Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jaka antena do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

05 Gru 2017 08:38 3828 8
  • Poziom 3  
    Cześć.
    Chciałbym poradzić się przy wyborze anteny.
    Podstawowe informacje:
    - sygnał odbieram z nadajnika Suwałki Krzemianucha, odl. ~24km, moc nadajnika 20kW.
    - mieszkam na osiedlu domów jednorodzinnych, antena będzie na balkonie, dom sąsiada troche przeszkadza (może przestawi jak ładnie poproszę :))
    - nie interesuje mnie mux-8, a więc wystarczy że antena odbiera sygnał w polaryzacji poziomej

Obecnie mam antenę ALFA7, którą swego czasu radzono mi wymienić co chcę uczynić. Z mojego rozeznania znalazłem antenę DIPOL 19/21-60 DVB-T UHF link

Będzie dobra, czy coś innego polecacie? Obecna ma wzmacniacz a ta nie czy jest ok? Od razu chcę wymienić również kabel na taki, może być?
  • Poziom 31  
    Po pierwsze - antena DIPOL 19/21-60 odbiera tylko pasmo UHF (470-862MHz) czyli MUX-1/2/3. MUX-8 to pasm VHF (174-230MHz). Polaryzacja to druga sprawa.
    Po drugie- poprosimy o dokładny adres lub współrzędne aby ocenić zidentyfikować możliwości odbioru oraz problemy/przeszkody po drodze do nadajnika.
  • Poziom 10  
    Wygląda na konkretny ten masz w Suwałkach, a moc tylko 20kW?! Hmm... może dlatego, że blisko do rusków. Nieważne...

Co do anteny, którą podałeś... Na forach rzadko kiedy ktoś powie, że dana antena na pewno się sprawdzi - jest za dużo zmiennych. Twój wybór to antena chyba bardziej kierunkowa - niestety nie ma na stronie charakterystyki albo pomiarów, ale widzę że ma ramiona więc może też będzie łapać sygnał z odbić, bo ważne u Ciebie jeżeli dom sąsiada zasłania kierunek. Myślę, że przy tak słabym nadajniku będziesz zmuszony korzystać ze wzmacniacza, niemniej najpierw spróbuj bez. Ja bym na Twoim miejscu zaryzykował, 30 zł to nie majątek, albo dogadał się z jakimś lokalnym sprzedawcą, jeżeli się nie sprawdzi, czy nie będziesz mógł wymienić na wersję ze wzmacniaczem.

O doborze anten możesz też poczytać na forum Emitela - "Antena 20km od nadajnika".

Ostatnio kupiłem identyczny przewód jak Twój, myślę, że bardzo dobry wybór - kabel sprawia wrażenie solidnego, żyła w środku gruba, dużo włosków w oplocie, płaszcz PE dosyć twardy. Do kompletu kup sobie "Uszczelka gumowa złącza F" i złączki F są też z taką uszczelką/oringiem w środku.
  • Poziom 31  
    Podana antena jest silnie kierunkowa (mały kąt połowy mocy rzędu 5-7 st.) i trafić na wiązkę z odbić jest nie lada wyczynem. Z resztą bez miernika się nie obejdzie. To tak jak szukać sygnału anteną pokojową w pełnym magazynie IKEA.
    Po drugie jak ją "złapiesz" VHF czyli MUX-8?
    Trudno powiedzieć jakie panują warunki przed anteną a informacja o balkonie i przeszkodzie typu dom sąsiada to trochę mało. Tu potrzeba konkretnych informacji o lokalizacji, kierunku odbioru oraz rodzaju instalacji (ile TV ma zasilać, orientacyjne długości kabli).
  • Poziom 10  
    TELMOR_PL napisał:

Po drugie jak ją "złapiesz" VHF czyli MUX-8?

Autor posta nie jest zainteresowany odbiorem MUX-8.

BTW, mam antenę Telmor asr IQ, która była zamontowana właśnie na balkonie i też w gęstszej zabudowie. Antena sprawdzała się w genialnie w tamtym miejscu (może z wyjątkiem kosiarek) - była zamontowana do balkonu na takiej sztycy 2 metrowej co ciekawe w przeciwnym kierunku niż nadajnik dominujący (najsilniejszy). Mimo to łapała wszystko włącznie z MUX-8 nawet w najsilniejszy wiatr czy deszcz. Podobno antena łapała sygnał "plecami" odbity za nią od ściany. W nowym miejscu nie jest centralnie skierowana na nadajnik mimo to sygnał jest przyzwoitej jakości. Niestety nie ma już MUX-8, bo inna polaryzacja, a doświetla nie mają się od czego odbić albo są zbyt słabe. Drugim minusem jest to, że jest to antena aktywna i wymaga zasilania.

Gdyby była taka sama antena tylko z VHF w polaryzacji pionowej (V) i do tego pasywna, to taką antenę kupiłbym od razu bez najmniejszego wahania. @TELMOR_PL , jakieś plany odnośnie takiego modelu w przyszłości/2018 r.?
  • Poziom 31  
    Masz rację, sorki ale jakoś źle odczytałem autora. Nie te oczy.
    Odnośnie asr to jest to bardzo udana konstrukcja i w zależności od lokalizacji może odbierać również pasmo VHF z polaryzacją w pionie. W wielu przypadkach w Polsce tak jest choć zależy to od wielu czynników. Wersja asr IQ ma wzmacniacz pasmowy 470-790 i dlatego w ogóle nie odbiera VHF. Gdyby kolega zastosował asr classic to być może byłoby ok.
  • Poziom 3  
    Tak jak w pierwszym poście pisałem nie interesuje mnie mux-8, mam tam takie cuda jak zoom tv czy metro, więc jest mi to niepotrzebne. Będę szczęśliwy jak pozostałe mux-y będą działać prawidłowo.
    Współrzędne:
    53°59'9.822"N, 22°47'7.275"E
    53.9860618°N, 22.7853542°E

Wybór tej anteny spowodowany był analizą tej lektury. Wynika z niej, że lepiej mieć antenę bez wzmacniacza, a dopiero jak nie wystarczy to z wzmacniaczem. Obecnie mam tak, że obraz potrafi migać, a działa dobrze w środku nocy gdy sąsiedzi wyłączyli swoje telewizory.

Scottie33 dzięki za linka, na pewno zapoznam się z wątkiem. Cena owszem nie duża, więc zaryzykować mogę, ale wolę mieć jak największe szanse, że dobrze trafię - stąd ten wątek. Dobrze, że kabel otrzymał pozytywną opinię, jedną rzecz w takim razie już mam :)

TELMOR_25 antena zasilać będzie jeden telewizor LCD, dekoder Skymaster, dł. kabla 8-10m. Co jest ważne to na balkonie nie posiadam balustrady więc antena leżałaby na betonie/skrzynce.

Dodam jeszcze, że w większości przypadków sąsiedzi mają anteny kierunkowe, podobne do tej co wymieniłem albo krokodyle, plus dla nich że są po drugiej stronie ulicy i sąsiednie budynki mniej przeszkadzają.
  • Poziom 31  
    No właśnie kind, "są po drugiej stronie ulicy i sąsiednie budynki mniej przeszkadzają".
    Każdy przypadek jest inny i nie koniecznie antena, która pracuje u sąsiada 40m obok, u nas będzie równie dobrze odbierać. To tak jak z anteną pokojową w pomieszczeniu - skala mikro - ... na szafie jakoś odbiera a przy telewizorze nic nie "łapie". W skali makro meble to domy a paprotka to wielkie drzewa na ulicy przed balkonem.
  • Poziom 3  
    Kupiłem to co planowałem i działa :D
    Dzięki za pomoc.