Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfiguracja modulu RFM65W na pasmo 433.920MHz - odbiornik do napedu bramy

futek2 30 Lis 2017 21:10 1797 24
  • #1 30 Lis 2017 21:10
    futek2
    Poziom 17  

Witam zainteresowanych tematem.
    Posiadam modul - 2 sztuki RFM65W. ktore zakupilem z mysla ich uzycia jako odbiornik do starszej generacji napedu bramy z odbiornikiem superreakcyjnym na 433.920Mhz.
    Ale po kilku dniach poszukiwan roznych opisow nie potrafie dalej nic zrobic aby skonfigurowac RFM65W jak odbornik z wyjsciem DATA za pomoca PC .
    Ja to bym chcial aby ten modul pracowal jak pokazuje to rysunek w zalaczeniu.
    Probowalem tez uzyc programu firmowego do konfiguracji - jest w zalaczeniu.
    Ale p.p. wymagany jest firmowy programator na USB.

W zwiazku z powyzszym prosilbym o pomoc, co i jak mam zrobic aby wyslac komendy do skonfigurowania modulu RFM65W aby mogl pracowac tak jak zwykly odbiornik.

Posiadam nastepujace sprzety:
    1 - ESP8266.
    2 - ARDUINO UNO WIFI
    3 - Konwerter USB - TTL

Co z tego bylo by przydatne, lub co potrzebne bedzie dokupic aby modul RFM65W skonfigurowac na moje potrzeby.

Czytalem szereg postow, ze przy zaniku napiecia zasilania modulow RFM byly uwagi, ze konfiguracja sie kasuje co by wykluczalo uzycie modulu RFM65W do wymiany za odbiornik superreakcyjny w ukladzie sterowania napedu bramy.

Ale w opisie dla RFM65W jest wzmianka, ze konfiguracja jest zachowana i mozna ja skasowac programowo lub napieciem podanym na RESET.

Prosze o pomoc i podeslanie informacji jak to mozna zrobic w prosty sposob jezeli to mozliwe, bo nigdy nie mialem stycznosci z modulami RFM.

Futek2

0 24
  • Relpol
  • #2 30 Lis 2017 21:30
    bartosz.tarnowski
    Poziom 16  

Na pierwszy rzut oka moduł trzeba skonfigurować za pomocą interfejsu SPI.
    Na drugi rzut oka trzeba poświecić na to z tydzień czasu a wcześniej poduczyć się angielskiego aby dokumentacja takiego modułu nie stanowiła problemu.
    Istnieją prostsze moduły których nie trzeba konfigurowac np taki
    http://www.hoperf.com/upload/rf/RFM83C_83CL_EN_3.0-0325.pdf

0
  • #3 30 Lis 2017 21:46
    futek2
    Poziom 17  

Witam.
    Te moduly juz wczesniej testowalem ale maja kiepska czulosc . Myslalem o takim ale nie ma ich na skladzie i nie wiadomo kiedy beda.
    https://www.maritex.com.pl/transmisja_bezprze..._rf_ism_mipot/rfmi-rx-superhet-32001101b.html

A co RFM65W to wybralem ze wzgledu na czulosc odbiornika do -120dB a co do czasu poszukiwan to juz wlasnie mija tydzien jak poszukuje rozwiazania mojego problemu.
    I chyba trzeba sie pare dni przespac z tematem.
    I moze bedzie podpowiedz jak problem rozwiazac co moze byc przydatne innym zainteresowanym tematem.

Pozdrawiam.

Futek2

0
  • #4 30 Lis 2017 21:53
    bartosz.tarnowski
    Poziom 16  

Na RFM083 zasieg okolo 100metrow - w praktyce osiągnięte i używane

0
  • #5 30 Lis 2017 22:10
    futek2
    Poziom 17  

Ale kupilem RFM65W i da sie to zrobic bo jest to opisane w rodziale 4.2.2. Rx Start Procedure pkt 2 ( kropka ).
    Rysunek tez jest 5.1.1. Block Diagram .
    Nie umiem wyslac do modulu RFM65W odpowiednich rozkazow w/g wykazu z dokumentacji.
    I zapewne nie bedzie tego za wiele, jak ustawienie czestoptliwosc 433.920MHz, szerokosci kanalu odbiorczego itp .

