Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujki dymu i czadu - jak rozmieścić, by były skuteczne?

gulson 29 Nov 2017 12:32 6942 8
Computer Controls
 • #1
  gulson
  System Administrator
  Komfort życia we własnym mieszkaniu lub domu zależy nie tylko od jego konstrukcji czy aranżacji, ale również poziomu zabezpieczeń. Mowa tu przede wszystkim o systemach alarmowych, reagujących na ryzyko powstania pożaru lub ulatnianie się szkodliwych związków chemicznych.
  Dzięki wczesnemu ostrzeganiu możemy uratować życie swoje, a także naszych bliskich. Pozwala nam ono również zainicjować działania, które uniemożliwią rozprzestrzenienia się zagrożenia na obszar całego budynku.

  Omawiany system bezpieczeństwa powinien być oparty przede wszystkim na skutecznych czujnikach dymu i czasu. W niniejszym tekście wyjaśnimy, jak ważne jest ich wykorzystanie i na co zwrócić uwagę podczas zakupu poszczególnych urządzeń.


  Dlaczego warto kupić czujnik dymu?

  Zagrożenie pożarowe może być związane z wieloma defektami, a także codziennymi sytuacjami lub zwyczajnym gapiostwem. Niesprawna instalacja, awaria sprzętu, pozostawienie patelni na włączonej kuchence ? niestety, możliwości jest sporo, dlatego też należy dysponować sprawnym systemem, który ostrzeże nas odpowiednio wcześniej o sytuacji kryzysowej.

  Warto podkreślić, że czujniki dymu mogą nie tylko informować o zagrożeniu, ale również uruchomić zainstalowane zraszacze. Potrzebne jest jednak odpowiednie połączenie dwóch systemów.


  Dlaczego warto kupić czujnik czadu?

  O ile widmo ewentualnego pożaru w sposób bardzo mocny działania na wyobraźnię wielu osób, tak zagrożenie zatrucia czadem nadal nie wzbudza w wielu z nas słusznego zmartwienia. Wszystko dlatego, że tlenek węgla, czyli czad jest niezauważalny i niewyczuwalny. Jest on określany jako ?cichy zabójca?, który co roku ma na koncie tysiące ofiar.

  Wszystko to sprawia, że jest on niezwykle groźny. Na dobrą sprawę możemy w ogóle nie zdawać sobie sprawy, że w naszym mieszkaniu lub domu ulatnia się czad. Po pewnym czasie możemy doświadczyć zawrotów i bólów głowy, które łatwo można zbagatelizować, nie łącząc objawów z realnym zagrożeniem. Gdy już zorientujemy się, że coś jest nie tak, może być za późno.

  Jak w ogóle może dojść do takiej sytuacji? Tlenek węgla może powstać za sprawą niepełnego spalania paliwa w wykorzystywanych przez nas urządzeniach grzewczych ? mogą być to kotły olejowe lub węglowe, kominki, piece węglowe, gazowe i podgrzewacze wody z otwartą komorą spalania. Niedostateczne spalanie wynikać może ze zbyt małego dopływu tlenu, przez co zahamowany zostaje proces powstawania dwutlenku węgla i całkowitego spalania.

  Najczęściej taka sytuacja wynika z uszkodzenia lub nieprawidłowego funkcjonowania wspomnianych urządzeń ? mogą być one mocno zanieczyszczone, źle wyregulowane lub po prostu wadliwe. Problemem jest też nieodpowiednie wykonanie paleniska oraz zablokowanie ujścia powietrza. Wszystko to sprawia, że tego typu urządzenia muszą być regularnie sprawdzane i konserwowane.

  Konieczne jest także posiadanie czujnika czadu. Tylko on jest w stanie zaalarmować nas o zagrożeniu, dzięki czemu będziemy mogli opuścić ?zatrute? pomieszczenie, przewietrzyć je lub wezwać odpowiednie służby. Należy pamiętać, że tlenek węgla jest bezpośrednim zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia.


  Sprawdzenie sprawności instalacji wentylacyjnej

  Chcąc uniknąć sytuacji opisanych powyżej, należy nie tylko regularnie monitorować stan wszelkich wykorzystywanych urządzeń grzewczych, ale również dokonywać przeglądu instalacji wentylacyjnej.

  Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, przegląd kominiarski musi być wykonywany co najmniej raz w roku przez osoby dysponujące odpowiednimi uprawnieniami. Polega on na sprawdzeniu sprawności nie tylko przewodów wentylacyjnych, ale również spalinowych oraz dymowych. Oczywiście, jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości działania wentylacji grawitacyjnej, należy to natychmiast zgłosić.

  Poza sprawdzaniem stanu wentylacji, należy pamiętać również o własnej odpowiedzialności. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zasłaniać kratek wentylacyjnych. Należy uważać również ze zbytnim uszczelnianiem okien. W razie zagrożenia, cyrkulacja powietrza będzie bowiem zbyt niska.

  Zdecydować możemy się również na zainstalowanie urządzeń wchodzących w skład wentylacji mechanicznej. Obowiązek ich kontrolowania nie jest zapisany w ustawie, jednak producenci tego typu systemów zawsze dołączają informację na temat tego, jak często powinny być one sprawdzane.


  Gdzie montować czujniki?

  Skoro wiemy już, jak ważną rolę omawiane czujniki odgrywają w domowym systemie bezpieczeństwa, warto zastanowić się nad tym, gdzie powinny zostać one zamontowane. Nie należy tej sprawy bagatelizować, ponieważ właściwe rozmieszczenie czujników może zadecydować o ich skuteczności.

  Czujniki dymu

  Czujki dymu i czadu - jak rozmieścić, by były skuteczne?

  Najlepszym rozwiązaniem okazałoby się zamontowanie po jednym czujniku w każdym pomieszczeniu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zostaniemy poinformowani o zagrożeniu na czas. Oczywiście wiąże się to z koniecznością poniesienia poważnych kosztów. Cena jednego czujnika waha się od 50 do grubo ponad 100 złotych ? mnożąc to przez liczbę pomieszczeń w domu, a także dodając koszt wykonania instalacji, łatwo można wywnioskować, jakie będą to koszty.

  Jeżeli więc nas na to nie stać, powinniśmy postarać się, aby zamontować co najmniej jeden czujnik na każdej kondygnacji. Jakie są najlepsze miejsca do założenia czujnika?

  * Kuchnia ? to tu najczęściej powstaje zagrożenie.
  * Okolice sypialni.
  * Korytarz.
  * Przy pokoju dziecka.
  Istotny jest również sam sposób montażu. Czujniki należy założyć pionowo na suficie, na środku lub blisko środka pomieszczenia. Dlaczego? Ponieważ gwarantuje to wykrycie dymu dochodzącego ze wszystkich stron. Należy pamiętać jednak o tym, aby nie montować ich zbyt blisko klimatyzatorów, wentylatorów i urządzeń grzewczych. Generowane prze nich ciepło lub para mogą bowiem często wywoływać fałszywe alarmy.
  Sam montaż to nie wszystko. Zawsze należy sprawdzić, czy dźwięk generowany przez czujnik jest słyszalny w całym domu. Nie możemy oczywiście zapominać również o regularnym sprawdzaniu stanu urządzeń ? tyczy się to także baterii.

  Czujniki czadu

  Czujki dymu i czadu - jak rozmieścić, by były skuteczne?

  Tego typu czujki powinny alarmować nas o zagrożeniu nie tylko dźwiękowo, ale również poprzez generowane światło. Należy rozmieścić je w pobliżu urządzeń grzewczych, w których następuje spalanie węgla, czyli pieców, kotłów lub kominków. Czujnik powinien znaleźć się nie bliżej niż 2 metry od wspomnianych urządzeń ? w ten sposób zagwarantujemy jego prawidłowe działanie.

  Oczywiście czujkę warto zainstalować także w łazienkach, w których znajdują się podgrzewacze wody. Są one wykorzystywane w wielu kamienicach i mieszkaniach ? często zdarza się, że są one dość wiekowe, przez co zagrożenie rośnie.

  Jeśli chodzi o większe domy, dobrze byłoby, aby czujniki znalazły się także w pobliżu sypialni lub na korytarzu. W przypadku budowli kilkupiętrowej, czujki muszą oczywiście zostać zainstalowane na każdej kondygnacji. Co ważne, musimy zadbać o to, aby praca urządzenia nie była zakłócana, na przykład poprzez zasłonięcie go jakimś przedmiotem lub dekoracją, a także przez ruch powietrza wydobywającego się wentylatorów lub kratek. Detektor warto założyć na wysokości, która będzie umożliwiać nam sterowanie jego pracą.


