Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak obniżyć wydajność procesora, komputer będzie chodził 24/7

spiderek01 05 Gru 2017 18:30 531 21
  • #1 05 Gru 2017 18:30
    spiderek01
    Poziom 2  

Cześć, oto mój komputer:

Karta graficzna: GT 9800 GT 512MB
    Procesor: AMD Phenom II X4 965 BE
    Chłodzenie CPU: SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2
    Płyta główna: ASRock 970 Pro 3
    Dysk: WD 250 GB SATA III 6,0 Gb/s 7200 RPM
    Zasilacz: Corsair VS Series 450W
    Wentylatory: 2x be quiet! PURE WINGS 2 120x120, 1x be quiet! PURE WINGS 2 140x140

Komputer będzie chodził 24/7. Będę tam miał włączone aplikacje, które nieznacznie go obciążają. Nie potrzebuję więc takiej wydajności procesora. Chciałbym obniżyć jego wydajność, by zmniejszyć temperatury i TDP. W jaki sposób mogę to zrobić? Czytałem o undervoltingu, ale to ma związek z napięciem, a nie taktowaniem.

• Pomocny post
    #2 05 Gru 2017 18:50
    bubu1769
    Warunkowo odblokowany

A szukałeś informacji o underclockingu bądź downclockingu?

• Pomocny post
    #3 05 Gru 2017 18:58
    Dra98
    Poziom 40  

Sprawdzić czy funkcje oszczędzające energię działają np Cool'n'Quiet. BE ma odblokowany mnożnik, można zmniejszyć.

• Pomocny post
    #4 06 Gru 2017 10:52
    Kasek21
    Poziom 43  

CPU to jedno, problemem jest GF9800, która (w większości modeli) nie obniża taktowania GPU i VRAM, ani nie obniża napięcia zasilającego.

Procesorem się nie przejmuj i tak zmniejszy mnożnik oraz obniży VCore.

• Pomocny post
    #5 06 Gru 2017 10:57
    safbot1st
    Poziom 43  

spiderek01 napisał:
    Czytałem o undervoltingu, ale to ma związek z napięciem, a nie taktowaniem.

Napięcie z taktowaniem ma ścisły związek.
    Kasek21 napisał:
    problemem jest GF9800, która (w większości modeli) nie obniża taktowania GPU i VRAM, ani nie obniża napięcia zasilającego.

Słuszna uwaga. Z tą grafiką zestaw nie ma szans na bycie energooszczędnym.

• Pomocny post
    #6 06 Gru 2017 11:09
    Kasek21
    Poziom 43  

Jeszcze jedno - co do samych taktowań to obniżysz je np.: programem MSI Afterburner, ale napięcia zasilania GPU pewnie nie zmienisz bez modyfikacji biosu (a i to nie zawsze się da).

Co ten komputer ma wykonywać? Może warto kupić jakąś taniutką kartę do wyświetlania obrazu, która zarazem będzie pobierała bardzo mało W - bo chyba o to chodzi?

Zamieść screen z programu CPU-Z.

• Pomocny post
    #7 06 Gru 2017 11:35
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Dokładnie, procesor można zostawić w spokoju, jak działa oszczędzanie energii np. Cool 'n Quiet (a domyślnie powinno być włączone) to procesor sam się spowolni przy niskim obciążeniu.
    Problemem jest grafika, warto zmienić ją na np. jakiegoś staruszka nawet na PCI.
    Jak komputer ma działać jako serwer, a płyta pozwala na start bez GPU to nawet można się pokusić o całkowite wyjęcie karty - jak działasz na linuxie to nie będzie problemu z komunikacją przez np. ssh.

• #8 06 Gru 2017 16:14
    spiderek01
    Poziom 2  

Ok, na ten moment zdecydowałem albo wymienić kartę, lub procesor.
    Są 2 możliwości:
    1) 100zł
    GT 710 2gb
    2) 450zł
    Intel Pentium G4600
    Gigabyte B250 D3H

W przypadku pierwszej wersji obniżyłbym taktowanie i napięcie, a 9800GT zastąpiłym GT 710, której TDP wynosi 25W.

W przypadku drugiej opcji korzystałbym z karty graficznej zintegrowanej w procesor, krórego TDP łącznie wynosi 51W.

Na komputerze będzie włączonych kilka aplikacji. Dla porównania temperatury i wykorzystanie podzespołów na moim laptopie z tymi aplikacjami:

Code:
    IDLE

===i7 4700MQ:
    ======Temperatura:      53°C
    ======Wykorzystanie:   1-4%

===Gt755M:
    ======Temperatura:      50°C
    ======Wykorzystanie:   0%

Aplikacje
    ===i7 4700MQ:
    ======Temperatura:      75°C
    ======Wykorzystanie:   37

===GT 755M:
    ======Temperatura:      64°C
    ======Wykorzystanie:   21%

Ciężko mi wskazać jednoznacznie która opcja będzie lepsza. Na ten moment mam pewność, że komputer przez co najmniej rok będzie działał cały czas. Czytając wasze jak i opinie innych osób skłaniałbym się do opcji pierwszej, z tego względu, że procesor można skutecznie ułomnić zmniejszając jego TDP. Co o tym myślicie?

