Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Symulator czujnika tensometrycznego

markosik20 10 Sie 2005 12:19 1460 3
 • #1 10 Sie 2005 12:19
  markosik20
  Poziom 33  

  Witam.

  Potrzebuje zmontować symulator czujnika tensometrycznego.
  Niestety takie symulatory u producentów kosztują nawet kilkanascie tysięcy więc nie mam pojęcia jak są zbudowane.
  Zasada jest prosta: należy podłączyć precyzyjne (0.1%)rezystory w mostek tak aby można było podać zasilanie z terminala wagowego na jedną przekątną i odczyt sygnału na drugą przekątną (sygnał <30mV przy zasilaniu 12V). Nie byłoby problemu gdyby wszystkie czujniki miały jednakowe wartości (czułość np:2,85mV/V, rezystancję WE(4050 Ω) i WY (4010Ω)), więc rezystancję w gałęzich równoległych mostka trzeba zmieniać. O ile sprawa sterowania jest prosta (&micro;C + klawiaturka + LCD) to nie wiem jak fizycznie zmieniać te rezystancje w gałęzi mostka.
  Klucze analogowe odpadają bo nie spełniają kryteriów, z kolei zastosowanie np: dużej ilości rezystorów + np: kontaktronów zwiększa koszt i wymiary całego symulatora.
  Może ktoś ma pomysł jak to ugryść.

  0 3
 • #2 10 Sie 2005 12:54
  nemo07
  Poziom 36  

  Witam!
  Problem sprowadza się do zbudowania setu mostków o typowych impedancjach. Niezrównoważenie możesz symulować programowalnym źródłem prądowym, podłączonym w odpowiednim ramieniu i o zakresie dopasowanym do danej impedancji. Możesz uzyskać czułość wedle życzenia, a nawet większą, niż teoretycznie możliwa (:lol:). Okidoki?
  http://www.google.pl/search?hl=pl&q=digitally+programmable+current+source+IC&lr= Pozdro

  0
 • #3 10 Sie 2005 13:21
  markosik20
  Poziom 33  

  Wszystko byłoby w porządku z tym żródłem prądowym ale mostek musi być czysto rezystancyjny. Np: odpinam czujniki tensometryczne (mostki R) jakie są zamontowane przy wadze i podpinam symulator do terminala wagowego. I tu pojawia się problem bo terminale zasilają czujniki napięciem kluczowanym albo piłokształtnym więc niewiadomo jaki wpływ miałyby na wskazania wszelkie elementy aktywne jakie regulują wartości R w gałęziach mostka (np: żródła prądowe, klucze CMOS lub podobne).
  Symulator taki potrzebny jest do zweryfikowania uszkodzenia terminali wagowych. Znam wartości znamionowe czujników, ich liczbę, sposób podłączenia, wpisuję to do symulatora i on ustawią mi odpowiednią wartość mostka. A potem z kolei sprawdzam liniowość wskazań terminala poprzez zwiększanie "teoretycznego" obciążenia czujników i symulator powinien mi płynnie to "zasymulować". Nie wiem czy ktoś wyprodukował np: wysokoprecyzyjny potencjometr cyfrowy z jak najmniejszym ziarnem bo on tutaj byłby najlepszy.

  0
 • #4 10 Sie 2005 17:09
  nemo07
  Poziom 36  

  Szukaj
  http://www.google.pl/search?hl=pl&inlang=pl&i...-2&q=precision+digital+resistance+bridges&lr=
  Jest obojętne, czy użyjesz pots, czy źródła prądowe, bo te ostatnie też możesz kluczować, "piłować", czy też inaczej modulować. Ale precyzyjne źródła prądowe byłyby z odstępem tańsze, niż precyzyjne potencjometry cyfrowe. Ponadto, jest mało prawdopodobne, aby częstotliwości zasilające mostek były istotnym problemem.
  I jedna uwaga: Zamiast myśleć, jak wykombinować, żeby było niemożliwe, spróbuj na odwrót. :wink: Pozdro

  0