Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Philips MZ-9/22 - brak lewego kanału i szum w kieszeni DECK2 magnetofonu

młody641 06 Dec 2017 22:54 1212 36
Wago
    DamianRTV
    Level 27  
    Możemy Przyjacielu tylko gdybać jak autor nie ruszy miernika w ręce i nie zacznie mierzyć to na nic nasze zawodowe porady.
    Wszystko co piszemy jest to tylko czysta nabyta nasza praktyka. A latami się ją zdobywa.
    Przyjmijmy, jak wspominasz, że ów głowica będzie sprawna (aczkolwiek wszystko się może zdarzyć wiesz o tym Ty i wiem o tym Ja )
    Autor nie napisał,że zamieniał kanały na samym początku toru audio, począwszy od początku czyli na samej głowicy, jeżeli nie ma możliwości zamiany na samej głowicy to na pewno będzie na gnieździe lub na płytce, a może trzeba wylutować jakiś element i zamienić zworki zrobić, nie wspomnę o pomiarach metodą porównawczą kanał do kanału, jak są przedwzmacniacze to je miejscami pozamieniać ale przecież nie będziemy tu podawać każdej czynności jak na tacy bo my sami też musieliśmy się wykazać trochę inicjatywą i pogłówkować trochę bo jak się samemu dojdzie do sukcesu to się go potem szlifuje i pamięta jak wchodzenie po drabinie na dywan za bajtla ( za dziecka )
    Więc jeszcze raz powtarzam - do autora zabierz w końcu miernik do ręki albo oddaj sprzęt komuś bardziej wykwalifikowanemu bo jest to prosta usterka a pomocny mamy obok dobry kanał. Pozdrawiam.
  • Wago
    młody641
    Level 4  
    Witam

Zabrałem się ponownie za pomiary (tym razem z wyciągnięciem magnetofonu i rozkręceniem wieży na części pierwsze. Obejrzałem druty na głowicy (wszystkie polutowane poprawnie) Pomierzyłem na samej głowicy omomiarką (1 z 2=300 omów i 5 z 6=0 omów). Sprawdziłem pzejście głowice-wtyczka (wszystko jest ok). Poprawiłem luty na wtyczce, gniazdach itp. Złożyłem, włączyłem i dalej to samo. Do testu użyłem kasetę konwertera z jack. Po podłączeniu głośniejszego źródła dźwięku w kieszeni TP2 prawa strona analizatora widma wychyla się na maximum a lewa strona już nie. Wzmacniacz wg. mnie nie budzi wątpliwości, że jest uszkodzony.

Zacząłem podejrzewać, że mam rąbniętą głowicę i chciałbym ją podmienić. Wie ktoś może gdzie można kupić taką głowicę obrotową?

Pozdrawiam

Dodano po 1 [godziny] 51 [minuty]:

A co do wzmacniacza i końcówki wzmacniającej TO JEST SPRAWNA bo działają inne komponenty sprzętu (w tym kieszeń DECK1)
  • Wago
    DamianRTV
    Level 27  
    DamianRTV
    Level 27  
    Witaj drogi kolego 398216 Usunięty
    Parę postów wcześniej:

398216 Usunięty wrote:
    DamianRTV wrote:
    ale pomiary nie zaszkodzą
    No, niestety, ale nieco się mylisz. Pomiar omomierzem może spowodować namagnesowanie rdzenia, a w związku z tym głowica będzie nieco gorzej odtwarzać wysokie częstotliwości..

Co to miało wspólnego z tym,że jest cisza w jednym z kanałów? Jak był wzmacniany szum od źródła sygnału? Gdyby coś było słychać to ok rozumiem aczkolwiek nawet jak czasem słychać coś cichutko to czasem też jest zepsuta głowica.

młody641 wrote:
    Od jakiegoś czasu podczas odtwarzania czy nagrywania w kieszeni DECK 2 nie ma dźwięku na lewym kanale głośnikowym (jest szum). Drugi kanał działa bez problemu. .

DamianRTV wrote:
    ... oczywiście, ostatecznie podmieniłbym samą głowicę...

To co zgodzisz się ze mną że ma uszkodzoną jednak głowicę co? Przyznasz mi rację tak? To co pisałem na samym początku, że rzuciłem na głowicę podejrzenie na nią. Teraz drogi kolego młody641 musisz takową znaleźć i zamontować i będziesz się cieszył "drugim" życiem wierzy PHILIPS :-)

398216 Usunięty wrote:
    Kolego DamianRTV to naprawdę bardzo miło, że chcesz Koledze pomóc, ale wypadałoby najpierw się zastanowić czy Twoje porady coś wnoszą do tematu.

398216 Usunięty wrote:
    Szczerze? Nie wierzę w ten pomiar. Dlaczego? Bo w swoim życiu nie spotkałem się z takim uszkodzeniem (a trochę magnetofonów wszelkiego autoramentu miałem na warsztacie), żeby jedna sekcja głowicy była zwarta.

A jednak wyszło,że głowica, nie będę tu nie grzeczny do kolegi usunięty 398216 ale też trochę "zębów" zjadłem przy takich naprawach.

398216 Usunięty wrote:
    Miałem też okazję wykonać pomiar odczytu (taśma testowa BASF) w wypadku przed rozmagnesowaniem i po. Różnica dla 6,3kHz wynosiła średnio ok. 3-4 dB.
    Dotyczy to magnetofonów kasetowych - w szpulowych...

A za to kolego Usunięty 398216 chylę Ci czoła ! Bo nie wziąłem tego pod uwagę tylko zawsze się regulowało głowicę by było jak najwięcej wysokich tonów.

Pozdrawiam - a autorowi tematu życzę znalezienia głowicy.
    młody641
    Level 4  
    Witam

Nie wiem do końca co zrobiłem ale postanowiłem jeszcze raz wyczyścić głowicę przy czym docisnąłem ją delikatnie i szok- Kanał jest i gra bardzo dobrze. Zobaczymy jak długo pogra. Na razie jest ok.

Dziękuję wszystkim za porady i temat na razie zamykam.

Pozdrawiam
    młody641
    Level 4  
    Witam

Po podjętych próbach efekt był ale tylko na chwilę. Pomogła wymiana głowicy. Sprzęt gra jak nowy.

Dziękuję jeszcze raz za pomoc ze strony Panów z "elektrody" i pozdrawiam

Temat uważam oficjalnie za zamknięty