Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung SyncMaster P2370 - brak obrazu po DVI-HDMI

Drakan88 04 Gru 2017 23:50 621 19
  • #1 04 Gru 2017 23:50
    Drakan88
    Poziom 4  

Witam,
    Posiadam monitor jak w tytule, którego do tej pory używałem przy pomocy kabla DVI-VGA, który dołączony był w zestawie. Jednak teraz, wymieniłem swoją jednostkę z zintegrowaną kartą, która posiada tylko złącze HDMI/DVI - intel HD 4600 i tutaj zaczynają się problemy.
    Obraz działa idealnie do momentu, kiedy Windows wykryje i zainstaluje sterownik graficzny. Słyszę dźwięk podebrania sprzętu i charakterystyczne mignięcie ekranu podczas instalacji stera od grafy, jednak ten, nigdy już się nie włącza ponownie. Uruchomienie systemu w trybie awaryjnym jedynie pozwala na odpalenie monitora.

Myślałem, że jest to wina kiepskiej jakości kabla DVI-HDMI (bo niestety, monitor posiada tylko złącze DVI-I ). Zakupiłem drugi kabel, z pozłacanymi końcówkami 1.4, kolejny z redukcją szumów w oplocie. Efekt identyczny. Do tego doszła masa przejściówek, aby wymusić DVI-DVI, ten sam efekt.

Pomyślałem, że może jest to wina mojej karty zintegrowanej, sporo podobnych tematów z "black screen after driver installation" jest na necie. Więc kupiłem kartę graficzną ASUS GTX 650 TI OC Boosted 2GB. Posiada złącza HDMI / DVI. No więc na tej karcie nie mam obrazu nawet w biosie. Kompletnie nic. Aby wykluczyć ogólny problem z jednostką komputerową, podłączyłem komputer pod HD TV czystem kablem HDMI-HDMI, tam wszystko działa bez problemu.

Druga rzecz, wziąłem monitor, podpiąłem do innego komputera z inną grafiką i innym kablem (DVI - HDMI), efekt identyczny, nawet nie widać biosu rozruchowego jednostki pc).

Obecnie jestem na etapie kupna kolejnego kabla, tym razem czystego DVI-DVI, bez żadnych przejściówek, ale już teraz postanowiłem napisać do Was o jakąś wskazówkę poradę. Czy może to być wina tego, że próbuję podpiąć inny standard DVI, że podpinam, zamiast DVI-I - DVI-D i monitor nie startuje? W specyfikacji złacze monitora to DVI-I.

Już nie wiem co robić, przepinanie komputera pod TV, przepinanie karty, gmeranie w biosie nic nie daje. W monitorze źródło jest na automacie, ale ręcznie próbuję je zmienić z ANALOG/DIGITAL, też nic. Co jest grane? ...

Wszelkie wskazówki mile widziane,
    dzięki

0 19
  • #3 05 Gru 2017 10:07
    Drakan88
    Poziom 4  

Dziękuję za sugestię, ale niestety już tego próbowałem, w takim sensie, że nic z tego nie wyszło, bo jak się okazuje do mojego modelu nie ma firmware, bynajmniej tak stwierdził konsultant samsunga w czacie. Mój model dokładnie to:

Model: P2370
    Model Code: LS23EFHKFV/EN

edit: Zastanawia mnie, czy ten fakt, że nie mam typowego kabla DVI-I wpływa na to w jakiś sposób

0
  • #4 05 Gru 2017 17:44
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Drakan88 napisał:
    Zastanawia mnie, czy ten fakt, że nie mam typowego kabla DVI-I wpływa na to w jakiś sposób

Osobna karta graficzna (ta Asusa) też ma port DVI-I - zakupić tylko pełny kabel 24 pin dual link, wyłączyć kartę graficzną zintegrowaną w BIOS (wybrać, że ma się pierwsza uruchamiać PEG) i powinno działać.
    Karta ta ma też port DVI-D a monitor mając DVI-I też ma w tym porcie sygnał DVI-D - kupno odpowiedniego przewodu (bez tych 4 bolców w koło tego bocznego "języczka"), deaktywacja karty pokładowej i też powinno wszystko działać.

0
  • #5 05 Gru 2017 18:14
    Drakan88
    Poziom 4  

KOCUREK1970 napisał:
    Drakan88 napisał:
    Zastanawia mnie, czy ten fakt, że nie mam typowego kabla DVI-I wpływa na to w jakiś sposób

...zakupić tylko pełny kabel 24 pin dual link, wyłączyć kartę graficzną zintegrowaną w BIOS (wybrać, że ma się pierwsza uruchamiać PEG) i powinno działać.

