Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zagęszczarka Robin EC 10 -modyfikacja układu zapłonowego

30 Lis 2017 00:00 1866 16
  • Poziom 19  
    Witam, mam uszkodzoną cewkę zapłonową od Robin EC 10, z powodu braku tej części na rynku wtórnym chce to przerobić wg schematu (foto 1):
    Myślałem o cewce zapłonowej butelkowej od Simsona:
    Wygląd starej cewki:
    Zagęszczarka Robin EC 10 -modyfikacja układu zapłonowego Zagęszczarka Robin EC 10 -modyfikacja układu zapłonowego Zagęszczarka Robin EC 10 -modyfikacja układu zapłonowego
    Pytanie:
    - Jakie jest zasilanie od magneto 6V czy 12V??
    - Czy takie podłączenie wg schematu (foto 1) się sprawdzi?
    Może ktoś robił taką modyfikacje i mi doradzi jak to złożyć poprawnie, ewentualnie z jakich najlepiej części od motocykla by to się zgrywało.
  • Poziom 19  
    Coś takiego, po założeniu i z pomocą wiertarki do napędzenia udało si się wytworzyć trochę volt miernikiem nie mogłem wyłapać ale żarówka od próbnika się świeci a zwykła żarówka 12v/21w to tak nie świeci ale jarzy się
    Zagęszczarka Robin EC 10 -modyfikacja układu zapłonowego nie wiem czy to będzie działać i czy to tak po fachowemu
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Za gruby drut, przynajmiej na oko, to raz i za mało zwojów. Czy musisz tak ,,dziko" nawijać ?? :cry: Nawijaj równo, zwój koło zwoju, ścisle, izoluj warstwy papierem izolacyjnym, albo daj jakiemuś ,,przewijaczowi' silników do roboty.
  • Poziom 19  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Za gruby drut

Już zmieniłem rzeczywiście był gruby 0,9mm znalazłem inny tak ok 0,4mm
    za mało zwojów

Poprawiono nawinąłem na max ,tyle żeby koło zamachowe nie przycierało
    Czy musisz tak ,,dziko" nawijać ??

Dziś nawijałem z pomocą wkrętarki i na trzeźwo to już mi wyszło nawet nawet :) :) :)
    izoluj warstwy papierem izolacyjnym

Nie miałem nawinąłem bez tego
    Zrobiłem próbę,miernikiem to ciężko zmierzyć mała żarówka od próbnika świeci a raczej mruga teraz muszę kupić cewkę tylko nie wiem czy 6v czy 12v myślę nad 6v bo żarówka 5 watowa to jarzyła tylko, a jakieś "kopniecie" musi być żeby cewka dała rade wytworzyć iskrę
  • Poziom 19  
    Kupiłem cewkę uniwersalna 6/12v. Problem mam teraz chyba z zapłonem są problemy z odpaleniem a jak już odpalił to nie chciał "wejść" na obroty silnik nie równomiernie pracował próbowałem ustawić zapłon to jeszcze pogorszyłem bo teraz odpala i zaraz gaśnie. Co zrobiłem źle?

- Otwarcie zapłonu ustawione 3mm przed GMP
    -Prąd o niskim napięciu z magneta podłączyłem do cewki butelkowej styk 15 do tego styku podłączony jest kondensator, do styku 1 podłączony jest przerywacz (platynka)
    tym podłączeniem mam iskrę bo jak kondensator był podłączony do styku 1 to nie miałem iskry, ciekawostka po odłączeniu od magneta przewodu a podpięcie akumulatora pod styk 15 i kondensator pod styk 1 to była iskra, ale różnicy miedzy iskrami przy pierwszym i drugim sposobem podłączeniu nie zauważyłem
    - Regulacje to mam tylko platynką bo nie zauważyłem żeby było można przesunąć zapłon w prawo ale w lewo
    Szczerze to już nie mam pomysłu świece też były podmieniane, macie jakieś sugestie?
  • Poziom 43  
    Sprawdź iskre ! Ma być mocna i gruba miedzy elektrodami świecy, pdłaczonej na zewnatrz. Pamietaj, że w cylindrze panuje spore ciśnienie i sprężone pary benzyny trudniej przebić. Jaki jest stan koła magnesowego i jego klina ? ? Pomiar kompresji ? Sprawdzenie gażnika.
  • Moderator Samochody
    Kondensator jest na podstawie cewki, po co drugi ?, spróbuj podpiąć cewkę zasilającą do przerywacza i kondensatora, kabel stamtąd do 1 cewki wn, 15 do masy
  • Poziom 19  
    carrot napisał:
    Sprawdź iskre ! Ma być mocna i gruba miedzy elektrodami świecy,

Myślę że jest dobra iskra bo by wcale nie odpalił
    carrot napisał:
    Jaki jest stan koła magnesowego i jego klina ? ? Pomiar kompresji ? Sprawdzenie gażnika.

Tu to szczerze nie mam się czego doczepić
    carrot napisał:
    Kondensator jest na podstawie cewki, po co drugi

Tamten jest nie sprawny i nie podłączony, nie wywaliłem go dla tego że trzyma filc do czyszczenia wału
    carrot napisał:
    spróbuj podpiąć cewkę zasilającą do przerywacza i kondensatora, kabel stamtąd do 1 cewki wn, 15 do masy

Nie wiem czy cię dobrze zrozumiałem to ma tak wyglądać ?
  • Poziom 32  

Schemat od Jawki 50 gdzie taki układ zastosowano
    Zmniejsz przerwę na świecy na 0,35 - 0,40 mm.
  • Moderator Samochody
    Kondensator musi być umieszczony jak najbliżej przerywacza z możliwie jak najkrótszym połączeniem (low esr ;) ), dlatego jest zawsze pakowany w podstawę cewek w środku magneta.
    @Krzysztof Kamieński połączenie cewki zasilającej z przerywaczem to wcale nie jest błąd, wszystkie układy zapłonowe z przerywaczem i własnym zasilaniem (magneto) tak pracują