  Jak wybrać czujnik?

  Wpływa na poziom zabezpieczeń mają również rodzaje czujników, na które się zdecydujemy. Jak łatwo można się domyślić, na rynku występują rozmaite urządzenia, różniące się między sobą nie tylko budową, ale również podstawowymi parametrami technicznymi oraz sposobem działania. Wszystko to sprawia, że warto pokrótce omówić wszelkie najważniejsze kwestie, typowe dla obu czujników.

  Jaki czujnik dymu kupić?

  Przed dokonaniem zakupu, najważniejsze jest to, aby określić interesujący nas typ czujnika. Mamy cztery możliwości wyboru:

  * optyczny czujnik dymu ? funkcjonuje on w oparciu o zamontowane fotokomórki, które wykrywają pojawienie się dymu. Warto pamiętać, że na rynku występują 3 rodzaje optycznych czujników. Pierwszy z nich to model rozproszeniowy ze światłem podczerwonym. Fotokomórka reaguje na światło podczerwone emitowane przez specjalną diodę. Jeśli wiązka światła zostanie rozproszona przez dym, uruchamia się alarm. Taki sprzęt wyróżnia się niską ceną, jednak jest on mocno narażony na fałszywe alarmy.

  Nieco większą dokładnością charakteryzuje się czujnik dwusensorowy. Mamy tu bowiem do czynienia z dwoma fotokomórkami i dwoma diodami. Alarm uruchamia się dopiero wtedy, gdy rozproszone zostaną dwie wiązki światła. Wspomniany wcześniej model rozproszeniowy może również działać na zasadzie generowania światła ultrafioletowego, co znacząco podnosi dokładność jego działania,

  * termiczny czujnik dymu ? jak sama nazwa wskazuje, reaguje on w przypadku zwiększenia się temperatury panującej w pomieszczeniu. W zależności od rodzaju, alarm zostaje uruchomiony w sytuacji nagłego skoku temperatury lub po przekroczeniu wcześniej zaprogramowanego poziomu,

  * jonizacyjny czujnik dymu ? jego budowa opiera się na dwóch diodach, pomiędzy którymi dochodzi do przepływu jonów. Gdy zostanie on zakłócony przez dym, uruchamia się alarm. Takie rozwiązanie jest bardzo dokładne, zwłaszcza w przypadku spalania gazów,

  * multisensorowy czujnik dymu ? zdecydowanie najbardziej zaawansowane urządzenie w tym zestawieniu. Korzysta ono bowiem z wielu technologii, które reagują na wszelkie zmiany zachodzące w pomieszczeniu. Oczywiście sprawia to, że należy on do grupy najdroższych detektorów.

  Oczywiście określenie typu czujnika nie rozwiązuje całej sprawy. Warto przeanalizować także ich najważniejsze parametry techniczne. Należy wspomnieć tu przede wszystkim o maksymalnej powierzchni, którą są w stanie ?objąć?, głośność alarmu (musi być słyszalny w całym domu, dlatego powinien generować dźwięk o natężeniu powyżej 80 dB), temperaturę i wilgotność pracy, a także rodzaj zasilania ? mogą być to baterie, przewód elektryczny lub połączenie obu tych metod.


  Jaki czujnik czadu wybrać?

  W przypadku urządzeń wykrywających pojawienie się tlenku węgla w pomieszczeniu, należy rozróżnić dwa modele:

  * fotoelektryczny czujnik czadu ? jest on wyposażony w prosty mechanizm, który wykrywa obecność CO i w przypadku przekroczenia normy, uruchamia ostrzeżenie dźwiękowe oraz świetlne. Tego typu detektory zazwyczaj są w stanie wykryć czad o stężeniu około 50 ppm,

  * czujnik czadu z wyświetlaczem LCD ? zdecydowanie bardziej rozbudowane urządzenie, które gwarantuje dokładność pomiaru na poziomi od 30 do 999 ppm. Wszystko dzięki zastosowaniu dwóch sensorów ? elektrochemicznego i temperaturowego. Pozwala to na precyzyjne działanie i wykrycie czasu już w fazie początkowej.

