Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka AEG L54840D - bęben mocno buczy , czy to uszkodzone łożysko ?

Bałdyzer 11 Gru 2017 15:27 2754 39
    Bałdyzer
    Poziom 9  
    Najlepiej najpierw ściągnąć to łożysko zewnętrzne , zrobić sobie podkładkę o średnicy 29mm, która przejdzie przez otwór łożyska wewnętrznego (30mm) , a zahaczy łożysko zewnętrzne . Prosty ściągacz taki jak na zdjęciu , pod kątownik podkładamy dwa drewienka i kręcąc nakrętką łożysko powinno się wysunąć. Uszczelniacz najłatwiej wyjąć kleszczami.
    Pralka AEG L54840D - bęben mocno buczy , czy to uszkodzone łożysko ?Pralka AEG L54840D - bęben mocno buczy , czy to uszkodzone łożysko ?
    Teraz czas na łożysko wewnętrzne , może być ciężej gdyż tam widać rdzę. Na razie to trochę spryskałem preparatem penetrującym do odrdzewiania, poczekam do jutra i będę w ten sam sposób tym ściągaczem próbował wyjąć łożysko.
    Pralka AEG L54840D - bęben mocno buczy , czy to uszkodzone łożysko ?Pralka AEG L54840D - bęben mocno buczy , czy to uszkodzone łożysko ?Pralka AEG L54840D - bęben mocno buczy , czy to uszkodzone łożysko ?
    Edit:
    I sukces, drugie łożysko to wewnętrzne też wyszło bez problemu tym samym ściągaczem tylko większą podkładką. Teraz muszę czekać tylko na przesyłkę z nowymi łożyskami i uszczelniaczem.
    Lodxx
    Specjalista AGD
    Pomysł ciekawy z tym ściągaczem ale ja gdy nie mam dostępu do prasy która w przypadku wybicia łożysk jest mało wygodna używam młotka i przecinaka-nigdy nic mi nie pękło.Ale jak na pierwszy raz u Ciebie to dobrze to wygląda.
    Bałdyzer
    Poziom 9  
    Jeszcze tak zapytam was bardziej doświadczonych. Pomiędzy tymi dwoma łożyskami jak widać na zdjęciach jest wewnętrzna powierzchnia mocno skorodowana, a w miejscach gdzie były umiejscowione łożyska jest gładko bez korozji. Czy należy to skorodowane miejsce wyczyścić czy nie warto tego robić bo nie ma to wpływu na żywotność nowych łożysk ( ta rdza nie jest tylko powierzchniowa) ?
    Jeszcze jedno pytanie - w jakim zakresie w którym miejscu nowe łożysko trzeba potraktować smarem przed montażem ? Czy chodzi tylko o zewnętrzną część tą która ciasno przylega do tulei ?
    Lodxx
    Specjalista AGD
    Nie musisz tego czyścić ja to zawsze pokrywam smarem aby nie wchodziła tam wilgoć ale to nie ma potrzeby.Nie ma to żadnego wpływu na żywotność łożysk.

Ja montuję łożyska tak,delikatnie smaruje boki zabezpiecza to łożyska przed pochłanianiem wilgoci później smaruje gniazdo i wbijam łożyska.Jak wszystko jest w całości to wciskam uszczelniacz,gdy nie ma dużego oporu to profilaktycznie wklejam go na silikon.Smaruje smarem wargi uszczelniacza i całą oś bębna i składam do kupy.
    Bałdyzer
    Poziom 9  
    A jeszcze tak zapytam dla 100% pewności. na zdjęciu poniżej jest uszczelniacz, tą stroną którą widać na zdjęciu uszczelniacz styka się z łożyskiem wewnętrznym ?

Czy w przypadku łożysk ma jakieś znaczenie strona łożyska ?
    Paw_el

Specjalista AGD
    Bałdyzer napisał:
    tą stroną którą widać na zdjęciu uszczelniacz styka się z łożyskiem wewnętrznym ?
    Tak.
    Bałdyzer napisał:
    Czy w przypadku łożysk ma jakieś znaczenie strona łożyska ?
    Nie.
    Bałdyzer
    Poziom 9  
    Już dziś łożyska i uszczelniacz zamontowałem do obudowy bębna. Z jednym łożyskiem były problemy bo jak zacząłem go wprasowywać to wchodziło krzywo i musiałem go wyjąć ściągaczem i wprasować po raz drugi tym razem poszło już prosto. Jutro będę składał pralkę, mam nadzieję, że obędzie się bez niespodzianek.

Dodano po 14 [godziny] 33 [minuty]:

Dodano po 37 [minuty]:

Mam pytanie o założenie uszczelki , bo nie zrobiłem sobie zdjęć przy zdejmowaniu. Czy tak ma być założona jak na zdjęciach poniżej ? czy te znaki dobrze się pokrywaja ?

Pralka AEG L54840D - bęben mocno buczy , czy to uszkodzone łożysko ?Pralka AEG L54840D - bęben mocno buczy , czy to uszkodzone łożysko ?
    peter falk
    Specjalista AGD
    Te znaki prawie bardzo dobrze się pokrywają :) . Ja czasami mniej dokładnie zgram trójkąty zbiornika i fartucha. Montuj pralkę do kupy :)
    Bałdyzer
    Poziom 9  
    Już prawie jest zmontowana , na jutro zostawiłem sobie montaż silnika, montaż panelu dolnego i połączenie wszystkich kabelków. Około południa będzie próba. Na sucho bez prądu pokręciłem bębnem i chodzi cichutko jak nowy. Mam nadzieję, że próba przebiegnie pomyślnie
    Bałdyzer
    Poziom 9  
    Pralka już zmontowana, chodzi ładnie, cicho i pełen sukces. Nie wierzyłem w swoje możliwości bo nigdy nie naprawiałem żadnej pralki ale udało się. Cieszę się nie tylko z tego, że zaoszczędziłem tysiąc złotych (zakup nowej pralki), ale głównie z tego, że podczas naprawy wiele się nauczyłem i drugi raz zrobił bym taką naprawę dużo szybciej i sprawniej. Dziękuję wszystkim za niezbędne i pomocne porady.