Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna - niepoprawne wartości napięcia

mzuber 02 Gru 2017 22:14 297 4
  • #1 02 Gru 2017 22:14
    mzuber
    Poziom 13  

Mam instalację elektryczną - rozprowadzenie instalacji jest miedziane, 2 przewodowe L i PEN. Jest też część nowa instalacji 3 przewodowa (mała rozdzielnica) gdzie PEN jest rozdzielone na PE i N.

Pod jedno z zabezpieczeń B16 w nowej rozdzielni są podłączone dwa obwody:
    obwód 1 - 7 gniazd 230V (L,N,PE)
    obwód 2 - 2 gniazda 230V (L,N,PE), 3 x oświetlenie, inne elementy.

Pomiary napięcia przy obwodzie 1 są prawidłowe:
    L-N: 244V
    L-PE: 244V
    N-PE: 0,02V

Natomiast pomiary napięcia przy obwodzie 2 nie są prawidłowe:
    L-N: 244V
    L-PE: 174,7V
    N-PE: 25V

Okazało się że w pewnym punkcie obwodu 2 (rozgałęzienie) instalacja 3 przewodowa L,N,PE przechodzi w instalację 2 przewodową, która zasila gniazda 230V bez bolca - tylko L i N, oświetlenie, i nie wiadomo co jeszcze.
    Po odłączeniu rozgałęzienia 2 przewodowego pomiary obwodu 2 wracają do normy.

Czy może mi ktoś wytłumaczyć (abstrahując że instalacja jest niepoprawnie wykonana):
    1) Skąd się bierze spadek do 174,7V na L-PE
    2) Skąd się bierze napięcie 25V na N-PE

0 4
  • #2 02 Gru 2017 22:43
    gutek08
    Poziom 11  

Bierze się to stąd ze przewód ochronny masz nie uziemiony ani podłączony do N, a jakieś urządzenie masz podłączone do niego co ma przebicie na obudowę, albo korzysta z przewodu PE jako zera do zasilania stąd te różnice. Proponuję wyłączyć wszystkie odbiorniki w tym obwodzie i zmierzyć jeszcze raz.

0
  • #3 03 Gru 2017 12:12
    mzuber
    Poziom 13  

Po analizie połączeń wydaje mi się że połączenia w instalacji są jak na schemacie.
    Załączam do analizy schemat instalacji. Więc do starej instalacji nie ma podłączenia PE (przewód jest niepodłączony).

Na pewno problem powoduje stara instalacja podłączona do kawałka nowej ze schematu - po jej odłączeniu pomiary obwodu 2 wracają do normy.

Zastanawiam się dodatkowo, dlaczego pomiary na obwodzie 1 są prawidłowe.
    Podłączone są do tych samych punktów L,N i PE w nowej rozdzielni co obwód 2.

0
  • #4 03 Gru 2017 14:37
    gutek08
    Poziom 11  

Wygląda to tak jakby ktoś odpiął przewód ochronny z obwodu 2 bo mu wyłącznik różnicowoprądowy wybijał, ale problem pozostał.

0
  • #5 03 Gru 2017 17:07
    mzuber
    Poziom 13  

Będzie trzeba tak jak napisałeś - na początku poodłączać wszystkie odbiorniki z gniazd 230V bez bolców w starej części instalacji i sprawdzić napięcia w gniazdach z bolcami. Jak to nie pozwoli znaleźć problemu, to wówczas poodłączać poszczególne punkty, gniazda 230V, oświetlenie, inne odbiorniki. Wówczas powinien się znaleźć element powodujący problem.

Ale dalej zastanawia mnie dlaczego pomiary na obwodzie 1 są prawidłowe, a na obwodzie 2 nie. Skoro podłączone są do tych samych punktów L,N i PE w nowej rozdzielni to wydaje się że w obu obwodach powinny być jednakowe wyniki ?

0
  Szukaj w 5mln produktów