Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

(IREK) Miernik mocy wzmacniaczy elektroakustycznych

irek2 11 Gru 2017 21:17 6132 37
  • #31 11 Gru 2017 21:17
    irek2
    Poziom 40  

Dzieki yogi :) Odzwyczailem sie od roznych "wariatow" forumowych wiec probuje im tlumaczyc budowe kola :) Ale moze faktycznei bez sensu. W sumie to zniknalem z forum dawno temu ale dzieki temu moglem na spokojnie konstruowac do woli. Wiec dopiero zaczynam pokazywac co w tym czasie nazbieralem :)

simw napisał:
    ..To nie jest miernik mocy wzmacniaczy elektroakustycznych tylko miernik mocy wyjściowej wzmacniaczy...

Faktycznie!! Za dlugo siedze we wzmacnaiczach i zapomnialem o mocy wyjsciowej :) Dla mnie jest to oczywiscie ale faktycznei formalnie nie powinienem pomijac slowa wyjsciowej. Specjalnie dodalem elektroakustycznych, zeby wydluzyc piekno nazwy ale zapomnialem o "wyjsciowej" :(

W nagrode moge wam pokazac moje wielogodzinne pomiary mocy sredniej wydzielanej w obciazeniu i w koncowce mocy oczywiscie na sygnale muzycznym na roznej muzyce i o roznym poziomie :) Metoda pomiaru termiczna, bo inaczej sie nie da. Wiec dluuugo kalibrowalem radiator testowy, wpompowujac w niego moc co 5W do chyba 50 :) Wzmacniacz o mocy 100W.

To kto zgadnie ile maksymalnie mocy wydxzielilo sie w obciazenia a ile ze wzmacniacza? :)

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Megger
  • #32 11 Gru 2017 22:07
    Thunderacer
    Poziom 16  

irek2 napisał:
    Odzwyczailem sie od roznych "wariatow" forumowych wiec probuje im tlumaczyc budowe kola

Irku, twoja buta zniechęca do podejmowania merytorycznej dyskusji z tobą. Najważniejszym argumentem jest, że "siedzisz w tym" ponad 20 lat i uważasz się za audio guru.
    W niektórych wątkach, tych najbardziej oczywistych masz rację. Dla bardziej skomplikowanych, polemika z tobą nie ma sensu.
    Mały komentarz odnośnie "brzmienia" - jak ktoś nie potrafi zrobić wzmacniacza o przyzwoitych parametrach, dzięki którym urządzenie będzie neutralnie wzmacniać i przenosić - wymyśla magię w postaci pojęć, których nikt nie potrafi zdefiniować.

• Megger
  • #33 11 Gru 2017 22:10
    mkpl
    Poziom 37  

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale największą sprawność wzmacniacz ma dla małego i pełnego wysterowania. Dla połowy mocy będzie najgorzej.

• #34 11 Gru 2017 22:48
    yogi009
    Poziom 42  

Thunderacer napisał:
    Mały komentarz odnośnie "brzmienia" - jak ktoś nie potrafi zrobić wzmacniacza o przyzwoitych parametrach, dzięki którym urządzenie będzie neutralnie wzmacniać i przenosić - wymyśla magię w postaci pojęć, których nikt nie potrafi zdefiniować.

Ale Kolega (z całym szacunkiem) słyszy, czy patrzy na przebiegi?

• #35 12 Gru 2017 21:14
    irek2
    Poziom 40  

Czarna gramofonowa plyta, parametry slabe, ze szkoda gadac. Do tego wzmacniacz lampowy, podobnie, slabe parametry, ze szkoda gadac.

Ale jak to pieknie gra!! Wiekszosc tegorocznego Audio Video Show to wlasnie plyty gramofonowe i wzmacniacze lampowe ew lampa w preampie :)

Te znieksztalcenia analogu i lampy sa po prostu mile dla ucha! :)

Thunderacer napisał:
    Irku, twoja buta zniechęca do podejmowania merytorycznej dyskusji z tobą. Najważniejszym argumentem jest, że "siedzisz w tym" ponad 20 lat i uważasz się za audio guru.

Jak sie chcesz czegos dowiedziec, to smialo pytaj a jak juz wszystko wiesz to zostan nauczycielem :) Ja sie nie uwazam za audio guru ale jest wiele osob ktore za audio guru mnie uwazaja. Jak za 20lat bedziesz mial tyle audio projektow co ja i dziesiatki tysiecy postow na forum i odpowiedzi emailowych to moze tez zasluzysz na taki tytul!
    Dodano po 24 [minuty]:
    mkpl napisał:
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale największą sprawność wzmacniacz ma dla małego i pełnego wysterowania. Dla połowy mocy będzie najgorzej.

