Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy ten piec wystarczy? akumulacyjny dynamiczny 30m2

03 Gru 2017 21:15 864 16
  • Poziom 4  
    witam! temat wałkowany wielokrotnie, ale chętnie przeczytam wypowiedzi na konkretne pytania.

mieszkanie 30 m2, cegła, Kraków
    2 ściany szczytowe, nieocieplone (jedna ocieplona częściowo od środka); 1 ściana od klatki schodowej; 1 ściana sąsiaduje z mieszkaniem;
    piętro niżej sąsiedzi mają kuchnię; ponad - dach, spodziewam się że średnio izolowany; okna powierzchnia ok 5 m2, plastikowe, zdają się szczelne

wysokość pomieszczenia 2,7 m

jedno pomieszczenie + zamykana łazienka, wyjątkowo zimna (kratka wentylacyjna nawiewa chłodem z zewnątrz)

piec: akumulacyjny dynamiczny 2kW + 700W dodatkowa grzałka, Elektrotermia, z elektronicznym sterowaniem; II taryfa

pytanie: czy ten piec ma w ogóle szansę ogrzać mieszkanie o tych parametrach?

jest jeszcze drugi, 1kW, statyczny, nie podłączony do II taryfy niestety. używając samego dynamicznego, nakazałem mu testowo przez 2 dni temperaturę 20/18 stopni, maksymalny poziom ładowania, termostat pokazywał nie więcej niż 14 (zwykły termometr pokojowy pokazywał max 16). obawiam się, że piec jest za słaby i trzeba będzie dogrzewać tym statycznym.

czy ktoś zechciałby potwierdzić lub zaprzeczyć?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Rzeczywiście, na ten metraż piec dynamiczny 2kW (+ grzałka dodatkowe 700 W) jest za słaby. Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku pieców akumulacyjnych potrzebna jest (przynajmniej) 2-krotnie większa moc (dla ogrzania tego samego pomieszczenia) niż gdyby się je ogrzewało innym urządzeniem elektrycznym (np. konwektorem, słoneczkiem, dmuchawą). Elektrotermia normalnie na ten metraż przewidywałaby piec o mocy 4kW (rozładowywany statycznie). Znam ich oferty (mieli kiedyś przy piecach 4 kW informację, że ogrzewają pomieszczenia ok. 22-24 m2 przy taryfie II, a 30m2 przy taryfie I). Przecież piec zasilany jest max. 10 godzin na dobę a także muszą się w nim rozgrzać wszystkie cegły utrzymujące ciepło, stąd też w przypadku pieców akumulacyjnych potrzeba większej mocy niż przy grzejnikach nieakumulacyjnych.
  • Poziom 4  
    dziękuję za odpowiedź.

do ogrzania mieszkania do znośnej temperatury trzeba by więc używać obu pieców, dynamicznego i tego statycznego 1kW (plus osobne dogrzanie łazienki?). obawiam się, że koszty poszybują w kosmos w takim układzie. dynamiczny może się ładować 12 h w II taryfie (przedłużona pora nocna), ale statyczny nie jest podłączony do II taryfy, więc będzie ciągnął sporo prądu.
  • Poziom 40  
    glas.rothar napisał:
    plus osobne dogrzanie łazienki?

Do łazienki może zastosowac promiennik podczerwieni? Tak byś włączał grzanie tylko gdy będziesz w łazience. Promienniki dają natychmiastowe uczucie ciepła, gdyż grzeją twoje ciało, a nie ściany i powietrze, więc mozna je używać tylko w czasie korzystania a łazienki - a to obniży na pewno koszty energii.

glas.rothar napisał:
    12 h w II taryfie (przedłużona pora nocna),

Naprawdę masz 12 h taniej taryfy?

glas.rothar napisał:
    więc będzie ciągnął sporo prądu.

