Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiary z transmisją wyników miernikami APPA serii B

NDN Warszawa 04 Gru 2017 11:58 2466 17
  • Przyzwyczailiśmy się do tego, że funkcjonalność naszych smartfonów stale rośnie, i że już od dawna nie służą wyłącznie do prowadzenia rozmów telefonicznych. Czy może więc dziwić brak interfejsu przekształcającego to urządzenie w przydatny dla elektryków i elektroników miernik uniwersalny (multimetr)?

Brak przystawki przekształcającej smartfon w multimetr, nie wspominając nawet o wewnętrznej implementacji takiej funkcji można wytłumaczyć po pierwsze zbyt dużymi rozmiarami interfejsu, a także wieloma trudnymi do pokonania problemami technicznymi. Po drugie należałoby liczyć się ze zbyt dużymi kosztami takiego rozwiązania i prawdopodobnie małym zainteresowaniem użytkowników. Nie oznacza to jednak, że konstruktorzy nie myślą o podobnej funkcjonalności smartfonu. Innowacyjne rozwiązanie zaproponował tajwański producent sprzętu pomiarowego – firma APPA. Rozwiązanie okazało się proste, w dodatku nie wymagało nawet najmniejszej zmiany w smartfonie. Jako interfejs wykorzystano... multimetr, a jedyne co trzeba było w nim dodać to interfejs Bluetooth. Do obwodu elektrycznego dołączany jest ostatecznie miernik za pomocą przewodów należących do wyposażenia przyrządu, a wyniki pomiarów są przesyłane do smartfona. Połączenie między miernikiem a smartfonem (tabletem lub komputerem) zapewnia interfejs Bluetooth. Przed rozpoczęciem pracy użytkownik powinien zainstalować na smartfonie dedykowaną aplikację.

W artykule opisano mierniki APPA 506B (fot. 1) i APPA 158B (fot. 2) przystosowane do pomiarów z wykorzystaniem interfejsu Bluetooth.
    Fot. 1. Multimetr APPA 506B

Fot. 2. Multimetr APPA 158B

"APPA Connect" – aplikacja wykorzystywana do zdalnych pomiarów
    Wymaganą aplikację – "APPA Connect" można pobrać za darmo ze sklepu Google Play. Najprostszą drogą dotarcia do instalatora jest podanie nazwy w polu wyszukiwania. Instalacja przebiega automatycznie i nie wymaga żadnych dodatkowych czynności (rys. 3). Można ewentualnie zmienić domyślne parametry pomiarów.

Rys. 3. Instalator aplikacji "APPA Connect"

Zgodnie z obowiązującymi trendami, w przyrządach firmy APPA zastosowano Bluetooth Low Energy. Może to niestety uniemożliwiać pracę z urządzeniami starszej generacji, głównie komputerami. Deklarowany przez producenta zasięg łączności w otwartej przestrzeni jest równy 10 metrów. W pomieszczeniach może być ograniczony w zależności od topologii przeszkód (ściany, meble itp.).

Pomiary zdalne
    Rozpoczęcie pomiarów zdalnych jest możliwe po uaktywnieniu interfejsu Bluetooth, który po włączeniu miernika APPA 506B jest nieaktywny. W tym celu należy nacisnąć przycisk z logo interfejsu Bluetooth (fot. 4).

Fot. 4. Przycisk uruchamiający interfejs Bluetooth

Wszystkie przyciski oprócz centralnego umieszczone na pulpicie miernika mają dwie pozycje aktywne: górną i dolną. Każdy z nich obsługuje dwie funkcje i musi być w związku z tym odpowiednio naciskany. Aktywność interfejsu BLE jest sygnalizowana migającym symbolem graficznym widocznym w prawym-górnym rogu wyświetlacza. Następną czynnością jest uruchomienie aplikacji "APPA Connect" na smartfonie i sparowanie go z miernikiem. Dzięki zastosowaniu interfejsu Bluetooth 4.0 operacja ta przebiega automatycznie, wystarczy wskazać odpowiedni przyrząd na liście urządzeń widzianych przez aplikację. Nie jest wymagane mozolne wprowadzanie PIN-ów, tak jak to było w wersji 2.0. Jeden smartfon może współpracować z wieloma miernikami.
    Bezpośrednio po zainicjowaniu połączenia pomiędzy miernikiem i smartfonem wyniki pomiarów są wyświetlane na ekranie smartfonu. Niestety użytkownik nie ma możliwości zmiany zakresów ani trybów pracy multimetru. Wymagana jest do tego zmiana położenia mechanicznego przełącznika obrotowego lub naciśnięcie przycisków umieszczonych na pulpicie miernika. Każda taka zmiana wywołuje natychmiastowe zaktualizowanie informacji wyświetlanych na ekranie smartfona.
    W trakcie wykonywania pomiarów wyświetlana jest liczbowa oraz graficzna postać wyniku (rys. 5).

Rys. 5. Okno pomiarów zdalnych aplikacji "APPA Connect"

Użytkownik decyduje o 3-stopniowej szybkości odświeżania ekranu (low, medium, fast). Istnieje ponadto możliwość rejestrowania pomiarów. Wyniki są zapisywane w katalogu aplikacji "APPAConnect", a po zakończeniu pomiarów mogą być zapisane również w wybranym ogólnodostępnym katalogu, a także udostępniane za pośrednictwem mediów (Wi-Fi Direct, Bluetooth, Android Beam, E-mail, Gmail, OneDrive, OneNote, Plus Chmura itp. – rys. 6). Dane są zachowywane w formacie CSV, co umożliwia bezpośrednie ich wykorzystywanie w programach zewnętrznych. Przykład graficznego przedstawienia wyników rejestracji wczytanej do Excelu przedstawiono na rys. 7.

Rys. 6. Okno udostępniania danych pomiarowych aplikacji "APPA Connect"

Rys. 7. Graficzna prezentacja danych pomiarowych wyeksportowanych do Excela w formacie CSV

Mierniki APPA z interfejsem Bluetooth
    Jako przykład mierników APPA z interfejsem Bluetooth przedstawiamy:
    1. miernik uniwersalny APPA 506B – klasyczny multimetr True RMS,
    2. cęgowy miernik prądu z funkcjami typowego multimetru APPA 158B Pro Clamp.

APPA 506B to wysokiej klasy multimetr z wyświetlaczem o maksymalnym wskazaniu 10000 lub 4000. Funkcje pomiarowe tego przyrządu są zmieniane pokrętłem obrotowym umieszczonym pod wyświetlaczem i przyciskami funkcyjnymi. Są to:
    - woltomierz/miliwoltomierz prądu zmiennego i stałego,
    - omomierz,
    - amperomierz/miliamperomierz prądu zmiennego i stałego,
    - miernik stosunku napięć (dB – odniesienie 1 V, dBm – odniesienie 1 mW @600Ω),
    - woltomierz niskoimpedancyjny (LoZ Mode),
    - częstościomierz o zakresie do 100 kHz,
    - tester ciągłości obwodu,
    - tester diod,
    - miernik pojemności,
    - miernik temperatury (na wyposażeniu jest termopara typu K).
    Multimetr mierzy prawdziwe wartości skuteczne napięć i prądów z opcją uwzględniającą składową stałą (AC+DC). Jedną z metod eliminacji offsetu wielkości mierzonej jest pomiar względny (Δ). Wynik stanowi wówczas różnicę między wielkością zmierzoną a wielkością stałą przyjętą jako zero. W innym trybie pomiaru względnego wynik jest obliczany jako stosunek wielkości zmierzonej do referencyjnej i jest podawany w procentach. Kolejna funkcja miernika APPA 506B wychwytuje w kolejnych pomiarach wartość minimalną lub maksymalną oraz oblicza wartość średnią. W tych trybach uaktywniana jest druga sekcja wyświetlacza cyfrowego, na której wybrany parametr jest zamrażany do momentu wykrycia jego zmiany.
    Miernik APPA 506B ma wbudowaną pamięć, w której mogą być zapisywane wyniki pomiarów (maksymalnie 99) w trybie ręcznym (komendą SAVE) lub automatycznie (jeśli kolejne wskazania różnią się o co najmniej 5 na najmniej znaczącej pozycji wyświetlacza). Pamięć multimetru jest też wykorzystywana do zapisywania danych w trybie rejestratora (loggera). Liczba zapisywanych danych nie może wówczas przekroczyć 40000.
    Możliwości komunikacji multimetru APPA 506B z urządzeniami zewnętrznymi nie ograniczają się tylko do interfejsu Bluetooth. Jest w nim również zainstalowane łącze podczerwone (IR), poprzez które można realizować pomiar zdalny sterowany np. z komputera z wykorzystaniem oprogramowania WinDMM.

APPA 158B - miernik uniwersalny z cęgowym pomiarem prądu. Tego typu przyrządy cieszą się coraz większym zainteresowaniem użytkowników. Cęgi są wykorzystywane do pomiarów prądu w zakresie do 1000 A, natomiast pozostałe parametry elektryczne są mierzone z użyciem typowych kabli pomiarowych dołączanych do gniazd dostępnych w dolnej części obudowy. Multimetr APPA 158B ma ponadto wbudowany interfejs Bluetooth. Natężenie prądu może być mierzone również z użyciem pętli elastycznej dołączanej do uniwersalnych gniazd pomiarowych. Funkcje multimetru APA 506B:
    - woltomierz prądu zmiennego i stałego z opcją eliminacji zakłóceń wysokoczęstotliwościowych (HFR),
    - amperomierz prądu zmiennego i stałego z opcją eliminacji zakłóceń wysokoczęstotliwościowych (HFR),
    - częstościomierz o zakresie do 10 kHz,
    - miernik zawartości harmonicznych napięcia sieci zasilającej (45...65 Hz) uwzględniający 25 harmonicznych,
    - miernik prądu rozruchu,
    - miernik mocy czynnej (AC/DC),
    - miernik współczynnika mocy,
    - omomierz,
    - tester ciągłości obwodu,
    - tester diod,
    - miernik pojemności,
    - miernik temperatury (na wyposażeniu jest termopara typu K).
    Napięcia i prądy zmienne są mierzone bez składowej stałej (AC) lub z jej uwzględnianiem (AC+DC). Miernik APPA 158B mierzy wartość skuteczną True RMS.

Zgoda na publikację //gulson

0 17
  • #2 05 Gru 2017 19:30
    TechEkspert
    Redaktor

Zastanawiają mnie dwie rzeczy:
    -czy obecność modułu BT oraz pobliskiego smartfona nie wpływa na pomiary (po szynie zasilania oraz przez emitowane pole elektromagnetyczne) ew. czy trzeba dużo nakładów aby taki wpływ zniwelować?
    -czy są przyrządy z wbudowanym WiFi? to taki pomysł w kierunku IoT zwykle na terenie zakładu/laboratorium funkcjonuje jakaś sieć WiFi i wyniki pomiarów można zbierać na serwerze a dostęp do aktualnych i archiwalnych pomiarów można mieć z dowolnego urządzenia.

2
  • #3 06 Gru 2017 00:14
    SQ9MEM
    Poziom 28  

Szczerze mówiąc zbędna funkcjonalność jak dla mnie. Mam dalmierz laserowy z BT i nigdy tej funkcjonalności nie użyłem. Mam od lat multimetr z łączem szeregowym (Metex M-3860D) i również nigdy nie użyłem funkcji komunikacji. Jedyne mierniki, dla których widzę sens komunikacji (przewodowej lub bezprzewodowej) to urządzenia laboratoryjne (pomiary ciągłe, rejestracja danych, oprogramowanie typu Labview), w multimetrach używanych na co dzień hobbystycznie lub do zastosowań serwisowych jest to wyłącznie nieprzydatny bajer.

2
  • #4 06 Gru 2017 02:24
    Piotrus_999
    Poziom 40  

@SQ9MEM Zgadzam się z Kolegą - jedynie ma to sens jak trzeba zebrać wyniki - ale multimetrem raczej tego sięnie robi. Jedynie kiedyś transferowałem dane z miernika do PC-ta jak robiłem sieci i drukowałem pomiary do gwarancji i dokumentacji kontraktu.

0
  • #5 06 Gru 2017 02:36
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

Wbrew pozorom, nie jest to takie głupie. Czasami istnieje potrzeba monitoringu wartości prądu, napięcia czy częstotliwości przez dłuższy czas. Położyć smartfon koło przyrządu i iść na kawę :D , zamiast wpatrywać się w miernik. Owszem istnieje niemal w każdym multimetrze funkcja ,,hold", ale to nie to samo.

0
  • #6 06 Gru 2017 06:40
    NDN Warszawa
    Poziom 10  

TechEkspert napisał:
    Zastanawiają mnie dwie rzeczy:
    -czy obecność modułu BT oraz pobliskiego smartfona nie wpływa na pomiary (po szynie zasilania oraz przez emitowane pole elektromagnetyczne) ew. czy trzeba dużo nakładów aby taki wpływ zniwelować?
    -czy są przyrządy z wbudowanym WiFi? to taki pomysł w kierunku IoT zwykle na terenie zakładu/laboratorium funkcjonuje jakaś sieć WiFi i wyniki pomiarów można zbierać na serwerze a dostęp do aktualnych i archiwalnych pomiarów można mieć z dowolnego urządzenia.

1. Nie zauważyliśmy żadnego wpływu. Nadajniki pracują na 2.4Ghz wifi włączone jest na ogół w każdym labolatorium/ pracowni. Bluetooth nadaje ze stosunkowo małą mocą.
    2. Są przyrządy z Wifi, chociaz narazie to wyższa półka np skopometr z multimetrem RohdeSchwarz : https://ndn.com.pl/pl/oscyloskopy-cyfrowe/381...analy-analogowe-izolowane-oraz-multimetr.html
    Piotrus_999 napisał:
    @SQ9MEM Zgadzam się z Kolegą - jedynie ma to sens jak trzeba zebraż wyniki - ale multimetrem raczej tego się nie robi. Jedynie kiedyś transferowałem dane z miernika do PC-ta jak robiłem sieci i drukowałem pomiary do gwarancji i dokumentacji kontraktu.

My widzimy nieco inne zastosowanie: Podczas pomiarów urządzenia - np w szafie rozdzielczej nie zawsze jest dobry dostęp aby przy pracującej maszynie dokonywać pomiarów. Mając bluetooth możemy umieścić miernik w niebezpiecznym miejscu (np blisko nieizolowanych przewodów), zamknąć szafę, włączyć maszynę i dokonać pomiaru.

0
  • #7 06 Gru 2017 18:17
    TechEkspert
    Redaktor

Zdalny odczyt ma też znaczenie gdy np. zakładamy cęgi na szynie w jednej z szaf, a następnie dokonujemy nastaw na stanowisku obok obserwując zdalnie pomiary na smartfonie.
    Miałem okazję testować Fluke 279 FC z BT, smartfon pełnił dodatkowo funkcję bramki do internetu co umożliwiało przesyłanie do chmury danych zebranych przez osobę / brygadę.
    Zdjęcia i notatki wprowadzone na smartfonie dodatkowo uzupełniały zebrane dane.
    Nie wiem jak sprawdza się to na utrzymaniu ruchu, pomiarach kontrolnych ale może to przyspieszać dokumentację działań wykonywanych na obiekcie.

Rejestrowanie danych z multimetru w aplikacji połączonej przewodowo lub bezprzewodowo lub na wbudowanej pamięci / karcie SD może się przydać. W urządzeniach takich jak rejestratory jakości energii to wręcz niezbędne, ale nawet prosty multimetr z interfejsem pozwala na sprawdzenie długoterminowych zmian parametrów, badania prototypów czy też wykreślania charakterystyk. W jednych zastosowaniach możliwość pobierania danych z multimetru zostanie wykorzystana częściej w innych rzadziej, warto mieć taką opcję, np. ostatnio wykorzystałem taką funkcję przy sprawdzeniu w jaki sposób ładowarka realizuje proces ładowania akumulatorów Li-ion i Ni-MH

1
  • #8 08 Gru 2017 22:18
    Mad Bekon
    Poziom 23  

Ja podobną funkcjonalność robiłem DIY do miernika Fluke 189, appka na androida + chiński moduł uart -> bt.
    Działa co najmniej dobrze. Co do użyteczności można polemizować, jednemu się przyda drugiemu nie.
    Dla mnie jest to alternatywa dla posiadania miernika z bezprzewodowym wyświetlaczem.
    Dokładnie to samo można zrobić z Fluke 287/289.

0
  • #9 09 Gru 2017 13:19
    NDN Warszawa
    Poziom 10  

Mad Bekon napisał:
    Dla mnie jest to alternatywa dla posiadania miernika z bezprzewodowym wyświetlaczem.
    Dokładnie to samo można zrobić z Fluke 287/289.

