Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Logitech DFGT - Dioda transil

qwertexx 28 Lis 2017 21:37 234 10
  • #1 28 Lis 2017 21:37
    qwertexx
    Poziom 12  

Witam,

Dziś podczas driftu w assetto corsa ff w kierownicy przestało działać w jedna stronę. Rozebrałem kiere i okazało się ze uszkodzeniu uległa dioda transil (P6KE27CA) i tu jest moje pytanie, gdzie dostane ta diode? Jedyne gdzie ja znalazłem to w sklepie w stanach, ale cena wysyłki przekracza 90 krotnie cenę diody... A może jest jej jakiś zamiennik?
    Logitech DFGT - Dioda transil

0 10
  • #3 28 Lis 2017 22:08
    qwertexx
    Poziom 12  

Dioda jest pęknięta, czego nie widać na zdjęciu chociaż jak się dobrze wpatrzysz to na cyfrze 2 widać pękniecie, dobrze to widać z drugiej strony tej diody. Poza tym z ta dioda kierownica blokuje obrót w jedna stronę nawet jak jest odłączona od zasilania, po wylutowaniu diody obraca się tak jak wcześniej. 5 lat temu na elektrodzie był podobny temat.

0
  • #4 28 Lis 2017 22:11
    RitterX
    Poziom 35  

Podaj wymiary, one mają znaczenie: średnica i długość korpusu oraz średnica wyprowadzeń. Jeżeli te duże pola to styki podłączenia diody możesz wlutować:
    https://www.tme.eu/pl/details/sm6t27ca/diody-transil-smd-dwukierunkowe/st-microelectronics/
    albo znacznie mocniejszą tą:
    https://www.tme.eu/pl/details/bzw50-27b/diody-transil-tht-dwukierunkowe/st-microelectronics/
    Poszukaj na znanym portalu aukcyjnym dwukierunkowego transila 600W.

0
  • #5 28 Lis 2017 22:24
    qwertexx
    Poziom 12  

A jak wlutuje mocniejsza diodę to układ sterowania ff nie zostanie uszkodzony? Z tego co wiem dioda pełni tam funkcje tłumienia napięcia powstającego z silnika który przy szybkim kręceniu działa jak prądnica.

0
  • #6 28 Lis 2017 22:32
    RitterX
    Poziom 35  

Transil ma zadanie, jak słusznie zauważyłeś, niedopuszczenia do przekroczenia zadanego wartością diody napięcia. Naddatek energii jest przekształcany na ciepło, póki nie zostanie przekroczona moc strat obudowy. Większa obudowa lub lepiej oddająca ciepło oznacza, że dioda pochłonie więcej energii zanim ulegnie uszkodzeniu. To ona jako pierwsza ma jemu ulec. Przy okzaji, posprawdzaj elementy bezpośrednio i blisko podłączone do diody. Nie tylko ona mogła ulec uszkodzeniu.
    Zawsze możesz wlutować transila w SMD o nominalnej mocy maksymalnej 600W.

0
  • #7 28 Lis 2017 22:43
    qwertexx
    Poziom 12  

Reszta elementów wizualnie jak i w pomiarach wygląda ok. A jeśli zamiast oryginalnej diody wlutuje ta co podał kolega w poście 2 to nic się nie stanie? Nie widzę do kupienia diody z takimi parametrami i mocą 600W. Jedyne czym się różnią to mocą i max pradem w impulsie oryginał 600W 16,3A ta druga 1500W 40.5A poza tym wszystkie parametry te same.

0
  • #8 29 Lis 2017 00:30
    RitterX
    Poziom 35  

Grubość nóżek także? Grubsza obudowa diody zmieści się po zamonyowaniu płytki?
    W specyfikacji oryginalnej nie ma podanej pojemności diody. Ten parametr czasem jest ważny a czasem nie. Tu jest zwykła ochrona energetyczna a nie linii transmisyjnych dlatego nie ma on zanczenia. Te 40.5A to dla bardzo określonych warunków dlatego nie traktuj tego zbyt dosłownie. Tu wszystko zależy od chłodzenia.
    Normalnie transil zabezpieczenia w kierownicy jest przewidziany do typowych przeciążeń a to co robisz za pomocą kierownicy jest typowe? Tak jak sobie to producent samochodu zakładał ;) ?

1
  • #9 29 Lis 2017 17:51
    qwertexx
    Poziom 12  

Drift na tej kierownicy za bardzo typowy nie jest ze względu na szybkie kontry, a kierownica jest wolna ;) Z tego co widzę na zdjęciach ta dioda podana w poście 2 ma trochę grubsze nóżki i jest większa, ale nawet jak się nie zmieści to można ja odgiąć poza płytkę gdzie jest bardzo dużo miejsca

0
  • #10 07 Gru 2017 17:49
    qwertexx
    Poziom 12  

Dioda zmieniona, kiera smiga jak nowa :) Dziękuje za pomoc, pozdrawiam :)

0
  • #11 16 Gru 2017 18:46
    qwertexx
    Poziom 12  

Od ostatniego postu przelutowałem 4 diody i wszystkie się spaliły. Jak wlutuje mocniejsza diodę podana w 2 poście to dioda wytrzyma więcej a będzie tak samo zabezpieczać układ?

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo