Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik 12V jaki kupić, jaki polecacie ??

30 Lis 2017 13:51 13380 17
  • Poziom 14  
    Witam serdecznie,
    Zwracam się z prośbą o pomoc w podjęciu decyzji dotyczącej zakupu prostownika do ładowania aku.
    Z wielu ofert jakie przejrzałem wyeliminowałem tzw ładowarki, moim zdaniem nie bardzo spełniają swoje zadanie.
    Przeszukiwałem dostępne oferty pod kątem następujących funkcji:
    - automatyczny proces ładowania aku
    -możliwość pozostawienie prostownika przez dłuższy czas podpiętego do baterii bez szkody dla mniej
    - odpracowanie odpowiedniej gęstości elektrolitu / odsiarczanie
    - urządzenie na kilka lat
    - wystarczy napięcie 12V, pojemność oku od 35-100Ah
    Obecnie mam na oku dwóch kandydatów:
    - Semi MTM 12-15
    - Deca FL1113D
    Przewidziany budżet 400- 500zł
    Oczywiście jestem otwarty na wszelkie inne propozycje poparte odpowiednimi argumentami.

Z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 29  
    Ctek MXS 5.0 - lepszego nie znam a na dodatek budżet do 300zł
    Spełnia wszystkie wymagania, a obudowa IP65.
  • Poziom 33  
    Też polecam Ctek MXS 5.0. Długo szukałem i wahałem się, ale teraz nie żałuję.
  • Poziom 14  
    Jakoś sceptycznie podchodzę to tego typu urządzeń tj ładowarek.
    Proszę o jakieś argumenty przemawiające za tym wyborem, dodam ze mam obecnie ładowarkę z Lidla i raczej nie spełnia moich wymagań tj. aku dość mocno rozładowany (problem z rozruchem) a ta ładowarka w godzinę kończy proces ładowania. Moim zdaniem coś tu nie działa prawidłowo.
  • Poziom 29  
    Rojbert napisał:
    Jakoś sceptycznie podchodzę to tego typu urządzeń tj ładowarek.
    Proszę o jakieś argumenty przemawiające za tym wyborem, dodam ze mam obecnie ładowarkę z Lidla i raczej nie spełnia moich wymagań tj. aku dość mocno rozładowany (problem z rozruchem) a ta ładowarka w godzinę kończy proces ładowania. Moim zdaniem coś tu nie działa prawidłowo.

Trzeba było kupować w biedronce :D
    Biedronkowa ma Recond i w pewnym stopniu bardziej doładowała by twój akumulator 15,8V 0,8A
    A tak na poważnie za kwotę którą chcesz wydać można kupić dwa nowe akumulatory i to będzie zdecydowanie najlepszy wybór, bo obecny akumulator jest albo bardzo zasiarczony, abo płyty sa już w złym stanie. Nowy akumulator i obecna ładowarka wykorzystywana co 1-2 miesiące jak mało jeździsz i masz na najbliższe 3-4 lata problem z głowy.
  • Poziom 14  
    A czy ten CTEK obsługuje także aku żelowe i agm? Nigdzie o tym nie doczytałem wręcz przeciwnie że zalecany jest do kwasowo ołowiowych.
  • Poziom 29  
    mariuszp19 napisał:
    Kolego, jakbyś zadał sobie minimum trudu, to byś wyczytał w instrukcji, że oczywiście Ctek MXS 5.0 obsługuje akumulatory AGM jak i żelowe (strona 5 instrukcji).

Ładowarka posiada 4 programy
    1 do małych aku z ograniczeniem 14,4V
    2 do normalnych aku z ograniczeniem 14,4V
    3 do normalnych tryb zimowy z ograniczeniem do 14,7V
    4 Recond do 15,8V

Którym z tych programów on bezpiecznie naładuje akumulator żelowy?
  • Poziom 33  
    Strona 3 instrukcji (tabelka):
    "Program do zwykłych akumulatorów
    14,4 V/5 A
    Stosowany do bezobsługowych akumulatorσw o mokrych ogniwach,
    Ca/Ca, akumulatorσw żelowych i wielu akumulatorów AGM."
  • Poziom 29  
    Akumulator typu GEL nie jest zwykłym akumulatorem i ładowanie go z napięciem końcowym 14,4V spowoduje jego uszkodzenie.
  • Poziom 34  
    Wlodek22 napisał:
    Akumulator typu GEL nie jest zwykłym akumulatorem i ładowanie go z napięciem końcowym 14,4V spowoduje jego uszkodzenie.

Należałoby sprostować nieco.
    Bo to prawda, jeżeli akumulator pracuje buforowo, ale jeżeli jest to praca cykliczna to Yuasa w swoich akumulatorach żelowych podaje 14,5V przy 20°C.
    Oraz -4mV/cell/°C.
    Ładowarki na przetwornicy w moim przekonaniu są ok, ale jeśli chodzi o dorywcze doładowania akumulatora. Gdybym miał rozruchowy akumulator doładowywać częściej to wolałbym prostownik na transformatorze.
    Ale, żadna ładowarka/prostownik nie sprawi, że padnięty akumulator zacznie działać jak nowy ;)
  • Poziom 14  
    nie jestem przekonany, a wręcz przeciwnie po otrzymanych informacjach jestem zmieszany,
    Otrzymałem info od jednego z producentów prostowników że jedyny słuszny zakup to urządzenia z transformatorem i mikroprocesorem
  • Poziom 29  
    Jak chcesz raz na jakiś czas naładować bezobsługowy akumulator samochodowy Ca/Ca, to nie potrzebujesz żadnych mikroprocesorów. Najprostszy transformatorowy prostownik, który doładuje akumulator niewielkim prądem do ok 15,5-16V, za 50zł.
  • Poziom 38  

Link

Osobiście nie ufam ładowarkom impulsowym. Ja posiadam starego 30 letniego Bestera, który teoretycznie ma tylko 4 A ale z racji tego, że ma zwatowany bezpiecznik to nie straszny mu prąd 7-9A. Jeśli masz taki budżet to poświeć go na sprawdzenie instalacji oraz alternatora i rozrusznika w samochodach bo one odpowiadają w dużej mierze za trwałość akumulatora. Najdroższa ładowarka nie ożywi starego uszkodzonego akumulatora.

Rojbert napisał:
    Otrzymałem info od jednego z producentów prostowników że jedyny słuszny zakup to urządzenia z transformatorem i mikroprocesorem

Producent radzi transformatorową gdyż są najlepsze a z mikroprocesorem dlatego, żeby Ci nie wybuchły akumulatory szczelnie zamknięte.
  • Poziom 14  
    Kupiłem Ctek MXS 5.0 - i jestem pozytywnie zaskoczony.
    Polecam.