Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pendrive Sony 32GB - brak możliwości zapisu i odczytu

03 Gru 2017 16:23 1605 22
 • Poziom 5  
  Witam, na wstępie zaznaczę, że jestem laikiem w sprawach komputerowych (nie moja dziedzina), a także nie było podobnego tematu z podobnym problemem i jego rozwiązaniem. Do rzeczy.

  Problematyczny pendrive to Sony 32 GB (i tyle mi wiadomo co do tego modelu - gdyby potrzeba było więcej informacji to proszę o pokierowanie).
  O taki: Sony-Microvault-32GB-Drive-Black (na amazonie taki właśnie sprzedają obecnie).
  Kupiony w oryginalnym opakowaniu w MediaMarkt albo MediaExpert (jakiś z tego rodzaju sklepów) ok.3 lat temu. Od początku zmieniłem mu format plików na NTFS, bo duże pliki (jak filmy, które oglądałem na TV - nie wchodziły). Do niedawna pendrive sprawował się bardzo dobrze, szybko przenoszenie na i z pendrive'a. Oznakami pracy jest pomarańczowa dioda, która bardzo szybko mruga w czasie odczytu i kopiowania lub przenoszenia plików. Zdarzało mi się kilkukrotnie (raptem z 5-6 razy w ciągu dość częstego przez ten czas użytkowania sprzętu) wyciągnąć go za szybko z komputera, tzn z pominięciem "Bezpiecznego usuwania sprzętu". Jednakże ostatnio coś się 'uszkodziło'(?).

  Po pierwsze: w trakcie przeglądania jednego katalogu ze zdjęciami potrzebnymi mi w pracy wyciągnąłem pendrive i podpiąłem go ponownie, ale ten dalej już tylko zaciął się i zawiesił przy okazji explorer.exe. Pomarańczowa dioda zaczęła bardzo powoli 'napełniać się' i powoli gasnąć.

  Po drugie: odczyt jest bardzo utrudniony, niemalże niemożliwy. Początkowo nie można było nijak dostać się do przeglądanego wówczas folderu (kiedy to wyciągnąłem pendrive bez 'bezpiecznego usuwania sprzętu'). Następnie zaś to zależy, bo raz się uda i system wykryje pendrive, jednakże albo długo mu zajmuje władowanie go albo można się dostać do pendrive, przeglądać zawartość i nawet kopiować na dysk pozostałe dane (skopiowałem wszystko co pozostało na pendrivie poza przeglądanym wówczas folderem - w którym było sporo zdjęć akt i dokumentów - który obecnie jest właściwie 'opróżniony'). Jak zamula, to wtedy ta dioda daje o sobie znać w sposób wyżej opisany.

  Po trzecie: przeglądając internet, pobrałem darmowy program Active@ Undelete, który o dziwo widzi całą zawartość pendrive'a (nawet jak system go nie widzi), jednakże również z jego pomocą nie jest możliwe przywrócenie tej zawartości, bowiem przy każdej próbie dochodzi do omówionego już wyżej zawieszenia sprzętu.

  Oto jest problem z moim narzędziem pracy. Nic nowego wrzucić i skopiować na pendrive się nie udaje. Obecnie nie mam możliwości zakupu nowego pendrive'a o podobnej pojemności (w mniejsze nie chcę już się bawić). Bardzo proszę o jakieś rady i pomoc - może uda się to jakoś dzisiaj ogarnąć, bo już jutro potrzebuje korzystać z pamięci przenośnej.
 • Poziom 21  
  Chcesz spróbować naprawić tę pamięć zachowując dane czy niekoniecznie?
 • Poziom 5  
  Powiem tak: na początku - tj. po drugim czy trzecim podłączeniu urządzenia, udało mi się przekopiować wszystko, poza folderem, który (jak opisałem) był otwarty w trakcie nastąpienia 'awarii' - chociaż to ten folder był najistotniejszy. Właśnie robię obraz z całego pena w USB Image tool. Aż dziw bierze, bo program ten widzi pendrive, a system widzi tylko 'dysk zewnętrzny' i nic poza tym.
  Ewentualna metoda zależeć będzie od tego co uda się uzyskać za pomocą tego USB Image tool.
 • Poziom 21  
  Jeśli obraz nie zapisze twojego "zaginionego" folderu prawidłowo to spróbuj opcji przywracania ;) Informuj na bieżąco, w razie niepowodzenia są inne, moim zdaniem lepsze programy do uratowania tych danych ;)
 • Poziom 5  
  Obraz jednak nie zapisał prawidłowo 'zaginionego' folderu - tzn. jest tak samo jak wskazałem w pierwszym poście: w obrazie znajduje się tylko to co czyta system. Jak się robi na pendrivie przywracanie? Chyba, że chodzi o przywracanie systemu?
 • Poziom 21  
  Program, którego użyłeś do obrazu posiada również opcję przywracania, ale to już teraz może inaczej, bo jak wspominałem są lepsze programy.

  Program TestDisc na początek, potem w razie niepowodzenia DMDE ;)
 • Poziom 5  
  Ok, skorzystam z TestDisc, ale potrzebuje instrukcji jego użycia :/
 • Poziom 21  
  Masz 3 opcje, bierzesz pierwszą. Wybierasz swój "Pendrive", program uruchamiaj z panelu administratora.
 • Poziom 5  
  No dobra, zrobiłem rachunek zysków i strat. Nie zależy mi już na powrocie tego folderu (w świetle tego, że pozostałą zawartość pendrive skopiowałem sobie na dysk zanim awaria się rozlała na odczyt pendrive). Przejdźmy, proszę, do naprawy właściwej sprzętu.
  Jak pendrive zostanie prawidłowo wykryty przez system to i testdisc go odczyta, choć nie widzi on tego co chciałem wcześniej odzyskać (widział natomiast Active Undeleted). Za każdym razem gdy chcę coś wykonać z plikiem z pendrive przez jakiś program, to dochodzi do zawieszenia tego pendrive, to samo przy wchodzeniu przez Mój komputer czy nawet inne systemowe urządzenia (jak menedżer dysków). Odcina się to dopiero po odpięciu pendrive. W systemie awaryjnym pendrive jest zawsze wczytany prawidłowo, ale również dochodzi do zawieszenia w powyższych sytuacjach. Obecnie jest widoczny prawidłowo w Moim Komputerze, ale nie będę wchodził w pendrive, żeby nie doprowadzić do zawiechy i znowu go wtykać aż do wczytania.
  Uprzedzając pytanie - dmde nie sprostał zadaniu, więc tak jak pisałem an wstępie: przejdźmy do naprawy, pal licho już z część tych plików.
 • Poziom 21  
  Na początek spróbuj zwykłego formata, ewentualnie metodą diskpart lub programem np. AOMEI ;)
 • Spec od pamięci masowych
  pawelek1991k napisał:
  ... to samo przy wchodzeniu przez Mój komputer czy nawet inne systemowe urządzenia (jak menedżer dysków). Odcina się to dopiero po odpięciu pendrive.

  Zanim przystąpisz do naprawy, to dodaj najpierw info z Flash Drive Information Extractor:
  http://www.antspec.com/usbflashinfo/

  EDIT:
  pawelek1991k napisał:
  O taki: Sony-Microvault-32GB-Drive-Black (na amazonie taki właśnie sprzedają obecnie).

  A dokładniej, potrafisz podać symbol z obudowy Twojego egzemplarza :?:
  https://www.sony.net/Products/Media/Microvault/support/
 • Poziom 5  
  pidar napisał:
  A dokładniej, potrafisz podać symbol z obudowy Twojego egzemplarza :?:
  https://www.sony.net/Products/Media/Microvault/support/


  Na obudowie (a właściwie na metalowej części którą podpinam do komputera/laptopa) widnieją następujące dane: USM 13920B 32GR GEN1 (albo GENI). Z rodziny USM-R.

  Dodam tylko, że za pomocą PhotoRec funkcjonującym przy programie TestDisk udało mi się przywrócić zdjęcia (właściwie to wszystkie, które kiedykolwiek przewinęły się przez pendrive). Dlatego z czystym sumieniem mogę przejść do dalszych kroków w naprawie. A co do formatowania pendrive - no cóż, jak tylko zostanie ;wychwycony' przez system (a nawet w trybie awaryjnym często jest tak, że po podłączeniu dioda od razu wskazuje na zawieche i pendrive nie jest czytany). Menedżer sprzętu zawsze pendrive widzi, nazywa go trochę inaczej, tj. bardzo ogólnie (SONY Storage Media). Proszę o dalszy krok - formatować czy wstrzymać się i co ewentualnie robić?
 • Poziom 21  
  Skoro nie zależy ci już na tych danych to pierwszym krokiem jest próba sformatowania jak pisałem w poscie #10 ;)
 • Poziom 5  
  Przed sformatowaniem (jeśli to mi się w ogóle uda - bo teraz to kiepsko z odczytaniem tego pendrive przez system i te programy - powoduje ich zawieszenie) podam info z program ChipEasy, które uzyskałem metodą wepnij-wypnij=wepnij-wypnij, aż program uzyskał dane.