Nie do konca o to chodzilo. Akurat jesli chodzi o sprawnosc wzmacniacza liniowego dodajmy pracujacego w plytkiej klasie AB (99,99% wzmacniaczy) to jego sprawnosc zaczyna sie od 0% dla malych sygnalow i teoretycznie siega maksymalnie do 78% dla pelnego wysterowania. I tu nalezy dodac, ze dla przebiegu sinusoidalnego! Bo dla prostokata sprawnosc maksymalna wzmacniacza wynosi teoretycznie 100%! O czym malo kto wie :)
    Wzmacniacz pracujacy w klasie D ma teoretyczna sprawnosc w pelnym zakresie wysterowania rowna 100%.
    Dla klasy AB przy polowie mocy czyli amplitudzie napiecia wyjsciowego rownej 2/3 napiecia zasilania wydziela sie maksymalna moc z tranzystorow mocy i jest to polowa maksymalnej mocy wyjsciowej wzmacniacza. Dlatego projektujac wzmacniacz o danej mocy wiemy, ze polowa tej mocy wydzieli sie w tranzystorach a z tego wiemy ile musimy ich uzyc. Oczywiscie trzeba jeszcze wiedziec ile tranzystor jest w stanie oddac do radiatora, bo to co ma napisane w katalogu to teoria :) Dla duzych obudow zwykle przyjmuje sie max 50W/tranzystor. Ekstremalne testy robilem do 70W/tranzystor czyli ok. 300W z jednej parki!!

A chodzilo mi o to ile faktycznie mocy "zawiera" przebieg muzyczny i ile mocy wydziela sie z samej koncowki. Dzieki tym wartoscia mozna obliczyc sprawnosc. Czasami nazywa sie ja sprawnoscia srednioeksploatacyjna.

No wiec duzo zalezy od muzyki i tu muzyka rockowa jest "najsilniejsza" ew jakis pop o malej dynamice, czyli sieczka typu Ricki Martin " krece se loka" :)

Co do wartosci to muzyka bez silnego przesterowania (czasami klip) dla wzmacniacza o mocy znamionowej 100W daje takie wartosci:
    Pamp=40W Pout=30W Ptotal=70W
    Czyli 30% mocy wzmacniacza wydziela sie w obciazeniu a 40% we wzmacniaczu.

Ciekawa sytuacja jest dla silnego przesterowania z dobrze slyszalnymi znieksztalceniami ale dla dyskotegowcow jeszcze akceptowalnymi :)
    Pamp=35W Pout =50W Ptotal=85W

Dla mniej wysterowanego wzmacniacza wartosci beda nizsze:
    muzyka <-3dB Pamp=35W Pout=20W Ptotal=55W
    muzyka <-6dB Pamp=25W Pout=6W Ptotal=31W

Ciekawe jest to, ze suma poboru mocy w zadnym przypadku nie siegnela 100W czyli mocy znamionowej wzmacniacza! Czyli zasilacz z trafem o mocy 70-85% mocy wyjsciowej wzmacniacza da rade! O to zawsze sa klotnie teoretykow z praktykami :)
    A jak uwzglednimy srenia impedancje glosnikow wyzsza niz znamionowa to wartosci poboru mocy ze wzmacniacza beda jeszcze mniejsze! Tego nie mierzylem, bo bym musial za bardzo halasowac :)
    Dla wzmacniaczy pracujacych w klasie D stosuje sie zasilacze o mocy tylko 30% mocy wyjsciowej wzmacniacza! :)
    Tego nie dowiecie sie w zadnej ksiazce :)

• #36 28 Mar 2018 23:46
    _jta_
    Specjalista elektronik

W końcu taki wzmacniacz to właśnie źródło prądowe

To chyba w jakimś innym rozumieniu określenia "źródło prądowe", niż to, które ja znam. Z pewnych powodów (może nie warto ich tu teraz omawiać) akustyczne wzmacniacze mocy z reguły konstruuje się tak, aby miały niską impedancję wyjściową - dokładnie odwrotnie, niż źródła prądowe.

• #37 30 Mar 2018 18:55
    mkpl
    Poziom 37  

Tak więc wszem i wobec wzmacniacz akustyczny i wzmacniacz operacyjny to układy inspirujące do idealnego źródła napięciowego sterowanego napięciem. Wszystkie parametry typu zasilanie, prąd wyjściowy maksymalny rezystancja wyjściowa to są jego rzeczywiste wady.

• #38 22 Sie 2018 15:24
    Ewandro
    Poziom 2  

Chciałbym pogratulować ci pracy, przez jakiś czas próbowałem zrobić coś podobnego. Ktoś ma schematy tego projektu, które mogą udostępnić. Przepraszamy za błędy w wymowie ...