Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] MSI GeForce GT 710 1GB - Drganie i falowanie poziome ekranu

30 Lis 2017 14:30 597 19
  • Poziom 10  
    Została kupiona karta graficzna MSI GeForce GT 710 1GB z procesorem Nvidii do płyty głównej ASUS M5A78L-M/USB3. Są do niej podłaczone dwa monitory. Monitor Dell UltraSharp U2410 jest podłączony kablem HDMI a monitor LG 22M35 jest podłączony kablem VGA. Monitor LG ma tylko jedno złącze VGA. Na monitorze LG gdzie jest kabel VGA widać drgania i falowania poziome ekranu. Natomiast na monitorze Dell nie widać tych drgań i falowań. Używam Windowsa 10 64 bit. Dodam że jak monitor LG był podłączony wcześniej do wbudowanej karty graficznej ATI Radeon 3000 kablem VGA nie było tego problemu. Do karty graficznej są wgrane najnowsze sterowniki ze strony producenta. Nie ma wgranych sterowników do monitora LG. Natomiast są wgrane sterowniki do monitora DELL. Na stronie LG pod adresem widziałem http://www.lg.com/pl/wsparcie/wsparcie-produktowe/lg-22M35A widać sterowniki ale pod Windows 8. Karta graficzna pracuje w trybie x8 2.0 @ x8 1.1 (według informacji z programu GPU-Z) chociaż ma złącze x16. Mam następujące pytania:

1. Dlaczego widać drgania i falowanie ekranu na monitorze LG ?

2. Czy można wgrać sterowniki do monitora LG dla Windows 8 pod system Windows 10 ? Czy są sterowniki do monitora LG pod Windows 10? Czy wgranie tych sterowników naprawi problem drgania i falowania ekranu ?

3. Czy użycie przelotki DVI do VGA i podłączenie jej do gniazda DVI w karcie graficznej naprawi problem drgania i falowania ekranu

4. Może przyczyną falowanie i drgania ekranu jest inna ? Może jest to wada fabryczna egzemplarza karty graficznej albo wada tego modelu ?

5. Może są inne rozwiązania problemu drgania i falowania ekranu ?

6. Karta graficzna pracuje w trybie x8 2.0 @ x8 1.1. Jak zrobić żeby pracowała w trybie x16 ? Czy zmiana trybu naprawi problem drgania i falowania ekranu ?
  • OptexOptex
  • Moderator - Komputery Serwis
    datalux1 napisał:
    1. Dlaczego widać drgania i falowanie ekranu na monitorze LG ?

Ciężko stwierdzić jednogłośnie. Gdyby kolega zamieścił jakiś filmik było by łatwiej.
    datalux1 napisał:
    2. Czy można wgrać sterowniki do monitora LG dla Windows 8 pod system Windows 10 ?

Możesz spróbować. Często sterowniki są kompatybilne z nowszym OS.
    datalux1 napisał:
    3. Czy użycie przelotki DVI do VGA i podłączenie jej do gniazda DVI w karcie graficznej naprawi problem drgania i falowania ekranu

Nie, ponieważ nawet nie zadziała z taką przejściówką. Karta posiada DVI-D które przesyła jedynie sygnał cyfrowy.
  • Poziom 10  
    Zainstalowałem sterowniki do monitora LG i są na liście w menedżerze urządzeń ale nadal są drgania i falowanie ekranu.
  • Poziom 43  
    datalux1 napisał:
    Na monitorze LG gdzie jest kabel VGA widać drgania i falowania poziome ekranu. Natomiast na monitorze Dell nie widać tych drgań i falowań.

AD1. To normalne, że analogowo przesyłając sygnał będziesz miał zakłócenia.
    Nie wiem czemu się dziwisz. Wymień kabel na wyższej jakości.
    Sprawdź próbówką obudowę PC, czy jest on prawidłowo uziemiony.
    AD2. Może. Może. Sprawdź częstotliwość odświeżania jaką obsługuje monitor i jaka jest aktualnie. Jeśli jest za niska - podbij.
    AD3. Nie da się.
    AD4. Jak już wg. mnie wada modelu:
    datalux1 napisał:
    MSI GeForce GT 710 1GB

Zobacz, że masz sygnał VGA jeszcze na dodatkowej taśmie wyprowadzony do "śledzia".
    Na falowanie to nie pomaga. Przeciwnie... działa jak antena zbierająca zakłócenia ze środka obudowy. To by wyjaśniało dlaczego na integrze nie było (widać) falowania.
    AD5. Wymiana kabla, karty, sprawdzenie uziemienia, odświeżania ekranu.
    AD6. Znak zapytania naciskałeś? I tak nie ma to związku z falowaniem, ale może być to trop dotyczący zasilania.
    Podaj model i markę zasilacza,
  • Poziom 10  
    Monitor ma częstotlitowość odświeżania 60 Hz i nie da się ustawić więcej. Po najechaniu myszką w programie GPU-Z na informacje o szynie wyświetla się:

MSI GeForce GT 710 1GB - Drganie i falowanie poziome ekranu

Po wciśnięciu znaku zapytania przy informacji o szynie wyświetla się okno:

MSI GeForce GT 710 1GB - Drganie i falowanie poziome ekranu

Po wciśnięciu przycisku "Render Test" znika informacja w oknie i jest puste szare okno. Dlaczego tak jest ? Nie wiem jaki jest model zasilacza.
  • OptexOptex
  • Poziom 43  
    Po włączeniu jakiegoś testu 3D wartość się nie zmienia?

Choć dla tego modelu i tak BEZ RÓŻNICY! :) Ta karta i tak nadaje się tylko do wyświetlania pulpitu.

Można sprawdzić zachowanie (migotanie) na jakiejś wersji LiveCD np.: Ubuntu zobaczysz czy to problem sprzętowy czy nie.
  • Poziom 10  
    Spróbuj zmienić kabel VGA. Też tak miałem z monitorem LG. Mam jeden taki wadliwy kabel, że praktycznie na kazdym monitorze obraz faluje.
  • Poziom 10  
    Wymieniłem kabel VGA na nowy z filtrami przeciwzakłóceniowymi przy końcach kabla. Wcześniejszy kabel nie miał tego filtra. Drganie i falowanie ekranu dalej występuje. Co to może być ?
  • Poziom 43  
    Miałem nie pisać ale w końcu się nie przemogłem, to może teraz:
    Nie powinien kabel być problemem @pawel45sw, bo
    datalux1 napisał:
    Dodam że jak monitor LG był podłączony wcześniej do wbudowanej karty graficznej ATI Radeon 3000 kablem VGA nie było tego problemu.

Tj. tym samym kablem? No i było ok.
    Chętnie zwalę całą winę za to falowanie na tego GT 710.
  • Poziom 10  
    safbot1st napisał:
    Tj. tym samym kablem? No i było ok.

Tym samym.

safbot1st napisał:
    Chętnie zwalę całą winę za to falowanie na tego GT 710.

Nie jest to wina nieprawidłowego uziemienia obudowy ?
  • Poziom 43  
    Nie wiem. Nie mam przecież jak sprawdzić...myślałem, że już to sprawdziłeś ;)
  • Poziom 10  
    Co to jest próbówka i jak nią sprawdzić uziemienie obudowy ?
  • Poziom 43  
    datalux1 napisał:
    Co to jest próbówka i jak nią sprawdzić uziemienie obudowy ?

https://elektrykadlakazdego.pl/probnik-napiecia-czyli-podstawowe-narzedzie-elektryka/
  • Poziom 10  
    Mam miernikiem który mierzy napięcie bo myślę że będzie lepszy od próbówki sprawdzić napięcie między obudową a metalowym elementem nie będącym obudową i nie podłączony do prądu ?
  • Poziom 43  
    Tak. Przy włączonym i przy wyłączonym komputerze.
  • Poziom 10  
    Mam pytania:

1. Nie da się czymś owinąć tej karty graficznej, obudowy lub taśmy wyprowadzającej sygnał na VGA na karcie graficznej ? Czy te owinięcie coś zmieni ?

2. Gdzieś czytałem MSI GeForce GT 710 1GB ma szynę danych PCI Express x8 i nie będzie działał tryb x16. Czy to prawda ?
  • Poziom 43  
    Może tak być, ale już Ci pisali, że dla tak słabej karty nie ma sensu tracić czas na zajmowanie się tym. Nawet jakby było x16 i tak nie poczułbyś różnicy wydajności.
  • Poziom 10  
    Zakupiłem ten konwerter i działa. Nie ma już drgania i falowania ekranu,