Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Papierologia księgowania usług

kosimierz 05 Gru 2017 15:41 915 29
  • #1 05 Gru 2017 15:41
    kosimierz
    Poziom 16  

Witam,

Pomyślałem, że najlepiej będzie spytać kolegów po fachu jak radzą sobie z rozliczaniem wykonanych prac dla spółdzielni mieszkaniowych i otrzymywaniem zleceń na szybkie naprawy.

O ile jest proste w naprawach gdzie mamy stałą umowę konserwacyjną, gdzie nie potrzebujemy oddzielnego zlecenia na każdą pracę( umowa określa VAT, typ budynku i prowadzone usługi) tak dla obiektów gdzie wzywają nas na "usterkę" jest męcząca cała papierologia.

Do sedna :

Prowadzę działalność z wpisanym 43.21.10.2

Czasami wykonuje usługę regulacji samozamykaczy lub wymianę gałki,klamki,kotwy wraz z regulacją elektrozaczepów. Elektrozaczep to element wykonawczy domofonu.

PYTANIE 1: Jak rozliczacie taką usługę (z 8%VAT) i jakie wpisujecie PKWiU?
    PYTANIE 2: Czy inne elementy (np.kotwa) też jest elementem służącym bezpieczeństwu?
    PYTANIE 3: Czy rzeczywiście jak twierdzi moja księgowa na wszystko muszą być zlecenia, a w nim zawarte pojęcie inwestora/wykonawcy/podwykonawcy, typ budynku i informacja o zleconych pracach?

Podsumowując :

Jak na fakturze rozliczacie montaż domofonu (pkwiu wg. mnie 43.21.10.2), a jak naprawę domofonu lub innych elementów wykonawczych?

P.S. Proszę o wyrozumiałość, gdyż NIENAWIDZE PAPIERÓW!

• #2 05 Gru 2017 16:29
    marek216

Poziom 43  

Montaż domofonu jeśli robisz to z instalacją to usługa rozliczana na 8%, naprawę rozliczasz na 23%. Jeśli nie robisz instalacji tylko sam montaż to rozliczasz na 23%
    To najbezpieczniejszy układ rozliczenia - nikt się nie przypieprzy, że kantujesz na VAT. A za kantowanie na VAT można boleśnie beknąć z portfela.

Zlecenie jest na dobrą sprawę bardziej potrzebne Tobie niż klientowi, ale na 100% nie jest potrzebne księgowej.
    .

• #3 05 Gru 2017 17:05
    kosimierz
    Poziom 16  

marek216 napisał:
    Jeśli nie robisz instalacji tylko sam montaż to rozliczasz na 23%

Czyli wymieniając kamerę (nie wyszczególniając sprzętu i robocizny osobno na fakturze) powiniem wypisać 23% w budynku mieszkalnym?

-----------

Na mój rozum spełniam wszystkie warunki na 8%.

a)budynek mieszkalny
    b)jestem wykonawcą
    c)usługa budowlana

CHYBA, ŻE .....

Usługa wymiany kamery lub naprawy domofonu to nie
    43.21.10.1 Roboty związane z wykonywaniem instalacji elektrycznych służących bezpieczeństwu
    lub
    43.21.10.2 Roboty związane z wykonywaniem pozostałych instalacji elektrycznych

Z drugiej strony nie znalazłem innego PKWiU pod które mogę to włączyć.

Chyba, trzeba będzie poprosić o interpretacje i słono zapłacić, a potem zapłacić komuś kto tą interpretację przełoży na język prostych ludzi :)

• #4 05 Gru 2017 17:09
    marek216

Poziom 43  

Zagadka w tym co wypisałeś ukryta jest w

kosimierz napisał:
    wykonywaniem instalacji elektrycznych

kosimierz napisał:
    wykonywaniem pozostałych instalacji elektrycznych

Dostrzegasz różnicę w przypadku samej wymiany kamery, lub samego montażu domofonu?

Możesz sobie interpretować jak chcesz, ale pamiętaj że interpretacja podatkowa jest po stronie urzędnika urzędu skarbowego. Jak myślisz jaka stawka jego zdaniem jest właściwa?

• #5 05 Gru 2017 17:16
    kosimierz
    Poziom 16  

marek216 napisał:
    Jak myślisz jaka stawka jego zdaniem jest właściwa?

Zapewne wyższa niż zastosowałem.

Nie mam w działalności możliwości sprzedawania urządzeń więc wszystkie faktury zawierają w sobie sprzęt oraz robociznę jako jedną pozycję.

Dla mnie to czarna magia.

