Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer gaśnie po włączeniu filmu, sam się włącza (pętla), klatkowanie

KL14w 29 Lis 2017 15:16 918 35
  • #1 29 Lis 2017 15:16
    KL14w
    Poziom 5  

Witam wszystkich!

Krótka historia:
    Komputer zakupiony w 2013 r. Działał jak ta lala do lata tego roku, kiedy to pierwszy raz pojawił się blue screen. Z początku ignorowałem problem, gdyż aż tak bardzo mi to nie przeszkadzało. Trwało to do momentu, gdy zupełnie padł dźwięk i ponowne uruchomienia komputera nie powodowało naprawy. Wówczas zrobiłem uaktualnienie systemu. Pod koniec tego procesu pojawił się 2 razy blue screen. Jakoś dało się działać, ale tylko (znowu) do momentu, gdy na amen padł dźwięk. Wówczas zrobiłem instalację Windowsa z formatem. Ładnie się zainstalował, ale padł dysk po próbie zainstalowania sterowników. Oddałem komputer do serwisu, ale wcześniej, gdy "rozbrajałem" komputer, okazało się, że kabel doprowadzający prąd do zasilacza "przylutował" się do jednego bolca w gnieździe zasilacza. Wymieniono dysk oraz zasilacz (na Modecoma). Już dzień po odbiorze komputera pojawił się ponownie blue screen. Zrobiłem test procesora (OCCT) , który zatrzymał się po ok. 55 minucie ze względu na jakiś błąd jednego rdzenia (chyba chodziło o wysoka temperaturę). Zdjąłem wiatraczek, żeby sprawdzić, jak wygląda pasta na procesorze. Okazało się, że nie pokrywa go nawet w 3/4. Kupiłem więc pastę i pokryłem nią cały procesor. Ponownego testu nie zdążyłem zrobić bo padł zasilacz (nie miało to związku z testem). Po zakupie nowego zasilacza komputer działa tak:

- nawet jeśli prawidłowo uda się zamknąć system to komputer sam się włącza
    - czasami włączanie wygląda w ten sposób, że następuje lekkie "pyknięcie" (komputer się nie włącza), drugi raz tak samo, a za trzecim razem jest mocne szarpnięcie, komputer rusza, ale pojawia się granatowe tło z napisem na samej górze Gigabyte UEFI DualBios i znowu następuje reset.
    - gdy komputer jest wyłączony przez kilka godzin i zostanie uruchomiony to zazwyczaj uruchamia się normalnie, ale czasem po uruchomieniu (pełnym) sam się wyłącza. Czasem jednak mogę włączyć jakiś film, ale wówczas jest szybki reset.
    - mimo zainstalowanych sterowników grafika nie działa płynnie - im większa rozdzielczość, tym gorzej
    - w trybie awaryjnym uruchomienie filmu (YT) też powoduje reset, ale jeśli filmu nie uruchamiam to zazwyczaj działa "normalnie"
    - czasem uruchamia się test sprawdzający spójność danych na dysku
    - blue screen też się pojawia, ale dość rzadko

Moim zdaniem coś jest z procesorem. Znajomy twierdzi, że raczej z płytą. Nie zdziwiłbym się, gdyby źle działało jedno i drugie. Może coś padło razem z zasilaczem. Komputer normalnie się wyłączył bez jakichkolwiek efektów dźwiękowych czy świetlnych (w zasilaczu), a po 2 godzinach już się nie włączył.

konfiguracja:
    procesor Intel Core i3-3240 3,40GHz
    płyta Gigabyte GA-H61M-USB3V (grafika i dźwięk na płycie)
    pamięć 8GB (na jednej kości)
    zasilacz Silentium Vero L2 Bronze 500W (za dobry zasilacz dla tej konfiguracji?)

0 29
  • #2 29 Lis 2017 15:23
    zdzichra
    Poziom 29  

Sprawdź przede wszystkim kondensatory na płycie głównej czy nie są "popuchnięte",zmniejszenie pojemności w gałęzi zasilania może być przyczyną.

