Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja Pogody na lampach Nixie, zegar, blutooth...

valdi2003 29 Lis 2017 00:04 3279 16
  • Witam!
    Stacja Pogody powstała na podstawie projektu ze strony http://robocua.blogspot.com/2016/11/c-bluetooth.html . Jest to drugi mój projekt zaczerpnięty z bloga tego autora https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3196412.html i tu wielkie podziękowanie za pomoc jaką autor RoboC udzielił przy budowie stacji, gdyż dokonano wielu zmian odnośnie pierwowzoru i bez zmian w firmware to by się nie udało. Przejdźmy do spraw technicznych. Podstawowe zasilanie to 12 V DC, które podawane jest na stabilizator 3,3 V do zasilania układów scalonych, procesora, czujników, odbiornika RF i odbiornika blutooth. Z napięcia 12 V zasilane są też diody led oraz przetwornica wykonana na popularnym układzie MC34063. Sercem stacji jest procesor PIC16F887 w wersji smd. Pozostałe układy, to DS3231, czyli popularny układ RTC, 74141 układ sterujący katodami lamp, MBI5030 do sterowania diodami led. Pomiar temperatury i wilgotności odbywa się za pomocą czujnika DHT22, BMP180 dba o pomiar ciśnienia. Odbiornik RFM-73 komunikuje się z zewnętrznym czujnikiem, a moduł odbiornika blutooth HC-06 odpowiada za komunikację z programem w telefonie do ustawienia pozostałych parametrów w stacji, które nie są dostępne z poziomu przycisków. Ustawienia blutooth prędkość transmisji 38400, 1 bitu stopu, brak parzystości. Trzy przyciski służą do ustawienia czasu i daty, wciskając przycisk Menu wchodzimy w tryb ustawiania, a przyciskami plus i minus ustawiamy odpowiednią wartość. Przyciski plus i minus mają też inne właściwości i tak plusem załączamy i wyłączamy odbiornik blutooth, natomiast przyciskiem minus załączamy podświetlenie led RGB. Jedno naciśnięcie podświetlenie statyczne, dwa podświetlenie dynamiczne, trzy wyłączenie podświetlania. Trzy diody oznaczone jako RF, BT, BAT służą jako wskaźniki i tak led RF pokazuje odbiór sygnału z czujnika zewnętrznego, led BT załączenie blutooth, a led BAT rozładowanie baterii w czujniku zewnętrznym. Lampy jakie zostały wykorzystane w projekcie to 6 x LC-513 jako wskaźniki czasu i daty. Do wyświetlania pomiarów wykorzystałem LL-561 jako wskaźnik symboli plus, minus, do temperatury zewnętrznej i symbolu delta jako wskaźnik zewnętrznego pomiaru wilgotności, 3 x LC-531 wskazują pomiar i lampa IN-19A jako wyświetlacz symboli temperatury, ciśnienia i wilgotności. Poniżej kilka zdjęć:
    Stacja Pogody na lampach Nixie, zegar, blutooth...Stacja Pogody na lampach Nixie, zegar, blutooth...Stacja Pogody na lampach Nixie, zegar, blutooth...Stacja Pogody na lampach Nixie, zegar, blutooth...Stacja Pogody na lampach Nixie, zegar, blutooth...Stacja Pogody na lampach Nixie, zegar, blutooth...

Przejdźmy teraz do opisu czujnika zewnętrznego. Procesor tutaj użyty to PIC16F886 w wersji smd. Za pomiar temperatury i wilgotności odpowiada czujnik DHT22, a dokonane pomiary przesyłane są za pomocą nadajnika RFM-73. Poza tym na płytce znajduje się stabilizator LDO 3,3 V, gdyż napięcie na RFM-73 nie może przekraczać 3,6 V, a czujnik DHT22 potrzebuje napięcia minimalnego 3,3 V z stąd stabilizator. Całość zasilana jest z dwóch akumulatorków AAA Li-ion o napięciu 3,7 V każdy. Poniżej zdjęcia czujnika:
    Stacja Pogody na lampach Nixie, zegar, blutooth...Stacja Pogody na lampach Nixie, zegar, blutooth...Stacja Pogody na lampach Nixie, zegar, blutooth...Stacja Pogody na lampach Nixie, zegar, blutooth...
    Program na telefon (Android) napisany został w programie App Inventor za pomocą którego możemy ustawić takie funkcje jak czas, datę, kolory led podświetlające lampy, jasność podświetlania led, jasność świecenia lamp, oraz czas przyciemnienia lamp (tryb nocny) od godziny do godziny, czyszczenie katod lamp. Poniżej zrzuty ekranu z programu.
    Stacja Pogody na lampach Nixie, zegar, blutooth...Stacja Pogody na lampach Nixie, zegar, blutooth...Stacja Pogody na lampach Nixie, zegar, blutooth...Stacja Pogody na lampach Nixie, zegar, blutooth...
    W archiwum znajdują się schematy w formacie pdf, wzory płytek w formacie pdf i gerber, wsady do procesorów oraz program na telefon w podstawowej wersji. Odnośnie płytek to zastanawiałem się, czy je zamieścić z powodu podstawek zastosowanych pod lampy LC-513, gdyż są to podstawki w wersji pionowej i druga sprawa to zastosowanie takich, a nie innych lamp potencjalnemu wykonawcy stacji będą trochę komplikować jej wykonanie. Oczywiście można odwiedzić stronę autora i tam pobrać wszystkie potrzebne pliki, muszę jeszcze raz zaznaczyć, że nie są one kompatybilne z zamieszczoną tutaj wersją stacji. Filmy z pracy stacji można oglądnąć na YouTube gdzie je autor zamieścił wpisując RoboC.