Naprawdę przeczytałem wiele interpretacji i wątków, ale nie mogę uzyskać jednoznacznej odpowiedzi na zadawane przez siebie pytanie.

Teraz wystawiając na spółdzielnie fakturę na 23% VAT (według mnie dla świętego spokoju) też mogę być winny zastosowania niepoprawnej stawki podatku.

• #6 05 Gru 2017 17:21
    marek216

Poziom 43  

kosimierz napisał:
    Nie mam w działalności możliwości sprzedawania urządzeń więc wszystkie faktury zawierają w sobie sprzęt oraz robociznę jako jedną pozycję.

Więc wprowadzasz zakupy jako materiał. Nie ma w tym magii.

kosimierz napisał:
    Teraz wystawiając na spółdzielnie fakturę na 23% VAT (według mnie dla świętego spokoju) też mogę być winny zastosowania niepoprawnej stawki podatku.

Tiaaa, i jako karę US dokona zwrotu nadpłaty na Twoje konto. Serio?

To co napisałem oparłem o moje przygody z US.

• #7 05 Gru 2017 17:28
    kosimierz
    Poziom 16  

marek216 napisał:
    Tiaaa, i jako karę US dokona zwrotu nadpłaty na Twoje konto. Serio?

W to chyba nikt nie uwierzy.

Pozostaje chyba napisać o interpretacje, żeby mieć święty spokój.

• #8 05 Gru 2017 18:00
    michualex

Poziom 23  

Panownie powiedzcie mi jeszcze jak rozpisujecie zakupiony materiał. Czy jestescie przygotowani na to że np przyjdzie US i zapyta panie iksiński gdzie pan ma tą kamerę co pan tutaj kupił.

Bo na chwilę obecną wszystkich moich znajomych co pytałem to nikt nie prowadzi żadnej dokumentacji gdzie dany towar jest montowany. A każdy wystawia fv z jedną pozycją.

• #9 05 Gru 2017 18:03
    kosimierz
    Poziom 16  

Tutaj może być problem jak kupiłeś kamer za 5000zł a wystawiłeś faktury na 3000zł.

Nikt nie każe Ci wpisywać "tej" kamery na "tą" fakturę.

Możesz przecież kupić kamerę w styczniu a zamontować w czerwcu.

• #10 05 Gru 2017 18:20
    marek216

Poziom 43  

michualex napisał:
    Czy jestescie przygotowani na to że np przyjdzie US i zapyta panie iksiński gdzie pan ma tą kamerę co pan tutaj kupił.

Na dobrą sprawę wskażesz dowolną fakturę z wyższą kwotą i już się zgadza. Czyli realnie każda jedna faktura zawierająca opis np. "kamera + montaż" lub "projekt i wykonanie instalacji CCTV"

Musiałbyś mieć ogromne zwroty VAT żeby Cię jakoś drobiazgowo sprawdzali pod kątem każdej zakupionej sztuki. Ja sobie nie wyobrażam takiego rozpisywania np. rezystorów czy innych drobiazgów które idą w tysiącach sztuk.

• #12 06 Gru 2017 11:43
    kosimierz
    Poziom 16  

Swietny link. O ile wiadomo ze czesc wydzielona od osiedla (nie mieszkalna) objeta jest 23%, tak czy elementy wspolne jak furtka i osprzet na niej zalicza sie do tego budynku.

Naprawa elektrozaczepu bedzie na 8% czy 23% (oczywiscie kwalifikujac to na roboty budowlane)

• #13 06 Gru 2017 20:02
    todaks
    Poziom 19  

Jeśli elektrozaczep jest obsługiwany z mieszkań to 8%. Jeśli z pomieszczeń komercyjnych i mieszkań można użyć proporcji ale bezpieczniej jest użyć stawki podstawowej. Strata nieduża a spokój bezcenny.

• #14 06 Gru 2017 20:20
    kosimierz
    Poziom 16  

Czyli tu juz zdecyduje PKOB.

• #15 06 Gru 2017 20:50
    marek216

Poziom 43  

todaks napisał:
    Strata nieduża a spokój bezcenny.

Jaka strata? Ew. nie ma "zarobku" na różnicy w VAT!

Moim zdaniem ZAWSZE gdzie nie ma jasności i urzędnik może interpretować po swojemu należy stosować 23% - klient może czasem furczeć, ale VAT to i tak wlał/wylał więc furczenie bezzasadne. To też trzeba umieć klientowi wyjaśnić.

• #16 06 Gru 2017 20:52
    Stan-Mar
    Poziom 25  

michualex napisał:
    Panownie powiedzcie mi jeszcze jak rozpisujecie zakupiony materiał. Czy jestescie przygotowani na to że np przyjdzie US i zapyta panie iksiński gdzie pan ma tą kamerę co pan tutaj kupił.

Bo na chwilę obecną wszystkich moich znajomych co pytałem to nikt nie prowadzi żadnej dokumentacji gdzie dany towar jest montowany. A każdy wystawia fv z jedną pozycją.

Nie ma tak pięknie.
    O ile ustawa o VAT zobowiązuje małe firmy do prowadzenia magazynu dopiero od 1.07.2018 r. (czyli nie muszę wciągać towaru na magazyn i się z niego rozliczać) to ta sama ustawa zobowiązuje każdą firmę wystawiającą fakturę VAT od dnia 01.01.2017 r. rozdzielenie materiału od usługi (taka mała sprzeczność).

W związku z tym od 1.01.2017 prowadzę magazyn i o ile nie każdemu klientowi wystawiam rozdzielony towar od usługi (nawet Urzędowi Skarbowemu, bo np. P. Genia chce mieć na fakturze treść zlecenia, a nie wymieniony towar - nie interesuje jej to, że to niezgodne z obecnie obowiązującymi przepisami) to w tym przypadku do takiej faktury podpinam dokument WZ.

• #17 07 Gru 2017 00:19
    michualex

Poziom 23  

Stan-Mar napisał:
    michualex napisał:

Nie ma tak pięknie.
    O ile ustawa o VAT zobowiązuje małe firmy do prowadzenia magazynu dopiero od 1.07.2018 r. (czyli nie muszę wciągać towaru na magazyn i się z niego rozliczać) to ta sama ustawa zobowiązuje każdą firmę wystawiającą fakturę VAT od dnia 01.01.2017 r. rozdzielenie materiału od usługi (taka mała sprzeczność).

W związku z tym od 1.01.2017 prowadzę magazyn i o ile nie każdemu klientowi wystawiam rozdzielony towar od usługi (nawet Urzędowi Skarbowemu, bo np. P. Genia chce mieć na fakturze treść zlecenia, a nie wymieniony towar - nie interesuje jej to, że to niezgodne z obecnie obowiązującymi przepisami) to w tym przypadku do takiej faktury podpinam dokument WZ.

Hmmm. Poproszę jakiś dowód na to co piszesz. Chętnie się wczytam. A ja wklejam ci fragment byś zapoznał się z nim i odniósł się do tego zapisu. Pamiętajmy że na chwilę obecną nie ma konieczności prowadzenia magazynu. Obowiązek ten dotyczy tylko spółek które prowadzą pełną księgowość.

• #18 07 Gru 2017 09:12
    Ryszard49
    Poziom 34  

marek216, wyjaśnił wszystko. Ze swojej strony dodam ze ważny jest rodzaj działalności. Mamy Zakład Produkcyjno Usługowy i nie ma żadnego problemu z rozliczaniem.

• #19 07 Gru 2017 10:08
    todaks
    Poziom 19  

marek216 napisał:
    todaks napisał:

Jaka strata? Ew. nie ma "zarobku" na różnicy w VAT!

Moim zdaniem ZAWSZE gdzie nie ma jasności i urzędnik może interpretować po swojemu należy stosować 23% - klient może czasem furczeć, ale VAT to i tak wlał/wylał więc furczenie bezzasadne. To też trzeba umieć klientowi wyjaśnić.

Wlał/wylał w przypadku firm. W przypadku osób prywatnych 15% ma duże znaczenie. Kowalski podatku VAT nie odpisuje. Jeśli chodzi o rozpiskę materiałów ja stosuję gospodarkę magazynową. Dwa niewątpliwe plusy. Pierwszy - przejrzysta dokumentacja, drugi - większa kontrola towarów ( każda sztuka musi być rozliczona).

• #20 07 Gru 2017 10:20
    gkwiatkowski
    Poziom 22  

To ja się dopytam o JPK o obrotach na koncie. Czy jest obowiązkowy czy nie? Czy mam przepisywać wyciąg z banku czy jakoś inaczej go przygotowywać?

• #21 07 Gru 2017 11:42
    todaks
    Poziom 19  

gkwiatkowski napisał:
    To ja się dopytam o JPK o obrotach na koncie. Czy jest obowiązkowy czy nie? Czy mam przepisywać wyciąg z banku czy jakoś inaczej go przygotowywać?

