Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilanie 3-fazowe 50A - zabezpieczenia

04 Gru 2017 17:52 4710 29
  • Poziom 9  
    Witam,

chcę założyć zasilanie 3 fazowe 50A, moc 25,8kw. Przekrój kabla 4x10. Długość 45 metrów. Prowadzony dylatacją za blachą od wewnętrznej strony budynku.
    https://stip.pl/yky-zo-4x10-re-1kv-hd-p5929

Zabezpieczenie topikowe przedlicznikowe 63A. Czy taki się nada?
    https://www.elektrykasklep.pl/towar/002271004...acznik-bezpiecznikowy-trojbiegunowy/p/off/448

Nie mogę znaleźć wyłącznika rożnicowo - prądowego 50A. Czy ktoś wie jak to znaleźć?

Dystrybutor: Tauron.
    Co do trójfazowego 50A i 25,8kw:
    To tutaj jest tabelka z Taurona:

Kabel musi być poprowadzony z 8go piętra do piwnicy. Długość kabla to 45m. Kabel będzie poprowadzony dylatacją od wewnętrznej strony budynku.

Mam zgodę spółdzielni na taką instalację i warunki z Tauron (załącznik).

Chcę założyć podgrzewacz przepływowy wannowy. Moc 18/21/24.

Warunki przyłączenia w załączniku

Zatem, może mi ktoś coś doradzić w kwestii instalacji pod ten podgrzewacz? Jakie zastosować zabezpieczenia? Czy kabel 4x10 ma być?

Dzięki.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Abstrakcja i belerystyka. Dobrze, że to dział "Początkujący", a więc nie chodzi o projektowanie rzeczywistej instalacji. Na forum nie zajmujemy się zjawiskami nadprzyrodzonymi, a projekt którego namiastkę możemy przeczytać nadaje się do programu Mali Giganci w wersji negatywnej.

Dodano: Warunki, wyliczenia, źródło zasilania, odległość, Idd przewodu, współczynnik jednoczesności.
  • Moderator Energetycy
    Cytat:
    chcę założyć zasilanie 3 fazowe 50A, moc 25,8kw. Przekrój kabla 4x10.
    https://stip.pl/yky-zo-4x10-re-1kv-hd-p5929
    Jaka jest grubość takiego kabla? Jaki peszel powinienem kupić do tego?

https://www.elektrykasklep.pl/...nikowy-trojbiegunowy/p/off/448

Kolosalny błąd - przekrój kabla 10 mm² (w domyślu Cu), i zabezpieczenie 63 A !
    I na jaką ... peszel ? Do czego ?

• Poziom 31  
    Dostałeś już warunki? Co w nich jest napisane?
    Jaki długi WLZ i czy to do ziemi?
  • Moderator - Elektryka
    qwertexx napisał:
    @up kolega pytał o rocznicowo prądowy nie o bezpiecznik

Wyłącznik rocznicowo-prądowy? Co to jest?
    Proponuję przed udzielaniem porad sprawdzić jak urzadzenie z którego się pisze, radzi sobie z autokorektą.
  • Poziom 13  
    zbich70 napisał:
    Wyłącznik rocznicowo-prądowy? Co to jest?
    Proponuję przed udzielaniem porad sprawdzić jak urzadzenie z którego się pisze, radzi sobie z autokorektą.

Autokorekta na moim telefonie nie działa najlepiej.
  • Moderator - Elektryka
    qwertexx napisał:
    Autokorekta na moim telefonie nie działa najlepiej.

Zawsze post można sprawdzić przed wysłaniem.
    Albo skorygować po wysłaniu.

To jakaś plaga, że 9 na 10 postów to jakieś brednie podpowiadane przez telefon/tablet.
    Tak ciężko sprawdzić co się wysyła? :|
    rozpalacz napisał:

A konkretnie? Jaka charakterystyka, co myślisz o wzorach znanych każdemu elektrykowi:
    Ib ≤ In ≤ Iz
    I2 ≤ 1,45 Iz
    Dlaczego RCD o prądzie znamionowym akurat 50A? Układ sieci, schemat?
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    Przecież 50A daje 34,6kW więc może naucz się liczyć.

Kto "tyle daje"- który rejon energetyczny przyznaje takie warunki? A może chodzi o zasilanie odbiornika w jakimś zakładzie? :lol:
  • Poziom 21  
    rozpalacz napisał:
    chcę założyć zasilanie 3 fazowe 50A,

A dystrybutor energii o tym wie?

rozpalacz napisał:
    50 A, moc 25,8kw.

Skąd takie obliczenia?

rozpalacz napisał:
    Przekrój kabla 4x10.

Przy tym zabezpieczeniu 50 A? Zapomnij.

rozpalacz napisał:
    Zabezpieczenie topikowe przedlicznikowe 63A

O tym też zapomnij przy 50 A. Brak selektywności. Zresztą i tak takiej mocy nie dostaniesz (chyba że to zakład).

rozpalacz napisał:
    Jaki peszel powinienem kupić do tego?

Do kabla?

rozpalacz napisał:
    Nie mogę znaleźć wyłącznika rożnicowo - prądowego 50A. Czy ktoś wie jak to znaleźć?

I nie znajdziesz, bo takiego nie ma. Kolejny nominał to 63A.
  • Poziom 9  
    Dystrybutor: Tauron.
    Co do trójfazowego 50A i 25,8kw:
    To tutaj jest tabelka z Taurona:

Kabel musi być poprowadzony z 8go piętra do piwnicy. Długość kabla to 45m. Kabel będzie poprowadzony dylatacją od wewnętrznej strony budynku.

