Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Dyskusja] - Śmieciowa jakość wykonania nowych termostatów

Dziarski Hank 07 Gru 2017 08:37 2862 42
  • #31 07 Gru 2017 08:37
    g107r
    Poziom 33  

Dziurka ?
    Zamknięty termostat, ale talerzyk jest podparty zdaję się że w 3 punktach.
    Ta "duża" szpara to bardziej efekt słabego aparatu, i dogrzany silnik 90C na postoju, ale w trakcie jazdy już tylko ok 70.
    Jeden, chyba ten, działał 3 dni. Drugi ze względu na dziwne, ciepłe zimy, wykryty został w bliżej nieokreślony miesiąc czy dwa. Był już "normalnie" uchylony. Ogólnie 2 x wahler się popsuł, udało się z trzecim vernetem.

Kojarzy ktoś termostat ze śrubką ? http://www.nowechlodnice.pl/termostaty/ jak taki ?

• #33 07 Gru 2017 15:20
    aleksander1963
    Poziom 12  

g107r napisał:
    Dziurka ?
    Zamknięty termostat, ale talerzyk jest podparty zdaję się że w 3 punktach.
    Ta "duża" szpara to bardziej efekt słabego aparatu, i dogrzany silnik 90C na postoju, ale w trakcie jazdy już tylko ok 70.
    Jeden, chyba ten, działał 3 dni. Drugi ze względu na dziwne, ciepłe zimy, wykryty został w bliżej nieokreślony miesiąc czy dwa. Był już "normalnie" uchylony. Ogólnie 2 x wahler się popsuł, udało się z trzecim vernetem.

Kojarzy ktoś termostat ze śrubką ? http://www.nowechlodnice.pl/termostaty/ jak taki ?

W moim przypadku grzybek był z uszczelką gumową i ta uszczelka rozłaziła się co ok pół roku i tak z 3 razy wymieniałem .
    Wyszukałem termostat bez tej uszczelki gumowej i na razie jest dobrze.
    Silnik 1,9 Tdi

• #34 07 Gru 2017 16:14
    marian paszek
    Poziom 16  

Co byśmy nie napisali to ogolnie jakość termostatów obecnie produkowanych można porownac do poziomu studzienki odpływowej na jezdni lub nawet poniżej . Na forum astra klub pl czy autokacik pl znajdziecie tematy odnośnie termostatów . Co niektórzy kupowali nawet po 5 szt zanim trafili na sprawny . Na str termostat pl macie wykres działania termostatu z którego jasno wynika ze dedykowana temp np. 92* dotyczy początku otwarcia termostatu . . Jak wynika z knigi =sam naprawiam ten termostat ma temp początku otwarcia na 92* a pelne otwarcie nastepuje przy 107 *jednak konstruktorzy zastosowali ograniczenie: np. w silniku x 16 sz do temp 102 * poprzez montaż termowlacznika wentylatora na ta temp . to pewien prog bezp. aby nie dopuszczać do pelnego otwarcia. Gdyby temp nadal rosla to termostat powyżej 107 * udal by się w kraine wiecznych lowow
    Ogolnie -wymieniamy termostat na tech sprawny a nie nowy bo w obecnym stanie nowy nie koniecznie oznacza tech.sprawny . .jedyna weryfikacja przed montażem jest metoda grzania w garze z kontrola temp . . . !!!!

• #35 07 Gru 2017 17:38
    Eidems
    Poziom 28  

marian paszek napisał:
    Co byśmy nie napisali to ogolnie jakość termostatów obecnie produkowanych można porownac do poziomu studzienki odpływowej na jezdni lub nawet poniżej . Na forum astra klub pl czy autokacik pl znajdziecie tematy odnośnie termostatów . Co niektórzy kupowali nawet po 5 szt zanim trafili na sprawny . Na str termostat pl macie wykres działania termostatu z którego jasno wynika ze dedykowana temp np. 92* dotyczy początku otwarcia termostatu . . Jak wynika z knigi =sam naprawiam ten termostat ma temp początku otwarcia na 92* a pelne otwarcie nastepuje przy 107 *jednak konstruktorzy zastosowali ograniczenie: np. w silniku x 16 sz do temp 102 * poprzez montaż termowlacznika wentylatora na ta temp . to pewien prog bezp. aby nie dopuszczać do pelnego otwarcia. Gdyby temp nadal rosla to termostat powyżej 107 * udal by się w kraine wiecznych lowow
    Ogolnie -wymieniamy termostat na tech sprawny a nie nowy bo w obecnym stanie nowy nie koniecznie oznacza tech.sprawny . .jedyna weryfikacja przed montażem jest metoda grzania w garze z kontrola temp . . . !!!!

