Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Opony zimowe - zmieniać na nowe?

Demmo 02 Gru 2017 22:07 825 23
  • #1 02 Gru 2017 22:07
    Demmo
    Poziom 16  

Witajcie,
    chodzę ostatnio z takim tematem i się gryzę.

W ostatnim czasie dojeżdżam do pracy do innego miasta, więc z "gonienia wokół komina" zrobiło się trochę więcej jazdy.
    Niedawno wrzuciłem na koła zimówki, które dostałem razem z autem - Dunlop Wintersport 4D. Opony opinie mają dość dobre, na oko bieżnik głęboki, nie widać żadnych spękań itp., ale opony są z połowy 2012r. 5 lat.. czy to dużo, czy nie dużo, opinie właśnie są różne.
    Tym autem planuję jeszcze ładnych parę lat pojeździć, więc siłą rzeczy w pewnym momencie pewnie kupię nowy zestaw opon.
    Więc albo teraz sprzedam te które mam, odzyskując część PLN-ów i dołożę do nowych, albo trochę je dojeżdżę i wymienię potem, z tym że opony już stracą na wartości.. i pewnie auto sprzedam na prawie nowych oponach :P
    Obecnie miałbym finanse, by dołożyć różnicę... stąd taki egzystencjalny dylemat ;) Nowe pewnie brałbym Dębica Frigo 2, bo w kilku autach już mi się sprawdziły i byłem z nich bardzo zadowolony.

Jak uważacie? Warto wymieniać dobre, ale 5 letnie opony zimowe? ;)

0 23
  • #2 02 Gru 2017 22:20
    pepe150
    Poziom 33  

To jest tylko moja opinia, i ja taką sobie regułe obrałem.
    Opony do 10 lat. Jeżeli nie są spękane, maja bieżnik normalny (zimowe do 3mm), i nic więcej im nie dolega to użytkuję.
    Więc 5 lat to nie jest dużo, wg niektórych sklepów/producentów do 5 lat od daty produkcji opona jest uznawana za nową jeżeli nie była montowana.

0
  • #3 02 Gru 2017 22:23
    ociz
    Moderator Samochody

Demmo napisał:
    opinie właśnie są różne.

Bo i sytuacje różne. Będziesz jeździć na tych samych oponach lato/zima to po 2 latach do niczego nie będą się nadawać. Będą leżeć w ciemnym chłodnym i wilgotnym miejscu to długo nic niedobrego nie będzie się z nimi działo.

0
  • #4 03 Gru 2017 09:37
    Demmo
    Poziom 16  

pepe150 napisał:
    wg niektórych sklepów/producentów do 5 lat od daty produkcji opona jest uznawana za nową jeżeli nie była montowana.

Właśnie jeśli nie była montowana. 5 lat jest chyba w DE, u nas 3? Natomiast ja zakładam, że te 5 sezonów one są już prześmigane.

Ogólnie wiem, że w tej chwili są jeszcze na bank dobre i mogę na nich jeździć. Tylko właśnie dylemat mam taki, że jak teraz je sprzedam, to może uda się wyciągnąć 500zł, dołożę drugie 500 i mam nowe... Z kolei za 2 sezony, to już ludzie mogą krzywo patrzeć, że opona 7-letnia, już będzie trochę bardziej zużyta, to załóżmy pójdzie komplet za 200.. i wtedy do wyłożenia będzie 800.
    Z kolei, że na tych oponach będę jeździł kolejne 5 lat, to raczej wątpię... A kupować nowe opony, żeby po roku czy dwóch sprzedać je z autem, gdzie już aż tak się na to nie patrzy, czyli ciężko odzyskać pieniądze, to też średniawka ;) Stąd się gryzę, czy mimo posiadania dobrych opon nie zmienić ich na nowe i cieszyć się przez cały okres użytkowania, a i dopłata w tym punkcie jest najniższa, bo zwrot z posiadanych opon najwyższy :)

0
  • #5 03 Gru 2017 10:48
    kokosz1981
    Poziom 10  

Obejrzyj dokładnie- jak nie spękane to dojedź je do końca, za używki i tak dostaniesz mniej jak się spodziewasz. Np moje Continental z 2011 wyglądają (prawie) jak z fabryki, bieżnik ponad 6mm a wartość pieniężna znikoma.

