Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką płytę główną kupić 16-64 GB ram

03 Gru 2017 10:59 639 19
  • Poziom 4  
    Witam

Szukam używanego taniego serwera, lub standardowej płyty głównej, z naciskiem na ilość slotów na ram, jak i samą wielkość ramu. ( 16-64 GB ). Jest może coś godnego uwagi za grosze ? Wersje płyt z dwoma slotami pamięci mnie raczej nie interesują, ponieważ kupując np. dwie kości po 8 GB ramu, sporo przepłacam. Płyta z 4 slotami, 4x4 GB ram, jest tańszym rozwiązaniem.

Płyta za 79zł na allegro DELL 790 SFF Socket 1155, byłaby dla mnie w sam raz, gdyby tego ramu dało się włożyć z 32 GB, lub 64 GB.
  • Red. Komputery FAQ
    Raczej procesory Sandy bridge (w tym dellu) nie będą miały problemów z obsługą kości 8GB, intel podaję tam obsługę 32GB RAM dla przykładowo i5 2500k. Już nawet CPU pod X58 nieoficjalnie obsługiwał kości 8GB co dawało do 48GB RAM, mimo oficjalnej specyfikacji max 24GB RAM.
  • Poziom 43  
    To, że CPU (kontroler) zaadresuje taka ilość pamięci to jedno - drugie to z jakimi modułami i w jakiej konfiguracji współpracuje płyta główna/BIOS.
  • Poziom 4  
    Nie wiecie może czy istnieje jakaś wersja płyty głównej, która potrafi obsłużyć np. 16 GB ale DDR2 ? Ceny pamięci nadal odstraszają, a DDR2 czasami trafia się po niżej cenie. Gdyby tak mieć płytę z większą ilością slotów na DDR2, można by stopniowo uzbierać 16 GB ram, wychwytując okazje cenowe pamięci DDR2 które pojawiają się w różnych serwisach aukcyjnych.
  • Poziom 43  
    Zależy czy AMD czy Intel - oczywiście są takie płyty - ale czemu pchać się w stare DDR2?
  • Poziom 4  
    Priorytetem jest Intel. Jednak w podstawie, chodzi o płytę która zużywa mało prądu, procesor który zużywa mało prądu... ( TDP 35 Watt ) Aby całość, była takim energooszczędnym RamDyskiem z kartą sieciową gigabitową. W przypadku takiego rozwiązania, szybkość pamięci nie ma znaczenia. Już na starym kompie z celeronem 440 i 8 GB Ram, wyraźnie widzę, że taki ram dysk ma sens. Tyle że tej pamięci, chciałbym mieć jak najwięcej. Spełnieniem moich marzeń że tak powiem, była by płyta główna z 64-128 GB ram DDR2, która chodzi na procesorze Intel Atom D510, lub innym który pobiera bardzo mało prądu, ale wyrabia przy przesyłaniu danych po karcie gigabitowej...

Płyta choćby z Dell Optiplex 760 SFF, gdyby miała więcej slotów pamięci, oraz socket pod energooszczędne procesory takie jak Intel Atom D510, byłaby dla mnie wręcz idealna, z uwagi na to że jest tania, że jest ogólnie dostępna. W przypadku jakiejś usterki, mógłbym ją wymienić niskim nakładem...
  • Poziom 43  
    To kup coś taniego na LGA1155 (jakiś G540) i pamięci RAM DDR3.

Miałem takiego i pracował przy 0.9V; przy pamięciach DDR nie będziesz miał problemu z zakupem modułów oraz z jej wielkością bo spokojnie obsadzisz 32GB przy 4 slotach.

Z tym zużyciem prądu też nie przesadzaj - bo to nie sa jakieś straszne koszta; przy takich wartościach to trzeba się mocno zastanowić nad sprawnością zasilacza bo to on będzie generował największe zużycie W.
  • Poziom 4  
    Od jakiegoś czasu widzę na allegro płytę za 79zł z 4 slotami DDR3, i jest to w zasadzie jedyna opcja która wydaje się być dostępna. DDR3 nadal uważam za zbyt drogie. "Najgorsze płyty" mają dwa sloty DDR3, więc trzeba kupić drogie pamięci po 8 GB ram. Wersja 4 slotowa DDR3 płyty, ząś nie ma DVI, zaś trzeba przejściówki kupować do innego gniazda video....
  • Poziom 43  
    bicik4096 napisał:
    Wersja 4 slotowa DDR3 płyty, ząś nie ma DVI

Oczywiście, że są.

Do czego to ma służyć?

bicik4096 napisał:
    DDR3 nadal uważam za zbyt drogie.

Moduły 4GB zgodne z chipsetami Intela to nie dość, ze słabo dostępne to i tak cena wysoka i dorównuje/przekracza DDR3.
  • Poziom 4  
    Tj. napisałem - taki ram dysk. X komputerów będzie miało dostęp w tym samym czasie do takiej pamięci. Szybkość takiej pamięci, przewyższa mimo wszystko dysk, oraz odciąża dysk od nadmiernej pracy.
  • Poziom 43  
    Takie rozwiązanie jest bez sensu.
  • Poziom 4  
    Zależy kto patrzy. Wystarczy zrobić prosty test z dyskiem i ram dyskiem po TCP. Różnica jest zauważalna na korzyść pamięci ram. Stare DDR2 8 GB w teście z dyskiem SATA 2 czy 3, przewyższają dysk. Gdyby tej pamięci było więcej, w zależności od potrzeb, ram będzie nie do zajechania, czego nie można powiedzieć o dysku. Ilość operacji które ma wykonać głowica dysku w porównaniu z ramem najwolniejszym...
  • Red. Komputery FAQ
    To i tak mała ilość pamięci jak na magazyn, po Ethernecie gigabitowym i tak nie będzie rewelacji, równie dobrze można dyski w raid spiąć, albo nawet dysk SSD użyć do tego celu. RAM dysk jak już to stosować że strony klienta niż że strony serwera....
  • Poziom 30  
    Płyta główna S26361-D2863-A10-1 do 32GB ddr3 ECC, X11SSM do 64GB DDR4. Ten serwer Lenovo X3650 7979 obsługuje do 96GB na allegro jest za 400zł.
  • Poziom 19  
    Trochę się dziwię problemowi, bo przecież zwykły SSD wypełni całą przepustowość 1Gb ethernetu.
  • Poziom 43  
    Teoretyczna, a rzeczywista możliwość przesyłu danych to jedno; drugie ważniejsze to czas dostępu, który przy tym co autor tematu chce wykonać jest najważniejszy.

Nie wiadomo ile tych komputerów, co mają wykonywać? Ale tak jak pisałem rozwiązanie bez sensu.
  • Poziom 4  
    Kasek21 napisał:
    Teoretyczna, a rzeczywista możliwość przesyłu danych to jedno; drugie ważniejsze to czas dostępu, który przy tym co autor tematu chce wykonać jest najważniejszy.

Nawiązując do powyższego. Z tą teoretyczną prędkością ubolewam - to fakt. A szkoda. Po "wypicowaniu" ustawień karty sieciowej, o dziwo udało mi się prędkości podnieść, co defaultowo - powinno być zrobione a nie jest. Denerwujące jest że np. pobieranie z serwera plików mam 100 MB / sek, czasami więcej, a wysyłanie na serwer już 25-50 MB ( przy dobrych wiatrach ). Powinno być w obie strony tak samo, przecie z ram dysku do ram dysku po TCP ( test ) dwóch komputerów powinno być ok. Oczywiście wyłączałem firewall, stosowałem różne systemy, te same systemy, wiele kombinacji wykonałem aby zobaczyć co powoduje te spadki prędkości. Okazuje się że najczęściej jest to różnica wersji SMB. TCP Optimizer polecam, gdyby ktoś chciał podnieść transfery...

Nie wiadomo ile tych komputerów, co mają wykonywać? Ale tak jak pisałem rozwiązanie bez sensu.

Przykładowo 10 komputerów, które odwołują się po dane do jednego serwera ISCSI. Dane serwer ISCSI trzyma w RAM-ie. Szybkość reagowania, powinna być po dobrym ustawieniu kart sieciowych i nie tylko, bardzo dobra. Gdyby 10 komputerów sięgało do jednego dysku talerzowego, głowica będzie zajechana na śmierć. Gdy będzie to SSD, przy tej ilości komputerów, pewnie dysk SSD długo nie przetrwa - trudno ocenić.

A tak, 10 komputerów używa RAM DYSK-u przykładowo, co przekłada się na żywotność sprzętu ( teoretycznie RAM jest nie do zajechania ).

Jeśli więc X komputerów, wczyta system po TCP z ISCSI, i będzie korzystało z zasobów w RAMIE serwera ISCSI, to teoretycznie uzyskam podstawę która nie niszczy sprzętu.

Dwa natomiast dyski na serwerze ISCSI, jako dodatek, mogą być wykorzystane inaczej - np. jako dodatkowe źródło danych - nie będą tak bardzo używały głowic.