Mam zgodę spółdzielni na taką instalację i warunki z Tauron (załącznik).

Chcę założyć podgrzewacz przepływowy wannowy. Moc 18/21/24.

Warunki przyłączenia w załączniku

Zatem, może mi ktoś coś doradzić w kwestii instalacji pod ten podgrzewacz? Jakie zastosować zabezpieczenia? Czy kabel 4x10 ma być?
  • Poziom 21  
    Jakiej długości ma być ten WLZ? Prowadzony w szachtach kablowych czy podtynkowo? Przekrój minium 16 mm² w Cu albo 25 mm² w Alu, ale dokładne wartości można podać dopiero znając długość przewodu / kabla oraz sposób jego ułożenia.
  • Poziom 9  
    Długość kabla 45m - miedziany. Będzie prowadzony w dylatacji, za blachą od wewnętrznej strony budynku. Na każdym piętrze na korytarzu odkręci się 4 wkręty i przepchnie niżej. Kabel miedziany. 4x10 będzie się grzał za bardzo? Nie wytrzyma obciążenia 24kw przez 15 min?
  • Poziom 21  
    WLZu nie dobiera się na styk. 16 mm² w Cu w tym przypadku to minimum (albo 25 mm² w Alu).
    Pamiętaj, że nadmierna oszczędność na kosztach zemści się na Tobie w przyszłości.
  • Poziom 43  
    DLa 50A Idd to przekrój 4x16mm2. ALe też sa kolejne obostrzenia i nie widzę tego żebyś jako lajkonik sam sobie poradził i nie spalił chałupy czy rozdzielni przypadkiem.
    Jedyne mogę poradzić wezwanie elektryka do budowy tej instalacji.
  • Moderator Elektrycy
    kSmuk napisał:
    WLZu nie dobiera się na styk. 16 mm² w Cu w tym przypadku to minimum (albo 25 mm² w Alu).

Ja sobie policzyłem to zasilanie i te 16mm² rzeczywiście wychodzą "na styk", ale wychodzą ;)
  • Moderator Elektrycy
    rozpalacz napisał:
    A czy możecie doradzić jakieś zabezpieczenie.

Rozłącznik bezpiecznikowy jest ok.
    Natomiast można też zainwestować w ogranicznik mocy, np. taki: ETIMAT T 3P 50A
    Oczywiście rozmawiamy tutaj o zabezpieczeniu przedlicznikowym.

rozpalacz napisał:
    A jakie powinno być rożnicowo prądowe?

A gdzie ty chcesz mieć ten wyłącznik różnicowoprądowy i do czego?
  • Poziom 9  
    Instalacja będzie w bloku. Nie mogę mieć gazu dlatego muszę mieć podgrzewacz a nie ma też ciepłej wody z miasta niestety - ogromny minus :/

Zabezpieczenie topikowe przedlicznikowe na dole w piwnicy. Różnicówka w mieszkaniu w rozdzielnicy.
  • Poziom 43  
    W doborze zabezpieczeń ja bym się martwił bliskością dużego transformatora i dużymi prądami udarowymi grubo powyżej 6kA.

Dodano po 1 [minuty]:

Po drugie czy ogrzewacz ma wyraźnie napisane że może pracować tylko w instalacji TNCS TNS?
  • Poziom 9  
    emigrant a masz już jakiś na oku? Szukam takiego z elektroniczną regulacją temperatury najlepiej.
  • Poziom 28  
    Tak, mam, niemiecki Clage DSX albo DSX Touch. Ludziom działa przy twardej wodzie nawet po kilkanaście lat. Te rurki czy tam grzałka są z jakieś szlachetnej stali, że nie osadza się kamień. U mnie jest twarda woda. Mimo, że będę montował zmiękczacz wody to podgrzewacz chcę przystosowany do twardej wody. Touch jest cholernie drogi a konstrukcyjnie to samo co DSX. DSX też nie jest tani, ponad 2000 złotych. Jeszcze mam na oku Stiebel Eltron DHE Touch 18/21/24.
  • Poziom 9  
    Ceny kosmiczne. Kospel 3-4 razy tańszy...
  • Poziom 28  
    Hehe, jaki kupisz taki będziesz miał. Cena z dupy się nie bierze. Nie ma czegoś takiego jak tanie i dobre. Księgowy wszystko odpowiednio dobierze a nie inżynier.

Ja nie mówię, że Kospel jest zły, ale do niego trzeba mieć miękką wodę, czyli praktycznie pozbawioną wapnia i magnezu. Poza tym dobrze zdecyduj się bo każdy producent ma w innych miejscach przyłącze wodne, prądowe. Później nie dopasujesz jak będziesz chciał zmienić na coś innego. Może poszukaj jeszcze coś w Siemensie. Podobno robią też świetne podgrzewacze. Kospela bym sobie darował. Jak tam uważasz.

• Poziom 31  
    Robiłem kiedyś coś takiego, na podobną moc w Krakowie. Nie ma dużych problemów, kwestia ustaleń. Jeśli napisali Cio o topikowych to tylko się cieszyć, w innym wypadku kazali by wstawić C50 i nici z selektywności, ew na nowych warunkach przed licznikiem BM około 100A a za licznikiem ogranicznik mocy 50A a to wszystko w ładnej skrzyneczce z licznikiem.
    Ale z ogranicznikiem jest ten problem, że musiałbyś jeszcze "większy" kabel układać pod zabezpieczenie topikowe, które z reguły daje się 2 razy większe niż przydzielana moc.