Fajne!
  • Fibaro
  • #2 30 Lis 2017 09:36
    dudi_elektr
    Poziom 13  

Muszę przyznać, że wykonanie pierwsza klasa. Szkoda, że zdjęcie wnętrza jest takie nieostre. Jaki jest pobór prądu?

• #3 30 Lis 2017 16:23
    Tadek5522
    Poziom 5  

Takie rozwiązania Vintage w połączeniu z nowoczesnoscią są niezwykłe!
    Pasowałaby mi taka stacja w salonie obok drewnianych mebli.

• #4 30 Lis 2017 16:49
    yogi009
    Poziom 41  

Konstrukcja na bardzo dobrym poziomie, Nixie na pewno tworzą magiczną atmosferę, a ich pogodzenie z mikrokontrolerami na pewno nie przeszło przez myśl ich wynalazcom. Ode mnie plus!

• #5 02 Gru 2017 15:59
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

Super projekt, martwi mnie tylko użycie DHT-22. Mam z nim złe doświadczenia: jednorazowy wzrost wilgotności powietrza do ok. 80...95% (mgła, obniżenie temperatury i kondensacja) i czujnik blokuje się permanentnie, z upływem czasu odczyty wilgotności nie poprawiają się.

• Fibaro
  • #7 02 Gru 2017 16:26
    valdi2003
    Poziom 15  

Witam!
    Frog_Qmak tu się z tobą zgadzam, na kilka czujników DHT-22 jakie wypróbowałem żaden nie wskazywał w pomiarze wilgotności takich samych wartości. Był pomysł aby zastosować BME-280, ale jak na razie to cena jest zbyt wysoka.

• #8 03 Gru 2017 10:36
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

Freddy napisał:
    Frog_Qmak napisał:
    Super projekt, martwi mnie tylko użycie DHT-22.
    Ja używałem SHT-11, znacznie lepszy, trochę inne sterowanie tylko.

Ja ostatecznie przesiadłem się na SHT-10, pracuje już drugi czy trzeci rok :)

• #10 04 Gru 2017 21:41
    ex-or
    Poziom 10  

valdi2003 napisał:
    Był pomysł aby zastosować BME-280 , ale jak na razie to cena jest zbyt wysoka .

BME też sie nie nadaje do zastosowania na zewnątrz (nb. u skośnookich przyjaciół można go dostać taniej i na fajnym breakout boardzie). Z tańszych czujników nadają się wspomniane wcześniej Sensiriony. Do SHT-11 jest też dostępna membrana zabezpieczająca przed bryzgami wody i zanieczyszczeniami.

• Fibaro
  • #11 04 Gru 2017 23:03
    valdi2003
    Poziom 15  

ex-or masz jakieś doświadczenie z czujnikiem BME-280. Ja też czytałem, że poniżej temperatury 0 pomiar wilgotności się "rozjeżdża". Jak powstawał projekt to nie były dostępne czujniki z Chin. Jeżeli chodzi o czujniki SHT to jest problem z montażem w obudowie zewnętrznej, gdyż linie procesora są zajęte w stacji można je zamontować bez problemu. Zobaczymy co da się zrobić.

• #12 05 Gru 2017 09:24
    ex-or
    Poziom 10  

No cóż, trochę się pobawiłem w temperaturze okołopokojowej, więc pewnie nie powinienem tego mówić tak autorytatywnie :-) Ale tak to rozumiem z warunków pracy czujnika podanych w datasheetcie.

• #14 06 Gru 2017 10:23
    valdi2003
    Poziom 15  

Mówiąc szczerze to nie robiłem podsumowania kosztów, gdyż projekt był realizowany ponad rok. Najdroższymi elementami były lampy, które coraz trudniej jest kupić, a cena ich nie należy do najniższych. Drugim kosztownym elementem było wykonanie płytek, które musiałem zamówić w firmie. Myślę że koszt całości mieścił się w granicach 400 - 500 złotych.

• #15 07 Gru 2017 00:28
    janeg
    Poziom 6  

To dużo. Faktycznie dużo. Ale fajna rzecz od strony estetycznej wręcz niesamowita. Podziwiam i pozdrawiam/ :)

• #16 09 Gru 2017 16:21
    tanczacy_z_widlami
    Poziom 6  

Ciężko powiedzieć coś innego jak tylko REWELACJA. Wygląda to wszystko niesamowicie profesjonalnie.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo