Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki wybrać sterownik Siemens do modernizacji urządzenia

mirekm84 04 Gru 2017 14:41 753 10
  • #1 04 Gru 2017 14:41
    mirekm84
    Poziom 11  

Dzień dobry wszystkim

Panowie potrzebuje pomocy w doborze sterownika oraz panelu (sterownik Siemens a panel nie koniecznie) do modernizacja urządzenia.
    A więc są to cztery zbiorniki takie same w każdym z nich jest po 96 dysz które po kolei strzelają powietrzem załóżmy co 1 sekundę przez 1 sekundę ( czasy podaje przykładowo). Każdy zbiornik ma zamontowany czujnik ciśnienia. Do każdego z tych zbiorników potrzebuje jeszcze ok. 5 wyjść cyfrowych i ok. 8 wejść cyfrowych (załączenie dodatkowych urządzeń). A i bardzo ważna rzecz pod każdym zbiornikiem jest zamontowany silnik od podajnika i jest tam czujnik indukcyjny zbliżeniowy który widzi czy podajnik pracuje czy nie ( jak się kręci zamontowany jest płaskownik i odczytuje impuls średnio co ok. 1-1,5 sekundy

Do tej pory funkcjonowało ok. 15-20 lat funkcjonowało to na dwóch sterownikach sterownik nr 1 posiadał 1 i 2 zbiornik a sterownik nr 2 analogicznie 3i4 zbiornik. Producenta serownika nie znam bo musiał bym go zdemontować a to nie wchodzi obecnie w grę, stara konstrukcja nie wspierana już nie da się ich kupić nowych ( nie jest to Siemens, abb itp.. mniej znana marka u nas). Trzeba zrobić tego modernizacje obecnie sterownik nr. 2 szwankuje panele się rozlatują (panel z klawiaturą numeryczną) sterownik nr 2 gubi komunikację z modułem do którego były podłączone kolejne karty Cyfrowe. Z tego powodu mamy częste awarie nie działa to 1-7 dnia i nieraz jak się zresetuje go kilkadziesiąt raz to załapie :P

Moja koncepcja jest taka że albo zrobić to na 2 sterownikach Siemensa a jeszcze lepiej na 4 ( wtedy robie tak naprawdę 1 program i ten sam wgrywam na każdy sterownik) moje pytanie jest takie ja wy byście to zrobili program mnie nie interesuje napiszę go sobie sam tylko o części i jaki panel Siemens czy np. Wintek. Na panelu będę musiał przedstawić która dysza pracuje w danym momencie, ciśnienia w zbiornikach, i czy nie wyłączyło mi jakiegoś sterownika. Moje pytanie do tej pory nie miałem do czynienia z podłączaniem pod jeden panel 2-4 sterowników tylko jeden czy jeżeli w grałbym na każdy ten sam program z tymi samymi adresami będzie się coś gryźć w końcu sterowniki mają różne adresy IP czy lepiej pozmieniać im adresy na wejściach i wyjściach.

A na pytanie dlaczego Siemens to dlatego bo miałem do czynienia do tej pory z Siemensem (mam też w domu do ćwiczeń)w pracy tylko siemens

Będę wdzięczny za pomoc.

0 10
  • SterControl
  • #2 04 Gru 2017 16:35
    and_rog
    Poziom 21  

S7-1200, seria 1214 lub wyżej (można dołączyć do 8 kart, każda karta 16IN i 16OUT). Panel - tak jak piszesz, najtaniej to Weintek. Spokojnie, będzie działało! Jakby były wątpliwości - pisz.

1
  • #3 04 Gru 2017 16:52
    lukaszd82
    Poziom 26  

Sterownik jak kolega radził, na każdym ten sam program i tylko adresy sieciowe pozmieniać. Panel zdecydowanie Weintek i nie chodzi tylko o cenę. Siemens teraz sypie się nawet gorzej niż Weintek. U nas Siemensy padają jak muchy i powoli właśnie je "usuwamy". Do tego cena 2-3x niższa. Średnio 1 Weintek przeżywa u nas 2 panele Siemensa. To już nie ten Siemens co kiedyś....

0
  • SterControl
  • #4 11 Gru 2017 09:36
    gervee
    Specjalista Automatyk

lukaszd82 napisał:
    Sterownik jak kolega radził, na każdym ten sam program i tylko adresy sieciowe pozmieniać. Panel zdecydowanie Weintek i nie chodzi tylko o cenę. Siemens teraz sypie się nawet gorzej niż Weintek. U nas Siemensy padają jak muchy i powoli właśnie je "usuwamy". Do tego cena 2-3x niższa. Średnio 1 Weintek przeżywa u nas 2 panele Siemensa. To już nie ten Siemens co kiedyś....

Możesz napisać co się "sypie" i w jakiej aplikacji? Jakiego typu panele, gdzie i jak zamontowane? Dobrze byłoby wiedzieć dlaczego tak się dzieje, jaka jes porzyczyna tego "sypania".

0
  • #5 11 Gru 2017 20:12
    andrjalo
    Poziom 18  

Ja bym zrobił na S7-300 moduły I/O na prfibusie i po problemie. A w przyszłości to można panel czy kompa podłączyć.

0
  • #6 12 Gru 2017 00:38
    lfrenzy
    Poziom 9  

Uwielbiam posty z cyklu wsadzić silnik 500koni do malucha. Jak ktoś potrzebuje sterownik za 600zł to bez sensu walić tam od razu coś za kilka tysi.
    Co do Weinteka nie będzie problemu. Różne IP urządzeń i te same numery rejestrów to nadal różne urządzenia.

0
  • #7 12 Gru 2017 09:25
    lukaszd82
    Poziom 26  

gervee napisał:
    lukaszd82 napisał:

Możesz napisać co się "sypie" i w jakiej aplikacji? Jakiego typu panele, gdzie i jak zamontowane? Dobrze byłoby wiedzieć dlaczego tak się dzieje, jaka jes porzyczyna tego "sypania".

Panele to Op177B, mamy kilka odpylni pod chmurką i na nich panele są zamontowane. Specjalne podwójne drzwiczki z ogrzewaniem dla paneli, szafa też ogrzewana. Swego czasu wymienialiśmy te panele średnio 2sztuki rocznie. Teraz są już ciężko dostępne, ale mamy jeszcze mały zapas, co nie zmienia faktu iż zamieniamy je na Weinteki i robimy nową aplikację. Weinteki w tych samych warunkach chodzą już po 5 lat i jeszcze żaden nie padł.
    Z 6 zamontowanych OP177B zostało nam już 2, a w sumie wymieniliśmy już 6 sztuk + wymieniliśmy 4 sztuki z obiektu na "konkurencję" (tak więc na chwilę obecną pozostały 2). Naprawa powiodła się tylko 2x (mamy firmę specjalizującą się w naprawach sprzętu Siemens z którą współpracujemy). Poza tym przy ostatnim zakupie 4sztuk 1 wogóle nie wystartowała i została wymieniona, a druga miała skopany flash i była też odsyłana na gwarancję...

0
  • #8 13 Gru 2017 20:06
    finch
    Poziom 20  

Skoro nie masz możliwości użycia innej platformy niż Siemens to 1200.
    Ja bym nie szedł na Twoim miejscu w rozłożenie tego na kilka sterowników tylko scentralizował całość - chociażby ze względu na koszty w implementacji a także w utrzymaniu.
    Co do zbierania sygnałów to zastanów się czy nie lepiej pójść w sieć polową. Masz diagnostykę na poziomie pojedynczego kanału łatwość rekonfiguracji w przypadku zmian itp.
    Wszystko zależy jak całość jest zorganizowana przestrzennie. Jeżeli odległości są na poziomie 20 m. to można wykorzystać IO-link z hubami i zbierać sygnały po tej sieci. Jeżeli odległości są większe wykorzystaj profinet który masz na pokładzie. Możesz kupić wtedy też tańszy sterownik ponieważ nie potrzeba dużej liczby modułów I/O. Bardzo fajnymi cenowo wyspami są TBEN-S Turcka - są różne warianty.
    Co do HMI to jeżeli nie potrzebujesz żadnych wodotrysków - Weintek.

Pozdrawiam,
    finch

0
  • #9 14 Gru 2017 08:32
    dzik84
    Poziom 17  

O ile dobrze zrozumiałem to sterownik ma wysterować te 4 razy po 96 dysz?

Przy większej ilości wejść/wyjść atrakcyjniej od 1200 może wyjść jeden ET200SP CPU 1500 - 1510, polecam, bardzo fajny sterownik który mi się sprawdza

0
  • #10 14 Gru 2017 19:19
    lukaszd82
    Poziom 26  

A nie można odpalać tych dysz tworząc matrycę? Np 10x9 wyjść na przekaźniki elektroniczne sterujące (10 na + i 9 na -). Tracimy 19 wyjść a sterujemy 90 elektrozaworami? Rozumiem że w taki sposób steruje Pan tymi dyszami. Robiłem tak na odpylniach na dyszach do strzepywania pyłu z filtrów. Układ działa od 9 lat bez żadnej awarii na 6 odpylniach u mnie w zakładzie.

0
  • #11 03 Sty 2018 22:42
    Jarek_23
    Poziom 8  

Weintek sprawdzony, ale niestety przy większej ilości danych z plc działa wolno. Komunikacja chyba daje mu popalić. Niestety wielkich alternatyw nie ma. W większych maszynach widziałem montowane Proface. W mniejszych z siemensami widziałem też Delta Electronics. Na panele-hmi.pl mają zestawy szkoleniowe i wiem, że testują dość mocno te panele więc pewnie coś więcej będą wiedzieć.

0