Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązany] Integra WRL 128 - blokowanie się wyjść monostabilnych

wiking121 04 Gru 2017 16:39 468 0
  • Pomocny post
    #1 04 Gru 2017 16:39
    wiking121
    Poziom 6  

Witam,
    I znów muszę prosić Kolegów o pomoc.
    Od długiego czasu miałem skonfigurowane wyjścia sterujące zewnętrznymi przełącznikami bistabilnymi.
    Realizowałem to za pomocą wyjścia monostabilnego z czasem działania 1s sterowanego pilotem APT-100.
    Dodam, że taki mechanizm działał na starszej wersji oprogramowania centrali. Obecnie centrala posiada najnowszą wersję oprogramowania.

Pewnego razu wyszedłem z DLOADX bez zapisania danych do pamięci FLASH i rano zorientowałem się, że uruchomione mam oświetlenie i nie da się go wyłączyć. Powodem było przejście wyjścia monostabilnego w INT-IORS w ciągły stan wysoki - blokuje to działanie zewnętrznych przekaźników bistabilnych sterowanych również z przycisków dzwonkowych.
    Na szybko rozwiązałem problem zmieniając typ wyjścia na GONG. Problem nie wystąpił na wyjściach z płyty głównej centrali.

Za poradą kolegi instalatora wykonałem reset centrali (z maniplatora) i problem ustąpił na parę dni. Dzisiaj w nocy znienacka znów odpaliło się światło, którego nie mogłem wyłączyć. O dziwo rano stan wysoki ustąpił samoczynnie.

W tym samym czasie nastąpiła analogiczna sytuacja na wyjściu z płyty głównej sterującym innym przekaźnikiem. Stan wysoki ustąpił tu również samoczynnie rano.

Jednak po południu znów przywitało mnie zapalone oświetlenie...

Rozwiązania nasuwaj mi się dwa:
    - uszkodzenie płyty głównej
    - zaznaczona przez mnie "gdzieś" magiczna opcja powodująca takie zachowanie.

Tak jak ostatnio zmieniłem typy wyjść na GONG i problem ustąpił, niemniej jeśli coś jest nie w porządku z płytą główną dobrze by to było zrobić póki jest gwarancja.

Z góry dziękuję za pomoc.

I powtarza się powiedzenie, że opisując problem można dojść do właściwych wniosków....
    Grunt to sobie poukładać problem w głowie.
    Problemem okazał się nie do końca skonfigurowany TIMER a wyjście MONO ma domyślnie ustawione sterowanie ze wszystkich timerów.... No i o 2 w nocy miałem próbkę działania timera...

Kompletnie mylące było ustąpienie objawów po restarcie centrali i ich ponowne pojawienie się w takiej samej konfiguracji objawów ale tym razem sterowanych timerem. Post zostawiam dla potomnych - może się komuś przyda ;)

0 0