Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TDR - określenie długości i impedancji kabla

05 Gru 2017 19:13 5331 37
  • Sklep HeluKabel
  • #2 05 Gru 2017 20:37
    mongoł2000
    Poziom 18  

Heh...TDR

"Można wyliczyć, że kabel ma ok 28m"

Czy kolega może napisać jakiś wzór jak zinterpretować wynika z oscyloskopu na odległość ? :)
    I może poda parę przykładów, aby określić dokładność pomiarów - np. dla kabla koncentrycznego oraz skrętki CAT3?

• #3 05 Gru 2017 20:54
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 05 Gru 2017 21:20
    mongoł2000
    Poziom 18  

W załączniku jest tylko teoria dotyczycą linii długiej i dopasowania (aż mi się przypomniały "Druty&Magnesy" z uczelni).

"Prędkość fali w kablu to ok 200000km/s."

A skąd kolega to wie? Patrząc w odniesienie naukowe to wychodzi, że jest to zakres (0,5-0,99) * c -- więc przyjmując stałą prędkość można popełnić znaczące błędy.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Velocity_factor#Typical_velocity_factors

Sprawę komplikują przewody z różnymi izolatorami i przekrojem.

• #5 05 Gru 2017 21:55
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 06 Gru 2017 07:41
    penpen
    Poziom 7  

Temat jest dość ciekawy, kiedyś zrobiłem dla przetestowania układ przedstawiony na tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=9cP6w2odGUc i sprawował się nieźle. Co ciekawe układ z 74AC14 można też wykorzystać do określania przybliżonej wartości kondensatorów i cewek co przedstawiono tu https://www.youtube.com/watch?v=74fz9iwZ_sM . Wiem, że to ma się nijak do profesjonalnych zastosowań, ale ma wartość jako doświadczenie do zrozumienia i przeprowadzenia w domu.

• #8 06 Gru 2017 12:09
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • Sklep HeluKabel
  • #9 07 Gru 2017 04:33
    phanick
    Poziom 28  

Jakiś czas temu stanąłem przed problemem znalezienia miejsca przerwania jednej z żył w przewodzie wielożyłowym (przewód o długości ok 2 m). Rozwiązanie jest proste - miernik pojemności na zakresie pojedynczych pF (np multimetr) i wystarczy zbadać pojemność między dwoma żyłami nieuszkodzonymi oraz jedną uszkodzoną i nieuszkodzoną - pojemność jest proporcjonalna do długości.

• #10 07 Gru 2017 09:31
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 07 Gru 2017 09:32
    MAREK MRK
    Poziom 18  

Gdyby dołożyć do tego procek który sterował by wysyłanymi impulsami i analizował odebrane to było by super, wtedy w programie można by wszystko zaprogramować i za ułamek ceny fabrycznego mogli byśmy mieć sprzęt zapewne lepszy od niejednego chińczyka.

• #12 07 Gru 2017 09:39
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 07 Gru 2017 09:46
    MAREK MRK
    Poziom 18  

R-MIK napisał:

ADC 60MHz - 40..50zł
    FPGA - 200zł

Jak by nawet całość wyniosła 500zł to i tak lepiej niż np. sonel za 4tys. A nie zawsze ktoś ma potrzebę kupować wypasionego sonela i takie wystarczyło by zupełnie. W jednej maszynie w firmie mam tester na PLC w którym wybiera się długość i przekroje przewodów jakie powinny być, sprawdza on czy długość się zgadza (przerwa zwarcie), oraz średnicę. Bynajmniej tak było w założeniach, a sprawdza się "jako tako". Mogę podrzucić kawałek schematu jego jeśli chcecie. Niemniej projekt z tematu jest jak najbardziej bardzo dobry.
    EDIT:
    Co do akumulatora to jest doba ogniw liion. A duży wyświetlacz nie jest w cale konieczny. Jeśli by w programie zaimplementować analizę i wyświetlało by wybrany przewód, oraz wynik analizy (np. "Zwarcie na 12 metrze", lub "długość 135m") .

• #14 07 Gru 2017 09:51
    __Grzegorz__
    Poziom 27  

Skąd takie ceny?
    U polskiego sprzedawcy kupuję XC6SLX9-2TQG144C (FPGA XILINXa) po 19PLN za 100szt :)

• #15 07 Gru 2017 09:54
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 07 Gru 2017 10:38
    MAREK MRK
    Poziom 18  

Zgodnie z prośbą, wrzucam cześć schematu. Od razu mówię że nie jest to moja konstrukcja lecz wycinek schematu z maszyny i przepraszam za jakość. 24V oraz 0V to wiadomo, zasilanie, złącze analog to złącze sterowania napięciowe. Jak się domyślam PLC podaje tam odpowiednie napięcie zgodnie z zaprogramowaną nastawą dla danych ustawień maszyny. Złącze generator to wyjście z generatora, podawane na przewód. L_WE to złacze wejściowe z przewodu mierzonego, a Out to wiadomo że wyjście.

• #17 07 Gru 2017 10:42
    __Grzegorz__
    Poziom 27  

Cena jest bez konfiguratora (tutaj wymagany conajmniej XCF04S).
    Zamiast tego, wsad do FPGA ładuje po SPI z ARMa SAM3U4 ("tylko" 256kB flasha :) ) (22PLN @ 100szt u tego samego dostawcy).

Ten konkretny FPGA to ostatni FPGA XILINXa w "ludzkiej" obudowie (QFP 144 piny)
    i naprawdę wiele rzeczy można na nim zrobić.
    Zegar rzędu 550MHz - nie ma problemu :)

Obaj wiemy, że ceny detaliczne bierzemy pod uwagę jedynie przy robieniu prototypu, a jego koszt ma się później zwrócić przy sprzedaży gotowego urządzenia.
    Dlatego jej nie podawałem.