• #9 06 Gru 2017 17:12
    Tommy82
    Poziom 38  

A jaki system jakie wymagania.
    Ja bym pomyślał nad pozbyciem się dysku na rzecz ssd.

Rozważył bym zakup płyty pokroju via epia jak wystarczy mocowo to co na rynku wtórnym dostępne w akceptowalnych pieniądzach to nawet na PicoPsu powinno z dyskiem działać a grafika jest OnBoard i cała reszta zresztą też.

• #10 06 Gru 2017 18:45
    Kasek21
    Poziom 43  

Co ten komputer ma wykonywać? Jaka aplikacja/e?

Pod jakim OS'em?

• #11 06 Gru 2017 19:12
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Ja mam serwer na desktopowej płycie na chipsecie p35, do tego GPU zintegrowane z kartą sprzętowego zarządzania HP RILOE II z dodatkowym zasilaczem, procesor to niskonapięciowy Xeon L5420 do tego aż 5 dysków 3.5' i wg. UPS cała moja 'serwerownia' w idle (z routerem, switchem itp.) pobiera niecałe 100W.

Więc mogę polecić L5420 jako energooszczędny CPU do takich zastosowań.

Na twoim miejscu nie pakował bym się w nowe podzespoły (jak zaproponowałeś pentiuma), są to duże koszty. Jak już chcesz coś z iGPU to może zastanów się nad czymś z chipsetem 6-tej serii i np. pentiumem g860, koszty będą dużo mniejsze.

• #14 06 Gru 2017 21:23
    enhanced
    Poziom 33  

Czyli CPU mocno za mocny - atom 2 rdzenie dałby radę spokojnie. PXE też kiedyś bym chciał zrobić ale jakoś nie ma czasu nad tym posiedzieć. Samo DNS/DHCP zajmuje się u mnie router i stąd moge z tym serwerkiem robić co chce.

Nie wiem co to autor robi ale jak tak mało to płyta na atomie i jechać z koksem- tego sprzętu co ma to szkoda prądu.

• #15 06 Gru 2017 21:23
    idepopizze
    Poziom 31  

Po temperaturach na elementach widać, że te aplikacje które wg autora wątku "nieznacznie" go obciążają obciążają go jednak trochę bardziej. Może by tak jednak autor napisał co tam ma chodzić to koledzy doradzą.

• #17 06 Gru 2017 22:17
    idepopizze
    Poziom 31  

@sylweksylwina
    Spójrz w pierwszy post w elementy. To nie laptop

• #19 07 Gru 2017 00:42
    pawelr98
    Poziom 34  

Wyłącz 3 rdzenie i zostaw tylko jeden pracujący.

Skręcasz zegar na tyle nisko na ile będzie trzeba, do tego schodzisz z napięciem do możliwie minimalnego stabilnego. Na platformie AMD mostki zawsze nieźle się grzeją. Warto tu też podłubać tu z napięciami i przynajmniej częściowo zredukować ten problem.

U mnie Athlon II X2 250 ma wyłączony drugi rdzeń i chodzi na ledwie 1.5GHz.
    Do SMB,torrentów i hostowania sieci Wi-Fi nic więcej nie trzeba.

Ciągnie i tak dużo bo macierz 6x2TB RAID6 + 2x160GB RAID1 + dwa dyski "standalone".
    150W
    Kiedyś miałem i3 550 z podobnym zabiegiem ale płyta główna kłóciła się z kontrolerem RAID i przesiadłem się na AM3 z zapasów części.

37% na i7-4700MQ to nie jest mało.
    Jeśli prędkość wykonywania nie jest krytyczna to wyłączać rdzenie.
    Jeśli jest to zostawić tylko niezbędną ilość przy niskim zegarze.

• #20 07 Gru 2017 16:20
    JacekCz
    Poziom 33  

sylweksylwina napisał:
    Może w końcu zdradzi co to za OS i jakie aplikacje na nim działają.

też mam wrażenie niespójności czy luk w "zeznaniach".
    Zgaduję "ale czasem sobie pograć"

Do pracy serwerka domowego "o niskim obciążeniu" (who knows???) coś zupełnie innego. W mojej kryształowej kuli widzę Atom'y, czy pochodne Raspberry.

Dodano po 1 [minuty]:

enhanced napisał:
    ... to szkoda prądu.

Popieram

• #21 07 Gru 2017 17:56
    Tommy82
    Poziom 38  

@JacekCz
    Przy jeszcze nieższym zapotrzebowaniu na moc jakaś via epia albo nawet jakiś cienki klient.

• #22 07 Gru 2017 18:56
    Kasek21
    Poziom 43  

Parę zł. w tą czy w tamtą - co za różnica?

PS. To z sygnaturki działa 24/dobę - koszt miesięczny to jakieś 30-35zł.
    Po mojemu paka fajek + kila piw i tyle :)

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo