Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PCWU - czy warto grzać w ten sposób wodę?

bimki 20 Mar 2018 11:28 1719 38
    bimki
    Poziom 15  
    Wracając do tematu - mam obecnie zbiornik CWU 150L (bez możliwości dołożenia grzałki) i chciałbym wkrótce wyłączyć piec na groszek, żeby w okresie letnim maj-wrzesień, już nie palić tylko korzystać z prądu do ogrzania CWU i ew. kaloryfera w łazience.
    Skoro PCWU może być nieefektywne, to co myślicie o:
    1) piecu elektrycznym - np. Kospel 10-15kW
    lub
    2) niewielkiej pompie powietrze-woda
    1 lub 2 wpięte przy piecu węglowym - wtedy wężownica grzeje wodę, a na listwie mogę zakręcić ciepło na pomieszczenia, zostawić tylko na łazienkę.

pozdrawiam
    hostii
    Poziom 23  
    Może lepiej dołożyć zwykłą grzałkę w CWU (u ciebie problem niestety) i nagrzewać w 2 taryfie ja tak robię w weekendy, żeby obniżyć spalanie gazu bo w zeszłym roku nie zmieściłem się w limicie i przeskoczyłem na wyższy abonament- w uproszczeniu ponad 200zł w d..ę.
    Ja bym wymienił zbiornik na 300l z wbudowaną grzałką ale na spodzie zbiornika i grzać w 2 taryfie w nocy i powinien ci starczyć na cały dzień. Zwykły programator czasowy sprawę załatwi.Ja korzystając z prądu od piątku 21 do poniedziałku 6 zużywam 90kWh w 2 taryfie a to ledwo 25zł

bimki napisał:
    1) piecu elektrycznym - np. Kospel 10-15kW

to jest też dobre rozwiązanie może tańsze od wymiany zbiornika i niema strat na przechowywaniu wody
    Xantix
    Poziom 40  
    bimki napisał:
    i chciałbym wkrótce wyłączyć piec na groszek, żeby w okresie letnim maj-wrzesień, już nie palić tylko korzystać z prądu do ogrzania CWU i ew. kaloryfera w łazience.

Jesteś prosumentem? Jeśli nie to zainteresuj się taryfą G12as:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3398316-510.html
    Z tego co tam piszą, taryfa świetnie nadaje się do elektrycznego ogrzewania CWU w okresie letnim.

bimki napisał:
    2) niewielkiej pompie powietrze-woda

Do samego CWU przy takim zużyciu raczej nie ma sensu pchać się w PC.
    bimki
    Poziom 15  
    Xantix napisał:
    Jesteś prosumentem? Jeśli nie to zainteresuj się taryfą G12as:

jestem i szacuję nadwyżkę w tym roku ok. 800 kWh

Xantix napisał:
    Do samego CWU przy takim zużyciu raczej nie ma sensu pchać się w PC.

jest potrzeba utrzymywania grzejnika w łazience przez większość lata - dlatego właśnie rozważam też piecyk elektryczny wpięty do układu - może z jakimś zaworem 3drożnym
    Xantix
    Poziom 40  
    bimki napisał:
    jestem i szacuję nadwyżkę w tym roku ok. 800 kWh

To starczy na jakieś 15 m3 CWU.

bimki napisał:
    jest potrzeba utrzymywania grzejnika w łazience przez większość lata - dlatego właśnie rozważam też piecyk elektryczny wpięty do układu - może z jakimś zaworem 3drożnym

Bardzo mocno trzeba dogrzewać tą łazienkę? Może wystarczyłby panel na podczerwień włączany tylko w przypadku korzystania z łazienki? Dałoby to sporą oszczędność energii, bo grzane byłoby tylko wtedy, kiedy byłaby potrzeba.
    hostii
    Poziom 23  
    Xantix napisał:
    Może wystarczyłby panel na podczerwień włączany tylko w przypadku korzystania z łazienki?

typowy panel na podczerwień musi długo chodzić żeby ogrzać łazienkę i dużooo kosztuje, wiem bo mam założony o taki

http://termo-sklep.pl/pl/p/RADIUS-350W-panel-...zy-na-podczerwien-grzejnik-promiennikowy-/201

ale do szybkiego nagrzania łazienki się nie nadaje, a on jest dopasowany do metrażu łazienki. Do grzania ciągłego ok
    bimki
    Poziom 15  
    na pewno nie będę wstawał żadnych paneli dodatkowych - w łazience jest już podłogówka i dodatkowo mała drabinka - więc wolę zagrzać wodę i w taki sposób podnieść temepraturę :)
    hupo
    Poziom 12  
    Xantix napisał:
    Może wystarczyłby panel na podczerwień

U mnie w łazience za panel na podczerwieni robi bojler CWU. Na początku się wkurzałem że słabo zaizolowany i wyraźnie czuć promieniowanie cieplne ale teraz doceniam że wywołuje pewne wrażenie "ciepełka" . Dodatkowy (elektryczny) grzejnik włączam tylko czasami.
    Jeśli chodzi o pompę ciepła CWU to przerabiałem kiedyś dawno temu split. Okazało się że to był jeden z moich najmniej trafionych ekonomicznie zakupów. Po kolejnej awarii zdemontowana. Szczerze odradzam, nie opłaci się nawet gdyby się nie psuło chyba ze do hoteliku latem gdy mamy pełno myjących się gości a i tak awaryjność i trwałość może być gorsza od kolektorów słonecznych na płyn. BTW: te nowoczesne pompy do CWU (nie-split) z chłodzeniem pomieszczenia to nie wiem dokąd - do Grecji lub Egiptu? Mi tam w łazience nigdy nie jest zbyt gorąco żebym musiał ją chłodzić :-).
    Po wyrzuceniu pompy wróciłem do dobrze sprawdzonej technologii: 2 bojlery objętościowe po 80l sterowane zegarem i zasilane w II taryfie. Czasem, w razie potrzeb (goście) włączam na stał1 I + II taryfa (i tak wychodzi wtedy taniej niż zwykłe G11).
    Jak tak bardzo boli grzanie prądem to a) wybrać jakąś odmianę G12 b) za pieniądze na pompę ciepła dokupić paneli PV. Panele obecnie tanie jak nigdy.
    bimki
    Poziom 15  
    no dokładnie, ja dokupiłem 12 paneli, leżą i czekają na pogodę, żeby mogły być zamontowane na dachu - dlatego właśnie wiem, ze bede miał nadwyżkę, która mi przepadnie po 6 miesiącach więc albo pompa, która wyrobi 60 stopni, albo piec elektryczny.