Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung SR-S2229CSS - uszkodzenie bezpiecznika termicznego DA4700095E

Tomasz Antkowiak 02 Gru 2017 19:00 507 7
  • #1 02 Gru 2017 19:00
    Tomasz Antkowiak
    Poziom 12  

Panowie, pilne pytanie...
    Leciwy już model Samsunga SR-S2229CSS po wielu latach pracy zaliczył dziś awarię. Padł bezpiecznik termiczny DA4700095E obok grzałki. Nowy bezpiecznik zamówiłem, ale będzie u mnie we wtorek. Lodówka rozmrożona, żona wściekła, pies nie opuszcza kuchni w nadziei, że coś się trafi. Czy mogę uruchomić lodówkę bez tego bezpiecznika do wtorku? Oczywiście przy starcie lodówka melduje jego awarię. Oczywiście musiał bym również rozłączyć grzałkę, żeby wobec braku zabezpieczenia jej nie uszkodzić. Jak sądzicie?

0 7
  • #2 02 Gru 2017 21:31
    pylos
    Poziom 22  

Nie radzę uruchamiania lodówki bez bezpiecznika, bo być może uszkodzony jest agregat chłodniczy (sprężarka).

0
  • Pomocny post
    #3 02 Gru 2017 21:53
    zhudomel
    Specjalista AGD

Tomasz Antkowiak napisał:
    Czy mogę uruchomić lodówkę bez tego bezpiecznika do wtorku?
    A czy z uszkodzonym bezpiecznikiem nie pracowała dłużej niż będzie do wtorku?
    Oczywiście musiał bym również rozłączyć grzałkę
    Bezpiecznik już ją rozłączył.

0
  • #4 02 Gru 2017 22:55
    Tomasz Antkowiak
    Poziom 12  

Nie wiem jak długo pracowała z uszkodzonym bezpiecznikiem, jednak aż do wczoraj nie było żadnych objawów.
    Dziś rano okazało się, że temperatura zamrażarki jest w normie a temperatura chłodziarki nie da rady zejść poniżej 12 stopni Celsjusza.
    Poszukałem po necie i wyczytałem że powodem takiego stanu rzeczy w tym (i kilku innych starych modelach Samsunga) jest oblodzenie wentylatora. Wyłączyłem całość (ku uciesze małżonki), rozmroziłem (lodu było faktycznie dużo), ale przy ponownym rozruchu lodówka wyświetliła błąd czujnika DA3210109P. Rozebrałem ponownie plastiki i po lekturze wątku na elektrodzie dotyczącego takiej lodówki obmierzyłem również ten bezpiecznik - w temperaturze pokojowej ma zwarcie.

Oba drobiazgi zamówiłem (czujnik DA3210109P, oraz bezpiecznik DA4700095E) ale muszę na nie poczekać do wtorku. I tu się właśnie narodził pomysł aby ja włączyć ale bez grzałki (wypnę na kostce i zaizoluję).

Generalnie puściłem ją tak na jakieś 30 minut kontrolując pirometrem temperaturę na wymienniku w lodówce - wydaje się działać normalnie. Pomijając błąd, który melduje przy starcie i który muszę skasować aby ruszyła dalej.

0
  • Pomocny post
    #5 02 Gru 2017 23:21
    zhudomel
    Specjalista AGD

obmierzyłem również ten bezpiecznik - w temperaturze pokojowej ma zwarcie.
    I tak ma być w każdej temperaturze; inaczej grzałka nie zadziała (chyba, że chodzi o czujnik temperatury a nie o bezpiecznik). Sprawdź lepiej grzałkę i drożność odpływu skroplin.

0
  • #6 02 Gru 2017 23:41
    Tomasz Antkowiak
    Poziom 12  

Dziękuję za odpowiedź. Grzałki obie są ok, zmierzylem je i podłączyłem do zasilania bez lodówki - grzeją obie.
    Czy można ten bezpiecznik jakoś sprawdzić?

0
  • #7 02 Gru 2017 23:44
    zhudomel
    Specjalista AGD

Przecież sprawdziłeś.

obmierzyłem również ten bezpiecznik

0
  • #8 03 Gru 2017 10:39
    Tomasz Antkowiak
    Poziom 12  

No tak, racja, a zatem wg. Ciebie bezpiecznik byłby ok? Doczytałem, że czujnik powinien mieć ok 6K przy temperaturze pokojowej, mój tymczasem ma ok. 0,58K w temp 22°C - czyli jest uszkodzony. Bezpiecznik chyba faktycznie jest ok. jednak wszelkie informacje jakie znalazłem sugerują aby wymieniać parami zawsze czujnik + bezpiecznik. Zatem tak zrobię i dam znać.

0