Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panasonic tx 21ck1p/b - telewizor wyłącza sie po włączeniu

02 Dec 2017 22:45 1860 8
  • Level 8  
    Witam, posiadam wyżej wymieniony telewizor. Od jakiegoś czasu po włączeniu odbiornika, podziała chwile, następnie wyłącza się, często towarzyszy temu migotanie obrazu robi się na chwile w odcieniu zieleni (ok 1 do 2 s) i gaśnie. Obok włącznika miga wtedy czerwona dioda. Czasem tv po odpaleniu działa normalnie. Zauważyłem tez że reaguje na wstrząsy, jak się go puknie to dzieje się to co opisałem powyżej. Tv rozkręcałem pod kątem sprawdzenia połączeń, kabli, uszkodzonych kondensatorów, jednak nic nie widać. Wystarczy lekkie stuknięcie i sytuacja analogiczna. Problem pojawił się nagle nic nie było ruszane, wcześniej tv działał bez problemu.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 24  
    Witaj!
    Piszesz,że telewizor reaguje na wstrząsy to nic prostszego jak kawałkiem plastyku obstukać.Ja tak wyszukuje przerwy,chyba ze to taśma na matrycy lub elektronika na matrycy.Jak nie uda Ci zlokalizować miejsce przerwy to powyciągaj taśmy i na nowo ich wsuń.Następnie delikatnie palcami po przeciskał ramkę na,której jest matryca,może być odklejona taśma.

Pozdrawiam Miro.Nasz
  • Computers FAQ editor
    Czy ja wiem czy odklejona taśma przy matrycy będzie skutkowała wyłączeniem TV? Możliwe, choć lepiej przejrzeć np. płytkę zasilacza pod kątem zimnych lutów, faktycznie można wcześniej obstukać wszystko po kolei może się coś wyjaśni.
  • Level 8  
    Płytkę dokładnie obejrzałem pod kątem zimnych lutów, nawet pod lupą, nic nie widać. Zasilanie dochodzi bo miga wtedy dioda na przednim panelu, jak tv sie wyłączy. Przewody też próbowałem wyciągać z gniazd i wkładać ponownie. Wszystko wygląda ok.
    PS ten telewizor nie ma matrycy, tu jest kineskop.
  • Level 24  
    Witaj!
    Nie podałeś bazówkę swego telewizora to mnie zmyliło.
    A oto kilka rad.1Jak telewizor wyłączy się to sprawdź czy w kineskopie świeci żarzenie. a przy okazji sprawdź luty na płytce kineskopu.
    2.pomierz napięcia na elektrodach kineskopu.3.jak miga kolor w czasie wyłączenia to by wskazywało zwarcie siatki kineskopu.W kineskopach o różnej emisji siatek telewizor może tak się zachowywać.W miejsce R G B na kineskopie w szereg załącz miliamperomierz dokonasz pomiary siatek.Chyba że masz przyrząd do sprawdzania kineskopów to nim sprawdzisz.
    W tych telewizorach przy utracie pojemności kondesatorów w okolicy STR wymieniało się kondesatory /10uF-50v 20uF też na 50v oraz przegrzane rezystory.
    Podaj typ bazówki oraz podaj napięcia na stabilizatorach.

Pozdrawiam Miro.Nasz
  • Level 32  
    Tomek875 wrote:
    Płytkę dokładnie obejrzałem pod kątem zimnych lutów.

Którą?
    Płytkę kineskopu?
  • Level 8  
    remot wrote:
    Tomek875 wrote:
    Płytkę dokładnie obejrzałem pod kątem zimnych lutów.

Którą?
    Płytkę kineskopu?

Płytę główną oraz kineskopu. Co do żarzenia się lampy kineskopowej, to nie żarzy się gdy tv się wyłącza.
  • Level 35  
    Skoro reaguje na stukanie, to sprawdź płytę główną pod kątem zimnych lutów.
  • Level 24  
    Witaj!
    Pisząc o płytce to mam na myśli płytkę z cokołem, która siedzi na szyjce kineskopu.Po latach grania powstają zimne luty w koło cokołu.Jak tam nie będzie przerw to szukać w zasilaczu oraz może to robić kineskop przy nie równych emisjach działek.
    Bez pomiarów nic nie uda Ci ustalić. Pomiar napięć na kineskopie,pomiar emisji na siatkach elektrodach RGB.Po zatem trzeba ustalić i wyeliminować zasilacz.Zasilacz dobrze obciążyć żarówką 60-70wat. Jak to ustalisz to zostanie Ci kineskop.Tu jeszcze jedno spojrzenie na szyjkę kineskopu.Załącz telewizor i obserwuj czy nie przeskakują iskry na działkach.
    W/G mnie to zachowanie przemawia na utratę emisji jednego z działek. to może wyłączać telewizor.