zwykle pomieszana?
    Jaka jest wersja firmware oraz parametry w porównaniu do starego T7 - np. częstotliwość kwarcu i pojemność akumulatora? Czy podwojona pamięć została zmarnowana na przełączany zworkowo język zamiast wykorzystana na ulepszone i rozszerzone pomiary...
    Jak się sprawuje w praktyce - czy "cierpi" na stare znane błędy czy zostały poprawione? Z pewnych danych wynika, że wszystkie 3 są niestety oparte na V2.12k, łącznie z najnowszym i najszybszym T7-H.
    Pozdrawiam,
    lukasrsv
    Poziom 19  
    Polecam pewną modyfikację dotyczącą testera (przetestowane na modelu T7). Aby zmniejszyć prąd pobierany w trybie czuwania. U mnie przed modyfikacją prąd pobierany z akumulatorka wynosił 0.2 mA. Po dodaniu rezystora 33k między wyjściem stabilizatora 5V a masą układu prąd w czasie czuwania spada do ok 15uA. Znacznie to wydłuża czas samorozładowania układu. Modyfikacja zaczerpnięta z zagranicznego forum.
    wujt
    Poziom 13  
    LCR-T4(T3)NoStripGrid czy do tesgo testera moge zamiast atmega 328 wstawić atmege 8
    ojciec
    Poziom 33  
    Jeżeli najdziesz wsad na Atmege8 do tej wersji PCB, to tak.
    wujt
    Poziom 13  
    Zamówiłem atmege 328 zapisałem wsadem z testera elektrody 1,13 może ja coś robie żle ,ale poruszanie się po menu to droga przez męke czasami trzeba dżojstikiem przełączyć kilkanaście razy żeby przeszedł na następny poziom ,a czasami się po prostu wyłączy prubowałem innych wsadów ,ale wieszość nie chciała się odpalić
    ojciec
    Poziom 33  
    Fuse ustawiony na rezonator zewnętrzny, CKDiV8, wyłączony ?