Tylko że fluke 287 kosztuje 3 razy więcej. .. przy zbliżonej dokładności.

0
  • #10 12 Gru 2017 11:56
    Jacek Rutkowski
    Poziom 23  

NDN Warszawa napisał:

My widzimy nieco inne zastosowanie: Podczas pomiarów urządzenia - np w szafie rozdzielczej nie zawsze jest dobry dostęp aby przy pracującej maszynie dokonywać pomiarów. Mając bluetooth możemy umieścić miernik w niebezpiecznym miejscu (np blisko nieizolowanych przewodów), zamknąć szafę, włączyć maszynę i dokonać pomiaru.

Witam,
    a jaki jest czas pracy takiego miernika cęgowego na baterii? Czy można go zasilać zewnętrznie?
    Czy możliwe jest jego zostawienie na np. tydzień w szafie ze smartfonem podpiętym pod zasilacz aby dokonywał pomiarów np. co minute lub częściej tak jak rejestratory napięcia itp?
    Używałem obecnie rejestratora Yokogawa DL845 z wewnętrznym dyskiem i interfejsem LAN ale on w czasie rzeczywistym nie pozwala na transfer podczas pomiarów a jedynie na zdalną obsługę i zgrywanie po rejestracji przez LAN jeśli się nie mylę.

0
  • #11 12 Gru 2017 20:18
    TechEkspert
    Redaktor

@Jacek Rutkowski z zasilaniem może być problem ze względu na np. izolację, wprawdzie można zastosować izolowaną przetwornicę, ale może kiedyś trafimy na rozwiązanie z ładowarką WCT (np, Qi) chociaż takie ładowarki bezprzewodowe mogą mieć większy wpływ na funkcjonowanie układów pomiarowych.

0
  • #12 13 Gru 2017 11:31
    dwpl
    Poziom 23  

NDN Warszawa napisał:

A zwykły multimetr i długie kilku-metrowe przewody w wysokiej klasy izolacji nie wystarczą?

Ktoś powie, że nie ma możliwości przepuszczenia przewodów (nie ma szczeliny, otworu). To jeśli tak, to pojawia się pytanie, jak przedostanie się sygnał radiowy BT przez zamkniętą metalową szafę?
    A może szafy są z tworzywa sztucznego?

Ciekawy temat.

0
  • #13 13 Gru 2017 13:36
    Jacek Rutkowski
    Poziom 23  

Dlatego pytam NDN żeby podał dane katalogowe...
    Znam problemy z separacją dlatego jest to ważne w kontekście możliwości dłuższych pomiarów. Wspomniany rejestrator na możliwość rejestracji 16 odseparowanych wzajemnie galwanicznie sygnałów analogowych.

0
  • #14 15 Gru 2017 18:51
    emiltb
    Poziom 12  

Właśnie jestem w trakcie oddawania do eksploatacji trzeciej już w mej karierze dużej serwerowni. Oczywiście jak wszędzie na takich obiektach pełna automatyka, BMS itd. Wszystkie pomiary pojawiają się na monitorach, mrugając kolarkami informują wysublimowaną grafiką o stanie pracy i parametrach różnych urządzeń.
    Przychodzi pan inspektor nadzoru dokonać odbiór i każe sobie wszystkie szynoprzewody przemierzyć tradycyjnym cęgowym sprzętem i wyniki przynieść na kartce!
    Dlatego popieram zdanie wszystkich przedmówców, którzy określili ten sprzęt jako "trzepaczka do szampana" - a kto nie wie, to odsyłam do Doliny Muminków.
    Żeby zamknąć temat - niedawno "robiłem" system kontroli wilgotności do dużej hali fabrycznej. Chciałem wykorzystać mierniki (Voltcraft-a) i transmisję po Wi-Fi.
    Zleceniodawca zapytał: czy dam gwarancję na to, że pracujące na hali maszyny i transport wewnętrzny nie zakłócą transmisji? W efekcie puściłem wszystko po LAN.
    Czyli: Zabawki bezprzewodowe dla - no właśnie, dla kogo? Dla amatorów smartfonów po prostu - bo jak wcześniej już ktoś pisał - do blaszaka też się nie nada.
    Na pewno kwalifikuje się na przedświąteczny zakup prezentowy!!!