  Code:
  Logical drive   : G:\            Capacity:  0.0G
  
  Device ID       : VID = 054C     PID = 05BA
  Device SN       : CB5001309200044307
  Device version  : 0100

  Device vendor   : Sony
  Device model    : Storage Media
  Protocol        :
  Max power       : not support

  Partition type  :                Device active   :
  Aligned state   : Misaligned

  Controller      : Sony
  Controller model:

  Tools           : 
  OS Version      : Windows 7 Personal Service Pack 1
  Update Status   : The current version is the latest version!


  Najczęściej jednak od razu po wpięciu pendrive są dwa krótkie mignięcia diody i następnie już dioda powoli się zapala, świeci i powoli gaśnie - co oznacza zawieszenie. Dotyczy to też wszystkiego co się pendrive'a wówczas tknie. Jak tutaj to sformatować jak nawet diskpart wówczas nie reaguje? Da się sformatować dysk jakoś 'ręcznie', na siłę, pomimo iż system go nie widzi czy czekać, aż w końcu pendrive będzie widoczny i liczyć, że nie dojdzie do zawieszenia?

  W dzienniku zdarzeń mamy taki błąd:

  Code:
  Nazwa dziennika:System
  
  Źródło:        Service Control Manager
  Data:          2017-12-06 18:43:43
  Identyfikator zdarzenia:7001
  Kategoria zadania:Brak
  Poziom:        Błędy
  Słowa kluczowe:Klasyczny
  Użytkownik:    Nie dotyczy
  Komputer:      Paweł-TOSH
  Opis:
  Usługa Przeglądarka komputera zależy od usługi Serwer, której nie można uruchomić z powodu następującego błędu:
  Uruchomienie usługi zależności lub grupy nie powiodło się.
  Kod XML zdarzenia:
  <Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
    <System>
      <Provider Name="Service Control Manager" Guid="{555908d1-a6d7-4695-8e1e-26931d2012f4}" EventSourceName="Service Control Manager" />
      <EventID Qualifiers="49152">7001</EventID>
      <Version>0</Version>
      <Level>2</Level>
      <Task>0</Task>
      <Opcode>0</Opcode>
      <Keywords>0x8080000000000000</Keywords>
      <TimeCreated SystemTime="2017-12-06T17:43:43.166047600Z" />
      <EventRecordID>1295260</EventRecordID>
      <Correlation />
      <Execution ProcessID="620" ThreadID="1808" />
      <Channel>System</Channel>
      <Computer>Paweł-TOSH</Computer>
      <Security />
    </System>
    <EventData>
      <Data Name="param1">Przeglądarka komputera</Data>
      <Data Name="param2">Serwer</Data>
      <Data Name="param3">%%1068</Data>
    </EventData>
  </Event>


  EDIT:
  po próbie sformatowania w windowsie (przez Mój komputer) zakończenie komunikatem System widnows nie był w stanie dokończyć formatowania. Procedura długo trwała (z pół godziny), na początku wyglądało jak zacięcie, ale zostawiłem i jakoś to dalej szło. Próbować puścić w jakimś innym programie na dłuższy czas? Może sformatuje przez ten diskpart?

  EDIT2:
  próba sformatowania przez diskpart zakończona komunikatem:
  Program diskpart napotkał błąd: Przekroczono limit czasu semafora.