0
  • #3 29 Lis 2017 15:40
    djtommy
    Poziom 24  

Nie podkręcałeś procesora?
    Sprawdź kondensatory.
    Spróbuj przywrócić BIOS do domyślnych.
    Jak masz możliwość to sprawdź z inną pamięcią, tą możesz przełożyć do drugiego slotu i sprawdzić czy coś się zmieniło.

0
  • #4 29 Lis 2017 17:32
    KL14w
    Poziom 5  

- kondensatory wyglądają na całe
    - procesora nie podkręcałem. W ogóle gdy kupiłem komputer to nic w nim nie gmerałem, aczkolwiek latem czyściłem komputery i jednego czyściłem odkurzaczem (wiem, że nie powinno się tego robić), ale wydaje mi się, że to był komputer z XP (najbardziej zakurzony), który działa bez problemu. Ten był czyszczony (raczej) powietrzem w sprayu.
    - nie mam możliwości sprawdzenia innej pamięci, natomiast zmiana slotu nic nie daje.
    - co do przywrócenia BIOSU to wystarczy wyjąć bateryjkę (właściwie mógłbym jutro kupić nową i wymienić)? Przypomniało mi się, że gdy miałem już tego Silentiuma i sprawdzałem czy mi się uruchomi system z innego dysku (komputer zachowywał się tak samo jak teraz) to w pewnym momencie pojawił się jakiś komunikat o przywracaniu BIOSU chyba z kopii zapasowej.

Sprawdzałem jeszcze przed chwilą grafikę w trybie awaryjnym na YT w Ultra 4K i przy pełnym ekranie w maksymalnej rozdzielczości było klatkowanie, ale tu się nie ma co dziwić. W każdym razie komputer się nie zresetował. Może za krótko film był włączony.

Dodam jeszcze, że po uruchomieniu komputera zazwyczaj pojawia się tablica z dwiema opcjami do wyboru - uruchom normalnie i uruchom narzędzie do naprawy... i którejkolwiek opcji bym nie wybrał to prędzej czy później następuje restart.

0
  • #5 29 Lis 2017 17:40
    zdzichra
    Poziom 29  

KL14w napisał:
    Dodam jeszcze, że po uruchomieniu komputera zazwyczaj pojawia się tablica z dwiema opcjami do wyboru - uruchom normalnie i uruchom narzędzie do naprawy... i którejkolwiek opcji bym nie wybrał to prędzej czy później następuje restart.

Tu związek widzę z dyskiem.Sprawdź dysk czy nie pada przypadkiem

0
  • #6 30 Lis 2017 08:59
    KL14w
    Poziom 5  

No właśnie dysk jest nowy, kupiony razem z zasilaczem. Ale sprawdziłem i nie ma błędów. Poza systemem właściwie nic na nim nie ma.

EDIT

djtommy napisał:
    Spróbuj przywrócić BIOS do domyślnych.

BIOS zresetowany, bateryjka wymieniona. Bez zmian.

Scaliłem. RADU23

0
  • #7 01 Gru 2017 11:03
    Robert B
    Poziom 43  

KL14w napisał:
    po uruchomieniu komputera zazwyczaj pojawia się tablica z dwiema opcjami do wyboru - uruchom normalnie i uruchom narzędzie do naprawy... i którejkolwiek opcji bym nie wybrał to prędzej czy później następuje restart.

KL14w napisał:
    dysk (....) sprawdziłem i nie ma błędów

Pokaż SMART tym:
    www.hdsentinel.com

0
  • #8 01 Gru 2017 11:32
    safbot1st
    Poziom 43  

Padł dźwięk, płyta sama się włącza, sama wyłącza. Im dłużej czytam, tym bardziej jestem przekonany, że przez te "przygody" z posta #1 już dawno została ona uszkodzona.

KL14w napisał:
    Moim zdaniem coś jest z procesorem. Znajomy twierdzi, że raczej z płytą. Nie zdziwiłbym się, gdyby źle działało jedno i drugie. Może coś padło razem z zasilaczem.

Usterka płyty vs CPU jest jak 100:1.

Sprawdzanie dysku wynika z niespodziewanych zaników zasilania. Nie sądzę, że dyskowi coś dolega.

0
  • #9 01 Gru 2017 11:33
    KL14w
    Poziom 5  

Tak wygląda po kliknięciu w zakładkę SMART.

Komputer gaśnie po włączeniu filmu, sam się włącza (pętla), klatkowanie

0
  • #11 01 Gru 2017 12:00
    Grandezzz
    Poziom 7  

Jeżeli masz możliwość włożenia innej karty graficznej to podmień. Usuń stare sterowniki i zainstaluj nowe.

0
  • #12 01 Gru 2017 12:07
    KL14w
    Poziom 5  

safbot1st napisał:
    Usterka płyty vs CPU jest jak 100:1.

A czy to, iż komputer po dłuższej przerwie włącza się (normalnie, nie w trybie awaryjnym) zazwyczaj od pierwszego razu, nie wskazuje raczej na procesor? I jeszcze ten błąd jednego rdzenia podczas testu OCCT. A płyta mogła paść teraz, razem z zasilaczem. Bo gdy jeszcze działał to filmy wyświetlały się normalnie i nie było resetu.

safbot1st napisał:
    Dysk sprawny.

Jakby jeszcze nowy dysk miał mi paść (chociaż nie wiem czy przedłużająca się awaria komputera nie powoduje wzrostu ryzyka padnięcia) chyba bym się pochlastał.

Grandezzz napisał:
    Jeżeli masz możliwość włożenia innej karty graficznej to podmień. Usuń stare sterowniki i zainstaluj nowe.

Karty niestety nie mam. A co do sterowników to nawet wczoraj sprawdzałem po kolei czy są nowsze i za każdym razem był komunikat, że aktualnie zainstalowane są najnowszymi.

0
  • #13 01 Gru 2017 12:24
    Grandezzz
    Poziom 7  

Kość RAM może jest niezgodna z płytą główną ? Podmień na inną.

0
  • #14 01 Gru 2017 13:29
    KL14w
    Poziom 5  

Od początku jest taka pamięć. Gdy czyściłem komputer to ją wyciągałem, ale tam się odwrotnie włożyć nie da. Jeszcze co do procesora, to gdy pierwszy raz zakładałem wiatraczek i wyjąłem płytę główną to chciałem sprawdzić przy okazji procesor i gdy odpiąłem zabezpieczenie, to on mi wypadł (na koc). I się zastanawiałem, czy przypadkiem nie włożyłem go nieprawidłowo, ale podobno, jakby był włożony niewłaściwie to by momentalnie szlag go trafił?

0
  • #15 01 Gru 2017 13:33
    Grandezzz
    Poziom 7  

KL14w napisał:
    Od początku jest taka pamięć. Gdy czyściłem komputer to ją wyciągałem, ale tam się odwrotnie włożyć nie da. Jeszcze co do procesora, to gdy pierwszy raz zakładałem wiatraczek i wyjąłem płytę główną to chciałem sprawdzić przy okazji procesor i gdy odpiąłem zabezpieczenie, to on mi wypadł (na koc). I się zastanawiałem, czy przypadkiem nie włożyłem go nieprawidłowo, ale podobno, jakby był włożony niewłaściwie to by momentalnie szlag go trafił?

posmarowałeś procesor pastą ?

0
  • #16 01 Gru 2017 13:51
    KL14w
    Poziom 5  

safbot1st napisał:
    Padł dźwięk, płyta sama się włącza, sama wyłącza. Im dłużej czytam, tym bardziej jestem przekonany, że przez te "przygody" z posta #1 już dawno została ona uszkodzona.