W teorii takie rozwiązanie jest bardzo sensowne i nie zgodzę się z Tobą, że jest to bez sensu. Gdyby to były dyski w RAID, te 10 maszyn zajedzie je na śmierć. A przecie 10 maszyn, to początek, wstęp do kolejnych 10... Docelowo 40 komputerów. Jestem na razie w fazie "marzeń". Zacząłem od 10 maszyn. Rendering po sieci działa ok, teraz muszę pogłowić się jak to "podpicować".

Nawet jeśli nie zwiększę transferu po TCP, dyski nie będą tak eksploatowane ( teoretycznie ), ponieważ RAM to RAM. Co chodzi o SSD, mam jeden Kingstona. Niestety trafiła mi się ta słynna wersja, która ma kiepskie transfery.
    -----------------------------------------------------------------------------------
    Dziękuję za linki, sprawdzę sprzęt, cenowo rzeczywiście nie jest źle.
  • Red. Komputery FAQ
    Przesadzasz z tym zajeżdżaniem HDD, jakoś w serwerowniach od lat dyski HDD stosowane są z powodzeniem... Ale jak chcesz, twój pomysł, twoje pieniądze. Wszystko planujesz jak maszynę niby profesjonalną, nie do zajechania a sam proponujesz jakiegoś ulepa z płytą od DELL 790 SFF (gdyby nie to że oficjalnie nie wspiera dużych ilości RAM to pewnie już byś kupił).

Po za tym, jak to ma być sprzęt "mission critical" to nie powinieneś się martwić żywotnością dysków i możliwą awarią jakiegoś w ewentualnej macierzy raid, tylko całą resztą. Najlepiej z redundantnymi zasilaczami, ram'em z korekcją błędów itp. Po za tym tak jak planujesz wszystko w RAM to system na serwerze też będzie zapewne na jakimś nośniku, więc i ten nośnik może ulec awarii...

Ze znalezieniem płyty obsługującej dużo RAM nie powinno być problemu, nawet coś nowego z pamięciami DDR4 gdzie jeden moduł potrafi mieć sporą pojemność...
  • Poziom 4  
    sylweksylwina napisał:
    Przesadzasz z tym zajeżdżaniem HDD, jakoś w serwerowniach od lat dyski HDD stosowane są z powodzeniem... Ale jak chcesz, twój pomysł, twoje pieniądze. Wszystko planujesz jak maszynę niby profesjonalną, nie do zajechania a sam proponujesz jakiegoś ulepa z płytą od DELL 790 SFF (gdyby nie to że oficjalnie nie wspiera dużych ilości RAM to pewnie już byś kupił).

W odpowiedzi na powyższe: nie napisałem że planuję wszystko na maszynę profesjonalną. Po prostu szukam jakiejś namiastki "odkurzacza Zelmer", który ma 40 lat i leży u nas w szafie sprawny - w świecie komputerów również sprawnych, starych już, aby na ile możliwe przedłużyć ich żywotność i coś z nich tam jeszcze wycisnąć...

sylweksylwina napisał:

Po za tym, jak to ma być sprzęt "mission critical" to nie powinieneś się martwić żywotnością dysków i możliwą awarią jakiegoś w ewentualnej macierzy raid, tylko całą resztą.

"mission citical" - nie wiem co to znaczy. To używany sprzęt, tj wyżej napisałem. A dyskami się martwię zawsze, gdyż wcale nie są takie tanie.

sylweksylwina napisał:

Najlepiej z redundantnymi zasilaczami, ram'em z korekcją błędów itp. Po za tym tak jak planujesz wszystko w RAM to system na serwerze też będzie zapewne na jakimś nośniku, więc i ten nośnik może ulec awarii...

W odpowiedzi na powyższe: serwer miałby sobie z dysku raz wczytać dużą paczkę do RAM, i udostępniać te często używane dane z ramu. Pozostałe większe paczki danych, to dyski.

sylweksylwina napisał:

Ze znalezieniem płyty obsługującej dużo RAM nie powinno być problemu, nawet coś nowego z pamięciami DDR4 gdzie jeden moduł potrafi mieć sporą pojemność...

W odpowiedzi na powyższe: dzięki waszym podpowiedziom, faktycznie trafiłem na allegro na używany sprzęt za grosze, który pomieści sporo ramu.

Dziękuję za wszelkie sugestie, zapomniałem dodać, że dyski to też hałas, proszę mieć to na uwadze. Niektórzy mieszkają w mieszkaniach normalnych, inni w akustycznych. Gdybym zaszalał z większą ilością dysków spiętych razem, kto tam wie czy mieszkanie nie będzie buczało. W obecnym mieszkaniu, mam komputery w innym pomieszczeniu. Niby jeszcze nie jest źle, nic nie słyszę z drugiego pokoju.