Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik zmierzchowy i różnicówka

05 Gru 2017 11:46 1410 18
 • Poziom 11  
  Do zasilania lamp ogrodowych,których jest kilkanaście zastosowano kabel ziemny 3 razy 1,5 mm. Wszystkie lampy uruchamiane są wyłącznikiem zmierzchowym albo czujkami ruchu. Problem jest w tym, że z reguły przy samym uruchomieniu albo wyłącznikiem albo od jednej z czujek wybija różnicówka. Dzieje się to tylko przy zapalaniu lamp. Potem, po ponownym podniesieniu hebelka różnicówki lampy palą się przez wiele godzin i nie ma żadnego problemu aż do następnego dnia, kiedy problem z zapalaniem pojawia się ponownie. Różnicówka jest nowa chociaż może nie z najwyższej półki. Spróbuję jeszcze wymienić ją na inną, ale chyba przyczyna jest gdzie indziej. Instalacja była przejrzana kilka razy i wszystko jest w porządku. Kabel ziemny z lampami ma około 50 metrów. Może jest za długi i trzeba go rozdzielić jeszcze na dodatkowe obwody z oddzielnymi różnicówkami. A może trzeba zastosować jakiś inny - bardziej miękki sposób załączania. Dodam, że część lamp jest na 12V, które uzyskuję z dedykowanych nowych zasilaczy led. Cześć lamp led jest natomiast zasilana bezpośrednio prądem 230V. Może w tym jest jakiś problem. Spróbuję jeszcze ograniczyć obwód poprzez jego skrócenie i po prostu trwałe odłączenie części lamp. Może to pomoże
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
 • Moderator Elektrycy
  Mnie to bardziej sugeruje zawilgocenie któregoś połączenia. Gdzie w momencie włączenia zasilania (po którym następuje wyłączenie) miejsce wilgotne zostaje osuszone przez przepływ prądu do takiego stopnia, że ponowne włączenie różnicówki jej nie wyłącza.
  Sugeruje wykonać badanie rezystancji izolacji, a nie wymieniać różnicówkę.
 • Poziom 39  
  Winne są zasilacze.
  Należy zastosować RCD krótkozwłoczny.
 • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
 • Poziom 11  
  Ok zgodnie z ostatnią sugestią po prostu wyłączę zasilacze i zobaczę czy pomoże
 • Poziom 39  
  Władysław Majewski napisał:
  Kabel ziemny z lampami ma około 50 metrów.
  Gdyby był winien kabel,to RCD dalej kolega by nie załączył.
  Władysław Majewski napisał:
  Trzeba go rozdzielić jeszcze na dodatkowe obwody z oddzielnymi różnicówkami.
  To może dać efekt, bo przypadnie mniej zasilaczy na jedno RCD.
  Będzie to tańsze rozwiązanie niż RCD krótkozwłoczny (400-500 zł).
  Ale wymaga przeróbek instalacji.
  Wymiana RCD na RCD krótkozwłoczny jest prosta – wymienia się –„sztuka na sztukę" –bez żadnych przeróbek.
 • Poziom 26  
  Nie padło chyba zasadnicze pytanie - ile jest opraw i jakiego typu?
 • Poziom 30  
  Zasadniczym pytaniem jest.
  Po co RCD w obwodzie oświetlenia ogrodu?
 • Poziom 1  
 • Poziom 1  
 • Moderator Elektrycy
  15kVmaciej napisał:
  Piękna teoria, tylko że różnicówka wyłącza z reguły w czasie trwania jednego okresu. Trochę krótko na prąd który wyzwala tylko RCD.

  Szanowny @15kVmaciej-u, podaj zatem możliwe przykłady powodujące wymienione przez autora problemy. Skoro chcesz dyskutować w jego wątku, to wypada się trochę uzewnętrznić i przedstawić jakieś przykłady. Jak na razie, to wydaje mi się, że starasz się zanegować jedną z opcji, którą akurat ja przedstawiłem. Choć mogę się mylić.
 • Poziom 1  
 • Poziom 39  
  Cytat:
  Linia czasów przetrzymywania wyłączników bezzwłocznych obniża się do poziomu około 1 ms. Czas własny wyzwalacza różnicowego niespolaryzowanego o odpadającej zworze może wynosić poniżej 1 ms.
  Tak podaje literatura.
  Co jest zgodne z pomiarami które robiłem.
  Wyłącznik zmierzchowy i różnicówka
 • Moderator Energetycy
  1. Gdzie masz w tej tabel, kolego CYRUS2 czasy 1 ms ?
  2. Jakie wartości czasu zadziałania wpisujesz do protokołu ?
 • Poziom 39  
  elpapiotr napisał:
  1. Gdzie masz w tej tabel, kolego CYRUS2 czasy 1 ms ?
  Impuls 1msek wystarczy do wyłączenia RCD.
  Czas wyłączenia jest dłuższy.
  W tym temacie nie chodzi o czasy wyłączenia.
  W temacie chodzi o tzw. nieuzasadnione wyłączenia.

  Tabela to przykład nie związany z tematem.
 • Poziom 1  
 • Poziom 26  
  Panowie, offtopowo?
  Ostatnio wymieniałem zabezpieczenie linii zasilającej rozdzielnicę w pracowni informatycznej w szkole. 18 monitorów, 18 jednostek centralnych, 8 obwodów gniazd jest zabezpieczone jednym sprawnym wyłącznikiem F&G typu NFN 30mA AC. Usterka którą zgłaszał użytkownik - przy uruchamianiu jednego z dwóch zestawów (zaleciłem odłączyć) zdarza się , że wyłącza S301 B16 zabezpieczający obwód gniazd oraz wyłącznik nadmiarowo-prądowy C20 zabezpieczający linię zasilającą tę rozdzielnice komputerową. Wymieniłem C20 na rozłącznik bezpiecznikowy z wkładkami D02. Użytkownik nie przypomina sobie kiedy wyłącznik różnicowo-prądowy zadziałał w przeciągu kilku lat eksploatacji tej pracowni.
  Dalej nie mamy żadnych danych. Skąd więc dyskusja, że wyłącznik RCD jest nieodpowiedni?
 • Poziom 11  
  Dziękuję za tak rozwiniętą w zupełnie nieoczekiwanym przeze mnie kierunku dyskusję z której - szczerze przyznam - niewiele zrozumiałem. W każdym razie rozdzieliłem obwody na dwa z dwiema róznicówkami, a ponadto główny zasilacz do żarówek led na 12V podłączony jest teraz przez przekażnik z funkcją opóźnionego o kilka sekund załączania tak by wszystko nie obciążało różnicówki naraz. Tak to wymyśliłem, bo uznałem - interpretując głosy w dyskusji - że powodem może być załączanie w tym samym momencie wszystkich lamp i zasilaczy do nich. Myślę, że teraz będzie ok. Dzisiaj przekonam się, czy tak jak zwykle wyłącznik zmierzchowy "wyrzuci" różnicówkę czy będzie - po zmianach - tym razem dobrze.