Ewentualnie na wiosnę kup nowe w promocji a przed następną zimą sprzedaj obecne Dunlop :)

0
  • #6 03 Gru 2017 11:08
    kkknc
    Poziom 42  

Z każdym rokiem własności opony się niestety pogarszają.
    Mogą mieć ładny piękny bieżnik ale niestety przestają się kleić do drogi. Już w 2-3letnich oponach zaczyna to być w małym stopniu widoczne. Im dalej tym gorzej. Frigo 2 to mój najgorszy wybór, na mokrym tragedia. Zdjąłem po sezonie i już do nich nie wróciłem. Auto leci i nie hamuje. Na śniegu ok, na suchym w miarę dobrze.

0
  • #7 03 Gru 2017 12:38
    Demmo
    Poziom 16  

Hmm, no wizualnie właśnie nie ma się do czego przyczepić (na moje oko laika). Wymyśliłem jeszcze, że mogę je wystawić - jak ktoś obejrzy i kupi, to zrobię szybką podmiankę na nowe... a jak nie, to nic nie tracę i mogę jeździć dalej ;)

@kkknc : Ciekawe. A na czym zwykle jeździsz? Ja Frigo 2 miałem już 3 razy nówki w różnych samochodach i złego słowa nie powiem.. z tym że fakt, to było za czasów "gonienia wokół komina".
    Z tymi Dunlopami zacząłem się zastanawiać ostatnio, gdy zawitała zima i miejscami nie trzymały jakbym chciał, ale dałem im jeszcze szansę, żeby sprawdzić.. no i wychodzi, że po prostu na dzień dobry gołoledź była i raczej wszystko by się ślizgało, a później już zachowywały się ok.

0
  • #8 03 Gru 2017 12:45
    ociz
    Moderator Samochody

Na zimę zawsze lepsze będą najtańsze nowe Dębice niż markowy staroć...

1
  • #9 03 Gru 2017 12:49
    Ireneo
    Poziom 40  

A ja się teraz po opadach śniegu przekonałem do nowych wielosezonowych. Zimy na Warmii zresztą teraz takie, że na cały sezon to kilka razy jest śnieg lub błoto pośniegowe.

0
  • #10 03 Gru 2017 14:04
    yogi009
    Poziom 42  
  • #11 03 Gru 2017 14:17
    kkknc
    Poziom 42  

Dacia MCV i Focus. Te autka z oszczędności dostały właśnie Dębice. I niestety jak pisałem. Śnieg dobrze, błoto nieźle, sucho też nieźle. Ale mokro źle. Dla mnie robi różnicę nawet metr a co dopiero dwa czy trzy. A na Dębicy było więcej.
    https://youtu.be/S_KZWglOrD0

0
  • #12 03 Gru 2017 22:47
    Demmo
    Poziom 16  

W sumie obejrzałem, ale nie kumam :) Nie było tam nic o Dębicy (myślałem, że po to ten link), a sam materiał.. hm.. więcej tam szortów, kryptoreklamy, autopromocji i szpanu niż rzetelnego porównania ;)
    Może faktycznie poszukam jakiegoś porównania, ale zrobionego jak należy.

Co do Kormoranów, to kiedyś miałem (nie pamiętam jaki dokładnie model, może to był snowpro?) i faktycznie dawały radę, gdy pół miasta stało przez zimę stulecia i ponad półmetrowy śnieg ;) Tylko że pamiętam, że dosyć głośne były i wydawało mi się, że podbijały trochę spalanie.. no ale coś za coś ;)

0
  • #13 04 Gru 2017 11:44
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Demmo napisał:
    Niedawno wrzuciłem na koła zimówki, które dostałem razem z autem - Dunlop Wintersport 4D. Opony opinie mają dość dobre, na oko bieżnik głęboki, nie widać żadnych spękań itp., ale opony są z połowy 2012r. 5 lat.. czy to dużo, czy nie dużo, opinie właśnie są różne.

Jeździj, zużyj ,wymień na nowe, nie przezywaj za mocno, Jeździłem na wielu starszych oponach ( markowych ) i nie było żadnych problemów.

0
  • #14 06 Gru 2017 00:45
    europebus
    Poziom 5  

To też zależy od zimy jaka będzie... ostatnio zimy były łagodne i znam osoby które nawet nie zdążyły zmienić opon na zimówki a już przyszła wiosna :). No i twoje opony dzięki temu że zimy nie były mocne to guma być może jeszcze jest "plastyczna, i miękka ". Ale np po 5 ostrych zimach opona nie ma już swoich właściwości mimo jeszcze dobrego wyglądu i bieżnika.

