Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Instalacja do sterowania roletami zew.

rupert9 02 Gru 2017 08:16 1476 15
  • #1 02 Gru 2017 08:16
    rupert9
    Poziom 2  

Witam
    Chciałbym zapytać o dobry sposób na położenie instalacji elektrycznej do rolet zewnętrznych, elektryk chce położyć mi 10 rolet na jednym obwodzie, a Mi zależy na sterowaniu lokalnym z przycisku oraz sterowaniu za pomocą smartfona, może integry poszczególnymi roletami lub całymi grupami rolet.
    W tej sytuacji jak będzie lepiej poprowadzić jeden obwód do jednej rolety i czy w takim przypadku potrzebny jest jeszcze skrętka do przycisku lokalnego poszczególnych rolet, czy może połączenie na jednym obwodzie i też przewód skrętka sterujący do każdego włącznika

Chciałbym zapytać jak jest ze sterowaniem, czy jak nie mam poprowadzonych pojedyńczych obwodów do odbiornika typu gniazdo, włącznik tylko jest zrobiony obwód kilka gniazd kilka punktów oświetleniowych czy wtedy da się jakoś tym sterować, czy właśnie wtedy trzeba poprowadzić dodatkowy przewód sterujący?
    Pozdrawiam

0 15
  • #2 02 Gru 2017 08:54
    mick1
    Poziom 16  

Nie ma uniwersalnego "dobrego" sposobu - wszystko zależy jak chcesz sterować. Czy przyciski mają działać bez udziału centralki, czy nie.
    Ja mam zrobione tylko przez automatykę i poprowadzone 4x1.5 do każdej rolety z rozdzielnicy i YTKSY do przycisków.
    Tak samo z oświetleniem - każdy punkt leci do rozdzielnicy.

0
  • #3 02 Gru 2017 08:57
    rupert9
    Poziom 2  

Chciałbym sterować lokalnie i zdalnie ale jak będe miał jeden obwód na wszystkie i dodatkowo kabel sterujacy to będe mógł sterować pojedyńczymi roletami zdalnie, pewnie przez jakiś przekaźnik?
    Ale pewnie lepiej każdą z osobna przez oddzielny obwód i bez kabla sterującego i wszystko na szynie?

0
  • #4 02 Gru 2017 10:14
    arcyimperator
    Poziom 12  

Masz już kupione silniki? Jaka marka?

0
  • #5 02 Gru 2017 11:50
    rupert9
    Poziom 2  

Rolety sa już założone czrtey kable z krańcówkami silniki od nice z oknami m&s

Dodano po 1 [godziny] 24 [minuty]:

Mam jeszcze jedno pytanie jak mogę zrobić oświetlenie pomieszczeń komunikacyjnych żeby zapalało się światło gdy jest ruch a w nocy żeby się zapalało tak samo tylko trochę mniejszym natężeniem światła np 60%

0
  • #6 02 Gru 2017 18:25
    mawerix123
    Poziom 37  

rupert9 napisał:
    Ale pewnie lepiej każdą z osobna przez oddzielny obwód i bez kabla sterującego i wszystko na szynie?

Ostatnio tak własnie robiłem z rozdzielnicy 5x1,5 do przełącznika a z przełącznika do rolety 4x1,5

Wszystko ma być podłączone pod Ekspandery umieszczone w rozdzielnicy https://aksonet.pl/pl/p/INT-ORS-Ekspander-8-w...rfOHSDTX3m7a_KDTc8ohuJvndUZ9mtEBoCg7YQAvD_BwE jedna rolera zajmuje dwa przekaźniki w ekspanderze czyli do jednego ekspandera podłączamy cztery rolety.

0
  • #7 02 Gru 2017 18:36
    mick1
    Poziom 16  

mawerix123: z czystej ciekawości - skąd założenie, że autor chce to robić na satelu?
    A jeśli już, to jak ma sterować tymi wyjściami bez wejść? Dlaczego nie IORS?

0
  • #8 02 Gru 2017 18:46
    mawerix123
    Poziom 37  

mick1 napisał:
    mawerix123: z czystej ciekawości - skąd założenie, że autor chce to robić na satelu?

Czytanie ze zrozumieniem.... opisałem jak ja to robiłem.
    A jak już masz uwagi to autor wspomina coś o integrze.

rupert9 napisał:
    może integry

0
  • #9 02 Gru 2017 18:59
    michualex

Poziom 22  

Polecam system Proxima z pilotem. Zalety jak dla mnie to ładny i funkcjonalny pilot. Jest w systemie nadajnik który jak dostanie impuls wysyła polecenie sterujące do rolet. Możemy wysterowac to poprzez centrale alarmową.
    Prostota instalacji to też plus. Jak dla mnie ma przewagę np nad systemem ELMES

Chciałem kiedys zrobić na iors ale pojawiło się pytanie co z pilotem i osobnym sterowaniem każdej rolety z kanapy bez użycia telefonu. Zastosowałem wtedy system elmesa ale drugi raz kupię na pewno proxime. I nie będę się bawil w Rozciąganie metrów kabli tylko puszka z miejscem na moduł i cześć. Jak ktoś chce centralny przycisk kupuje nadajnik programuje i śmiga.

