Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Google AIY Vision Kit - zbuduj własny inteligentny aparat

ghost666 05 Dec 2017 16:45 2088 0
 • Google AIY Vision Kit - zbuduj własny inteligentny aparat
  Projekt Google AIY ogłosił wprowadzenie do swojej oferty nowego zestawu - Vision Kit. Jest to komplet elementów, pozwalający na złożenie inteligentnego aparatu fotograficznego, który wykorzystuje komputer Raspberry Pi Zero, moduł Pi Camera oraz specjalny moduł sztucznej inteligencji, nazwany "Vision Bonnet". Wprawni obserwatorzy zauważą, że zestaw ten jest co najmniej podobny do innego aparatu oferowanego od niedawna przez tą firmę - Google Clips.

  Google AIY Vision Kit - zbuduj własny inteligentny aparat


  Vision Kit: Inteligentny aparat fotograficzny oparty na Raspberry Pi

  Vision Kit ma umożliwić hobbystom budowanie podobnych do Google Clips urządzeń we własnym domu, ale to tylko początek. Projekty AIP dedykowane są do tworzenia własnych rozwiązań AI, które następnie można dowolnie integrować z własnymi projektami.

  "Cały czas poszukujemy kolejnych rozwiązań, które pozwolą na przekazanie tych technologii w ręce ludzi - hobbystów - z jak największą łatwością" mówi Jess Holbrook, kierownik działu badawczego Projektów AIY. "Sztuczna Inteligencja i uczenie maszynowe są teraz na piedestale" mówi. Firma Google chce, aby każdy był w stanie stworzyć system AI sam. "Podobnie jak w przypadku poprzednich projektów AIY tak i tutaj jesteśmy ciekawi tego, jak ludzie wykorzystywać będą stworzony przez nas system do rozwiązywania problemów swoich, swoich rodzin i lokalnych społeczności".

  Google AIY Vision Kit - zbuduj własny inteligentny aparat


  Dzięki Vision Kit do Raspberry Pi dodać można możliwości korzystania z algorytmów uczenia maszynowego i AI do komputera Raspberry Pi. System - Vission Bonnet - to sprzętowy akcelerator oparty o układ Movidius MA2450, dedykowany do przetwarzania i analizy obrazów. układ ten jest "akceleratorem sieci neuronowej" jak opisuje go Billy Rutledge, dyrektor działu projektów AIY w Google. "W przypadku Vision Kit poruszamy się mocno naprzód i całe przetwarzanie realizujemy na zewnętrznym procesorze, podpiętym do Raspberry Pi".

  Takie podejście wyróżnia nowy projekt - poprzednie systemy, takie jak Voice Kit, dedykowany do rozpoznawania i przetwarzania mowy, korzystały z usług serwerów w chmurze Google. "Udało nam się opracować system do uczenia maszynowego i inferencji, jaki da się zaimplementować w tym układzie" tłumaczy Kai Yick, z zespołu AIY. "Rozwiązanie to jest 60 razy szybsze niż przetwarzanie tych samych danych na Raspberry Pi".  Projekty, które można stworzyć z pomocą tego systemu są w pełni niezależne od połączenia z siecią, co czyni urządzenie bardziej uniwersalnym. Dodatkowo, wykorzystanie Vision bonnet daje większe bezpieczeństwo, jako że obrazy są przechowywane lokalnie na urządzeniu, a nie przesyłane przez sieć.

  Zbuduje własnego Google Clips

  Po zmontowaniu własnego urządzenia z Vision Kit do akceleratora sieci neuronowej wgrać można jeden z szeregu dedykowanych programów. Pierwszy, podstawowy program dostarczany z systemem to prosty klasyfikator, który rozpoznanej ludzi, koty i psy, jak tłumaczy Peter Malin, kierownik działu software w Projekcie AIY. Program ten pozwala na wykrycie człowieka, kota i psa na zdjęciu wykonanym z pomocą tej kamery.

  Druga sieć neuronowa, jaka dostarczana jest wraz z systemem wykrywa i analizuje emocje na twarzy sfotografowanego człowieka. Potrafi rozpoznać, czy osoba jest smutna, szczęśliwa itp.

  Trzecia sieć potrafi rozpoznawać obiekty na zdjęciu. Dokładniej mówiąc, rozpoznaje jeden z 1001 obiektów, na wykonanym aparatem zdjęciem. Po przeanalizowaniu obrazu system podaje co to jest i jaki jest jego poziom pewności.

  W przyszłości użytkownicy będą w stanie tworzyć własne sieci neuronowe lub modyfikować istniejące. Będzie można na przykład uzupełnić sieć rozpoznającą ludzi, koty i psy o możliwość rozpoznawania na przykład królików. A następnie stworzyć inteligentną pułapkę na króliki.

  Pierwsza partia zestawów obejmuje 2000 sztuk. Im szybciej kupicie swój w przedsprzedaży, tym większa szansa, że uda Wam się dostać zestaw z tej partii. Przedsprzedaż ruszyła pierwszego grudnia, a same urządzenia dostępne mają być w normalnej sprzedaży od 1 stycznia przyszłego roku. Cena zestawu w przedsprzedaży to 44,99 dolarów.

  Jak mówi Samantha Snyder z Micro Center, które dystrybuuje zestawy informuje: "Spodziewamy się wysłać pierwsze zestawy w drugiej połowie grudnia. Kolejne dostępne będą na początku przyszłego roku".

  Źródło: https://www.raspberrypi.org/magpi/aiy-projects-vision-kit/

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11189 posts with rating 9462, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.