Nie tyle sporo prądu będzie ciągnął co po prostu będzie ciągnął ten drogi prąd.
    glas.rothar napisał:
    jest jeszcze drugi, 1kW, statyczny, nie podłączony do II taryfy niestety

Dlaczego nie podłaczony do dwustrefowej taryfy? Jakie są ku temu przeszkody, żeby go używać w G12?
  • Poziom 4  
    dzięki, poczytam o promiennikach.

tak, 12 h (G12e, przedłużona noc + 2 h w dzień)

nigdy nie miałem wcześniej do czynienia z dwutaryfowym prądem, z tłumaczenia właścicieli zrozumiałem, że II-taryfowe są tylko niektóre gniazdka. czy się mylę? idąc "po kablu" właśnie znalazłem kolejne, do którego mogę podłączyć ten drugi piec.

przepraszam, jeśli piszę głupio, jestem totalnym laikiem...
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 40  
    glas.rothar napisał:
    tak, 12 h (G12e, przedłużona noc + 2 h w dzień)

Muszę o tym poczytać. Ta taryfa to w Tauronie, tak?

glas.rothar napisał:
    nigdy nie miałem wcześniej do czynienia z dwutaryfowym prądem, z tłumaczenia właścicieli zrozumiałem, że II-taryfowe są tylko niektóre gniazdka. czy się mylę?

Nigdy się z czymś takim nie spotkałem. Skoro masz II taryfę to i licznik w rozdzielnicy też ma dwutaryfowy, a do niego są podłączone przecież wszystkie obwody w domu. Żeby mieć tylko niektóre gniazdka na II taryfie to musiałbyś mieć dwa liczniki jeden II taryfowy, a drugi zwykły i obwody podłaczone do każdego z licznika z osobna. A w rozdzielnicy podejrzewam, że masz jeden licznik?
  • Poziom 4  
    update poranny: po nocy na dwa piece temperatura doszła do ok 18 stopni, więc jest szansa że dadzą radę.

Xantix, tak - taryfa w Tauronie, ale już niedostępna dla nowych klientów.

manitou, chyba właśnie tak jest - licznik jest jeden ale w kilku gniazdkach prąd płynie tylko w godzinach II taryfy, sprawdziłem to. czyli mam II taryfę tylko w tych gniazdkach, a pozostałe cała dobę ciągną I taryfę? czy te "nocne" są po prostu przeznaczone na piece?
  • Poziom 19  
    Nie, jeśli masz jeden licznik to na gniazdkach czynnych "całodobowo" masz po prostu prąd całą dobę ale w różnych cenach: kiedy korzystasz w taniej taryfie (21-7 i 13-15 prawdopodobnie) to płacisz ok 0,27 gr za kWh a kiedy korzystasz poza nią to płacisz ok 0,68 za kWh. Czyli ogólnie mówiąc aby jeszcze zaoszczędzić możesz prać, prasować, zmywać i odkurzać głownie w taniej taryfie. Ja mam właśnie g12W i jej nie zmienię póki mi nie odetną prądu bo oczywiście już namawiają na prąd z elektrykiem i inne cuda. Tylko po co jeśli przez 12 godzin na dobę mogę mieć prąd za 1/2 normalnej cen? Wystarczy tylko intensywniej z niego wtedy korzystać.
    Gniazdka "piecowe" masz po prostu zabezpieczone w rozdzielnicy przed poborem prądu w drogiej taryfie.
    --------------------
    To dość dobre ogrzewanie jeśli brak gazu lub ciepła z sieci. Pamiętaj, że zmiana nastawy ładowania piec daje się odczuć dopiero po 1-2 dniach.
  • Poziom 36  
    glas.rothar napisał:
    taryfa w Tauronie, ale już niedostępna dla nowych klientów

Zawsze lepiej dobierać moc do aktualnych taryf.
    U mnie G12 oznacza tani prąd przez 8h w nocy i 2h popołudniu, czyli razem 10h.
    Teoretycznie Twój piec akumulacyjny 2kW w ciągu 10h grzania może wytworzyć 20kWh energii, która ma starczyć na całą dobę, co daje średnią moc 20kWh/24h = 830W, co jest bardzo małą wartością na 30m2 nieocieplonego lokalu.
    Przyjmując Twoje zapotrzebowanie na poziomie 3kW przy mrozach to piec akumulacyjny musiałby mieć 7,2kW.
    glas.rothar napisał:
    2 ściany szczytowe, nieocieplone (jedna ocieplona częściowo od środka); 1 ściana od klatki schodowej; 1 ściana sąsiaduje z mieszkaniem;
    piętro niżej sąsiedzi mają kuchnię; ponad - dach,

