Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Sony KDL-40EX520, przebarwiony na żółto, niebieska poświata, wolna matryca.

keseszel 05 Dec 2017 10:50 6471 5
 • #1
  keseszel
  Level 26  
  Witam.
  Dostałem wspomniany TV.
  Kolory zażółcone, nieraz zielonkawe. Duchy na ekranie. Długo znika poprzedni ekran, logo. Niebieskie linie pionowe w niektórych miejscach ze szlaczkami.
  Zdjęcia dołożę po południu.

  Oprócz T-CON obstawiam konającą matrycę. Czy ktokolwiek miał do czynienia z takim modelem?

  Sony KDL-40EX520, przebarwiony na żółto, niebieska poświata, wolna matryca.Sony KDL-40EX520, przebarwiony na żółto, niebieska poświata, wolna matryca.Sony KDL-40EX520, przebarwiony na żółto, niebieska poświata, wolna matryca.Sony KDL-40EX520, przebarwiony na żółto, niebieska poświata, wolna matryca.Sony KDL-40EX520, przebarwiony na żółto, niebieska poświata, wolna matryca.Sony KDL-40EX520, przebarwiony na żółto, niebieska poświata, wolna matryca.

  Rozebrałem w końcu tv i tu moje ogromne zaskoczenie.
  Sony KDL-40EX520, przebarwiony na żółto, niebieska poświata, wolna matryca.

  Brak jakiegoś RM czy innego układu :shocked!: . Jest płytka t-con, ale zupełnie inaczej wyposażona niż się spodziewałem. Oznaczenie ESL_MB7C2LV1.3
  Sony KDL-40EX520, przebarwiony na żółto, niebieska poświata, wolna matryca.

  Poodpinałem taśmy. Po odpięciu czarnej taśmy telewizor nie zgłasza się tylko mignie 5 razy diodą na czerwono. Cykl się powtarza.
  Po odpięciu obu białych taśm pół ekranu jest czarne, a drugie pół nazwijmy umownie białe ( daleko temu do białego ).
  Po odpięciu jednej białej taśmy wyświetlany jest tylko pół obrazu. Logiczne.
  Najbardziej dziwi mnie, ze po wypięciu obu nie ma jednego koloru tylko jak pisałem pół jest białe, pół czarne z wyraźnymi paskami idącymi przez matrycę.
  Moduł tcon namierzyłem w cenie od 80 PLN za używkę, ceny w dolarach nie podaję, można znaleźć na Ali.
  Zakup tcon brany jest pod uwagę dopiero jak uda mi się zrobić coś z paskami na matrycy, aczkolwiek nie jestem dobrej myśli.
  Sony KDL-40EX520, przebarwiony na żółto, niebieska poświata, wolna matryca.Sony KDL-40EX520, przebarwiony na żółto, niebieska poświata, wolna matryca.Sony KDL-40EX520, przebarwiony na żółto, niebieska poświata, wolna matryca.

  Po demontażu matrycy i uruchomieniu jej w pozycji poziomej telewizor zgłasza się normalnymi kolorami ( niebieskie tło i białe napisy ). Po chwili pokazują sie pionowe paski, pojawiają sie czarne przebarwienia. Dociskając cyklicznie taśmę od matrycy paski sie likwidują. Obraz zmienienia się na czarne tło wypełniające ekran, napisy zmieniają sie na żółte. Obraz jest jednolity, bez lini, bez duchów, kolory są niewłaściwe.

  Matryca TV nie wyświetla prawidłowo połowy obrazu. Kiedy podpięte są obie taśmy i TV przygotowany do złożenia obraz jest czarny, NIC nie wyświetla się na ekranie. Po odpięciu taśmy 1 jest obraz na pół ekranu, niebieski. Wyświetlana jest treść obrazu.

  Szukam taśmy z flexem o oznaczeniach 101ft07. Taki napis jest na taśmie. bądź listwy ESL_ MB7_S4LV0.3

  Po zaklejeniu taśmą 5 pinów w miejscu zaznaczonym zielonym kwadratem układ zaznaczony czerwonym kwadratem robi się gorący i to dość mocno.

  Sony KDL-40EX520, przebarwiony na żółto, niebieska poświata, wolna matryca.
 • #3
  keseszel
  Level 26  
  Matryca LTY 400HM08. Podobno bardzo trefna.
 • #4
  rednight20
  Level 10  
  Matrca do wymiany. Pozdrawiam
 • #5
  keseszel
  Level 26  
  Możliwe, że matryca do wymiany.
  Obstawiam raczej nie matrycę tylko flexy na taśmie. Niestety po odpięciu jednej taśmy druga się bardzo mocno grzeje, wręcz parzy.Chyba elektrostatyka załatwiła niestety.
  Jak widać na wcześniejszych zdjęciach, obraz na matrycy był.
  Teraz jest na połowie ekranu, aczkolwiek puszczam go bez anteny. Możliwe, że się sprężę i dorobię małą antenę pokojową do sprawdzenia TV.
  Co ciekawe, telewizor leżąc na plecach też włączał się różnie. Kilka razy było ok.
  Czasem włączała się czerwona dioda i migała 3 razy. Z dostępnych informacji wykoncypowałem sobie, że to zabezpieczenie od nadmiernego napięcia ( overvoltage ). Pomagało wyłączenie tv z sieci i ponowne załączenie.
  Filmy z objawami jakie są na matrycy.


  Zastanawiam się nad wymianą tabów ( tak się nazywa chyba płytka przyklejona do matrycy ). Odkleić do reszty, poszukać na ali takich lub podobnych w rozsądnej cenie i spróbować przylutować/przykleić. Uda się to ok, nie uda się - trudno.
 • #6
  keseszel
  Level 26  
  Odpuściłem. Dawca.