Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router pod światłowód jaki lepszy?

Commy 02 Gru 2017 21:46 993 25
  • #1 02 Gru 2017 21:46
    Commy
    Poziom 10  

Witam, jestem od kilku miesięcy użytkownikiem sieci Multimedia posiadam sieć 30mb/s światłowód (dodam że mieszkam na wsi i tylko mój dom ma dostęp do internetu). Ten router nazywa się ZHONE 2426A gdzie wchodzi do niego kabel GPON (taki kabelek z zieloną końcówką) i jest podpięta do niego telewizja z Multimedii oraz internet (kablami Lan o ile się nie mylę). Więc chyba tyle jeśli chodzi o informacje na temat routera, a więc przejdę do problemu. Chodzi o to, że okropnie przerywa ten internet (rozłącza na wszystkich urządzeniach) dostawca zasugerował żebym wymienił na jakiś lepszy router bo ten od nich to jakieś dziadostwo, no i zwracam się do Was z prośbą o pomoc w dobraniu routera do max 250zł.

P.S Dodam że gdy podepnę router TP-LINK W8970 kablem WAN do tego Zhone to nadal przerywa więc to raczej na pewno wina routera zhone.

0 25
  • #2 02 Gru 2017 22:05
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Commy napisał:
    gdy podepnę router TP-LINK W8970 kablem WAN do tego Zhone

I wtedy Komputery podłączasz do WIFI tplinka ?

Zainstaluj inssider 2.x, wykonaj skan WIFI w miejscu gdzie przerywa, pokaż wyniki.

Dodano po 35 [sekundy]:

Jak podłączysz kablem komputer do Zhone to czy net jest OK ?

0
  • #3 02 Gru 2017 22:12
    Commy
    Poziom 10  

bogiebog napisał:
    I wtedy Komputery podłączasz do WIFI tplinka ?

Tak do tplinka podłączam.

bogiebog napisał:
    Zainstaluj inssider 2.x, wykonaj skan WIFI w miejscu gdzie przerywa, pokaż wyniki.

raczej wszędzie przerywa ( jest ok do 3-4m od routera)

bogiebog napisał:

Jak podłączysz kablem komputer do Zhone to czy net jest OK ?

Wtedy jest ok.

0
  • #4 03 Gru 2017 00:05
    Enjama
    Poziom 10  

Więc na Zhone net działa prawidłowo po lanie, samo urządzenie jest ok.
    Zamiast kabel z Zhone dawać do WANa Tplinka, możesz sprawdzić jak będzie działać gdy podepniesz go pod lan Tplinka.

Wyłączasz wtedy dhcp na tplinku i ustawiasz ręcznie Ip statyczne.
    Dla przykładu:

Ip zhone 192.168.100.1
    Ip Tplink 192.168.0.1 zmieniasz na 192.168.100.2

adres ip : 192.168.101.1 (3 cyfra musi być inna jak 100, inna podsieć)
    maska podsieci: 255.255.255.0
    brama: to ip Zhone czyli 192.168.100.1

Ja też mam neta z Multimedia 250mb tylko mam router Huawei HG8245h i zero awarii.

0
  • #5 03 Gru 2017 00:32
    Commy
    Poziom 10  

To nic spróbuje jak pisałeś. Chociaż nwm czy będzie to działać przez lan.

0
  • #6 03 Gru 2017 06:59
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Commy napisał:
    dostawca zasugerował żebym wymienił na jakiś lepszy router bo ten od nich to jakieś dziadostwo

To MM umożliwia zakup własnego routera (zamiast ich) z wkładką światłowodową?
    Podejrzewam, że ktoś tu kogoś nie zrozumiał...

0
  • #7 03 Gru 2017 10:13
    Commy
    Poziom 10  

@Enjama do czego porownac te ip bo za bardzo nie wiem gdzie sie znajduja w zhone. A na tp linku to na stronie routera poustawiac te ip?

@KOCUREK1970 a to nie wystarczy wymienic routera byleby miało wejście GPON?

0
  • #8 03 Gru 2017 11:57
    jprzedworski

Commy napisał:
    @KOCUREK1970 a to nie wystarczy wymienic routera byleby miało wejście GPON?
    Sęk w tym, że końcówki GPON są zarządzane centralnie przez dostawcę sieci, muszą więc być zgodne z ich siecią. Nie wystarczy kupić i podpiąć. Oni to muszą zaakceptować i dopiąć do swojej sieci.
    Inna możliwość, jeśli to problem z Wi-Fi, to kupić jakiś zwykły router bezprzewodowy, podłączyć go jako Access Point, a w tym firmowym GPONie wyłączyć radio.

0
  • #9 03 Gru 2017 12:23
    Commy
    Poziom 10  

Mam takowy wzmacniacz wifi tp-link co sie wpina go do prądu lecz nawet on gubi sygnal czasami, co z tego wynika, że zhone tak jakby wylacza sygnal na pare sekund. Czasami pomaga zrestartowanie sieci w urzadzeniu jezeli zabraknie neta.
    Więc wracam z pytaniem. Jak podłączyć tp linka przez lan jezeli mam takie cos?

0
  • #10 03 Gru 2017 13:44
    gkwiatkowski
    Poziom 25  

Commy napisał:
    Mam takowy wzmacniacz wifi tp-link co sie wpina go do prądu lecz nawet on gubi sygnal czasami, co z tego wynika, że zhone tak jakby wylacza sygnal na pare sekund. Czasami pomaga zrestartowanie sieci w urzadzeniu jezeli zabraknie neta.