I zrezygnowal bym z usypiania modulu RFM65W.
    Zasilanie tez trzeba onizyc z 5V do 3.3V ale to proste - podajac napiecie 5V przez szeregowo polaczne dwie diody 1N4001 lub podobne i pamietac o dodaniu kondensatora ok 100uF/10V na zasilaniu przy module.

Futek2

0
  • #6 30 Lis 2017 22:58
    bartosz.tarnowski
    Poziom 16  

Może i diody wystarczą jednak to nie jest to dobre rozwiązanie.
    Zdecydowanie proponuje stabilizator z kondensatorami.
    No własnie trzeba poczytać dokumentacje.

Zapewne odebrany zmodulowany sygnał OOK będziesz mógł wystawić na któryś pin ale jest tez opcja odbierania tego przez SPI pod warunkiem ze transmisja jest zgodna z opisaną w dokumentacji

Pozniej trzeba napisac sofcik na UNO aby przez SPI zainicjalizować rejestry

0
  • Relpol
  • #7 01 Gru 2017 14:27
    futek2
    Poziom 17  

Witam.
    Wszystko fajnie sie pisze.
    Ale to jest okrezna droga z ARDUINO jak jest soft firmowy ale z tego co testowalem to niby jest jedna wersja a sa roznice RFM65_69_69H_Register_Set
    A co do SPI to kiedys wgrywalem soft do pamieci jak mi sie uszkodzil sprzet NANOSTATION 2 .
    I korzystalem z tego.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11700242#11700242
    Ale to byl plik bin , ktory zrobilem pod LINUX-em.

Nadal stoje w miejscu choc male swiatelko w tunelu widac aby RFM65W byl przydatny.

Futek2

Dodano po 4 [godziny] 5 [minuty]:

W sieci znalazlem cos takiego
    https://github.com/dzach/nrfmon

Lub ten link
    https://jeelabs.net/projects/cafe/wiki/NRfMon_-_nano_Spectrum_Analyzer_with_the_RFM12B

Pozwala monitorowac prace modulu RFM12B ale nie znam go na tyle aby stwierdzic czy mogl bym zrobic proby na RFM65W.

A co do SPI to mam pytanie czy gdybym stworzyl w edytorze TXT plik z zestawem komend do konfiguracji RFM65W a potem tem plik wyslac do RFM65W to czy by sie sprawdzilo. Moze ktos robil taki test, bylo by to proste z pominieciem ARDUINO.

Futek2

Dodano po 4 [godziny]:

Dzis otrzymalem info, ze program firmowy do konfiguracji modulu RFM65W, ktory jest w zalaczeniu mozna aktywowac kombinacja klawiszy " ALT + CTRL +N ".

Narazie testuje.

Futek2

0
    Załączniki:
  • #8 02 Gru 2017 08:05
    futek2
    Poziom 17  

Korzystajac z programu firmowego po wielu roznych jego testach po aktywacji wygenerowalem plik cfg, ktory jest w zalaczeniu ze zmieniona nazwa, bo pliki CFG nie sa akceptowane do umieszczenia jako zalaczniki.
    Plik ma skonfiguroiwac RFM65W jako odbiornik jak na rysunku.

Teraz moja prosba o pomoc jak te dane przeslac do rejetrow w RFM65W .
    Nigdy tego nie robilem i nie mam doswiadczenia, byc moze trzeba bedzie cos recznie pozmieniac.
    Bo z wczesniejszych opisow w tym temacie nie pojawilo sie rozwiazanie jak to zrobic .

Licze na pomoc.

Futek2

0
  • #9 02 Gru 2017 09:16
    futek2
    Poziom 17  

Przed paroma minutam posiadam wypozyczony "PROGRAMATOR MIKROKONTROLEROW AVT - AVT 5388 - kompatybliny z AVR-ISP MKII "
    Moze to by sie dalo uzyc do zaprogramowania RFM65W, ale tez nie mam zadnego doswiadczenia z programatorem.

Moze teraz cos sie ruszy.

Futek2

0
  • #10 02 Gru 2017 18:22
    3029369
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 02 Gru 2017 18:42
    futek2
    Poziom 17  

Dzieki za info od kol. Pong.Chu, w takim razie koniec prac bo w ukladzie, ktorym bym chcial aby RFM65W pracowal to nie ma mozliwosci konfiguracji parametrow, ma pracowac jako gotowy odbiornik na 433.920MHz.
    Wielka szkoda, ze nie wyszytko w opisie sobie dobrze przetlumaczylem liczac, ze ta czesc opisu informuje, ze sa dwie mozliwosci stale i dynamicze ustawianie parametrow.
    "All major RF communication parameters are programmable
    and most of them can be dynamically set. The RFM65W
    offers the unique advantage of programmable narrow-band
    and wide-band communication modes without the need to
    modify external components.

Ale moze nie jest tak do konca bo w programie firmowym jest funkcja zapisana parametrow konfiguracji modulu.

Pozdrawiam.

Futek2

0
  • #12 03 Gru 2017 10:23
    futek2
    Poziom 17  

Teraz majac juz temat RFM65W bardziej jasny to jednak chcial bym pozostac przy zastosowaniu modulow RFM65W do mojej potrzeby - uzycie ich jak odbiorniki do napedu bramy.
    Majac tez wygenerowany plik cfg z ustawianiem dla rejestrow, to chcial bym poprosic o wsparcie jak uzyc ten prosty opis zdalnego sterowania
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1835943.html
    ograniczajac sie jedynie do samego odbiornika i pominieciem wyjsc na sterowania silnikami a jedynie wyprowadzic sam sygnal z DIO2 na modul obrobki sygnalu.
    Bo ATTINY13 bym sobie pradzil aby ustawic parametry RFM65W bazujac na tym opisie.
    Oczywiscie wymagalo by to drobnych zmian w kodzie zrodlowym na ATTINY13.
    A moze jest jeszcze prostrze rozwiazanie ?

Prosze o pomoc.

Futek2

0
  • #13 03 Gru 2017 12:30
    kamyczek
    Poziom 34  

Moduły które posiadasz są dość złożone i nie widzę zbyt dużego sensu wkładania ich w sterownik bramy . Ja bym zaproponował proste i tanie odbiorniki ASK RFM83 (odbiornik) ok 6pln i rfm85 (nadajnik) ok 4 pln zakupisz je np. w Maritex, TME .

0
  • #14 10 Gru 2017 14:12
    futek2
    Poziom 17  

Koszystajac ze wszystkich przytoczonych uwag i rad, postanowilem zdobyc tego typu odbiorniki i robilem testy.
    Dzis po paru dniach testow roznych modulow odbiornika na 433.920MHz w ukladzie sterowania napedem mojej bramy dziele sie wynikami testow i fotkami.
    1 - moduly ktore mialem dostepne roznego typu od odbiornikow superreakcyjnych po moduly z przemiana czestotliwosc z wbudowanym filtrem ceramicznym 10.7MHz i bez .

Wyniki sa nastepujace:
    1 - najgorzej wypadaja odbiorniki superreakcyjne dosyc ze zasieg pilota nie przekracza ok 12 - 15 metrow to sa malo stabilne i maja szerokie pasmo odbierango kanalu, ktore szacuje na ok 350KHz.
    2 - drugie miejsce maja moduly z rezonatorem z przemiana czestotliwosci ale bez filtru ceramicznego - te maja zasieg pilota oklo 15 - 20 metrow.
    3 - pierwsze miejsce maja moduly z rezonatorem z przemiana czestotliwosci i zabudowanym fitrem ceramicznym na 10,7MHz i jest to modul RXB8,
    Zasieg pilota przy tym odbiorniku ok 50 metrow co juz by bylo blisko na moje potrzeby.
    Fotki modulow sa w zalaczeniu.
    Warunkiem wyboru byla przystepna cena modulow w granicach do 15 zl.

Podobne testy zrobil tez jeden z kolegow z naszego forum opisujac wyniki - link ponizej.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1566129.html

Wyniki testow sa zblizone.
    Ale nadal nie dawalo mi to spokoju i postanowilem zrobic porownawczy pomiar czulosci. I okazalo sie ze RXB8 jako najlepszy nie ma -114dB jak pisza a jedynie ok -98dB i pasmo szerkosci ok 200KHz co daje mu znacza poprawe czulosc a pozostale moduly maja ok -89dB do -91dB i szerokosc pasma 350KHz.

A symulujac podobne parametry dla modulu RFM65W w programie firmowym, to przy szerkosci kanalu ok 2kHz osiaga czulosc ok -120dB to co podane w nocie techniczej. Ale zwiekszajac szerosc pasma do ok 50kHz to mozna zauwazyc, ze parametry czulosc sa na korzysc modulu RFM65W.
    Majac tez na wzgledzie, ze piloty do sterowania nie sa dokladnie na 433.920Mhz i maja odchylke ok +- 10Hz - te co ja posiadam to mogl bym przyjac szerkosc pasma na poziomie 25KHz dla ustawienia parametrow modulu RFM65W to jego czulosc byla by na poziomie -107dB.
    A przy szerkosci pasma juz 50KHz czulosc -104dB.
    Konczac nadal bede podejmowal proby aby uruchomic modul RFM65W jak odbiornk na 433.920Mhz do sterowania nepedem bramy bo mogl bym rozwiazac swoj problem.
    Bede chcial swoj projekt oprzec na wykorzystaniu ATTINY13 do ustawienia parametrow dla RFM65W.
    I bedzie to na poczatku troche zabawy i nauki bo nmusze duzo powiczyc aby poprawnie ustawic modul RFM65W, ale jestem dobrej mysli, ze ktos z czytajacych mnie w tym temacie wesprze.
    Glownie opieram soja prace na BASCOM-ie aby zaprogramowac ATTINY13 aby skonfigurowac RFM65W.

Mysle, ze warto powlczyc o te pare decybeli bo zapewne kazdego by ucieszylo jak by mial wiekszy zasieg pilota do sterowania napedem bramy.

Futek2

0
  • #15 10 Gru 2017 15:27
    bartosz.tarnowski
    Poziom 16  

A jaki cel ma ta zabawa?
    Pytam z ciekawości

0
  • #16 10 Gru 2017 15:53
    futek2
    Poziom 17  

Witam.
    Celem opisanych testow bylo sprwadzenie propozycji sugerujacych odstapienie od zastosowania modulu RFM65W jako odbiornik do modulu sterowania napedem bramy a uzycie modulu odbiornika z rezonatorem kwarcowym na konkretny kanal tzn na 433.920MHz.

A wczesniej nie mialem tego praktycznie przetesowanego a jedynie kierowalem sie danymi opisowymi. Te dane sa zawyzone tzn w tym przypadku czulosc odbiornika jak wykazaly proby.
    Liczylem ze bedzie to korzystniejsze aby osiagnac zasieg pilota do sterowania brama w granicach ok 100 metrow.
    Trzeba tez wziasc poprawke ze pilot nie ma anteny zewnetrznej co tez jest nie korzystne w osiaganiu zasiegu.
    Na roznych forach o napedach ludzie opisuja, ze zasieg sie zwieksza jak pilota przylozy do glowy.
    Zainwestiwalem kase w zakup paru modulow a czesc wypozyczylem aby wybrac ten co by mi spelnil oczekiwania.
    Ale wynik byl negatywny.
    I dlatego pozostaje przy koncepcji aby wykorzystac RFM65W z dodanym ATTINY 13 aby go po zalaczeniu ustawil na zadana czestotliwosc, szerkosc pasma z wyjsciem sygnalu z DIO2 na modul sterowania.
    Robiac ustawienie na programie firmowym do konfiguracji parametrow RFM65W, stwierdzilem ze moge czulosc zwiekszyc zawezajac szerkosc pasma bo w innym przypadku jest to nie mozliwe a tej mozliwosci nie posiadaja moduly na konkretna czestotliwosc.
    Zrobilem jeszcze jedem ciekawy test ze pobralem sygnal mcz przed komparatora tzn LM358 na wejscie wzmacniacza akustycznego i moglem sobie sluchac co odbiera odbiornik i sa przerozne sygnaly, ktore p.p. tez sie przyczyniaja do pogarszania czulosci.
    Zwiekszenie selektwnosci pozwolilo by mi pozbyc tych zbednych sygnalow. Dodatkowo pozyczylem odbiornik na pasmo 430 - 440MHz i potwierdzilo sie to z modulami roilem w testch oraz zmierzylem czestotliwosci pilotow z dokladnoscia do 100Hz.
    To nie jest wziete z sufitu a moze byc przydatne innym zainteresowanym posiadajacym podobny problem.
    Zrobilem tez test z dodadanie lepszej annteny ale to tez zwieksza sile tych sygnalow niepozadanych.

