Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka AEG L54840D - bęben mocno buczy , czy to uszkodzone łożysko ?

Bałdyzer 01 Gru 2017 12:37 2241 39
  • #1 01 Gru 2017 12:37
    Bałdyzer
    Poziom 9  

Mam takie pytanie. Pralka ma 8 lat firma AEG model L54840D, od jakiegoś czasu mocno buczy szczególnie przy wirowaniu. Poniżej zamieszczam krotki filmik na którym obracałem bębnem przy wyłączonej pralce. Czy to będzie wina padniętego łożyska? Czy łożysko w tym modelu jest wymienne?
    Tutaj filmik:
    Link

0 29
  • #2 01 Gru 2017 12:55
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Tak, to łożyska, ale czy do wymiany? można zajrzeć do środka pralki. Jeśli kosz jest rozkręcany, to wymiana jest prosta, jeśli sklejony to już tylko w specjalistycznym zakładzie.

0
  • #4 01 Gru 2017 13:47
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Bałdyzer napisał:
    Pisząc do środka pralki masz na myśli tam gdzie ładuje się pranie ?
    Nie, miałem na myśli zdjęcie pokrywy górnej i tam trzeba popatrzyć.
    Jeśli jest oferowane łożysko, to jest prawdopodobna wymiana, chociaż do wymiany w każdej z pralek ładowanych od przody używa się dwóch różnych łożysk + symmering, a czasem(w niektórych pralkach) jeszcze specjalne uszczelki.

0
  • Pomocny post
    #5 01 Gru 2017 19:26
    nares
    Specjalista AGD

W tym modelu łożyska są wymienne. Podaj nr. 91............, bo są różne wersje.

0
  • #6 01 Gru 2017 19:52
    Bałdyzer
    Poziom 9  

914903585 / 01

0
  • Pomocny post
    #7 01 Gru 2017 20:07
    Paw_el

Specjalista AGD

stanislaw1954 napisał:
    do wymiany w każdej z pralek ładowanych od przody używa się dwóch różnych łożysk

Nie sprowadzaj wszystkiego do wspólnego mianownika jak nie jesteś czegoś do końca pewien.
    Są modele pralek np. Indesit, Ariston, Electrolux, AEG, które mają zastosowane jedno
    łożysko dwurzędowe zazwyczaj BA2B 633667.
    Bałdyzer napisał:
    91490358501

do tego modelu łożysko 6205ZZ, 6206ZZ

1
  • #8 01 Gru 2017 20:30
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Paw_el napisał:
    Nie sprowadzaj wszystkiego do wspólnego mianownika jak nie jesteś czegoś do końca pewien.
    Są modele pralek np. Indesit, Ariston, Electrolux, AEG, które mają zastosowane jedno
    Racja,.
    Akurat na tej pralce się nie "wyłożyłem", bo patrząc na #3, jest tam łożysko jednorzędowe więc na pewno musi być drugie.

0
  • Pomocny post
    #9 01 Gru 2017 20:30
    nares
    Specjalista AGD

Paw_el napisał:
    do tego modelu łożysko 6205ZZ, 6206ZZ

I simmer. 35x62x11/12.5

0
  • #10 01 Gru 2017 21:05
    Bałdyzer
    Poziom 9  

A jeszcze zapytam, czy ciężko takie łożysko w warunkach domowych wymienić? Czy do wymiany należy wymontować z pralki cały bęben? Czy potrzebny jest jakiś ściągacz aby łożysko wymontować, a do zamontowania nowego potrzebna jest jakaś prasa?

0
  • #13 06 Gru 2017 10:59
    Bałdyzer
    Poziom 9  

Mam takie jeszcze jedno pytanie, bo oglądając ten film nasuwa mi się taka myśl. Czy nie da się wymienić łożyska bez wyjmowania bębna i bez demontaży tych wszystkich elementów? Przecież jak zdejmiemy tylną obudowę, zdejmiemy pasek napędowy, odkręcimy koło zamachowe to jest normalne dojście do łożyska. Co o tym sądzicie?

1
  • #14 06 Gru 2017 12:14
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Bałdyzer napisał:
    Przecież jak zdejmiemy tylną obudowę, zdejmiemy pasek napędowy, odkręcimy koło zamachowe to jest normalne dojście do łożyska. Co o tym sądzicie?
    Gdyby tak było, to nie trzeba by rozbierać połowy pralki. Na filmie nie pokazano jeszcze dostępu do łożysk.