0
  • #15 17 Gru 2017 15:51
    NDN Warszawa
    Poziom 10  

dwpl napisał:
    Używałem obecnie rejestratora Yokogawa DL845 z wewnętrznym dyskiem i interfejsem LAN ale on w czasie rzeczywistym nie pozwala na transfer podczas pomiarów a jedynie na zdalną obsługę i zgrywanie po rejestracji przez LAN jeśli się nie mylę.

ze względu na prędkośc transmisji w Yokogawie DL850 (nie ma DL845...) dane pomiarowe zapisywane są na dysku lub w pamięci rejestracji . Jest również DualCapture umożliwiając zapis z różnymi prędkościami w tym samym czasie.
    Jacek Rutkowski napisał:
    a jaki jest czas pracy takiego miernika cęgowego na baterii? Czy można go zasilać zewnętrznie?
    Czy możliwe jest jego zostawienie na np. tydzień w szafie ze smartfonem podpiętym pod zasilacz aby dokonywał pomiarów np. co minute lub częściej tak jak rejestratory napięcia itp?

Nie. Tu bardziej chodziło o zdalny ekran, jak np kiedyś w multimetrach Fluke (tylko tam fizycznie odłączało się wyświetlacz) niż zrobienie rejestratora typu Yokogawa. Poza tym typowa konfiguracja Yokogawa DL850 to koszt ok 100 000 zł, nie da się więc tego zastąpić kilkoma miernikami po 800zł
    Do multimetrów nie sa przewidziane zasilacze (choć zasilanie jest 9V więc można samemu coś zbudować ostatecznie).
    Jacek Rutkowski napisał:
    Dlatego pytam NDN żeby podał dane katalogowe...

Karty katalowe dostępne są na stronach produktów :
    https://ndn.com.pl/pl/multimetry-cegowe/4164-...ppa-506b-acdc-dokl-003-truerms-bluetooth.html

https://ndn.com.pl/pl/multimetry-cegowe/4165-...-acdc-do-1000a-dokl-15-truerms-bluetooth.html

dwpl napisał:
    Ktoś powie, że nie ma możliwości przepuszczenia przewodów (nie ma szczeliny, otworu). To jeśli tak, to pojawia się pytanie, jak przedostanie się sygnał radiowy BT przez zamkniętą metalową szafę?

Na ogół nie ma z tym problemów. Szafy nie są szczelne - posiadają wiele otworów na kable, wyświetlacze, kontrolki itp. Poza tym szafy są wykonane na ogół ze stali magnetycznej, która dobrze tłumi niskie częstotliwości. Do stłumienia 2,4GHz powinna być wykonana z miedzi :)

0
  • #16 17 Gru 2017 15:57
    Piotrus_999
    Poziom 40  

NDN Warszawa napisał:
    w Yokogawie DL850
    Niekoniecznie. Ja kiedyś produkowałem 19" szafy (co prawda nie dla energetyki. Gdzie używałem stali 1.4mm z siatką z czegoś (nie wiem czy to był miedź) w środku właśnie po to aby tłumić promieniowanie elektromognetyczne. Blacha była droższa ale powiedzmy nie w sposób zabójczy. Szyba też była z siatką. Gwarantuję że żaden sygnał 2.4G sie z tamtąd nie mogł wydostać (a przynajmnie jakiś użyteczny).

0
  • #17 17 Gru 2017 20:34
    Jacek Rutkowski
    Poziom 23  

NDN Warszawa napisał:
    w Yokogawie DL850 (nie ma DL845...)

Pomyłka pisałem z pamięci, rzeczywiście jest to DL850.
    Czas pracy na baterii 50-100h czyli nie ma szans na zostawienie na dłuższy czas np. tydzień aby zdalnie monitorować...

0
  • #18 18 Gru 2017 10:51
    Mad Bekon
    Poziom 23  

NDN Warszawa napisał:
    Tylko że fluke 287 kosztuje 3 razy więcej. .. przy zbliżonej dokładności.

Dla mnie Fluke 287 nie jest udanym miernikiem, męczę się z nim na codzień. Cena to pojęcie względne. Mnie te mierniki kosztowały 0zł, więc idąc tą drogą Appa jest nieskończenie razy droższa.
    Swoim postem chciałem pokazać, że w niektórych przypadkach można dołożyć taką funkcjonalność tanim kosztem.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo