Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator funkcyjny DDS AD9834 25 MHz

jankazik 05 Dec 2017 18:42 5628 7
  • Generator funkcyjny DDS AD9834 25 MHz

Przedmiotem tej prezentacji jest DDS oparty o 9834 w klasycznej aplikacji opisanej, np. w Elektronice Praktycznej 10/2008. Układ ten na początku powstawał bardziej z ciekawości i chęci zmierzenia się z DDS'em niż z potrzeby. Natomiast po udanych pierwszych próbach, założenia zostały rozszerzone o zaprogramowanie funkcji wobulatora w zakresie takim, jaki się da uzyskać programowo, być może 0-100kHz, a być może i więcej. Ale na razie w pełni działa tylko funkcja DDS'a. Zakres generowanych częstotliwości to od 0Hz do 25 MHz z krokiem co 1, 10,100 Hz, 1, 10, 100 kHz, 1, 10 MHz. Wyboru kroku dokonuje się przyciśnięciem osi impulsatora obrotowego, a wybór częstotliwości następuje za pomocą jej obrotu: obrót w prawo powoduje zwiększanie, a w lewo - zmniejszanie nastawy. Układ generuje sinusoidę, trójkąt i prostokąt, a wybór przebiegu dokonywany jest dolnym mikroswitchem po prawej stronie wyświetlacza. Górny będzie wybierał DDS / wobulator.
    Wyjścia przebiegów umiejscowione są po lewej stronie. Złącze u góry to Rx/Tx do rejestracji danych w komputerze. U dołu to zasilanie i ISP. Całością steruje ATMega 8.
    Prezentowany DDS stanowi w pełni działający półfabrykat ze względu na brak obudowy, ponieważ nie zdecydowałem jeszcze, czy będzie to urządzenie stacjonarne z np. własnym zasilaczem - czy przenośne. Koszty wykonania były niewielkie. ATMega 8 i DDS dostałem jako sample, wyświetlacz kupiłem za 4 złote od chińczyka, a reszta to elementy, które miałem. Żeby kupić - to parę zł.

Generator funkcyjny DDS AD9834 25 MHzGenerator funkcyjny DDS AD9834 25 MHzGenerator funkcyjny DDS AD9834 25 MHzGenerator funkcyjny DDS AD9834 25 MHzGenerator funkcyjny DDS AD9834 25 MHzGenerator funkcyjny DDS AD9834 25 MHzGenerator funkcyjny DDS AD9834 25 MHz

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    jankazik
    Level 16  
    Has specialization in: sztuczna inteligencja
    jankazik wrote 221 posts with rating 70, helped 6 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
    User removed account
    Level 1  
    krzysssztof
    Level 21  
    W tym właśnie momencie mam na stole generator funkcyjny zbudowany na układzie AD9837 (czyli scalak z tej samej rodziny, której użył autor tematu). Bardzo łatwo i fajnie można sobie na nich można wykonać generatory.

Tak jak pisze kolega wyżej - jeśli nie będziesz miał jakiegoś wzmacniacza, to w praktyce generator na niewiele się przyda.
    A jeżeli będziesz robił wzmacniacz, to przemyśl też dorzucenie jakiejś regulacji amplitudy :)
    jankazik
    Level 16  
    Oczywiście, że udostępnię. Ale nie nastąpi to szybko ponieważ w tzw "międzyczasie" zająłem się zaległymi projektami instrumentów muzycznych: zrobiłem symulator organów Hammonda B3, kończę prace nad syntezatorami - monofonicznym i polifonicznym.