Coś takiego: https://www.x-kom.pl/p/220459-kabel-dvi-gembird-dvi-d-dvi-d-m-m-dual-link-ferryt-241-3m.html ?
    Już jest w drodze inny przewód dvi-dvi, no nic, eh sprawdzę na nim, a jak nie będzie działać, to dam szanse następnemu przewodowi.

PS. Testowałem podpięcie DVI z przejściówką DVI, ale pisałem już wczesniej, że bez powodzenia. Czekam na przesyłkę i zaktualizuje stan rzeczy :)
    Dzięki

0
  • #6 05 Gru 2017 18:26
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Drakan88 napisał:
    Coś takiego

TAK - to pełny przewód DVI-D Dual Link
    Drakan88 napisał:
    dam szanse następnemu przewodowi.

Tylko nie zapomnij o moich wskazówkach wcześniej:
    KOCUREK1970 napisał:
    wyłączyć kartę graficzną zintegrowaną w BIOS (wybrać, że ma się pierwsza uruchamiać PEG)

W przypadku, kiedy będziesz korzystał z tego Asusa.

A tak przy okazji - jaka to dokładnie płyta główna ze zintegrowaną grafiką: producent, typ, model, rewizja sprzętowa płyty?

0
  • #7 05 Gru 2017 18:42
    Drakan88
    Poziom 4  

KOCUREK1970 napisał:

A tak przy okazji - jaka to dokładnie płyta główna ze zintegrowaną grafiką: producent, typ, model, rewizja sprzętowa płyty?

Dokładny model to: Płyta główna MSI B85-G43 Sc (z wgranym najnowszym biosem)

0
  • #8 05 Gru 2017 18:52
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Drakan88 napisał:
    Dokładny model to: Płyta główna MSI B85-G43 Sc

Jeśli dobrze znalazłem, to:
    - 1 x VGA port, supporting a maximum resolution of 1920x1200 @60Hz, 24bpp
    - 1 x DVI-D port, supporting a maximum resolution of 1920x1200 @60Hz, 24bpp
    - 1 x HDMI port, supporting a maximum resolution of 4096x2160 @24Hz, 24bpp/ 2560x1600 @60Hz, 24bpp/ 1920x1080 @60Hz, 36bpp

Płyta główna ma port DVI-D i taki sam standard ma port DVI-I w monitorze (port DVI-I monitora OBSŁUGUJE sygnał CYFROWY i ANALOGOWY) - więc z podanym linkiem do przewodu NIE powinno być problemu z uzyskaniem obrazu z karty zintegrowanej na płycie głównej.

0
  • #9 05 Gru 2017 19:11
    Drakan88
    Poziom 4  

KOCUREK1970 napisał:
    Drakan88 napisał:

Płyta główna ma port DVI-D i taki sam standard ma port DVI-I w monitorze (port DVI-I monitora OBSŁUGUJE sygnał CYFROWY i ANALOGOWY) - więc z podanym linkiem do przewodu NIE powinno być problemu z uzyskaniem obrazu z karty zintegrowanej na płycie głównej.

bardzo CI dziękuję, no nic, pozostaje tylko poczekać jeszcze 2-3 dni i zobaczymy. Odezwę się jak będę coś wiedział. Ale może obejdzie się bez wymiany monitora, nie chciałbym niepotrzebnie wydawać.

0
  • #10 07 Gru 2017 05:38
    Drakan88
    Poziom 4  

KOCUREK1970 napisał:
    Drakan88 napisał:

Jeśli dobrze znalazłem, to:
    - 1 x VGA port, supporting a maximum resolution of 1920x1200 @60Hz, 24bpp
    - 1 x DVI-D port, supporting a maximum resolution of 1920x1200 @60Hz, 24bpp
    - 1 x HDMI port, supporting a maximum resolution of 4096x2160 @24Hz, 24bpp/ 2560x1600 @60Hz, 24bpp/ 1920x1080 @60Hz, 36bpp

Cześć, przyszedł mi wcześniej zamówiony kabel DVI-D single link. Niestety w teorii obraz dalej czarny, ale chyba wprowadziłem błąd w opisie problemu. Po zainstalowaniu sterowników od karty zintegrowanej - ekran nie przechodzi do trybu "no signal" tylko wyświetla czarny obraz. Pozostaje jeszcze ostatecznie zakupić dvi-d dual link tak jak sugerowałeś.

PS. Jak się okazuję sprawa dedykowanej karty, to osobny temat, bo to chyba ona sama w sobie jest problemem z czarnym ekranem. W sumie to dosyć dziwny efekt, bo tak:
    - Karta intel HD 4600 - ma obraz w biosie na każdym przewodzie, w windowsie również, do czasu instalacji sterowników karty, później przy inicjacji karty ekran staje się czarny.
    - Karta ASUS GTX 650TI BOOST 2GB - nie ma obrazu w biosie, natomiast od ładowania systemu windows obraz ten się załącza i jest poprawny nawet po instalacji sterowników od tej grafiki.

