Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik solenoidalny konstrukcja

03 Gru 2017 20:48 918 9
  • Poziom 6  
    Witam.
    Ostatnio przeglądając internet natknąłem się na bardzo ciekawe filmy prezentujące działanie silników solenoidalnych czy to jedno tłokowych czy V6 bądź V8 . Poszukał troche w internecie ale nie znalazłem treściwego artykułu , który wyjaśniałby zasadę jak i konstrukcję tych tworów a jak przystało sam zapragnąłem wykonać taki silnik. I tutaj pytanie czy ktoś posiada i mógłby podzielić się informacjami na temat konstrukcji i działania . Z tego co zauważyłem większość silników to kawałki plastikowych rurek wokół których nawinięta jest cewka z drutu miedzianego, w środku przeważnie kawałek żelastwa z magnesem na końcu i to podłączone do korbowodu którego część co chwile dotyka zestyku podającego napięcie (tak sądzę) , w niektórych przypadkach zauważalne są jeszczs tranzystory sterujące . Będę wdzięczny za wszelkie informacje i podpowiedzi
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 1  
  • Poziom 6  
    Jakiego "drutu" użyć do zrobienia cewki? Miedziany to pewne ale przekrój . Nie musi to być ultra potężna cewka ponieważ będę zamierzał zasilać ja 12V bądź 5 i czy tranzystory sa koniecze . Jako tłok kawałek metalowej rurki z magnesem neodymowym powinien pasować do rurki pcv oczywiście trzeba bedzie mu zapewnić odpowiednie smarowanie .
  • Poziom 28  
    Zacząć należy od wyboru parametrów budowanego modelu (moc, prędkość obrotowa itp.). Następnie należy z grubsza obliczyć moc każdego elektromagnesu. Do tego sterowanie, podobne do silnika BLDC. Ilość faz będzie zależała od podziału wałka korbowego i równoległego działania "tłoków". Moc każdego elektromagnesu to w przybliżeniu P=U^2/R, gdzie R to rezystancja uzwojenia, dla prądu stałego. W czasie działania, im większa częstotliwość przełączania, tym na skutek zwiększania reaktancji, spadać będzie prąd i maleć moc.
  • Poziom 1  
  • Poziom 43  
    Elektomagnesy mają to do siebie że pracują tym lepiej im więcej jest ferromagnetyka na drodze strumienia magnetycznego, a mniej szczelin powietrznych (powietrze ma reluktancję - opór magnetyczny kilka tysięcy razy większy od blachy żelazo-krzemowej). Pewnie dlatego brak poważnych opracowań na temat tego typu silnika a w klasycznych silnikach strumień zamyka sie w rdzeniu z wyjątkiem szczeliny między stojanem a wirnikiem która w bardziej precyzyjnych wykonaniach jest nawet mniejsza od 50µm.

Taki silnik ładnie wygląda i działa na wyobraźnię, może być fajną zabawką, ale pożytku z niego wielkiego nie będzie.
  • Poziom 6  
    Silnik raczej ma być pokazowy . Chciałbym wykorzystać strzykawki medyczne (w większości filmów na yt to właśnie one są cylindrem) . Do powierzchni tłoka przyczepiony magnes a wokół cylindra nawinieta cewka myślę że 64 ohm powinny starczyć wykonana z drutu miedzianego tylko nie zbyt wiem dalej jak dobrać przekrój a wybór jest szerkoi myślałem nad 0,5mm tak aby nie trzeba było nawijac "setek" warstw . Średnica cylindra to 2,2 cm .
  • Poziom 43  
    Cytat:
    ...wokół cylindra nawinieta cewka myślę że 64 ohm powinny starczyć wykonana z drutu miedzianego tylko nie zbyt wiem dalej jak dobrać przekrój a wybór jest szerkoi myślałem nad 0,5mm tak aby nie trzeba było nawijac "setek" warstw .
    drutu Φ0,5mm na 64Ω potrzeba 710m
  • Poziom 6  
    Cytując klasykę "ło panie!" A teraz na serio jaki wzór użyty do obliczeń? W takim razie jakiego przekroju i długości użyć ?
  • Specjalista elektronik
    Dla miedzi przewodowej długość w m = 45.4 * opór w Ω * (grubość w mm)^2... dla drutu 0.5mm wychodzi 726 metrów (dla czystej miedzi 46.8 zamiast 45.4).

Grubość drutu trzeba dobrać do prądu: prąd = 2.4A * (grubość w mm)^2. Czyli dla drutu 0.1mm dopuszczalny prąd będzie 24mA, dla drutu 0.2mm - 96mA.

To dla gęstości prądu 3.1A/mm2 (taką podaje Wikipedia). Dla tej gęstości (dla innej będzie inny współczynnik) długość drutu = 19.2 metra / napięcie w V.