Przegapiłem ten fragment o dźwięku. Dźwięk jest (oczywiście poza trybem awaryjnym), a wcześniej (gdy były tylko blue screeny) jego padanie (2 razy) wymuszało reinstalację systemu (bez dźwięku się jednak nie da). Pewnie wynikało to z powstających ciągle nowych błędów w systemie.

Grandezzz napisał:
    posmarowałeś procesor pastą ?

Tak. Oryginalna pasta była położona po partacku (pokrywała ok 3/4 procesora). Przy pomocy karty posmarowałem całą powierzchnię, bo najpierw pomyślałem, że te błędy to efekt słabego chłodzenia. Podobno pastę powinno się wymieniać co 2 lata, a ta już miała 4 lata.

0
  • #17 01 Gru 2017 14:53
    safbot1st
    Poziom 43  

KL14w napisał:
    Pewnie wynikało to z powstających ciągle nowych błędów w systemie.

Serio? Wg. mnie to świadczy o "padzie" płyty właśnie.
    I do znudzenia będę pisać - samo się włącza = prawdopodobne uszkodzenie płyty (wielce).

0
  • #18 02 Gru 2017 10:49
    KL14w
    Poziom 5  

Nie twierdzę, że płyta nie padła. Pytanie jest, w którym momencie? Czy gdy już się zaczął pojawiać blue screen (jakaś mniejsza usterka, która później się "rozwinęła"), czy teraz, gdy padł zasilacz (i co spowodowało padnięcie zasilacza). Natomiast gdyby padł dźwięk na płycie to po reinstalacji systemu chyba by nie działał?

0
  • #19 02 Gru 2017 12:04
    Robert B
    Poziom 43  

Kontrolnie wykonaj 20-minutowy test Power Supply w OCCT i wstaw wszystkie otrzymane wykresy:
    www.ocbase.com

0
  • #20 03 Gru 2017 10:57
    KL14w
    Poziom 5  

Robert B napisał:
    Kontrolnie wykonaj 20-minutowy test Power Supply w OCCT i wstaw wszystkie otrzymane wykresy:
    www.ocbase.com

Nie da się wykonać 20-minutowego testu, bo po minucie wyskakuje komunikat: "Crysis2.exe - błąd systemu - nie można uruchomić programu, ponieważ na komputerze nie znaleziono d3dx11_43.dll. Spróbuj ponownie zainstalować program, aby naprawić ten problem. "
    Test wykonuję będąc w trybie awaryjnym.

0
  • #21 03 Gru 2017 16:15
    Robert B
    Poziom 43  

Przeinstaluj profilaktycznie DirectX i przede wszystkim nie robi się testu w awaryjnym, bo nie ładuje sterowników. Stąd ten komunikat.

0
  • #22 04 Gru 2017 10:05
    KL14w
    Poziom 5  

W trybie normalnym wyskakuje ten sam komunikat (zanim padł mi zasilacz i pojawiły się te cuda to test trwał ok. godziny bez jakichkolwiek komunikatów). Może coś w programie źle robię? Są tam 2 typy testu: infinite i automatic. Żeby ustawić czas (20 min.) przeszedłem do automatica. I na nim test trwa ok. minuty. Po ustawieniu czasu i przejściu do infinite w ogóle się test nie uruchamia. Komunikat ten sam. Wersja OCCT 4.5.1
    Mam Directa 11. Próbowałem ponownie zainstalować 11 (w trybie normalnym), ale komputer nie wytrzymał i teraz jestem w trybie awaryjnym i nie wiem czy się poprawnie zainstaluje.

0
  • #23 04 Gru 2017 15:31
    Robert B
    Poziom 43  

KL14w napisał:
    komputer nie wytrzymał

A ja jestem jasnowidzem i wiem co to oznacza w twoim nazewnictwie.

0
  • #25 04 Gru 2017 18:48
    Robert B
    Poziom 43  

Prawdopodobne jest, że zasilacz zdychając mógł uszkodzić płytę, co często zdarza się przy atrapach zasilaczy.
    Żeby wykluczyć lub potwierdzić uszkodzenia sprzętowe musisz zrobić testy z bootowalnego pendrive z systemem, lub jakiegoś live cd.