Z Twojego opisu wynika, że Zhone raczej dobrze pracuje, tylko masz problem z Wi-Fi. Czy po wyłączeniu tego wzmacniacza Wi-Fi nadal są przerwy w połączeniu bezprzewodowym blisko routera TP-Link?

0
  • #11 03 Gru 2017 14:01
    Commy
    Poziom 10  

gkwiatkowski napisał:
    Commy napisał:

Z Twojego opisu wynika, że Zhone raczej dobrze pracuje, tylko masz problem z Wi-Fi. Czy po wyłączeniu tego wzmacniacza Wi-Fi nadal są przerwy w połączeniu bezprzewodowym blisko routera TP-Link?

Z bliska wszystko jest ok.

0
  • #12 03 Gru 2017 14:03
    Enjama
    Poziom 10  

Wklej nam zrzut ekranu z ipconfig gdy kompa masz podlaczone bezposrednio do zhone

0
  • #13 03 Gru 2017 14:06
    gkwiatkowski
    Poziom 25  

Commy napisał:
    gkwiatkowski napisał:
    Commy napisał:

Czyli problemy robi wzmacniacz Wi-Fi.

0
  • #14 03 Gru 2017 14:31
    jprzedworski

Commy napisał:

A jaka jest normalna odległość komputera od Zone? Jakieś ściany?

0
  • #15 03 Gru 2017 17:19
    Commy
    Poziom 10  

jprzedworski napisał:
    Commy napisał:

A jaka jest normalna odległość komputera od Zone? Jakieś ściany?
    no najblizszy komp jest za sciana po drugiej stronie salonu.

0
  • #16 03 Gru 2017 18:41
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Skoro problem z wifi, to instalacja InSSIDera v2/Home i tu wstawić wynik pomiaru z komputera z problemem

0
  • #17 03 Gru 2017 22:20
    jprzedworski

Commy napisał:
    no najblizszy komp jest za sciana po drugiej stronie salonu.
    A najdalszy?? Za dwiema ścianami? Trzeba było od razu napisać jaka jest lokalizacja, a nie tracić czas na narzekanie na router od dostawcy. Jakie pytania taka odpowiedź - jak się nie zna wszystkich szczegółów, trudno doradzać.

0
  • #18 04 Gru 2017 11:37
    Commy
    Poziom 10  

Ale to na wszystkim tak działa na telefonach, ipadzie.

Tak mniej więcej to wygląda u mnie w domu. (3 pokoje + salon w którym leży router)

Router pod światłowód jaki lepszy?

0
  • #19 04 Gru 2017 12:04
    gkwiatkowski
    Poziom 25  

Wyłącz wzmacniacz WiFi, weź laptopa i po sprawdzaj jakość sygnału w każdym rogu i na środku każdego pokoju. Po zaznaczam kroplami na planie. Zielona kropka - dobry sygnał, czerwona - zły, pomarańczowa - średni. Dorysuj na planie długość jakiejś ściany, żebyśmy mieli skalę porownawczą odległości.

Jak już wcześniej było doradzane, zainstaluj inssider 2.x i sprawdź zakłócenia od innych sieci WiFi.

0
  • #21 05 Gru 2017 18:29
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

@Commy

KOCUREK1970 napisał:
    instalacja InSSIDera v2/Home i tu wstawić wynik pomiaru z komputera z problemem

gkwiatkowski napisał:
    zainstaluj inssider 2.x i sprawdź zakłócenia od innych sieci WiFi.

Nadal czekamy!

0
  • #22 05 Gru 2017 18:31
    Commy
    Poziom 10  

KOCUREK1970 napisał:
    Nadal czekamy!

Wstawilem przeciez kropki na zdjeciu

0
  • #23 05 Gru 2017 18:33
    sebap
    Poziom 40  

Nikt tutaj na kropki nie czeka, wstaw screny z programu inSSIDer.

0
  • #24 05 Gru 2017 18:33
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Commy napisał:
    Wstawilem przeciez kropki na zdjeciu

I co mi te kropki mają powiedzieć?
    Widać na nich inne sieci?
    Więc zrób o co jesteś proszony i nie z jednego miejsca, tylko z każdego gdzie masz komputer czy cokolwiek sieciowego.
    Kropki wskazują li tylko, że im dalej od routera tym sygnał nędzniejszy (co w zabudowie akurat nie dziwi).

0
  • #25 05 Gru 2017 18:35
    Commy
    Poziom 10  

Ok wstawie jutro bo dzis juz nie mam do kompa dostepu
    miedzy czasie pokaze ktos jak podpiac przez lan tp-linka?

0
  • #26 06 Gru 2017 00:48
    Enjama
    Poziom 10  

Wejdz na tplinka i w operation mode masz miec ustawione : wireless router mode
    Pozniej wylacz dhcp
    I w zakladce lan settings ustawiasz ip tplinka np o jedna cyfre wyzej np gdy ip w routerze multimedi masz 192.168.1.1 to w tplinku dajesz 192.1681.2 maska zostaje taka sama
    Reebot i powinien net dzialac zobacz sobie na yt poradniki twoj model tez jest jako acces point

0