• #18 07 Gru 2017 10:48
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 07 Gru 2017 10:48
    MAREK MRK
    Poziom 18  

Oglądałem. Racja, nie wziąłem pod uwagę kilku czynników, chociażby wilgoci w uszkodzonym przewodzie, czy też korozje złącza, bo warunki użytkowania mogą być różne.

• #20 07 Gru 2017 10:53
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 07 Gru 2017 10:56
    MAREK MRK
    Poziom 18  

R-MIK napisał:

Czyli na Arduino i wyświetlaczu od Noki3310 tego nie zrobię :-)

Prędzej wysyłać dane do Raspberry co ma wyświetlić na lcd i do tego lcd 7cali. :D Jeśli chcemy się bawić w arduino/raspberry.

• #22 07 Gru 2017 11:11
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 07 Gru 2017 11:15
    MAREK MRK
    Poziom 18  

Szczerze apka na adroida to świetny pomysł. Urządzenie bez wyświetlacza, albo tylko jakiś mały alfanumeryczny by było wiadomo w jakim stanie jest urządzenie, a wyświetlacz to sprawa użytkownika. Czy to będzie np telefon 5 cali, czy tablet 10 cali..... No i odpada prądożerny wyświetlacza i jego cena.

• #24 07 Gru 2017 13:26
    mongoł2000
    Poziom 18  

Źle kombinujecie tak sobie myślę...po co iść w koszty i bawić się w FPGA. Jakbym to ja miał postawione takie zadanie to użyłbym STM32 do obróbki danych i kontakt ze światem, a do pomiaru nawet 55ps (a znam lepsze) z układem np. TDC7200 będącym konwerterem typ TIME-TO-DIGITAL. Jakby tak pogłówkować to da się zrobić całkiem ciekawe urządzenie amatorskie do tego celu z bardzo prostym FDR.

• #25 07 Gru 2017 13:55
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 07 Gru 2017 14:09
    mongoł2000
    Poziom 18  

Ciekawe czy profesjonalne TDR wymagają podłączenia oscyloskopu :) heh

Dla zdolnego konstruktora to żaden problem. Ukształtowanie odpowiedniego sygnału dla układu TOD, to rola układu wejściowego. Ten sygnał który otrzymujesz to luksus dla konstruktora...ten układ TOD wykorzystuje się do znacznie trudniejszych zadań jak np. laserowy pomiar odległości i tu sygnał wygląda jak koszmar względem tego co przedstawiasz. Znajdziesz w anglojęzycznych źródłach jak buduje się takie stopnie kondycjonowania sygnału wejściowego. Kolega lubi mieć wszystko na tacy podane, a ja nie lubię takiego leniwego podejścia, więc niech kolega poszuka i jak chce to może się podzielić wnioskami ze studiowania obwodów wejściowych układów pomiarowych.

Reszta, to interpretacja wyników, którą zajmuje się mikro-kontroler aplikacyjny np. STM32. [/quote]

• #27 07 Gru 2017 14:34
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #28 07 Gru 2017 14:53
    mongoł2000
    Poziom 18  

Można sobie podglądnąć powracający sygnał, na ekranie urządzenia, bez podłączania zewnętrznego oscyloskopu. Więc jakby stworzyć urządzenie bazujące na TOD+obwód wejściowy+mikrokontroler, to nie potrzeba nam robić oscyloskopu. Mówię, że jeśli koledzy chcą podbijać rynek, to trzeba zrobić coś inaczej, niżeli powtarzać już istniejące.
    Oczywiście to wymaga kreatywności. Na pierwszy rzut oka mały R&D jest potrzebny aby:
    - wyposażyć obwód wejściowy w możliwość zmiany "triggera" - polaryzację i threshold, czy nawet spróbować wykonać wyzwolenie po zboczu o danych parametrach spadku/wzrostu
    - TOD mierzy jedynie czas wystąpienia tych triggerów
    - mikrokontroler/procesor aplikacyjny analizuje dane i daje informację np. "Wykryto naciągniętą żyłę" albo "Zawilgocony przewód o długości 10m".

Patrząc na przedstawione wykresy, to sieć neuronowa powinna bez problemów poradzić sobie z analizą wyników.

Co Koledzy myślą o takim rozwiązaniu - a może coś takiego istnieje?

• #29 07 Gru 2017 15:58
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #30 07 Gru 2017 16:31
    mongoł2000
    Poziom 18  

Nie wiem czy kolega wie, ale AI jest znacznie lepsza od człowieka w szachy...i wiele innych rzeczy.
    Jeśli coś jest możliwe do rozpoznania przez człowieka, to i AI to zrobi, po x cyklach nauki. Rozpoznawanie trudnych wzorców to wręcz idealne zadanie dla sieci neuronowych/AI. Dostęp do technologii dzięki np. Google jest dosyć łatwy.
    Kiedyś popełniłem "inteligentny" projekt gdzie na podstawie rozsypanej kupy banknotów AI liczyło mi wartość wszystkiego co widzi. Trochę czasu spędziłem nad projektem, ale rezultat był znacznie lepszy niż sądziłem. Jeśli ktoś nie bawił się jeszcze w takie sprawy, to rzeczywiście może powiedzieć, że się nie da nic zrobić...jak ktoś ma nawet minimalne doświadczenie w tej sprawie to wie, że temat do zrobienia. Ambitny, ale da się.