  EDIT3:
  pendrive wydaje się w jakis sposób sformatowany (zajęte miejsce 0 bajtów, wolne miejsce 0 bajtów), po wpięciu w windowsie (już nie w trybie awaryjnym, lecz normalnie) wyświetla go jako dysk wymienny, system plików to zdaje się RAW, choć w dysk wejść się nie da bo jest niedostępny. Formatowania z poziomu windows nadal nie da się dokończyć, choć teraz nie dochodzi już do żadnych zawieszeń. Wydaje mi się, że pendrive jest teraz w stanie przejściowym - między naprawą a całkowitym zdechnięciem.
  Dane z Flash Drive Information Extractor - już po próbie sformatowania:

  Code:
  Volume: G:
  
  Controller: Silicon Motion SM3257 ENLTAA
  Possible Memory Chip(s):
    Samsung K9CFGD8U1A
    Samsung K9BDGD8U0A *2
  Memory Type: TLC
  Flash ID: EC3AD9CE 78C4
  Flash CE: 2
  Flash Channels: Single
  Chip F/W: ISP 121112-AA-
  MP: L1121V1
  MPTOOL Ver.: 2.05.24
  VID: 054C
  PID: 05BA
  Manufacturer: Sony
  Product: Storage Media
  Query Vendor ID: Sony   
  Query Product ID: Storage Media   
  Query Product Revision: 0100
  Physical Disk Capacity: 31255953408 Bytes
  Windows Disk Capacity:  0 Bytes
  Internal Tags: QU3R-T98J
  USB Version: 2.00
  Declared Power: 200 mA
  ContMeas ID: 9D00-01-0F
  Microsoft Windows 7 SP1 x64 Build 7601
  ------------------------------------
  http://www.antspec.com/usbflashinfo/
  Program Version: 8.9.0.605
 • Poziom 21  
  Zrobiłeś to w innej kolejności niż pisałem, ale jest OK. Można było przypuszczać, że nie będzie chciał się sformatować, czekałem tylko na potwierdzenie bo gdyby poszło to inne posty byłyby zbędne ;)
 • Poziom 5  
  Czy powinienem wrzucić jakiś wynik tego programu DriveCleanUp (I ewentualnie gdzie takowy może się znajdować)? Zakończyło się chyba powodzeniem, na końcu można było tylko wcisnąć dowolny klawisz celem zamknięcia. Ściągnąłem to ze strony SONY, przeprowadził formatowanie, napisane było, żeby wypiąć i wpiąć pendrive. Wypiąłem, wpiąłem, a system dalej domagania się sformatowania dysku, które kończy się informacją: System Windows nie był w stanie dokończyć formatowania.

  @DejoDejo - tak, chyba w innej kolejności, ale już chyba sam nie wiedziałem co robiłem. Alb raczej: jak to nie zadziałało, to może tamto zadziało, albo teraz znowu to zadziała (to chyba nie jest dobra metoda działania).
 • Spec od pamięci masowych
  DejoDejo napisał:
  ...czekałem tylko na potwierdzenie :?: bo gdyby poszło to inne posty byłyby zbędne ;)

  Ale softu nie umiesz dobrać. :P

  Jeszcze raz użyj DriveCleanup i to zadziała na pewno -> SMI_MPTool_SM3257ENLT_v2_5_27_13_09_02.zip
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14978199#14978199
 • Poziom 5  
  Cytat:
  SMI_MPTool_SM3257ENLT_v2_5_27_13_09_02.zip


  Wypakowalem i co z tym fantem zrobić? Uruchomiłem program, ale jak wspomniałem, jestem kompletnym laikiem i tego też nie umiem obsłużyć.
 • Spec od pamięci masowych
  Uruchamiasz plik -> sm32Xtest_V27-1.exe.
  Najpierw przedstaw zrzut ekranu po naciśnięciu "Scan USB" po uruchomieniu tego programu przy włożonym tym "SONY" (pendrive). :idea:
 • Poziom 5  
  Wynik następujący:

  Pendrive Sony 32GB - brak możliwości zapisu i odczytu
 • Poziom 5  
  Wynik następujący, zdaje się, że przebiegło pomyślnie, ale czy na pewno wszystko jest ok?

  Pendrive Sony 32GB - brak możliwości zapisu i odczytu

  Nie wiem czy już teraz mogę o tym mówić. Po ponownym wpięciu pendrive dioda świeci cały czas (wcześniej przed awarią nie świeciła w cale - tylko mrugała szybko podczas pracy). Zainstalowało się oprogramowanie. Pendrive już nie nazywa się tak jak wcześniej (SONY_23GR), tylko USB DISK. Po bezpiecznym usunięciu sprzętu wyskakuje dymek z odpowiednią informacją, że można wypiąć i wtedy dioda pomruga i dalej cały czas świeci (tak jakby pendrive pracował odwrotnie w stosunku do czasu przed awarią). Czy tak właśnie ma być i czy powrót do stanu pierwotnego jest możliwy/niemożliwy?