Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zapisywanie wyników do pliku w turbo pascalu

10 Sie 2005 10:06 2243 5
  • Poziom 14  
    Mam napisany prosty program w tp liczący mi około 1000 przypadków. Chciałbym teraz te wyniki zapisać w pliku, aby następnie móc z tego w jakimś programie zrobić wykres. Czy w turbo pascalu istnieje taka mozliwość? Czy ktoś mógłby mi ewentualnie podpowiedzieć jak to zrobić (chodzi mi o zapisanie tych wyników w jakimś pliku,najlepiej .dat)? Z góry wielkie dzięki.
  • Poziom 16  
    Pewnie :)
    Musisz tylko sam sobie wymyslic jakis format tego pliku, tak aby latwo bylo Ci potem z niego te dane odczytac przy tworzeniu wykresu..

Teoretycznie Twoj program costam liczy dla jakiejs wartosci.. czyli f(x) = jakies_obliczenia(x)

czyli (domyslam sie) bedziesz posiadal dwie wartosci.. x oraz wynik..

mozna to zrobic np. tak:

definiujesz typ rekordu, przykladowo:

Code:

type
      TData = record
         dInput: LongInt;
         dOutput: LongInt;
      end;

teraz, zmienne:

Code:

var
      Data: TData;
      FileData: File of TData;

Aby zapisac w pliku robisz tak

Code:

Assign(FileData, "c:\nazwa_pliku.dat");
      {$I-}
      Reset(FileData);
      {$I+}
      if IOResult <> 0 then
      begin
        {$I-}
        Rewrite(FileData);
        {$I+}
        if IOResult <> 0 then
        begin
           writeln("Nie mozna zapisac do pliku");
           exit;
        end;
      end;
      Seek(FileData, FileSize(FileData));

{tutaj mozesz dac ta petle co costam liczy i zapisywac tak: }

Data.dInput := wartosc_wejsciowa;
      Data.dOutput := wartosc_wyjsciowa; {wynik}
      Write(FileData, Data);

{/ po zapisaniu wszystkiego zamykasz plik: }

Close(FileData);

wlasciwie to tyle :) jak bys jeszcze czegos nie wiedzial to pisz.. ;]
    Pozdrawiam!
  • Poziom 34  
    alberrt napisał:
    Mam napisany prosty program w tp liczący mi około 1000 przypadków. Chciałbym teraz te wyniki zapisać w pliku, aby następnie móc z tego w jakimś programie zrobić wykres. Czy w turbo pascalu istnieje taka mozliwość? Czy ktoś mógłby mi ewentualnie podpowiedzieć jak to zrobić (chodzi mi o zapisanie tych wyników w jakimś pliku,najlepiej .dat)? Z góry wielkie dzięki.

Pomysł trochę dziwny,ale do pliku wyniki można zapisać.Nie bardzo rozumiem dlaczego nie chcesz do programu pascalowskiego dodać grafiki z opcjami do wyboru co ma wykreślać.Jeżeli stworzysz plik tylko z danymi to jak go wykreślisz na innym kompie, nie jest to możliwe bez programu graficznego przetwarzającego te dane.A taki program można tylko wykonać w jakimś języku programowania - i wracamy do pktu wyjścia. Żaden z profesjonalnych programów graficznych,z takimi danymi sobie nie poradzi.Będą to dla niego niezrozumiałe śmiecie.
  • Poziom 14  
    Odpowiedź do powyższego postu:

Jeśli wyniki z turbo pascala zapiszę w pliku .dat lub .xls to każdy szanujący się program do wykresów otworzy mi te pliki. Chodziło mi tylko o mozliwość zapisu. Jeśli istnieje,to problem rozwiązany.
  • Poziom 28  
    Zapisz wyniki w pliku *.txt wykorzystując format:

X1,Y1
    X2,Y2
    ...
    Xn,Yn

Mając tak przygotowany plik:
    1. otwierasz go w Excel'u (Plik->Otwórz), pliki typu: Pliki tekstowe;
    2. w kreatorze wybierasz typ pliku: Rozdzielany, ogranicznik: Przecinek
    3. z importowanych danych generujesz wykres jaki chcesz.

Pozdrawiam...
  • Poziom 14  
    Dzięki za odpowiedzi. Postanowiłem poprosić znajomego, który przerobił mój program w taki sposób, aby moje zamierzenia zrealizować. Dzięki za zainteresowanie. Zamykamy temat.