  Tego typu czujki posiadają również elektroniczne układy sterujące. Korzystają one z możliwości specjalnych mikroprocesorów, które dokonują analizy reakcji zachodzącej w czujniku elektrochemicznych (zawiera on bowiem substancje wchodzące w reakcję tlenkiem węgla), określając w ten sposób poziom stężenia CO w pomieszczeniu. Jeśli przekroczy ono 15%, uruchamiany jest alarm.

  Za pomocą wyświetlacza możemy sprawdzić aktualne stężenie, poziom naładowania baterii i kilka innych wskaźników. Warto podkreślić, że najbardziej rozbudowane czujniki są w stanie wykryć nie tylko czad, ale również dym oraz gaz.

  Podobnie jak w przypadku czujnika dymu, także w tym przypadku warto zwrócić uwagę na maksymalną powierzchnię, na której detektor jest w stanie prawidłowo funkcjonować, maksymalne wartości temperatury i ciśnienia, a także sposób zasilania.

  Oczywiście zawsze należy wybierać czujniki z atestem. Jest to bardzo ważne, ponieważ na rynku można spotkać się z bardzo tanimi urządzeniami, które ich nie posiadają. Niektóre modele wyróżniają się również dodatkowymi funkcjami, takimi jak możliwość przeprowadzenia testu poprawności działania czy też powiadomienia SMS.


  Jakie czujniki kupić?
  Czujki dymu i czadu - jak rozmieścić, by były skuteczne?

  Opisane wyżej detektory zagwarantują nam wysoki poziom bezpieczeństwa, o którym koniecznie należy pomyśleć. Zagrożenie jest bardziej realne niż nam się wydaje. Wczesne ostrzeganie pomoże nam podjąć odpowiednie kroki, które uratują życie nasze i wszystkich osób znajdujących się w mieszkaniu lub domu.

  Poza urządzeniami wykrywającymi dym oraz czad, warto pomyśleć także o zakupie czujników gazu, które również w wielu sytuacjach okażą się niezwykle przydatne. Wszystkie detektory mogą jedynie uruchamiać alarm bądź zostać połączone z bardziej zaawansowanym systemem zabezpieczeń, którego działanie opiera się chociażby na wzywaniu odpowiednich służb lub załączaniu zraszaczy czy też mechanizmów wentylacyjnych.

  Artykuł sponsorowany.


  ............................................................................
  Ogłoszenie

  Przeczytaj również:
  Czy warto instalować czujki gazów usypiających Dyskusja
  Podłączenie dowolnej czujki do dowolnej centrali alarmowej - poradnik

  Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
  Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


  Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
  Systemy zabezpieczeń


  Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
  Poradniki Ogólne
 • Computer Controls
 • #2
  wada

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Przypalone ziemniaki lub mięso na patelni - to wydziera się czujnik dymu
  Spalona patelnia i plastikowa rączka to czujnik czadu się drze

  Na szczęście dość szybko nim zacznie się coś poważniejszego.

  Taki koszmarek zainstalowałem swojej mamie, z racji wieku zapominała że coś postawiła na gazie, lub przysnęło jej się przed TV, i wreszcie mniej garnków ma przypalonych, a ja śpię spokojniej że mama u siebie coś nie zmalowała.
  A czujka Kidde 10SCO tlenku węgla i dymu wisi na suficie pomiędzy kuchenką a kratką wentylacyjną po metrze od każdego.

  A ja przychodząc do mamy widzę po migającej diodzie że znów coś zmalowała ;)
 • Computer Controls
 • #3
  Mnagal
  Level 3  
  My mamy kocioł w łazience i zainwestowaliśmy w czujnik czadu, jest na wysokości koło 1,7 m od ziemi, na półce. Na szczęście jeszcze nie zdarzyła się sytuacja w jakiej by zaalarmował :)
 • #4
  marek216

  Level 43  
  Warto tego typu czujniki przewidzieć podczas projektowania instalacji alarmowej, nie podnoszą znacząco kosztów systemu ale dają dodatkowe zabezpieczenie + ew. informację jeśli jesteśmy poza domem, a czujnik zostanie "naruszony".
  Jeśli mamy ubezpieczony dom i zgłoszone tego typu zabezpieczenie ważne aby czujniki miały odpowiednie atesty i certyfikaty. Przy "pierwszym lepszym" czujniku ubezpieczyciel może się wypiąć na poszkodowanego.
 • #5
  wada