0
  • #10 02 Gru 2017 21:35
    mick1
    Poziom 16  

mawerix123 napisał:
    mick1 napisał:

Czytanie ze zrozumieniem.... opisałem jak ja to robiłem.
    A jak już masz uwagi to autor wspomina coś o integrze.

rupert9 napisał:
    może integry

Co do czytania ze zrozumieniem - napisałeś, że musi tak zrobić, a nie, że Ty tak zrobiłeś.
    Co do drugiej części - mea culpa, masz rację, ale i tak upieram się przy IORS

Edit: dopiszę tu, żeby tego offtopu nie rozbudowywać:
    Cytat:
    Wszystko ma być podłączone pod Ekspandery umieszczone w rozdzielnicy

0
  • #11 02 Gru 2017 21:38
    mawerix123
    Poziom 37  

mick1 napisał:
    napisałeś, że musi tak zrobić

Gdzie tak napisałem :?:

mick1 napisał:
    Edit: dopiszę tu, żeby tego offtopu nie rozbudowywać:
    Cytat:
    Wszystko ma być podłączone pod Ekspandery umieszczone w rozdzielnicy

Jeszcze raz napiszę że ta wypowiedź tyczy się mojej instalacji....
    Wyjaśnię... ostatnio robiłem tak instalację jak opisałem, w nieruchomości są położone przewody, brak rozdzielnicy...
    Jak ci to opisać żebyś zrozumiał hhmm, może tak

W tej konkretnej opisanej inwestycji dla instalacji rolet (i nie tylko) są zaplanowane czyli maja być ekspandery pokazane w linku, może to zrozumiesz.

0
  • #12 03 Gru 2017 08:59
    rupert9
    Poziom 2  

Spokojnie Panowie Ja jestem w tym temacie mocno zielony dlatego przyjmę każdą sugestie, wraz z roletami dostałem tez sterowniki radiowe i jeden pilot kilkunasto kanałowy firmy inel. W sterowniki jest wejście na 4 kabelki od silnika rolety na kontakt 3 wejścia i prąd 3 wejścia. Tylko się zastanawiam ze to rozwiązanie może działać różnie jak to po radiówce i nie można sterować zdalnie a po tynkach to już nic nie zrobię dlatego pytam jakie będzie najlepsze uniwersalne podłączenie. Na początku chciałbym podłączy to co mam ale jak się nie sprawdzi to coś innego a i tak będę zakładał alarm no i chyba wybiorę integre ale to potem jak zostanie coś w portfelu.

0
  • #13 03 Gru 2017 20:53
    alankedzior
    Poziom 10  

Ja u siebie będę robić tak że przewód z rolety będę prowadził do puszki z wlącznikiem z tej puszki przewód 7x0,75mm do szafy, przekroj trzeba dobrać do mocy silnika. W szafie będę mieć przekaźniki zamela srm-10, przy drzwiach będę mieć przycisk od sterowania centralnego przewód 4x,75 do szafy a w puszcze układ srp-03. Sterowanie zdalne za pomocą przekaźnikow ssr i arduino z oprogramowaniem supla

0
  • #14 05 Gru 2017 17:19
    mick1
    Poziom 16  

mawerix123: nadal mnie nie przekonałeś. To jest forum, nie mam zamiaru się domyślać, co piszący miał na myśli. Piszę wyłącznie o moim subiektywnym odbiorze tego co napisałeś.
    alankedzior: Nie jestem elektrykiem, ale zdaje się norma nie pozwala puszczać 230v po takich przewodach.
    rupert9: Jeśli chcesz zrobić przyciski połączone przez integrę - to ciągniesz do rolet po 4 przewody a do kontaktów odpowiednią ilość YTKSY. Jeśli rolety mają działać przez integrę i w razie padu integry (ręcznie) to ciągniesz 4 przewody do miejsca gdzie są przyciski i 4 przewody od przycisków do rozdzielnicy.

0
  • #15 05 Gru 2017 19:20
    alankedzior
    Poziom 10  

Mick1, chyba naprawdę powinieneś dać sobie spokój, zajrzyj do not katalogowych przewodów.

0
  • #16 05 Gru 2017 20:44
    mick1
    Poziom 16  

alankedzior: jak już pisałem, mogę pisać bzdury, bo nie jestem elektrykiem, ale bazuję na normie DIN VDE 0100: 2002, która dla Przewodów ułożonych na stałe, chronionych przed uszkodzeniami przewiduje minimalny przekrój 1.5mm

0