0
  • #15 06 Gru 2017 00:57
    bearq
    Poziom 36  

ociz napisał:
    Na zimę zawsze lepsze będą najtańsze nowe Dębice niż markowy staroć...

Nie potrzeba nic więcej dodawać...

0
  • #16 06 Gru 2017 18:47
    Meon
    Poziom 11  

Ktos wyzej polecil kormoran. Niestety mi wytrzymaly 12tys km, prze czym Michelinki jakies 40tys.. Wniosek sie sam nasuwa...

0
  • #17 06 Gru 2017 20:35
    Demmo
    Poziom 16  

Ja obecnie rozważam Frigo HP2 - mają lepszą ocenę zachowania na mokrym niż klasyczne Frigo 2 ;)
    Swoją drogą ciekawe czy są opony, które mają ocenę A w oporach toczenia i A w zachowaniu na mokrym ;)
    Chociaż domyślam się, że te literki to nie wszystko, bo kierując się wyłącznie nimi, to wychodzi, że taka opona Bridgestone Blizzak LM32 z parametrami G i E to wielkie G ;) A jednak opinie ma dobre..
    https://www.oponeo.pl/dane-opony/bridgestone-blizzak-lm32-205-55-r16-91-h-mo#167358498

0
  • #19 07 Gru 2017 21:46
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Meon napisał:
    Ktos wyzej polecil kormoran. Niestety mi wytrzymaly 12tys km

Nie wiem jak Ty jeździsz( i czy je używałeś w lato??), ale na kpl. używanych zimówek zakupionych z autem przejeździłem 4 sezony i jeszcze na jeden śmiało się nadawały.
    Kubica zmienia 2kpl w jednym wyścigu...

0
  • #20 12 Gru 2017 22:01
    Tommy82
    Poziom 39  

Powiem tak oszacuj ile będziesz autem jeździł.
    Jak i tak wymienisz a auta pozbędziesz się przed drugą wymianą a kasa jest dziś to wymieniaj za rok dwa kasy może nie być różne są w życiu sytuacje które z kasy drenują niespodziewanie wiadomo a jak kasa jest to zniknie bo się pojawia "wydatki konieczne".
    Jak kasy nie ma to program oszczędnościowy byle by bezpiecznie.
    Ojciec zawsze chwalił Dębice bo pękały na boku jeszcze na gwarancji 10 lat na nowych oponach co dwa sezony bardzo mu było smutno jak mu w końcu na dobre wymienili.

0
  • #21 12 Gru 2017 23:27
    zibi999
    Poziom 13  

Ciężki temat ile ludzi tyle ... :) Mój wybór padł w tym roku na zimówki Firmy :

Hankook Winter i*cept RS2 W452 195/65 . Jestem zadowolony z tych opon chodź w dalszym ciągu muszę strasznie uważać na warunki pogodowe oraz po wyjeździe z myjni ;) powodem jest to iż moje Auto waży trochę za mało ;p.

0
  • #22 12 Gru 2017 23:28
    Demmo
    Poziom 16  

Wymieniłem na Dębice Frigo HP2 i póki co jestem bardzo zadowolony. Wiadomo, zima jaka jest, w tej chwili każdy widzi ;) Ale po poprzednich doświadczeniach z Frigo2 jestem dobrej myśli.
    A Dunlopy znalazły już nowego właściciela w dobrych pieniądzach :) I też był zadowolony :)

0
  • #24 13 Gru 2017 02:17
    7hebill
    Poziom 10  

Moim zdaniem to zależy od tego jak bardzo zależy ci na bezpieczeństwie. Z tego co wiem to producent przewiduje 5 lat lub bierznik do limitu. Ja osobiscie mam 5 letnie opony ale ja wiem ze ja je zajade w mniej niz pol roku. Jeśli zalezy ci na bezpieczeństwie to co ci zalezy? Sprzedaj/Zutylizuj i kup nowe albo jeździj dalej ;) W sumie opony to nie rozrząd, że jak pęknie to się za głowę łapie ale z drugiej strony jak pęknie można znaleźć się w rowie :) To taka moja opinia :) Do końca sezonu i masz pomysł na prezent od mikołaja w przyszłym roku ;)

0