Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyciszenie wkładki gramofonu GS-431 buczy

01 Gru 2017 22:09 945 3
 • Poziom 12  
  Nowsze gramofony Bernard produkowane jako GS-431 były pozbawione układu wyciszania wkładki gramofonu. Na płycie głównej były miejsca na 4 rezystory, 1 kondensator 2,2uF, 1 dioda BAVP 18 i 2 tranzystory BC158 B. Na schemacie również te elementy są zaznaczone. Jakiś czas temu zamontowałem te elementy. Po zatrzymaniu talerza wkładka jest wyciszona ale słychać ciche buczenie w głośnikach. Jak talerz się obraca to tego buczenia nie słychać. Chciałbym poprawić ten układ wyciszenia ale nie wiem w czym jest problem. Zastanawiam się nad wymianą tranzystorów BC158B PNP na BC560C. Z góry dziękuję za pomoc w rozwiązaniu problemu.


  Wyciszenie wkładki gramofonu GS-431 buczyWyciszenie wkładki gramofonu GS-431 buczy
 • Poziom 37  
  Pamiętam, w "onym czasie" tj początkowe, środkowe lata 80te, były b.lekkie przydźwięki właśnie na "wyższych modelach", jak "kultowy" Daniel i inne.

  Mój "fryderyk" ze schyłku PRL podobnie ma puste pola na płytce, i nie buczał (odstawiony przez problem obrotów i nie jest jasne, czy wróci do eksploatacji - nie sprawdzę, wieża rozebrana).
  <gdybanie>Może uznali, że to błąd projektowy, bo typowych dla końcówki PRL oszczędności w tym nie widzę, ani "wsadu z drugiego obszaru płatniczego"</gdybanie>
 • Poziom 12  
  Bez układu wyciszania słychać stuknięcie w głośnikach basowych podczas podnoszenia ramienia przez windę po zakończeniu płyty. Z układem wyciszania słychać buczenie po zatrzymaniu talerza, które zwiększa się wraz z zwiększeniem głośności odtwarzania. Gdyby nie buczało to by miało sens. Zastanawiam się od czego zacząć, czy zmienić tranzystory, kondensator czy dobrać inne rezystory. Może dioda D9 jest źle narysowana? Czy ktoś miał podobny przypadek.
 • Specjalista elektronik
  Spróbuj ten kondensator wymienić na jakiś Low-ESR i o większej pojemności. Możesz też spróbować dodać kondensator równolegle do R29.

  Mam wrażenie, że jakby dioda D9 była odwrotnie podłączona, to wyciszanie by nie działało. Musi być tak, jak jest na schemacie.