Kupujcie ze sprawdzonych źródeł? Jeżeli nawet oryginalne termostaty siadają to nie wiem, może w jakimś serwisie dadzą Wam gwarancję na to?

• #36 07 Gru 2017 18:01
    jack63
    Poziom 41  

Czy próbował ktoś termostat firmy Mera Białystok?
    Ja zamontowałem taki 9 lat temu w Astrze g zamiast zepsutego ori Wahlera(chyba) i chodzi do dziś ok. Wiem, że to niewiele świadczy o dzisiejszej jakości, ale warto spróbować.

• #37 07 Gru 2017 21:16
    marian paszek
    Poziom 16  

jack63 napisał:
    Czy próbował ktoś termostat firmy Mera Białystok?
    Ja zamontowałem taki 9 lat temu w Astrze g zamiast zepsutego ori Wahlera(chyba) i chodzi do dziś ok. Wiem, że to niewiele świadczy o dzisiejszej jakości, ale warto spróbować.

kilka postow wyżej to opisałem . technologiczne modyfikacje przez domorosłych technologow doprowadzają do nagłego pojawieninia się dziurrki ok 0.6 mm której we czesniejszych modelach tego typu termostatu nigdy nie było . zalutowanie tejze dziurki skutkuje powrotem do wcześniejszych osiagow tego termostatu aczkolwiek jego reakccja na wzrost temp plynu jest niestabilna . wniosek - temp początku otwarcia jest ok ale dalej term nie otwiera co skotkuje duza niestabilnoscia pracy wentylatora chłodnicy przez 2-3 cykli .potem jest ok i trzyma temp pocz otwarcia +-5-8% zgodnie z wykresm na str prod term charakteryzuje się 2 punktami czyli temp początku otwarcia oraztemp pelnego otwarcia . wychodzi na to ze 2 parametr jest niestabilny czyli po otwarciu termostat już nie reaguje na temp plynu .

• #38 08 Paź 2018 00:32
    boch
    Poziom 13  

Mam pytanie. W moim aucie (1.9 mJTD) temperatura silnika przy okazji spokojnej jazdy nie przekracza 75 stopni C - zlogowane programem diagnostycznym. Powszechnie panuje przekonanie, że prawidłową temperaturą roboczą dla silników spalinowych jest temperatura 90 stopni. Jak zatem te 15 stopni niedogrzania przełoży się na spalanie?

• #39 08 Paź 2018 00:36
    kkknc
    Poziom 42  

A co z ogrzewaniem? I czy już się otwiera termostat. Czy ogrzewanie ciepło zabiera. I jak widać nie sprawdziłeś temperatury otwarcia tego termostatu według producenta.

• #40 08 Paź 2018 00:52
    boch
    Poziom 13  

Wykres rozgrzewania silnika podczas jazdy poniżej

Jak widać termostat otwiera się na duży obieg przy temperaturze 76 stopni, po której następuje lekkie obniżenie temperatury. Najwyższa temperatura odnotowana podczas jazdy nie przekracza 80 stopni. Dmuchawa/ogrzewanie wyłączone. Wskazówka temperatury osiąga pion tylko przy obciążeniu. Podczas normalnej jazdy wskazówka lekko się cofa. Termostat raczej od nowości.

Cytat:
    I jak widać nie sprawdziłeś temperatury otwarcia tego termostatu według producenta.

Temperatura otwarcia termostatów BEHR (model TI15588) to dla mojego silnika 88 stopni C. Nie mam informacji czy jest to temperatura początku czy też pełnego otwarcia termostatu.

• #41 08 Paź 2018 07:12
    andrzej20001
    Poziom 42  

Zakładając sprawność czujnika temp silnika.

• #42 08 Paź 2018 07:24
    kkknc
    Poziom 42  

Zawsze się podaje temperaturę początku otwarcia. A do tego niektóre firmy podają jeszcze temperaturę pełnego otwarcia.

• #43 08 Paź 2018 19:11
    boch
    Poziom 13  

andrzej20001 napisał:
    Zakładając sprawność czujnika temp silnika.

Czujnik jest sprawny. Porównałem odczyt temperatury w sterowniku silnika z temperaturą płynu chłodzącego w zbiorniczku wyrównawczym multimetrem. Różnica temperatur właściwie żadna.