Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kocioł gazowy 2-funkcyjny (otwarta komora)?

qbaas 03 Gru 2017 22:40 471 8
  • #1 03 Gru 2017 22:40
    qbaas
    Poziom 13  

Witam serdecznie

Chciałbym się poradzić w sprawie zakupu kotła gazowego. Obecny kocioł zaczął przeciekać, jest to BERETTA Super Exclusive 24i (wytrzymał 18 lat, w sumie bez jakichś większych awarii).
    Zdecydowałem się na wymianę na nowy. Powierzchnia domu to około 140-150 m2, kocioł użytkowany jest do grzania CO oraz podgrzewania wody.

Szukam czegoś do 2000-2300 zł.

Na razie przeglądając allegro wyszukałem następujące modele:

TERMET MINIMAX Elegance (widzę dwie różne wersje 13 kW oraz 24 kW, który będzie bardziej odpowiedni?)
    IMMERGAS NIKE STAR 24
    BERETTA MYNUTE S 24 C.A.I.
    JUNKERS CERACLASS 24-2 DV KEP
    ARISTON CLAS EVO 24 CF

Który z tych kotłów będzie najlepszy oraz koszty ewentualnej naprawy na przystępnym poziomie. Jeżeli można kupić coś lepszego, to bardzo proszę o propozycje.

Z góry dziękuję.
    Pozdrawiam

0 8
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 03 Gru 2017 22:54
    tomk38
    Poziom 9  

Czemu musi być otwarta komora? Ja polecam kondensacyjny Termet Silver.

0
  • #3 03 Gru 2017 22:59
    qbaas
    Poziom 13  

Niestety na tą chwilę nie mogę sobie pozwolić na przystosowanie instalacji kominowej pod piec kondensacyjny.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #4 04 Gru 2017 20:58
    tomk38
    Poziom 9  

qbaas napisał:
    Niestety na tą chwilę nie mogę sobie pozwolić na przystosowanie instalacji kominowej pod piec kondensacyjny.

Całe przystosowanie polega na wpuszczeniu rury fi 15 bodajże ;)

0
  • #5 04 Gru 2017 22:28
    qbaas
    Poziom 13  

Niestety takie łatwe to nie jest z powodu braku miejsca w kominie. Połowa komina jest przystosowana do pieca węglowego, a druga do kotła gazowego (nie ma tam po prostu już miejsca).

0
  • #6 05 Gru 2017 23:49
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Jak miałeś gazowy kocioł, to masz już jedną rurę (nie wiem 115, 120, 130, 150 mm) i do tej wkładasz tylko wewnętrzną (60 lub 80 mm) + odpowiednie redukcje + nasada kominowa.
    Koszt części przeciętnie 400-800 zł, zależnie od wysokości komina.
    Z otwartą komorą oficjalnie nie można już montować kotłów, choć są wyjątki. Wcześniej czy później i tak będziesz musiał przerobić.

0
  • #7 06 Gru 2017 08:09
    qbaas
    Poziom 13  

A czy poza tym będę musiał coś przerabiać? Grzejniki mam panelowe stalowe/aluminiowe, brak podgrzewania podłogowego. Tak naprawdę piec głównie jest użytkowany do podgrzewania wody oraz okazjonalnego grzania. W większości jest palone piecem węglowym. Czy warto dokładać około 2 tys., żeby mieć kondensat?

0
  • #8 06 Gru 2017 20:36
    wnoto
    Poziom 32  

Dlatego zawsze proszę, aby opisać cały układ ciepła w domu. Jeśli używasz pieca gazowego głównie do CWU, to może warto rozważyć grzanie wody prądem w II taryfie zamiast inwestować w nowy kocioł.

0
  • #9 07 Gru 2017 21:51
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

qbaas napisał:
    W większości jest palone piecem węglowym. Czy warto dokładać około 2 tys., żeby mieć kondensat?

A tym węglem tak tanio Ci wychodzi, że chce Ci się być niewolnikiem kotła i kotłowni?

0