0
  • Pomocny post
    #15 06 Gru 2017 21:42
    Paw_el

Specjalista AGD

Bałdyzer napisał:
    Przecież jak zdejmiemy tylną obudowę, zdejmiemy pasek napędowy, odkręcimy koło zamachowe to jest normalne dojście do łożyska

Tak, masz dostęp ale do jednego łożyska, drugie wraz z simmeringiem jest w środku zbiornika.
    Bałdyzer napisał:
    Mam takie jeszcze jedno pytanie, bo oglądając ten film nasuwa mi się taka myśl. Czy nie da się wymienić łożyska bez wyjmowania bębna i bez demontaży tych wszystkich elementów?

:idea: Na filmie jest zademonstrowany zbiornik klejony.

0
  • #16 06 Gru 2017 22:55
    Bałdyzer
    Poziom 9  

U mnie jest na szczęście trochę inny model pralki AEG, jest z jednym łożyskiem i zbiornikiem rozbieralnym.

0
  • Pomocny post
    #17 06 Gru 2017 22:59
    nares
    Specjalista AGD

Bałdyzer napisał:
    jest z jednym łożyskiem

A skąd taki wniosek? Są dwa.

0
  • Pomocny post
    #19 07 Gru 2017 00:14
    nares
    Specjalista AGD

Bałdyzer napisał:
    Myślałem , że jest jedno łożysko w bębnie tej pralki

Przykro to mówić, ale Twoja wiedza techniczna jest bardzo skromna... Aż się obawiam o Twoje dalsze działania w temacie wymiany tych łożysk.

0
  • #20 07 Gru 2017 14:34
    Bałdyzer
    Poziom 9  

nares napisał:
    Aż się obawiam o Twoje dalsze działania w temacie wymiany tych łożysk.
    Nigdy nie naprawiałem pralek, ale jakieś podstawowe pojęcie techniczne i narzędzia mam. Dla mnie najważniejsze jest wyjęcie bębna, bo jeśli nie dam rady sam wymienić łożysk to wezmę bęben do sąsiada mechanika, zapłacę mu 30 zł i mi wymieni. I tak nie mam nic do stracenia bo w obecnym stanie pralka nie nadaje się do użytku, a jak jest to szczęście, że łożyska są wymienialne to zawsze warto spróbować naprawić niż wyrzucać i kupować nową pralkę.

Faktycznie nares miałeś rację, odpisali mi ze sklepu z częściami AGD i trzeba zakupić dwa łożyska i uszczelniacz.

Dodano po 4 [godziny] 50 [minuty]:

Już mam większość rozebrane ale nie mogę zdjąć tych bolców co utrzymują bęben od dołu . Może macie jakiś skuteczny patent jak je wyjąć ? Na zdjęciu zaznaczyłem je strzałką .
    I jeszcze jedno pytanie , u mnie w pralce są na górze dwie poprzeczne blachy , tą bliżej programatora zdjąłem ale tą środkową trzeba chyba pozostawić ponieważ na niej bęben wisi na sprężynach.

Pralka AEG L54840D - bęben mocno buczy , czy to uszkodzone łożysko ?Pralka AEG L54840D - bęben mocno buczy , czy to uszkodzone łożysko ?Pralka AEG L54840D - bęben mocno buczy , czy to uszkodzone łożysko ?Pralka AEG L54840D - bęben mocno buczy , czy to uszkodzone łożysko ?

0
  • #21 08 Gru 2017 11:23
    Bałdyzer
    Poziom 9  

Bęben już wyjęty, na plastikowej obudowie z jednej strony straszny czarny nalot

Pralka AEG L54840D - bęben mocno buczy , czy to uszkodzone łożysko ?Pralka AEG L54840D - bęben mocno buczy , czy to uszkodzone łożysko ?

0
  • #22 08 Gru 2017 11:37
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Bałdyzer napisał:
    na plastikowej obudowie z jednej strony straszny czarny nalot
    Rdza+ smar+woda.

0
  • #23 08 Gru 2017 12:10
    Bałdyzer
    Poziom 9  

Odkręciłem kilkanaście śrub, zdjąłem przednią obudowę i mam takie pytanie. Jak wyjąć metalowy bęben z tej tylnej części obudowy ? Czy trzeba wybić ten środkowy wałek z dziurką ?

0
  • #24 08 Gru 2017 12:19
    peter falk
    Specjalista AGD

Tak trzeba wybić. Nakręć nakrętkę i wal w nią młotkiem przez jakiś twardy drewniany klocek

0
  • #25 08 Gru 2017 13:59
    Bałdyzer
    Poziom 9  

Dzięki , już zrobione. Metalowy bęben już oddzielony od obudowy. To mniejsze łożysko mocno hałasuje, a to większe zewnętrzne chodzi cichutko jak nowe ale jak już jest wszystko rozkręcone to lepiej wymienić komplet łącznie z uszczelniaczem.

Pralka AEG L54840D - bęben mocno buczy , czy to uszkodzone łożysko ?Pralka AEG L54840D - bęben mocno buczy , czy to uszkodzone łożysko ?

Dodano po 8 [minuty]:

A jeszcze prośba , macie jakis dobry patent na wyjęcie uszczelniacza , bo u mnie siedzi bardzo ciasmo ?

Dodano po 30 [minuty]:

Mam jeszcze jedną prośbę bo chcę zamówić łożyska i mi się coś nie zgadzają wymiary . Poniżej zamieszczam zdjęcie łożyska które ma u mnie otwór 25mm , Czy to na zdjęciu poniżej łożysko (bliżej koła zamachowego) jest 6205 ZZ o wymiarach - 25x52x15 ?

0
  • Pomocny post
    #27 08 Gru 2017 20:08
    zhudomel
    Specjalista AGD

Bałdyzer napisał:
    straszny czarny nalot
    Nie przesadzaj; ledwie trochę przyprószone.
    Bałdyzer napisał:
    mniejsze łożysko mocno hałasuje
    - to jest większe.
    Bałdyzer napisał:
    większe zewnętrzne
    - a to mniejsze.
    Bałdyzer napisał:
    mi się coś nie zgadzają wymiary
    Masz stare łożyska i takie trzeba kupić. Oznaczenie powinno być na łożysku.
    Bałdyzer napisał:
    wymienić komplet łącznie z uszczelniaczem.
    Przecież z powodu zużycia uszczelniacza, są do wymiany łożyska i musi on być bezwzględnie zmieniony.

0
  • #28 08 Gru 2017 21:32
    Bałdyzer
    Poziom 9  

Już wszystko rozumiem z tymi wymiarami .
    A jeszcze prośba , macie jakiś dobry patent na wyjęcie uszczelniacza , bo u mnie siedzi bardzo ciasno ?

Dodano po 17 [minuty]:

I jeszcze zapytam czy jak już będą na swoim miejscu nowe łożyska i uszczelniacz to czy ciężko nachodzi ten wał metalowego bębna w otwory łożysk ? Przy demontażu można było to wybić młotkiem ale przy montażu nie ma w co uderzyć , bo idzie w drugą stronę, a przecież w bęben od środka chyba nie wolno stukać żeby się nie odkształcił.

0
  • Pomocny post
    #29 08 Gru 2017 22:06
    Lodxx
    Specjalista AGD

Ja najczęściej wybijam uszczelniacz razem z wewnętrznym łożyskiem,później wybijam zewnętrzne.Napisałem najczęściej bo w niektórych pralkach łożyska są zabezpieczone pierścieniem Segera ale w tym przypadku tak nie jest.Wał powinien bez problemu wejść w łożyska,wystarczy nasmarować go po długości.Pamiętaj o tym aby nasmarować uszczelniacz A w szczególności jego wargi,ja zawsze stosuje smar LT4S3 ale każdy o podobny składzie będzie dobry.

0
  • #30 08 Gru 2017 22:27
    Bałdyzer
    Poziom 9  

Ja kupiłem komplet łożysk , uszczelniacz i specjalny smar . Myślałem , że to wewnętrzne łożysko u mnie jest zabezpieczone pierścieniem Segera . Jeśli nie ma tam pierścienia to uszczelniacz zejdzie przy wysuwaniu łożyska wewnętrznego.

0