Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujniki wysyłające dane bez podłączenia do prądu - najlepsze rozwiązanie.

03 Gru 2017 23:47 630 13
  • Poziom 6  
    Cześć!
    Szukam najlepszego rozwiązania mojego problemu. Niestety w internetach nie znalazłem żadnej konkretnej odpowiedzi więc pytam Was.
    W wielkim skrócie chcę zrobić coś co można ująć pod frazą "dom inteligentny". Konkretniej z paru miejsc w mieszkaniu chciałbym wysyłać informację (max 6 razy dziennie, odległość do 15 metrów) do głównego kontrolera. Niestety za bardzo nie mam możliwości pociągnąć wszędzie kable w związku z czym szukam rozwiązania które nie będzie ich potrzebować.
    Pozwolę sobie rozłożyć pytanie na kilka mniejszych:
    1) Komunikacja - czego najlepiej użyć do przesyłania informacji? Głównym "kryterium" jest zużycie prądu. Tu mam 3 typy:
    wi-fi
    bluetoooth
    fale radiowe
    2) Zasilanie - Docelowo moduły które będę chciał podłączyć będą podobne pod względem zużycia prądu do tego https://goo.gl/yza8YX . Szukam zasilania które pozwoli im na działanie dość długo na jednej "baterii". Co mogli byście polecić w tym temacie? Zwykły koszyk z paluszkami? Dodatkowo myślałem aby pod każdy układ podłączać mały panel fotowoltaiczny. Niby daje mało prądu ale dzięki temu że działa cały dzień, a układ parę razy dzienne myślę że mógłby znacznie wydłużyć czas pracy bez wymiany zasilania. Co o tym myślicie?
    3) Mikrokontroler - Początkowo myślałem nad jakimś attiny jednakże nie wiem czy taki układ nie jest zbytnio prądożerny. Jeśli uważacie że tak co mogli byście polecić?
    Z góry dziękuję za wszelkie porady :)
  • Fabryka prądu
  • Admin grupy komputery
    Najwygodniej będzie połączyć wszytko przez WIFI, jedna sieć w całym domu, łatwo rozszerzyć zasięg D-LAN, Repeater itp.
    Moduły WIFI nie są prądożerne - przykładowo WiFi ESP-01 ESP8266. Łatwe do adaptacji z Arduino.
  • Poziom 33  
    WiFi w zasadzie wyklucza zasilanie bateryjne.
    Natomiast standard Bluetooth Low Energy został właśnie wymyślony do takiego zasilania. Mała zegarkowa bateria wystarcza mniej więcej na rok pracy przy przesyłaniu danych co około 1 sek.
  • Fabryka prądu
  • Admin grupy komputery
    TvWidget napisał:
    Z jakiego powodu?

• Poziom 28  
    TvWidget napisał:

Mam kilkadziesiąt czujników na ESP8266 pracujących na 2x AA od ok 1.5 roku. Owszem, nie wysyłam danych co sekundę ale .. da się i jest to prostsze w ogólnym rozrachunku integracji z "resztą domu" .

Pytanie do autora - jakie to czujniki i z jaką częstotliwością mają być z nich wysyłane dane?
    19dbwa10 napisał:
    Tu mam 3 typy:
    wi-fi
    bluetoooth
    fale radiowe

Wszystkie te typy to fale radiowe ;)

Co do pytania trzeciego - to zależy w czym masz doświadczenie. Prostą atmegą można zejść do poziomu uA w stanie uśpienia. Więc i to zależy jak szybko maja byc aktualizowane i wysyłane dane. Przy układach ESP miktokontroler masz już na pokładzie.
  • Poziom 6  
    zster napisał:
    Pytanie do autora - jakie to czujniki i z jaką częstotliwością mają być z nich wysyłane dane?

Tak jak pisałem dane będą wysyłane max 6 razy dziennie. Co do czujników na pewno będzie ten: https://goo.gl/yza8YX Co do reszty jeszcze do końca nie wiem ale na pewno będą o podobnych parametrach.
    zster napisał:
    Wszystkie te typy to fale radiowe

Wiem że to wszystko działa dzięki falą radiowym. Z tym że wifi i bt to jakieś standardy komunikacji a fale radiowe to po prostu fale.
    zster napisał:
    Co do pytania trzeciego - to zależy w czym masz doświadczenie

Szczerze mówiąc doświadczenia w mikrokontrolerach nie mam żadnego. Za to bawiłem się elektroniką na raspberry + jestem programistą więc raczej ogarnę temat :)
    TvWidget napisał:

Czemu? Jakiś czas temu słyszałem że wymyślili wifi które je 10000 razy mniej energii kosztem transferu. ale myślę że wysyłając paczki po parę bajtów transfer nie będzie przeszkodą :)
  • Poziom 33  
    19dbwa10 napisał:
    Czemu? Jakiś czas temu słyszałem że wymyślili wifi które je 10000 razy mniej energii kosztem transferu. ale myślę że wysyłając paczki po parę bajtów transfer nie będzie przeszkodą :)

Przy 6 wysyłkach dziennie WiFi nie wyklucza zasilania bateryjnego.
    Szukałeś jednak rozwiązania energooszczędnego. Wspominałem więc o BLE. Typowe urządzenie WiFi podczas pracy pobiera gdzieś 200mA@3V. Szacunkowo dla BLE będzie będzie to 5000 razy mniej.
    Czujnik wilgotności gleby z takim interfejsem, rejestratorem (pomiar co 1min.) i wysyłaniem danych co 1.28 sek. pobiera średnio około 40uA@3V.
  • Poziom 29  
    TvWidget napisał:
    Czujnik wilgotności gleby z takim interfejsem, rejestratorem (pomiar co 1min.) i wysyłaniem danych co 1.28 sek. pobiera średnio około 40uA@3V.
    Możesz wyjaśnić po co wysyłasz czterdzieści razy na minutę ten sam wynik?
  • Poziom 33  
    landy13 napisał:
    Możesz wyjaśnić po co wysyłasz czterdzieści razy na minutę ten sam wynik?

To wynika ze standardu BLE. Dane pomiarowe są wysyłane przy okazji.
    Urządzenie aby nawiązać z nim połączenie musi się rozgłaszać. Typowo odbywa się to co 1.28 sek. Maksymalna dopuszczalna wartość to 10.24 sek.
    Ramka rozgłoszeniowa może zawierać różne dodatkowe informacje np. wynik jakiegoś pomiaru.
    Większy okres rozgłaszania to mniejszy prąd ale dłużej trzeba czekać na nawiązanie połączenia.
  • Poziom 6  
    Temat jest dość mocno powiązany w związku z czym nie będę otwierał nowego wątku. Ostatnio wynalazłem ESP8266. Wydaje mi się że nada się idealnie do moich potrzeb. Mam rację?
  • Poziom 43  
    O czymś takim właśnie pisał DriverMSG w poście #2. Można do niego załadować EasyESP i masz obsługę sporej ilości czujników zaimplementowaną.
  • Poziom 6  
    Freddy napisał:
    O czymś takim właśnie pisał DriverMSG w poście #2. Można do niego załadować EasyESP i masz obsługę sporej ilości czujników zaimplementowaną.

Racja. Musiałem tego nie wychwycić :)
    Dziękuję bardzo za pomoc :)
  • Poziom 43  
    19dbwa10 napisał:
    Dziękuję bardzo za pomoc
    Nie ma sprawy.
    Jest cała STRONA o EasyESP. Poczytaj sobie tam co może ten układ.