Czy to wyjasnia temat?

Futek2

0
  • #18 10 Gru 2017 17:13
    futek2
    Poziom 17  

Moduly RFM65W juz zakupilem i to duzo taniej .
    https://www.maritex.com.pl/transmisja_bezprze...rf_ism/moduly_rf_ism_hoperf/rfm65w-433s2.html

Co do pilotow to ze zmiennym kodem jest trudno dokupic i na dodatek sa duzo drozsze.
    A odbiornik radiowy nie bierze udzialu w dekodowaniu sygnalu pilota.

A przed godzina otrzymalem programator STK200 do BASCOM-a.
    Juz ucze sie go obslugiwac i umie juz odczytac sygnature ATTINY13.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic890223.html

Mysle, ze powoli cos uda mi sie pozlepiac z opisu z tej strony i moze potem bede tylko musial wstawic wygenerowane kody w programie firmowym z ustawieniami do RFM65W i moze wystartuje cos.
    Bede sie posilkowal tym schematem ale nie bede wykorzystywal pin 1, 2, 3 z ATTINY13 a sygnal do modulu napedu pobiore z RFM65W z DIO2.
    https://obrazki.elektroda.pl/77_1290979695.png
    Wszelka pomoc mile widziana bo przyspieszy prace.

Futek2

0
  • #19 10 Gru 2017 17:51
    bartosz.tarnowski
    Poziom 16  

A czy ten soft na PC do tego modułu jest w stanie wygenerować zestaw wartości liczbowych potrzebnych do wpisania do poszczególnych rejestrów?
    Takie coś to duże ułatwienie, bez tego będzie trzeba samemu przeliczać parametry a jest tego od groma

0
  • #20 10 Gru 2017 18:47
    futek2
    Poziom 17  

Program firmowy po aktywacji pozwala na dowolne ustawienie parametrow tak aby spelnic oczekiwania z modulu RFM65W.
    Jak to robilem to ekrany w zalaczeniu na ostatnim z cyfra 3 mam pokazane co mam na wyjsciach, mnie interesuje DIO2 z ktorego bedzie na biezaco lecial sygnal odbierany po zdemodulowaniu OOK, sa jeszcze dostepne inne ale moze sie przydac RSII z DIO3 aby ocenic sile odbieranego sygnalu.

Po spradzeniu czy wszystko jest ok robie zapisane pliku cfg w ktorym sa parametry kolejno zapisane do wyslania do modulu RFM65W.- plik w zalaczeniu.

W zalaczeniu wysylam tez kod na BASCOM-a pobrany z opisu tej strony
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic890223-150.html
    Do nazw zalaczonych plikow dodalem TXT bo serwer nie chcial przyjmowac zalacznikow.

Plik BAS kompliuje sie bez bledow, ale on nie jest na ATTINY13 i ma jeszcze dodatkowe funkcje do spelnienia ale on sa mi nie potrzebne bo to jest na RF12.
    I teraz probuje go jako pierwsze zrobic na ATTINY13 a potem uproscic do samych funkcji wczytania parametrow do RFM65W a potem ATTINY 13 moze nic nie robic.
    Plik BAS w oryginale jest dla RF12 i na ATTINY2313

Futek2

0
  • #21 10 Gru 2017 19:03
    bartosz.tarnowski
    Poziom 16  

A czy ten RFM65 ToolKit generuje ci kod czy tylko ten plik cfg ?

