Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

(IREK) Miernik poziomu szumów sprzętu audio (szumofon)

irek2 13 Gru 2017 01:26 6321 36
 • #31
  malyjasiu
  Poziom 18  
  Ciekawy projekt. Szczególnie ze względu na relację cena - wynik. Pomysłowe. Zważywszy na sposób pomiaru, może warto by było zamiast miernika analogowego, zastosować bargraf, na powiedzmy, 50-u diodach. Dokładność wystarczająca, a nie ma bezwładności. Bo cyfrowy na pewno się nie sprawdzi. Myślę, że warto by było zamieścić wartości elementów. Zawsze wtedy łatwiej wystartować.
 • HelukabelHelukabel
 • HelukabelHelukabel
 • #33
  malyjasiu
  Poziom 18  
  Wcale nie napisałem, że bez całkowania. To raczej prosty zabieg. Oko ludzkie rozpoznaje błyśnięcie LEDa o czasie trwania 5 ms. Jakoś niżej nigdy nie sprawdzałem. Jak to się ma do mechanizmu wskazówkowego? Pytanie, jaki to mechanizm - czyli pytanie o cenę. Ten miernik miał być tani z założenia. Nie neguję pomysłu autora - jest super. Ale zawsze można coś ulepszyć, jeżeli ktoś chce. Albo nie ulepszać.... I jeszcze jedno. Szumy zasilania. Według autora bardzo małe, ale ja bym umieścił (tak dla pewności), drugi stopień zasilania na płytce z elementami. To powszechnie stosowania metoda zmniejszania szumów i przydźwięków pochodzących z zasilania. Powtórzę jeszcze raz. To nie krytyka! To luźno rzucone pomysły, które może ktoś wykorzysta. Projekt w wersji oryginalnej jest świetny, ale zawsze można coś zmienić - i o tym staram się tu napisać. U okulisty już kiedyś byłem.
 • #34
  irek2
  Poziom 40  
  Wydaje mi sie, ze przy pomiarach szumow miernik wychylowy jest najlepszym rozwiazaniem. Uklad ma przelaczana stala czasowa filtru prostownika wiec bargraf czy miernik cyfrowy tez by sie jako tako sprawdzil. Choc zawsze zostanie pewne wahanie napiecia pomiarowego i tu wskazowka swietnie je wylapuje. To glownie na niskich czestliwosciach mamy najwiecej szumow co swietnie oddaje wskazowka.

  malyjasiu napisał:
  Według autora bardzo małe, ale ja bym umieścił (tak dla pewności), drugi stopień zasilania na płytce z elementami.


  To prawda. Ale w tym przypadku nie bylo to konieczne. Badalem wplyw zasilania na parametry miernika i w zupelnosci mozna go zasilic typowym zasilaczem z tetnieniami/szumami o wartosci ok 1mV. Akurat w tym samym czasie pracowalem nad niskoszumnym zasilaczem i przy okazji znalazl sie on w szumofonie. Szumy zasilania mierzone szumofonem wg krzywej A wynosza 25uV (lm317/337) Mam tez dodatkowy zewnetrzny stabilizator ktory ma szumy na poziomie 2uH i 4uV w pasmie 20hz-20khz. Jego impedancja wyjsciowa to tylko 0,002oma wiec umieszzcenie go blisko odbiornika pradu ma najwiekszy sens. Stabilizator czeka na zasilanie jakiegos ambitniejszego urzadzenia :)

  Dodano po 14 [minuty]:
  irek2 napisał:
  Oko ludzkie rozpoznaje błyśnięcie LEDa o czasie trwania 5 ms


  To prawda ale jednak dla pojedynczej diody! Dla szeregu diod te ostatnie "mrugajace" sa widziane przez nasze oczy jako slabiej swiecace. Dlatego w linijkach swietlnych stosuje sie szybka detekcje napiecia ale z podtrzymaniem swiecenia aby oko ludzkie zobaczylo pelna skale. Kiedys w magnetofonach modne bylo zostawianie na dluzej swiecacego ostatniego segmentu. Dzieki temu oko lapalo szczytowe maksimum ale bylo tez widac pelna dynamike.
 • #35
  malyjasiu
  Poziom 18  
  Aaa. O tym, że ostatnie będzie słabiej widziane, to nie wiedziałem. Dzięki. Próby przeprowadzałem na jednej diodzie :). A podasz, kolego, dane elementów, czy mam sam walczyć od początku? Bo chyba sobie taki zmajstruję. Właśnie kombinuję z miernikiem zniekształceń nieliniowych, to bym wpakował wszystko w jedną obudowę.
 • #36
  trol.six
  Poziom 31  
  irek2 napisał:
  Na początek sławne BC550, które okazały się dość mierne. Mają one niższy szum od standardowych BC547 ale zwykłe wysokonapięciowe BC546 pobiły je na głowę. Oczywiście specjalistyczne tranzystory niskoszumne wykazały tu swoja przewagę.

  Też kiedyś bawiłem się w wyszukiwanie niskoszumnych tranzystorów, i wtedy najlepsze okazały się BF194.

  (IREK) Miernik poziomu szumów sprzętu audio (szumofon)
 • #37
  misuszatek12
  Poziom 12  
  Rzućcie okiem na to...(IREK) Miernik poziomu szumów sprzętu audio (szumofon)
  Kupiłem nie dawno w cenie poniżej ceny złomu z wysyłką waga pewnie ponad 10kg
  Sprzęt pancerny w środku- solidna komunistyczna robota, filtry LC pasywne każdy w swoim pudełku z 1mm blachy,każde na zawiasach, wzmacniacze dyskretne zasilane +/- 70V, oporniki wszystkie prawie AT 0,5% no i transformator symetryczny na wejściu, całość potrójnie ekranowana blachą, rozkręcałem go z 30min...
  Po 40 latach sprzęt działa bez zająknięcia, potrzebna by była kalibracja tego czołgu bo co wskazuje miernik nie ma pewności
  Ma ktoś może serwisówkę do tego?