Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Port COM RS232 sterowanie wyjściem RTS DS18B20

brus9500 05 Gru 2017 07:57 909 8
  • #1 05 Gru 2017 07:57
    brus9500
    Poziom 8  

Witam, udało mi się ostatnio sklecić za pośrednictwem pewnej strony termometr podłączany do PC za pomocą portu COM na DS18B20. Program dołączony do tego projektu pozwala na sterowanie wyjściem RTS na zasadzie termostatu. Chciałbym sterować tym wyjściem poprzez odrębny program np. przyciskiem ON/OFF. Czy byłby ktoś z Państwa mnie nakierować jak można stworzyć taki program lub ewentualnie stworzyć jakiś prosty w systemie okienkowym z dwoma buttonami ON OFF? Ewentualnie jakiś prosty skrypt w batch.
    Poniżej schemat "termometru":

Port COM RS232 sterowanie wyjściem RTS DS18B20

0 8
  • #2 05 Gru 2017 08:58
    czareqpl
    Poziom 28  

Takie rozwiązania są archaiczne i mocno niepraktyczne. Kiedyś też się w coś takiego bawiłem jak rozpoczynałem przygodę z elektroniką. Podczas włączania komputera RTS/CTS/DTR zmieniają swoje stany i Twój przekaźnik może się załączać, rozłączać zanim system i Twoja aplikacja nie wstanie.

0
  • #3 05 Gru 2017 19:30
    brus9500
    Poziom 8  

Dziękuję za szybką odpowiedź. Zdaję sobie sprawę, że w tych czasach pokroju C++, Arduino, wszelkiego rodzaju gotowych modułów nie ma potrzeby korzystania z takiego rozwiązania. Jednak zależy mi, żeby właśnie z tego skorzystać. Mam programik do sterowania RTS za pomocą odczytu temperatury. Działa to w 100% poprawnie i powtarzalnie. Jednak chciałbym pokusić się o niezależność od tego programu żeby wysterować to wyjście. Wobec tego czy jesteś mi w stanie pomóc? Komputer nie będzie wyłączany więc o zmianę stanu się nie boję.

0
  • #4 05 Gru 2017 20:24
    czareqpl
    Poziom 28  

W takim razie zamiast diody daj rezystor powiedzmy 4k7 za nim baze tranzystora np BC547. Emiter tranzystora do masy. Do kolektora tranzystora jedno z wyprowadzeń przekaźnika a do drugiego wyprowadzenia przekaźnika daj jakieś zewnętrzne zasilanie. Pamiętaj aby masę tego dodatkowego zasilania połączyć z masą swojego sterowania. Na styki cewki przekaźnika dołącz diodę prostowniczą lub schottkiego w kierunku przewodzenia w stronę plusa zasilania. Ochroni to tranzystor przed przepięciami związanymi z wyłączaniem przekaźnika. Jako przekaźnik możesz użyć np któryś model NT-73.

0
  • #5 06 Gru 2017 07:57
    brus9500
    Poziom 8  

Dziękuję za informacje, jednak bardziej mnie interesuje strona informatyczna niż elektroniczna. Obecnie działa mi to na zasadzie uruchamiania wentylatora po otrzymaniu odpowiedniej temperatury na czujniku. Powiedzmy, że chcę przy tym zostać, ale wymuszać uruchamianie tegoż wentylatora jakimś prostym softem. Coś w stylu "set /p x="wartość" <nul >\\.\COM1". Być może są jakieś komendy odpowiadające za sterowanie RTS.

0
  • #7 13 Gru 2017 04:48
    LED5W
    Poziom 32  

Musiałbyś wyłączać aplikację termostatu tak by port został zamknięty, żeby uzyskać dostęp do tej linii. Jaki język znasz? Czy kod aplikacji termostatu jest dostępny?

0
  • #8 13 Gru 2017 19:11
    brus9500
    Poziom 8  

Niestety kodu aplikacji nie udało mi się zdobyć, tak t o bym może coś wyłuskał.
    Próbowałem poprzez wpisanie w cmd komendy "mode com1 rts=on", jednak wentylator zakręcił ani pół obrotu, przydałoby się go jakoś przytrzymać tym poleceniem lub może użyć jakiejś innej komendy. Wiadomo, że są różne języki programowania, są różne moduły sterowania. Jednak myślę, że ktoś kto potrafi programować lub miał do czynienia z czymś podobnym będzie wiedział jak to ustrojstwo uruchomić :) Nie znam za bardzo języków programowania. Więc jedyne o co mogę prosić to chociaż nakierowanie na temat.

0
  • #9 14 Gru 2017 21:59
    LED5W
    Poziom 32  

Niestety, chyba będziesz musiał się nauczyć C/C++. Spróbuj poszukać innego programu. Tutaj program i kod źródłowy do wykorzystania, gdy poznasz C. ;)

0