Zgodnie ze stanowiskiem MF z dnia 29.09.2017 - Podatnicy prowadzący PKPiR nie będą zobowiązani do przekazywania na żądanie organu podatkowego struktur JPK-WB i JPK MAG czyli wpłat i wypłat za pośrednictwem rachunku bankowego oraz operacji magazynowych.

• #22 07 Gru 2017 16:44
    marek216

Poziom 43  

todaks napisał:
    Wlał/wylał w przypadku firm. W przypadku osób prywatnych 15% ma duże znaczenie. Kowalski podatku VAT nie odpisuje.

Co nie zmienia faktu, że dla Ciebie jako instalatora różnica w VAT w żaden sposób nie stanowi starty. A "kowalski" nich sobie furczy - on się nie dołoży jak się US dopierdzieli do zasadności niższej stawki VAT.

• #23 07 Gru 2017 17:19
    todaks
    Poziom 19  

marek216 napisał:
    todaks napisał:
    Wlał/wylał w przypadku firm. W przypadku osób prywatnych 15% ma duże znaczenie. Kowalski podatku VAT nie odpisuje.

Co nie zmienia faktu, że dla Ciebie jako instalatora różnica w VAT w żaden sposób nie stanowi starty..

Jesteś pewien. Kupisz urządzenia za 10 tyś netto + 23%VAT do systemu który oddasz z vat 8 % . Jak by nie było odzyskujesz 15% VAT.

• #24 07 Gru 2017 17:41
    marek216

Poziom 43  

Pisałeś o stracie

todaks napisał:

Teraz piszesz o odzyskaniu 15%.
    Więc jak to jest?

Wiesz co będzie jak się kiedyś upomnisz o odzyskanie nadpłaconego VAT? Żebyś się przypadkiem podczas kontroli nie dowiedział, że owa nadpłata wynika z niepoprawnie wystawionych faktur i trzeba doliczyć odsetki oraz karę ustawową za wyłudzenie VAT.

• #25 07 Gru 2017 21:06
    gkwiatkowski
    Poziom 22  

marek216 napisał:
    todaks napisał:

Co nie zmienia faktu, że dla Ciebie jako instalatora różnica w VAT w żaden sposób nie stanowi starty. A "kowalski" nich sobie furczy - on się nie dołoży jak się US dopierdzieli do zasadności niższej stawki VAT.

I Kowalski zrezygnuje z Twojej usługi i weźmie kogoś kto mu wystawi VAT 8% albo i bez faktury.

• #26 07 Gru 2017 21:19
    marek216

Poziom 43  

gkwiatkowski napisał:
    I Kowalski zrezygnuje z Twojej usługi i weźmie kogoś kto mu wystawi VAT 8% albo i bez faktury.

Płakał nie będę. Właśnie z powodu takich "kowalskich" zamknąłem punkt serwisowy dla detalu, a na stronie firmy jest informacja, że nie obsługujemy klientów indywidualnych.

Jak wspomniałem: jak Ci się nazbiera kilka lub kilkanaście tysiaków w nadpłaconym VAT i zechcesz je odzyskać to lepiej abyś ani Ty ani urzędnik nie mieli wątpliwości jak ta nadpłata powstała. Bo licząc na zwrot może się okazać że będziesz musiał dopłacić.

Każdy robi jak uważa, ale niech uważa jak robi.

• #27 07 Gru 2017 21:34
    todaks
    Poziom 19  

marek216 napisał:
    Pisałeś o stracie
    todaks napisał:

Teraz piszesz o odzyskaniu 15%.
    Więc jak to jest?

Wiesz co będzie jak się kiedyś upomnisz o odzyskanie nadpłaconego VAT? Żebyś się przypadkiem podczas kontroli nie dowiedział, że owa nadpłata wynika z niepoprawnie wystawionych faktur i trzeba doliczyć odsetki oraz karę ustawową za wyłudzenie VAT.

Nie wiem czy Twoje posty to "bicie piany" czy rzeczowa dyskusja. Przy ryglu strata niewielka. Przy kwotach wyższych warto przeanalizować wysokość stawki, przeanalizować a nie stosować stawki w bezmyślny sposób. Post nie dotyczy tematu zwrotu tylko kwalifikacji stopy procentowej. Trzymaj się tematu (i nie furcz jak Kowalski :D )

• #28 07 Gru 2017 21:47
    marek216

Poziom 43  

todaks napisał:
    Nie wiem czy Twoje posty to "bicie piany" czy rzeczowa dyskusja. Przy ryglu strata niewielka.

