Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie taśmy LED zasilaczem do sznura diodowego KEMOT T-60W-12V URZ0707

01 Gru 2017 19:48 645 2
  • Poziom 21  
    Witam serdecznie.
    Mam problem z zasilaniem 2 odcinków po 1,5 m (razem 3m) białej taśmy LED.
    Taśma zamontowana jest w profilach aluminiowych przykręconych do szafek kuchennych.
    Zastosowałem 2 odcinki do 1,5m taśmy GTV biały zimny 48W/5m/600LED/12V z 2 włącznikami dotykowymi BOARD do płyt meblowych 12V 5A. Wyłączniki podłączone równolegle pod wyjście zasilacza.
    Do zasilania użyłem zasilacza do do sznura diodowego 60W-12V SA 5A KEMOT URZ0787
    Po podłączeniu wszystko działało prawidłowo, ale tylko przez 5 minut - po tym czasie w zasilaczu coś wystrzeliło i uszkodził się. Był bardzo gorący.
    Wymieniłem uszkodzony zasilacz na taki sam model - po uruchomieniu zaczął syczeć, a po kilku minutach pracy nie można się było do niego dotknąć z powodu wysokiej temperatury. Przyłożony do radiatora termometr kuchenny pokazał ponad 50oC. Jednocześnie podłączony amperomierz pokazywał prąd 1,7A.
    Wymieniłem po raz kolejny na zasilacz do sznura diodowego T-60W-12V KEMOT URZ0707. Napięcie sprawdzone miernikiem - 12V.
    Po włączeniu zasilacza do sieci zapala się na nim zielony LED, a taśmy pod półkami szybko rozjaśniają się do 100% i przyciemniają do 0% jasności (test włącznika).
    Nie reagują na wyłącznik.
    Podłączenie tylko jednej taśmy LED powoduje w pierwszym momencie po włączeniu zasilacza do sieci szybkie rozjaśnienie się do 100% i przyciemnienie do 0% jasności (test włącznika). Krótkie dotknięcie płyty meblowej pod wyłącznikiem powoduje powolne rozjaśnianie się do 100% i przyciemnienie do 0% jasności przez cały czas, do momentu wyłączenia poprzez krótkie dotknięcie płyty pod wyłącznikiem. Dłuższe dotknięcie płyty powoduje zatrzymanie rozjaśniania, ale odsunięcie ręki powoduje dalsze rozjaśnianie i przyciemnianie.
    Podłączyłem posiadany od kilku miesięcy zasilacz do sznura diodowego T-120W-12V KEMOT URZ0708. Napięcie sprawdzone miernikiem - 12V. W przypadku tego zasilacza włączniki i taśmy LED działają prawidłowo.
    Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu przyczyn takiego zachowania się zasilacza URZ0707. Aż głupio mi iść kolejny raz do sklepu z reklamacją.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Niech kolega zmierzy prąd pobierany przez ledy na tym zasilaczu 120W.
  • Poziom 21  
    Zmierzone, na max rozjaśnionych
    Razem - 1,6A
    Pierwsza gałąź - 0,9A
    Druga gałąź - 0,8A
    Miernik METEX M-3640D
    Zakres 20A
    Podłączyłem zasilacz uniwersalny 1,5A transformatorowy, ze skokową regulacją napięcia wyjściowego od 1,5V do 12V. Na tym zasilaczu taśmy i wyłączniki działają prawidłowo.
    Wnioskuję, że problem może tkwić w częstotliwości (73,6kHz) zasilacza T-60W-12V URZ0707, zakłócającej pracę wyłącznika BOARD.
    Częstotliwości zasilacza T-120W-12V URZ0708 nie mogę zmierzyć - jest prawdopodobnie poza zakresem pomiarowym posiadanego przeze mnie miernika.