Myślałem, że jest to problem monitora, bo wszystko zarówno na jednej, jak i drugiej działa na TV przez kabel HDMI-HDMI. Jednak jeżeli byłaby to wina samego monitora, to skąd to różne zachowanie na obu kartach?

edit: doczytałem, że ASUS nie ma czegoś takiego jak UEFI GOP, więc mogą być problemy z poprawnym działaniem na płytach z tym typem rozruchu Windowsa, ale akurat z samym rozruchem Windowsa nie ma problemu, po prostu mam czarny ekran, zamiast widzieć bios... co jest grane? :/ Muszę chyba założyć nowy temat.

0
  • #11 07 Gru 2017 06:19
    zaczo
    Poziom 10  

Dobre sterowniki instalujesz? Mi np. automatyczny aktualizator intela nie znajduje sterowników do karty, znalazłem ręcznie i gpu-z mi potwierdził, że wgrałem nową wersję. No i kilka dni temu wyszły nowe stery nvidii, ale dużo osób ma z nimi problemy.

0
  • #12 07 Gru 2017 08:43
    Drakan88
    Poziom 4  

zaczo napisał:
    Dobre sterowniki instalujesz?

Hej, no - według tego, co pokazuje menadżer urządzeń, sterowniki są do tych modeli kart. Zarówno dla intel hd 4600 jak i Asusa GTX 650 TI.

0
  • #13 08 Gru 2017 00:28
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Drakan88 napisał:
    według tego, co pokazuje menadżer urządzeń, sterowniki są do tych modeli kart. Zarówno dla intel hd 4600 jak i Asusa GTX 650 TI.

Tu do Intela:
    https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/suppor...-intel-processors/intel-hd-graphics-4600.html
    Tu do Nvidia - Windows 7:
    http://www.nvidia.pl/download/driverResults.aspx/127301/pl
    zaczo napisał:
    No i kilka dni temu wyszły nowe stery nvidii, ale dużo osób ma z nimi problemy.

Mam kartę Nvidia i zero problemów.
    A na czym owe problemy polegają?

0
  • #14 08 Gru 2017 14:22
    Drakan88
    Poziom 4  

KOCUREK1970 napisał:

A na czym owe problemy polegają?

Nie mogę uzyskać obrazu biosu na 650TI, mam dual boota - dwa systemy, gdzie raz pracuję na jednym, raz na drugim. Obecnie zmiana systemu jest niemożliwa, bo musiałbym to robić "na ślepo".

Sterowniki - umiem znaleźć, nie jestem mocnym amatorem. Według mnie tutaj składa się parę czynników na tę moją sytuację. Monitor, który średnio radzi sobie z interpretacją obrazu/kabla, albo jakaś niezgodność pomiędzy kartą a płytą główną. Do tego ten dziwny zbieżny fakt, dlaczego dwie karty inaczej się zachowują - intel widzi bios, nie widzi obrazu po uruchomieniu windowsa z zainstalowanymi sterownikami. Asus z kolei odwrotnie, nie widzi biosu, ale bez problemu załącza się przy rozpoczęciu ładowania systemu.

0
  • #15 17 Gru 2017 13:40
    zaqb
    Poziom 11  

Przypuszczam że uszkodzony został firmware monitora i nie pracuje we wszystkich trybach w jakich powinien.Pomoże na nowo zaprogramowanie eeproma .

0
  • #16 17 Gru 2017 18:50
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

zaqb napisał:
    uszkodzony został firmware monitora

A Kolega znalazł to oprogramowanie i to w formie bin, że proponuje:
    zaqb napisał:
    na nowo zaprogramowanie eeproma .

?

0
  • #18 19 Gru 2017 13:32
    Drakan88
    Poziom 4  

Dodam od siebie, że w ostatnim czasie wykluczyłem kartę graficzną, ta, po podłączeniu do HDTV czystym kablem HDMI działa poprawnie. Więc przyczyną musi być połączenie monitor - komputer, poprzez kabel dvi. Ja pomału tracę nadzieję i zacząłem szukać monitora w granicach 600zł z portem hdmi...

edit: swoją drogą, jak taki eprom wgrać?

0
  • #19 19 Gru 2017 19:22
    zaqb
    Poziom 11  

Ja używam zewnętrznego programatora po wylutowaniu układu.

0
  • #20 20 Gru 2017 13:49
    Drakan88
    Poziom 4  

zaqb napisał:
    Ja używam zewnętrznego programatora po wylutowaniu układu.

omg, dobra, w takim razie to rozwiązanie mnie przerasta, sam tego nie zrobię, bo ani nie mam sprzętu, ani niezbędnej wiedzy.

0