Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty luksometr z wyświetlaczem graficznym

kassans 01 Gru 2017 21:17 3780 4
  • Pewnego dnia zastanawiałem się dlaczego "halogeny" led 10w świecą różną ilością światła pomimo tej samej mocy.

Przeszukałem google i natrafiłem na czujnik BH1750, zamówiłem po kilku dniach był u mnie czujnik, początkowo miało być ESP i aplikacja na telefon ale z braku czasu zaprzęgłem Arduino NANO i wyświetlacz Nokia 5110.

Chciałbym zaprezentować chyba najprostszy luksometr.

Parametry :
    Wyświetlacz 84x48px graficzny Nokia 5110
    Arduino Nano
    Funkcja filtrowania szumu przemysłowego (50Hz / 60Hz)
    Szeroki zakres i wysoka rozdzielczość pomiaru (1 - 65535 lux)
    Znikomy wpływ oświetlenia podczerwonego na wyniki czujnika ( według producenta czujnika, nie testowane)
    Niski pobór energii ok 15mA ( z włączonym podświetleniem)

Schemat:
    Schematu jako takiego nie ma, opis podłączenia znajdziecie w paczce ;)

Obudowa :
    Drukuje się.

Zasilanie :
    Ładowarka TP4056 z zabezpieczeniem + akumulator Li-ion 400mAh

Krótki filmik :

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    kassans
    Poziom 31  
    Specjalizuje się w: informatyka, elektronika
    kassans napisał 1686 postów o ocenie 212, pomógł 128 razy. Mieszka w mieście Zduńska Wola. Jest z nami od 2011 roku.
  • PCBway
    japko1024
    Poziom 17  
    Jeśli zakres pomiaru jest od 1 lx, to niestety przyrząd nie nadaje się do pomiaru łuny miejskiej (dla porównania, księżyc w pełni daje 0,2 lx - Link), ale można za to sprawdzić, czy światło padające na ścianę z oknami nie przekracza norm prawnych (5 lx dla światła białego i 3 lx dla kolorowego/migającego - Link). Żeby zbudować SQM (sky quality meter), trzeba użyć innego czujnika, np. TSL237 - tutaj jest przykładowa konstrukcja na Arduino.
  • PCBway
    dktr
    Poziom 20  
    Mam taki czujnik w mojej bazie pomiarów. Zainstalowany jest na balkonie i pada na niego tylko światło odbite.

Na wykresie dzisiejszy pochmurny dzień.

Esp8266 i kilka czujników w puszce.
    Marek_Ertew
    Poziom 16  
    japko1024 napisał:
    Przepraszam, nie doczytałem. Jeśli zakres pomiaru jest od 1 lx, to niestety przyrząd nie nadaje się do pomiaru łuny miejskiej (dla porównania, księżyc w pełni daje 0,2 lx - Link), ale można za to sprawdzić, czy światło padające na ścianę z oknami nie przekracza norm prawnych (5 lx dla światła białego i 3 lx dla kolorowego/migającego - Link). Żeby zbudować SQM (sky quality meter), trzeba użyć innego czujnika, np. TSL237 - tutaj jest przykładowa konstrukcja na Arduino.

BH1750 w podstawowej konfiguracji mierzy z rozdzielczością 1lx jednak można go przełączyć w tryb 0.5lx lub 4lx (szybszy pomiar). Ponadto czujnik umożliwia korektę czasu naświetlania w celu korekty toru optycznego. Zgodnie z dokumentacją, maksymalna rozdzielczość do uzyskania to 0.11lx czyli już da się odróżnić noc księżycową od bezksiężycowej.

Natomiast do badań w ciemności pozostają specjalistyczne czujniki np. wspomniany przez Ciebie.
    mkpl
    Poziom 37  
    Do pomiaru światła dziennego, świetlówek, żarówek jest ok. Natomiast do pomiaru diod led hmm.
    Dioda led ma 2 prążki. Pierwszy ~460nm drugi szerszy dla ~570nm. Pierwszy prążek o b.dużej dobroci (wąski) to barwa niebieska pobudzająca luminofor na strukturze diody, który świeci w zakresie zielonym (prążek znacznie niższy od pierwszego ale o niskiej dobroci (szeroki)).

Twój czujnik BH1750 efektywnie mierzy od 520nm więc już całkowicie poza pasmem barwy niebieskiej. Do tego posiada nierównomierność ~20% w zakresie przetwarzania.

Gdyby odfiltrować dodatkowo światło poniżej 520nm to pomiary diod LED powinny być dosyć miarodajne ale wtedy mierzysz natężenie światła emitowanego przez pobudzony do świecenia luminofor. Taki pomiar jest ok jako pomiar porównawczy. Natomiast jako pomiar bezwzględny będzie błędny ze względu na różny stosunek prążka niebieskiego do żółtego/zielonego w zależności od typu diody led (ciepła/zimna).