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Dzisiaj na forum pojawił się artysta od Anty-czujników czadu
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16878113#16878113
  Quote:
  Witam,
  Posiadam okap wyspowy ciarko (modelu nie pamiętam). Od pewnego czasu zaczął wariować. Po włączeniu na wyświetlaczu pokazywały się dwie jedynki i okap się wyłączał. Potrafił czasem sam się włączyć.
  Obstawiałem sterownik z panelem dotykowym.
  Walczyłem z nim długo i udało mi się go naprawić. Okazało się że problemem nie był sterownik tylko czujnik czadu podłączony do modułu wykonawczego na górze urządzenia. Wystarczyło go odłączyć i problem ustąpił.
  Piszę ten post dla potomnych. Może ktoś ma taki problem. A podejrzewam że tą samą elektronikę producent stosuje w różnych modelach okapów.
  pozdrawiam


  zamiast znaleźć przyczynę częstego załączania się okapu przez ten czujnik to go sobie wyłączył - bo nieważne mu życie i zdrowie jego i jego rodziny.
  Odpisałem mu
  Quote:
  porada szkodliwa - ale temat dobry.
  Ostatnio kuzynka miała podobny problem i dzięki jemu okazało się że była cofka w kominie, i czad z pieca CO gazowego sąsiadki, dostawał się do wentylacji mojej kuzynki - pewnie te samo-włączanie zaoszczędziło zdrowie i życie jej.
  Po wezwaniu kominiarzy, zalecili sąsiadce wydłużyć wkład kominowy o metr ponad komin, i problemy się skończyły z okapem.

  Zamiast wyłączać czujnik czadu trzeba znaleźć przyczynę :!: :!: :!:


  Temat wylądował słusznie w śmietniku - ale warto ku przestrodze innym zamieścić tę informację.
 • #6
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  wada wrote:

  Temat wylądował słusznie w śmietniku - ale warto ku przestrodze innym zamieścić tę informację.

  Głównym powodem że znalazł się w śmietniku było stwierdzenie
  Quote:
  Posiadam okap wyspowy ciarko (modelu nie pamiętam)

  Autor przeznaczył go dla potomności a to raczej dziwne, skoro nie podał żadnych bliższych danych. Czyli dla potomności się nie nadawał.
 • #7
  wada

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Te czujniki w okapach - niestety z wyższej półki - to dobry wynalazek.
  Właśnie przed chwilą gadałem z sąsiadem i u jego w rodzinie był podobny przypadek, i zgłaszali te samo-włączanie do serwisu na gwarancji, tam polecili aby powiadomić o tym straż pożarną aby przyjechali i pomierzyli.
  No i strażacy znaleźli usterkę okapu ;) komin przedwojenny i tamtejszy sąsiad miał w szybie obok wentylacyjnego podłączony gazowy piec CO i bez wkładu kominowego, czad dostawał się pomiędzy zmurszałymi cegłami do szybu wentylacyjnego.
  Strażacy nakazali wyłączenie pieca dopóki nie zostanie zainstalowany wkład kominowy.

  A przecież prościej było by wyciąć czujnik w okapie :cunning:
 • #8
  marek216

  Level 43  
  wada wrote:
  A przecież prościej było by wyciąć czujnik w okapie :cunning:

  Czepiasz się. Znalazł usterkę i ją usunął :cunning: Dzięki temu okap mu działa, a Ty szukasz usterek u sąsiadów. Nudzisz się? Mam znowu zmajstrować temat co Cię zaangażuje w rysowanie nocami?
 • #9
  wada

  VIP Meritorious for electroda.pl
  marek216 wrote:
  Nudzisz się? Mam znowu zmajstrować temat co Cię zaangażuje w rysowanie nocami?


  TAK :please: TAK :ok: TAK :spoko: TAK :sm9:
  I nawet się nie pochwaliłeś czy coś z tego zrobiłeś.

  A jutro zobaczę u swojej mamusi co ona zmalowała i czy będzie się znów świecił led zdarzenia na jej czujce czadu i dymu :D Święta za pasem i na pewno coś jej ponownie się przypali, choć kilka razy też się tłumaczyła że to nie ona tylko od sąsiadów z wentylacji - może mówiła prawdę.