0
  • #22 10 Gru 2017 19:30
    futek2
    Poziom 17  

Program pozwala zapisac plik CFG ale moze generuje jakis kod ale jest potrzebny firmowy programator ale on kosztuje ponad 200zl
    https://www.maritex.com.pl/transmisja_bezprze..._rf_ism_hoperf/rf-kit-cmt-usb-programmer.html

W zalaczeniu obrazki z rozpiskiem pinow, ktore mi sa potrzebne do wyslania danych do RFM65W z ATTINY 13 ale musze zrobic zmiany w oryginalnym pliku BAS bo on jest na ATTINY2313.

To sa narazie przygotowania.
    Futek2

0
  • #23 13 Gru 2017 18:59
    futek2
    Poziom 17  

Witam zaintersowanych tematem.
    Zwracam sie z prosbą o spradzenie zalaczonego kodu bo wywala mi blad przy kompilacji.
    Nie mam na tyle jeszcze opanowane pisanie programow w BASCOM-ie, ze nie umiem zdiagnozowac blad.
    Kod w zalaczeniu w BASCOM.

Kod: BASCOM
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Futek2

0
  • #24 31 Sty 2018 12:46
    futek2
    Poziom 17  

Witam zainteresowych uzyciem modulu RFM65W jako odbiornik do pilota radiowego na 433.920MHz .
    Ja to mam zamiar zabudowac do napedu bramy. PO wielu dniach roznych testow i pro w koncu jest 100% dzialania jak bylo potrzebne.
    Wiecej szczegolow w innym temacie w ktorym moglem uzyskac pomoc i dzieki wspolpracy kol. nanoTECHNO i atom1477 udalo.
    Link ponizej
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17002214#17002214

Jest wszystko co potrzebne aby modul RFM65W mogl pracowac jako odbiornik na 433.920MHz szerokoscia odbieramnego pasma 50KHz.
    Wpis rejestrow realizuje za pomoca ATTINY45.

dodane po 6 godzinach:
    Wykonalem testy zasiegu pilota - wynik ok 50 metrow szerkosc kanlu 12.5KHz na czestotliwosc 433.920MHz.
    Przebieg sygnalu na wyjsciu DIO2 z modulu na zalaczonym obrazku ekranu.

Prosze o ewentualne uwagi i sugestie.
    Pozdrawiam.
    Futek2

0
  • #25 08 Lut 2018 10:35
    futek2
    Poziom 17  

Modul odbiornika juz zabudowany do napedu i dziala poprawnie jak oczekiwalem.
    Ale czasami nie regowal na sygnal pilota dopiero kiedy bylem blizej.
    To tez sie zmienilo jak skorygowalem czestotliwosc odbiornik o 5kHz w gore tak wynikalo z pomiaru czestotliwosci pilota.
    Jest to skutek tego, ze ustawilem waskie pasmo odbierane na ok 7,8Khz aby uzyskac dobra czulosci.
    Antena do modulu jest tylko taka jak w zalaczeniu - na 433.920MHz obrazek ANTENA 433MHz-3.jpg.
    Po wgraniu ustwien parametrow usypiam ATTINY45 do czasu zaniku napiecie zasilania i wtedy ponownie sie uruchomi wgrywajac parametry do rejestrow w RFM65W.
    W kodzie uzylem Powerdown po 10 sekundach od uruchomienia.

Ten stan poprawia czulosc odbiornika bo z ATTINY45 nie ma zaklucen bo zegar nie pracuje.
    A dla chcacych zrobic proby z antena 5/8 lambda to zamieszam rysunek z opisem i parametry ukladania sie fali radiowej przy ziemi dla tej anteny w stosunku do innych anten pionowych.

Tego typu antena poprawia poziom sygnalu odbieranego okolo 3 dB w stosunku do dipola.

Pozdrawiam.

Futek2

0