W moim wykonaniu rzeczowa dyskusja, w Twoim brak zrozumienia podstawowych kwestii podatkowych.
    Ponowię pytanie: jaka strata?
    Jeszcze nie dotarło że w firmie VAT jest wlał/wylał i jak wystawisz 23% to nic nie stracisz, po prostu przeksięgujesz VAT. Jeśli wypiszesz 8% to pomniejszysz należy VAT generując jego nadpłatę. Tyle że to czy ją odzyskasz czy nie zależy od interpretacji US.
    Prościej Ci tego nie wypiszę, bo się nie da.

todaks napisał:
    Post nie dotyczy tematu zwrotu tylko kwalifikacji stopy procentowej.

Tyle że te kwestie w tym przypadku są powiązane. To również podałem w sposób banalny do rozróżnienia.
    kosimierz napisał:
    43.21.10.1 Roboty związane z wykonywaniem instalacji elektrycznych służących bezpieczeństwu
    lub
    43.21.10.2 Roboty związane z wykonywaniem pozostałych instalacji elektrycznych

Wykonanie instalacji to wykonanie instalacji, a nie montaż zaczepu czy kamery. Panowie mieszają prace ogólnobudowlane z instalacjami, w których bardzo łatwo można określić co jest "wykonaniem instalacji", a co usługą serwisową lub montażem urządzenia/osprzętu.

8% możesz zastosować w przypadku jeśli robisz całą instalację i zakładasz sprzęt - jest to jedno zlecenie/usługa i jedna faktura.
    Ale jeśli dokładasz np. kamerę bez wykonania instalacji to stawka 8% będzie podpadająca. Oczywiście możesz "sfabrykować" odpowiednią treść na fakturze, ale pamiętaj że jeśli pomimo starań będą w US wątpliwości to werdykt może być tylko jeden, i raczej nie będzie po Twojej myśli.

• #29 07 Gru 2017 22:50
    michualex

Poziom 23  

marek216 napisał:
    8% możesz zastosować w przypadku jeśli robisz całą instalację i zakładasz sprzęt - jest to jedno zlecenie/usługa i jedna faktura.
    Ale jeśli dokładasz np. kamerę bez wykonania instalacji to stawka 8% będzie podpadająca. Oczywiście możesz "sfabrykować" odpowiednią treść na fakturze, ale pamiętaj że jeśli pomimo starań będą w US wątpliwości to werdykt może być tylko jeden, i raczej nie będzie po Twojej myśli.

Marek przesadzasz. Tylko tyle powiem.

A odnośnie twoich wątpliwości to:

W budownictwie mieszkaniowym stosuje się stawkę obniżoną do 8%. Jak wynika z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, warunkiem jej stosowania jest łączne spełnienie dwóch przesłanek:
    zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych;

Obniżoną stawkę VAT stosuje się do budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy budynków mieszkalnych. Przepisy podatkowe nie definiują tych pojęć, dlatego należy się odwołać do Prawa budowlanego:
    budowa to wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu. Budową jest także odbudowa, rozbudowa i nadbudowa obiektu; l przebudowa to wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem kubatury, powierzchni, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji;
    remontem są wszelkie roboty budowlane w ykonywane w istniejącym obiekcie budowlanym polegające na odtworzeniu stanu pierwotnego (z wyjątkiem bieżącej konserwacji), przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych, niż użyto w stanie pierwotnym;
    modernizacja oznacza unowocześnienie i usprawnienie obiektu, obejmuje więc większy zakres i skutek prac niż remont.

• #30 07 Gru 2017 22:57
    marek216

Poziom 43  

@michualex w całej Twojej wypowiedzi tylko jedno zdanie ma sens

michualex napisał:
    modernizacja oznacza unowocześnienie i usprawnienie obiektu, obejmuje więc większy zakres i skutek prac niż remont.

Tyle tylko że to co wypisałeś to prace ogólnobudowlane, a nie instalacje. Jak wspomniałem w przypadku instalacji definiowanie prac jest znacznie łatwiejsze do przydzielenia kategorii.

michualex napisał:
    Marek przesadzasz. Tylko tyle powiem.

Czy nie uważasz że lepsze takie moje przesadzanie niż napalenie się na zwrot po roku np. 20 tysiaków z nadpłaconego VAT i na kontroli okazuje się, że np połowa wyliczona niewłaściwie? Nawet jak nie dostaniesz kwita za wyłudzenie VAT to będzie trzeba dyszkę dopłacić. Historia zna takie przypadki, dlatego sam swojej nadpłaty nie ruszam, choć jak widzisz podchodzę to tego tematu bardzo ostrożnie i jak widać zdaniem niektórych zbyt asekuracyjnie.

Szukaj w 5mln produktów