0
  • #26 06 Gru 2017 07:26
    KL14w
    Poziom 5  

Robert B napisał:
    Prawdopodobne jest, że zasilacz zdychając mógł uszkodzić płytę, co często zdarza się przy atrapach zasilaczy.

Gdy pierwszy zasilacz w tym komputerze został wymieniony na Modecom (ten, który padł) to komputer był podłączony cały czas do zasilacza awaryjnego. Czy awaryjny mógł spowodować padnięcie zasilacza w komputerze?

Cytat:
    Żeby wykluczyć lub potwierdzić uszkodzenia sprzętowe musisz zrobić testy z bootowalnego pendrive z systemem, lub jakiegoś live cd.

No to będzie problem.
    Ale przypadkowo włączyłem Pasjansa i wyskoczył komunikat: " Przyspieszanie sprzętowe jest wyłączone lub nieobsługiwane przez sterownik karty wideo, co może spowodować wolniejsze działanie gry. Upewnij się, że masz zainstalowany najnowszy sterownik karty wideo i że przyspieszenie sprzętowe jest włączone." Uruchomiłem dxdiag i się okazało, że wszystkie funkcje DirectX są wyłączone i nie ma możliwości ich włączenia. Czy da się je włączyć, czy po prostu świadczy to o usterce grafiki na płycie?

0
  • #27 06 Gru 2017 10:18
    safbot1st
    Poziom 43  

Nie masz żadnej grafiki na płycie. Ona jest w procesorze.
    To może mieć związek z moją diagnozą CPU vs płyta.
    Zainstaluj directX. Było pisane:

Robert B napisał:
    Przeinstaluj profilaktycznie DirectX

Jeśli to błędy w systemie zweryfikujesz to właśnie bootowalnym np. linuxem:
    https://linuxmint.com/download.php
    KL14w napisał:
    Czy da się je włączyć

Cały wątek nie podałeś jak masz OS.

0
  • #28 06 Gru 2017 23:03
    310artur
    Poziom 43  

KL14w napisał:
    że kabel doprowadzający prąd do zasilacza "przylutował" się do jednego bolca w gnieździe zasilacza.

Tylko ja to widziałem? Kabel się przylutował na zimno? Toż ten zasilacz pierwszy co padł zrobił jajecznice z tej płyty. Cud że to rusza. Każdy element do sprawdzenia w innej jednostce. Każdy mógł dostać prezent pożegnalny przy każdej z 2 opisanych awarii zasilacza. Skąpy dwa razy płaci - nie chciało się inwestować w normalny zasilacz będzie pod choinkę nowy PC.

0
  • #29 08 Gru 2017 10:49
    KL14w
    Poziom 5  

safbot1st napisał:
    KL14w napisał:
    Czy da się je włączyć

Cały wątek nie podałeś jak masz OS.

Windows 7 64

310artur napisał:
    Tylko ja to widziałem? Kabel się przylutował na zimno? Toż ten zasilacz pierwszy co padł zrobił jajecznice z tej płyty. Cud że to rusza. Każdy element do sprawdzenia w innej jednostce. Każdy mógł dostać prezent pożegnalny przy każdej z 2 opisanych awarii zasilacza. Skąpy dwa razy płaci - nie chciało się inwestować w normalny zasilacz będzie pod choinkę nowy PC.

Nie wiem czy to wina zasilacza (w końcu 4 lata chodził w przeciwieństwie do Modecomu, który nie wytrzymał nawet 2 miesięcy) czy bardziej kiepskiej sieci elektrycznej w domu. Dlatego komputer z Mocecomem był cały czas podpięty do zasilacza awaryjnego.

Tak czy siak chcę kupić nową (lepszą) płytę pod ten procesor. Jaką byście polecili?

0
  • #30 08 Gru 2017 11:32
    Robert B
    Poziom 43  

Załóż temat w dziale Co kupić, podając budżet i wymagania.

0