Uwzględniając powyższe to może okazać się, że 3kW w mrozy to i tak będzie mało. Z drugiej strony zimy nie są tak srogie, więc kwestia doboru mocy jest otwarta.
    Skoro masz już jeden piec 2kW to możesz dokupić drugi 5kW. Generalnie piec akumulacyjny 2kW to zdecydowanie za mało na takie mieszkanie.
    Jeśli nie masz gazowych urządzeń to kratkę nadmuchującą zimne powietrze w łazience możesz przyblokować ale musisz sprawdzić jak to wpłynie na wentylację grawitacyjną, aby przypadkiem kratką wylotową nie zasysało Ci syfów z przewodów wentylacyjnych, bo w gratisie dostaniesz jakąś chorobę.
  • Poziom 32  
    glas.rothar napisał:

czy ktoś zechciałby potwierdzić lub zaprzeczyć?

Natychmiast zmień taryfę na G12 lub podobną. Podłącz drugi piec w drugim kącie mieszkania.
    Zmiana taryfy na G12 obniży koszty około dwukrotnie.

Dalsze obniżenie kosztów ogrzewania i jednocześnie zwiększenie komfortu to pójście w dwóch kierunkach:
    1. Izolacja termiczna domu.
    2. Instalacja klimatyzatora split do ogrzewania.
    Najszybciej będzie zrobić nr 2, bo zdążysz jeszcze w tym roku.
  • Poziom 32  
    manitou napisał:
    Czy wy potraficie czytać ze zrozumieniem? Przecież gość pisze wyraźnie ze ma taryfę G12E czyli taką jak trzeba do piecy akumulacyjnych!

Ma też drugi piec, który nie jest podłączony do II taryfy. Czyli jest podłączony do pierwszej z innego przyłącza lub wcale?
  • Poziom 4  
    Jan, to był mój błąd, już mi wytłumaczono że mam II taryfę w każdym gniazdku, więc i drugi piec będzie się ładował w II.

Lokal nie jest mój, nie będę go docieplał ani kupował pieców. Zaproponowano mi jego wynajęcie i moją jedyną obawą jest, że będzie tam zimno.

Z tego co piszecie jednak wychodzi że dynamiczny 2kW + 700W razem ze statycznym 1kW ma jako taką szansę ogrzać lokal do wytrzymywalnej temperatury, przy założeniu że nie będzie mrozów po -20, a koszt dzięki II taryfie nie będzie kosmiczny, choć pewnie i tak dość wysoki.
  • Poziom 36  
    manitou napisał:
    Ale przecież napisał, ze ma jeszcze drugi statyczny piec.

tak pisał ale w sumie ten statyczny i tak znacząco nie poprawia sytuacji.
    Moim zdaniem w takim mieszkaniu to piece dynamiczne mają sens ale muszą mieć odpowiednią moc, aby było komfortowo, a z racji 2 ścian szczytowych to chyba przydałyby się 2 słabsze piece, aby ciepło rozchodziło się równomiernie.

glas.rothar napisał:
    Zaproponowano mi jego wynajęcie i moją jedyną obawą jest, że będzie tam zimno

Jeśli korzystając tylko z nocnej taryfy nie uda Ci się dogrzać mieszkania do 20-20,5 stopni przy obecnych temperaturach w okolicy 0 to lepiej poszukaj sobie innego mieszkania, chyba, że koszty wynajmu są okazyjne i warte siedzenia w chłodzie albo podwyższonych rachunków za prąd.
    Zwykle mieszkania pod wynajem są robione byle jak po najmniejszej linii oporu, bo finalnie za wszystko i tak zapłaci najemca, więc właścicielowi nie zależy na optymalnym zużyciu energii.
  • Poziom 4  
    dziękuję wszystkim za odpowiedzi, były bardzo pouczające. zamykam temat.